Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.08.2011, 09:57:20
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Când judeci pe cineva, trebuie sa te aștepți la o ispită asemanătoare. Categoric, nu este bine să judeci.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 01.08.2011, 09:57:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Doamne ajută!

P.S. Nu vreți voi două să vă luați o cameră?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #43  
Vechi 01.08.2011, 11:33:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doi batrani, de multi ani sedeau impreuna si niciodata nu a fost cearta intre dansii. Si a zis unul catre celalalt : sa ne certam si noi ca oamenii. Iar celalalt a zis : nu stiu cum se face cearta. Al doilea a zis : iata, pun o caramida ln mijloc si zic ca este a mea. Tu zici nu, ca este a ta. Si de aici se face inceputul. Deci, au pus in mijioc caramida si a zis unul catre celalalt : aceasta este a mea ! Si a primit raspuns : nu, ca este a mea ! Si i s-a spus : daca este a ta ia-o si mergi. Si s-au dus, neputand sa se certe intre dansii.

(Patericul egiptean)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.08.2011, 18:33:55
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit

Femeie...cu suflet frumos..cu trairi intense..cu flacari in ochi...cu inteligenta rece..lucida...citita...cultivata...spirit liber...neincatusat...cu suflet amar...cu doruri multe si nazuinte inalte...cu aripi intinse...rebela...acida..dezamagita...crunt...de oameni...de iubire...asa cum oamenii o dau..si o definesc...imi cer iertare.

Dar te rog din tot sufletul meu...nu te opri din cautarea ta..la noi...niste oameni pe un forum...si nu te opri nici la.."ingeri de lumina"...sau ghizi spirituali...Isus...nu este una din caile iluminarii..alaturi de Budha..sau Mahomed...nu este un avatar...ISUS...CA FIE CEL ADEVARAT...E ISUS HRISTOS..DUMNEZEU VENIT IN TRUP UMAN..ca sa-ti poata fii accesibil tie..sa te ia de mana si sa te duca acasa...SI ESTE SINGURA CALE..spre Lumina...si e Singura Persoana...care poate potoli setea inimii tale...a mintii tale..iti poate da adevarata cunoastere...iti poate vindeca inima...te poate duce in adevaratele dimensiuni spirituale...

Misteria...nu exista maestrii spirituali...arzatori de karma...cai spre iluminare...autodepasire...nirvane...exista vanzatorii de iluzii...indicatoare gresite inspre adevar...si...cine bea din apele lor otravite...ramane mai amar...mai stors...mai sec...mai trist...mai confuz...mai singur...mai speriat...dar este un izvor, si o fantana...si cine bea din Acela...va gasi alinare pentru suflet...odihna pentru minte...raspunsuri la intrebari...si...viata...din belsug...in plinatatea ei...

Imi cer iertare...pentru ca, in dreptul meu...critica ta este corecta...vorbesc mult de dragoste...si vai cat de putina este in mine....trebuie sa intelegi ca dragostea pe care in mod corect tu o cauti...nu este de sorginte omeneasca...ci este Dumnezeiasca...si..ca un om sa-ti poata arata dragostea lui Hristos...acela trebuie sa fie golit de sine insusi...rastignit cu Hristos...si inviat...pentru neprihanire...si este un proces...Misteria...nu e la o pocnire din degete...desi sunt sigura ca multi dintre noi am vrea sa fim mult mai plini de dragoste cat suntem acum...exista un ritm...si un tempo...care la fiecare e diferit...dar NU TE OPRI LA NOI, te rog...te rog.....Dumnezeu exista...si Dumnezeu ESTE Dragoste...si poate este Persoana cea mai gresit inteleasa si cea mai gresit reprezentata...si ma rog ca El sa te nasca in Imparatia sa Cereasca...ma rog sa-L cunosti nemijlocit...ca pe Cel care a murit ca tu sa poti trai...si sa simti cu adevarat iubirea Lui...si fie ca Duhul Sfant sa te indrepte potrivit nevoilor inimii tale din aceasta vreme..in locuri in care El..sa-ti fie prezentat cat mai acurat cu putinta...
Cred in tine...cred ca potentialul tau...in frumustea ta...nemanifestata...si mai ales...cred in harul manifestat in viata ta de Duhul Sfant...stii...au fost...in preajma Lui...oameni ca tine..aprigi...necrutatori....care voiau sa coboare foc din ceruri....erau porecliti fii tunetului...si..aici te las pe tine sa afli despre ei...
__________________
"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte"(Francisc de Assisi)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 03.09.2011, 00:41:23
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Avva Dorotei ne indeamna: "Sa ne agonisim iubire, sa ne agonisim mila fata de aproapele, ca sa ne pazim de reaua clevetire si de judecarea si de dispretuirea cuiva, sa ne ajutam unii pe altii, ca niste madulare ce ne apartinem.

