Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 30.03.2010, 09:04:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Imi si inchipui ilaritatea momentului.

E posibil sa fi fost cineva cu oarece probleme mintale totusi, nu-i de ras.
Cel mai stânjenitor moment de acest fel a fost când, într-o tăcere deplină în Biserică, exact la rugăciunea Prefacerii, când preotul era cu Darurile ridicate și congregația îngenuncheată, sună strident un telefon mobil. Era o manea, aceea cu "Am mulți bani de dat / Am datorii la stat" (sau ceva de genul acesta).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #42  
Vechi 30.03.2010, 18:04:11
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Trebuie sa deschid subiectul asta.

De doua ori am avut curajul sa le spun: nu va suparati, de ce nu mergeti sa cantati impreuna cu corul? Sau la strana daca era cazul? Si le spuneam politicos, cu tot respectul, straduindu-ma sa nu ii deranjez cu propunerea mea. Prima data nu am avut succes desi nenea nici macar nu avea voce placuta, a doua oara am avut desi alt nene canta corect si relativ placut.

Deci, de dragul celor care merg la biserica si nu canta, mergeti va rog si cantati la strana sau in cor, iar daca nu vreti, va rog respectuos sa va abtineti.
Sa inteleg ca in cel de-al doilea caz s-a dus sa cante cu corul?Super!
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #43  
Vechi 01.04.2010, 21:33:22
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

In Liturghie raspunsurile care se dau preotului sunt din partea 'poporului'. La biserica unde merg eu se canta, toata umea canta si se aude superb. Simti si traiesti altfel Sf. Liturghie, intr-adevar Biserica - trupul lui Hristos.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #44  
Vechi 02.04.2010, 11:08:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
In Liturghie raspunsurile care se dau preotului sunt din partea 'poporului'. La biserica unde merg eu se canta, toata lumea canta si se aude superb. Simti si traiesti altfel Sf. Liturghie, intr-adevar Biserica - trupul lui Hristos.
Felicitari ca ai gasit o asemenea biserica! Asa ar trebui sa se cante pretutindeni, in felul asta cei cu vocea sparta sau fara voce/ureche muzicala nu i-ar deranja atat de mult pe cei din jurul lor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.05.2010, 02:54:38
Negrean Negrean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
Corurile in Biserica Ortodoxa Romana au aparut pe la sfarsitul veacului trecut , importate din Rusia unde erau si sunt foarte raspandite.(E un banc:unde sunt 4 rusi la un loc, acolo e un cor).La noi a ramas cantarea omofona (pe o singura voce) ,cantarile fiind interpretate de la strana de mai multi cantareti, condusi de un protopsalt (dascal).
Prin 1950 , din cauza lipsei profunde de cantareti profesionisti din stranele noastre ,s-a dat binecuvantare la toti credinciosii sa cante in comun , cel putin la Sfanta Liturghie . A fost un lucru f. bun , stiut fiind ca rugaciunea cantata are mai multa putere decat cea rostita si patrunde mai usor in inimile credinciosilor.
Astazi avem numeroase scoli de cantareti in care invata destui tineri tainele muzicii psaltice, insa credinciosii, mai ales la orase, s-au obisnuit sa participe activ la Liturghie si de multe ori "acompaniaza" strana sau corul. Cat de bine o fac, asta-i alta treaba.
La noi in oras a fost o astfel de disputa , la Manastire, unde ,la un moment dat, maica stareta a oprit Liturghia ca sa se certe cu o enoriasa care canta , chipurile, prea tare. Urmarea a fost ca Preasfintitul a dispus schimbarea Manastirii de maici in Manastire de calugari iar pe maici le-a trimis la Plataresti, langa Oltenita.
Regula a ramas ca la strana sa cante cei ce sunt in drept sa o faca , iar noi , ceilalti sa-i sustinem, in functie de calitati, fara sa-i deranjam sau sa-i acoperim cu vocile noastre.
18 ianuarie 1865: A. Ioan Cuza - Decretul nr. 101: introducea in biserica "coruri vocale, armonico-religioase" (Vezi studiul lui Vasile Grăjdian "Legislația lui A. I. Cuza și evoluția cântării bisericești" în rev. Studii și cercetări de ist. artei, seria Teatru, Muzică, Cinematografie, tomul 40, 1993, p. 13-17).
În fine, sub premisa modernizării Principatelor Române, se vroia ruperea de tradiția grecească și de cea bizantină (în care psaltichia românească își avea rădăcinile).
Anton Pann (1793-1797 - m. 4 noiembrie 1854), de asemenea are câteva armonizări de cântece liturgice (sunt influența Chișinăului – unde și-a petrecut copilăria – deci vă dau dreptate când spuneți că muzica corală a venit din Rusia, deși,majoritatea compozitorilor, care au creat astfel de muzică, erau formați în școli din vest <<Gh. Dima, Kiriac etc.>>).
Sfârșitul secolului XIX. Cântarea psaltică era puternic concurată de cea corală, situația ei devenind de-a dreptul dramatică:
Cauzele, văzute de episcopul Melchisedec erau:
1. lipsa mijloacelor financiare;
2. decăderea statului cântărețului bisericesc profesionist (odată cu desființarea școlilor de cântăreți)
3. decăderea spiritului religios al românilor
4. dezvoltarea gustului public pentru muzica armonică (Muzica bizantină - Constantin Secară, Ed. Muzicală, București, 2006, p. 22).