Cine, avand o rana la mana lui sau la picior, sau la altul oarecare dintre madularele lui, se scarbeste de sine, sau isi taie madularul sau, chiar daca ar face puroi, si nu-l curateste mai degraba, nu-l spala, nu pune plasture pe rana, nu-l leaga, nu-i da apa sfintita, nu se roaga pentru el, nu cere sfintilor sa se roage pentru el? Si in orice caz nu-l paraseste, nu se departeaza de madularul sau, nici de uratul lui miros, ci face totul ca sa-l insanatoseasca.

Asa suntem datori si noi sa patimim unii pentru altii, sa ne sprijinim unii pe altii si prin altii mai tari, sa nascosim si sa facem toate ca sa ne ajutam pe noi insine si unii pe altii. Ca madulare unii altora suntem, cum spune Apostolul" (Felurite invataturi lasate ucenicilor sai, Filocalia IX).
Reply With Quote
  #46  
Vechi 30.09.2011, 01:02:52
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

"Chiar de ai vedea pe cineva pacatuind in ceasul mortii, nici atunci sa nu-l osandesti. Caci necunoscuta este oamenilor judecata lui Dumnezeu. Unii au facut greseli mari la aratare, dar au facut lucruri si mai mari in ascuns. S-au inselat deci iubitorii de osandiri, prinzand fum in loc de soare" (Sfantul Ioan Scararul, Scara dumnezeiescului urcus, Cuvantul X - Despre clevetire, c.9, Filocalia IX ).
Reply With Quote
  #47  
Vechi 30.09.2011, 17:54:58
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
"Chiar de ai vedea pe cineva pacatuind in ceasul mortii, nici atunci sa nu-l osandesti.
Greu cuvant. Dar noi chiar invers facem, raspunzand pacatelor sau neputintelor semenilor prin alte pacate (judecarea, barfirea, clevetirea). Ne molipsim astfel de rau, pentru ca inima noastra nu este aprinsa de adevarata iubire.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 13.10.2011, 23:55:08
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Greu cuvant. Dar noi chiar invers facem, raspunzand pacatelor sau neputintelor semenilor prin alte pacate (judecarea, barfirea, clevetirea). Ne molipsim astfel de rau, pentru ca inima noastra nu este aprinsa de adevarata iubire.
Exact. Dovedim, judecandu-ne aproapele, ca nu avem nicio farama de iubire in sufletele noastre, ca nu vietuim crestineste.
Uitam ca Dumnezeu nu ne cere sa judecam aproapele, ci sa-l iubim; nu sa-l osandim, ci sa-i slujim.

Foarte frumos spunea, in legatura cu aceasta, Cuviosul Sofronie Saharov: "Ce anume caut atunci cand imi judec fratele? Cata vreme nu-l voi vedea cum il vede Domnul, totul va fi gresit.

Incepeti cu o astfel de rugaciune, cu gandul de a fi ascultatori, de a nu va judeca fratii. Incepeti cu dorinta de a sluji altora cu dragoste, ca Siluan, care, in zilele de praznic, cerea sa poata sluji in trapeza sutelor de monahi. Era atat de fericit sa vada cat de mult ii iubeste Hristos pe acei oameni, pe acei fii ai lui Dumnezeu. Le slujea cu multa dragoste.

Savarsite intr-un astfel de duh, muncile vietii zilnice pot deveni o hrana duhovniceasca foarte placuta. Seara, multamita acestei atitudini de slujire, inima va va fi duioasa, veti plange inaintea lui Dumnezeu pentru propriile neajunsuri, pentru lipsa voastra de dragoste".
Reply With Quote
  #49  
Vechi 14.10.2011, 01:21:05
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit Nu judeca si nu vei fi judecat.....

Cea mai scurta Cale catre Rai este: "NU JUDECA SI NU VEI FI JUDECAT".

Mantuitorul nostru IISUS HRISTOS ne invata: ''NU JUDECATI CA SA NU FITI JUDECATI. CACI CU JUDECATA CU CARE JUDECATI VETI FI JUDECATI,SI CU MASURA CU CARE MASURATI VI SE VA MASURA. DE CE VEZI PAIUL DIN OCHIUL FRATELUI TAU,SI BARNA DIN OCHIUL TAU NU O IEI IN SEAMA? SAU CUM VEI ZICE FRATELUI TAU: LASA SA SCOT PAIUL DIN OCHIUL TAU SI IATA BARNA ESTE IN OCHIUL TAU?" FATARNICE, SCOATE MAI INTAI BARNA DIN OCHIUL TAU, SI ATUNCI VEI VEDEA SA SCOTI PAIUL DIN OCHIUL FRATELUI TAU (Mt. 7, 1-5)

Aceste dumnezeiesti cuvinte ne indeamna sa NU JUDECAM,pentru ca PIERZATOARE SUNT URMARILE OSANDIRII PENTRU ACEIA CARE SAVARSESC ACEST PACAT.

Cine judeca pe aproapele sau,negresit VA FI OSANDIT DE DUMNEZEU LA INFRICOSATOAREA JUDECATA.

Ca sa se IZBAVEASCA CREDINCIOSII DE INFRICOSATA JUDECATA a LUI DUMNEZEU TREBUIE SA SE OPREASCA DE LA OSANDIREA APROAPELUI: Nu judecati si nu veti fi judecati, NU osanditi si nu veti fi osanditi, iertati si feti fi iertati (Luca 6,37)

Mantuitorul spune ca toti care osandesc pe aproapele lor SUNT ei insisi,negresit, MAI PACATOSI. Asadar au barna in ochiul lor.Iar cel care are barna in ochiul sau NU trebuie sa indrazneasca sa scoata paiul din ochiul fratelui sau. Daca el incearca,in ciuda avertizarii, sa faca aceasta, in loc sa-i scoata paiul din ochi, poate sa-l lase orb, deoarece EL ESTE ORB din pricina BARNEI DIN OCHIUL SAU.

Oricine se face pe sine judecator e asemenea unui felcer(asistent) neglijent care,cu mainile nespalate si cu pansament murdar, leaga ranile bolnavilor....drept urmare....in loc sa-i tamaduiasca, le pricinuieste o si mai mare infectie.

Sfantul Apostol PAVEL in Epistolele sale catre Corinteni:
Pentru accea, oricine ai fi, o, omule care judeci, esti fara cuvant de rasouns, caci, in ceea ce judeci pe altul, pe tine insuti te osandesti, caci aceleasi lucruri faci si tu care judeci (Rom. 2,1). Cine esti tu ca sa judeci pe sluga altuia? Sau,si tu,de ce dispretuiesti pe fratele tau? Caci toti ne vom infatisa inaintea Judecatii lui Dumnezeu (Rom. 14, 4-10)