Ideea, Psalmului 149, "Cântați Domnului cântare nouă!", a devastat cântarea tradițională.

deci:
1. "sfârșitul veacului trecut" )sec XX)... hm... puțin mai devreme :D
2. La noi a rămas cântarea omofonă... (dacă vorbin de mediul urban) nu prea sunt de acord.

O recuperare a acestei cântări s-a făcut, de abia după anii 90, când au fost înființate mai multe formații de muzică psaltică.

În apărarea muzicii ruse și corale, dau următorul link: http://www.youtube.com/watch?v=wq3Df...eature=related

Cât despre cântarea persoanelor care nu se află în cor sau strană, consider că ei sunt o prelungire a corului (nu în toate cazurile) și a stranei. Este minunat atunci când toți credincioșii dintr-o biserică, se unesc în spirit prin cântare sau rugăciune.
Ceea ce mă deranjează este atitudinea unor coriști (poate că este și vina dirijorului), care, în timpul liturghiei își găsesc subiecte de discuție, deranjând buna desfășurarea a actului liturgic. Acești oameni, nu prea au ce căuta într-o biserică, fie că sunt ei filarmoniști sau „operiști”, bineînțeles, de a căror calități vocale, nu putem să ne îndoim.
Este foarte greu, să creezi, cu ajutorul unor formații mari o atmosferă contemplativă cu Dumnezeu și de aceea eu unul prefer formațiile de muzică psaltică, care au un număr mai restrâns de persoane.

Last edited by Negrean; 24.05.2010 at 03:33:28.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 07.06.2010, 23:21:35
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Referitor la subiect, ar trebui sa ne apreciem aproapele chiar daca el nu canta frumos.