Satana ne indeamna sa osandim p altii pentru neputintele lor firesti,lucru pe care Dumnezeu il opreste, NU INSA SI PENTRU CREDINTA RATACITA,CARE AR FI DE OSANDIT. Prin ceasta, satana se straduieste sa aseze o aureola unei false virtuti a osandirii aproapelui,iar osandirea ereticilor fanatici o prezinta ca marginire si obscurantism.
Stricatorii credintei sunt prietenii celui rau si ii slujesc in planurile lor pierzatoare, ei despart pe crestini,semanand neghina ratacirii printre samanta cea buna a adevarului, DESPARTIND credinciosii DE UNA, SFANTA SOBORNICEASCA SI APOSTOLEASCA BISERICA, lipsindu-i de HARUL MANTUIRII. Distruge credinta in fagaduinta Mantuitorului,Care spune ca biserica intemeiata de EL nu va fi biruita nici de portile iadului(Matei 16. 18) si va ramane stalp si temelie a adevarului (1 Tim. 3,15)pana la sfarsitul veacurilor.
IISUS HRISTOS A INTEMEIAT O SINGURA BISERICA. Unitatea BISERICII ORTODOXE raspunde conditiei de BISERICA CEA ADEVARATA A LUI HRISTOS, pentru ca a pazit
NEALTERATA CREDINTA transmisa noua de IIsus Hristos si de Sfintii Apostoli, pentru ca a pastrat neantrerupt continuitatea apostolica si pentru ca transmite in deplinatate, prin Sfintele Taine, HARUL DUMNEZEIESC CARE E NECESAR MANTUIRII NOASTRE.

Imi cer mii de scuze daca n-am scris corect dar scriu intr-o dunga,cu o singura mana si mai am fi fetita pe piciore ca plange.

Sper sa va fie de folos. DOAMNE AJUTA!
__________________
"De la aproapele vine si viata, si moartea. Caci, daca aducem folos duhovnicesc aproapelui, pe Dumnezeu dobandim si daca gresim aproapelui, lui Hristos gresim." (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 03.02.2012, 00:56:47
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

"Cei ce voiesc sa se mantuiasca nu tin seama de scaderile aproapelui.
Iar noi, nenorocitii, il judecam cu nepasare, ne scarbim de el, il dispretuim pentru orice vedem sau auzim, sau banuim in privinta lui. Si ceea ce e mai cumlit, e ca nu ne oprim numai la vatamarea noastra, ci, intalnind pe un alt frate, ii spunem indata si aceluia: S-a intamplat aceasta si aceasta.

Si-l vatamam si pe acesta, aruncand si in inima lui pacatul. Si ne aflam lucrand impreuna cu dracii la pieirea noastra si a aproapelui. Caci cei ce vatama un suflet ajuta dracilor si lucreaza impreuna cu ei, precum cel ce foloseste pe acela e impreuna-lucrator al sfintilor ingeri.

Daca am avea iubire, impreunata cu mila si cu durerea, nu ne-am ingriji sa vedem scaderile aproapelui. Caci zice: Dragostea acopera multime de pacate (1 Petru 4, 8); si iarasi: Dragostea nu socoteste raul, toate le acopera si celelalte (1Corinteni 13,5).

Deci si noi de am avea dragostea, insasi dragostea ar acoperi orice greseala precum si sfintii fac asa, vazand zdrobirea oamenilor. Caci nu sunt orbi sfintii. Si totusi nu vad pacatele lor. Pe de alta parte, cine uraste asa de mult pacatul, ca sfintii? Dar nu urasc pe pacatos, nici nu-l judeca, nici nu-l ocolesc, ci impreuna patimesc cu acela, il sfatuiesc, il mangaie, ii slujesc, il tamaduiesc ca pe un madular bolnav; toate le fac ca sa-l mantuiasca" (Ava Dorotei, Felurite invataturi lasate ucenicilor sai, Cuvantul 6, c.7,8, Filocalia IX).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea aproapelui Rodica50 Intrebari utilizatori 22 24.02.2014 09:22:00
Triodul si judecarea aproapelui ioan cezar Sfintele Pasti - Invierea Domnului 11 29.02.2012 14:19:24
iubirea aproapelui brindusa Generalitati 13 27.05.2011 11:11:15
Ajutorarea aproapelui cherub Umanitare 0 27.11.2009 22:44:54