Imi amintesc la Prohod ca erau doi tineri care cantau si ei. Ce-i drept, nu era o cantare foarte placuta, dar mie imie placea faptul ca ei se osteneau, ca se implicau.
Atata timp cat nu devine motiv de sminteala cred ca orice credincios ar trebui sa cante daca stie versurile sau mai ales daca se pricepe.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 08.06.2010, 10:02:55
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Asa cum mai spunea cineva aici, situatia celor din tara e un pic diferita...nu iti place aici mergi in alta parte. La noi, dascalul in cursul saptamanii lucreaza pe santier si daca este vreo sarbatoare e pun in imposibilitatea de a veni la biserica si atunci se ajunge la o situatie mai delicata. Am asistat ceva timp in urma la o astfel de slujba din timpul saptamanii cand dascalul lipsea...biserica mai goala...majoritar cateva femei care aveau copii si nu puteau merge la munca, bunici venite si ele cu nepotii si 3-4 barbati. Parintele cu fata senina si blanda a facut semn unui barbat si l-a chemat la el...a insirat cateva carti si l-a rugat sa tina loc de dascal...cu toate ca omul nu avea preagatirea necesara a facut asculate. A fost cea mai frumoasa slujba: preotul cu ochii blanzi, ca ai unui parinte ce isi vede copilul pasind pt prima oara, aproba si il incuraja pe noul dascal care tremura din toate incheieturile..din cand in cand parintele mergea langa el si cantau impreuna...incet incet ceilalti barbati care se adunasera au mers cu totii sa cante la strana...nici unul nu avea voce si nici experienta. Era o liniste deplina...copii nu se foiau, nu mai tipau, femeile cantau si ele, de unde erau, cu voci incete si tremurande. Toata lumea canta incet,f incet de frica sa nu greseasca; aveam impresia ca suntem in fata Domnului si frica pusese stapanire pe noi: o frica dulce ce iti umplea sufletul de bucurie si liniste. Eram cu totii ca niste puiuti care ne adunaseram sub aripa mamei.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 08.06.2010, 10:37:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

La catedrala din Timisoara se obisnuieste ca toata lumea sa cante impreuna Trisaghionul si Rugaciunea Domneasca. Este foarte frumos si, chiar daca cineva falseaza sau nu se sincronizeaza cu ceilalti, nu se observa in mod strident.

Dar in situatia in care corul este undeva in spate la etaj si vreo cateva voci din public incearca sa se suprapuna peste raspunsul corului, atunci lipsa de experienta a celor care incearca sa cante se simte si toata armonia este afectata negativ.

Deci, ar trebui ca oamenii sa inteleaga ca, daca au voce, sa mearga langa strana sau unde stau coristii si dirijorul ii va instrui sa cante eventual si pe voci. Caci in majoritatea locurilor barbatii din public canta peste vocile intai si a doua ale femeilor, pe cand tenorii si baritonii canta altfel. Trebuie respectate niste norme si in biserica, pentru ca nu suntem la concert live in aer liber.

Iar daca nu au voce muzicala si totusi vor sa cante, sa exerseze acasa pana si-o cultiva, iar mai apoi sa vorbeasca cu conducatorul corului, poate il va primi sa cante cot la cot cu ceilalti.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 10.06.2010, 15:22:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am intrat intr-o biserica la tara si va marturisesc ca aproape toti cantau. M-am minunat. La noi, se duce o lupta in a astupa cat mai mult gurile celor din biserica. A devenit o moda cantarea pe voci. La biserica parintilor mei, pentru ca lipsea cafasul, preotul a dat comanda de un suport metalic, a pus scanduri pe el, l-a imprejmuit cu un "gard" ca nu cumva sa patrunda si altcineva. Nu mai spun ca s-a acoperit o parte importanta din pictura, si ca ea are un rost in biserica.

Nu spun ca detest cantarea corului, dar nu ma misca atat de mult ca atunci cand toti sunt un glas.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 02.08.2010, 12:46:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Cred ca este o dovada ca nu intelegem complemetaritatea darurilor in Biserica. "Oare toti sunt Apostoli....?" in cazul nostru "oare toti stiu sa cante"?? Trebuie sa ne gandim smerit ca fiecare dintre noi poate sa fie un madular activ al Trupului lui Hristos, insa sub diferite forme si intr-un mod complementar.
Am da de curand de acest canon, care spune multe despre cum trebuie sa cantam in biserica:

"Voim, ca cei ce se afla in biserica spre a canta, sa nu se foloseasca de strigate netocmite (fara de randuiala, vaiete), si sa sileasca firea spre racnire, nici sa adauge ceva in afara de cele ce sunt randuite de Biserica care nu-i sunt nici potrivite, nici cuviincioase, ci cu multa luare aminte si smerenie, sa aduca cantari lui Dumnezeu, Cel care vegheaza asupra celor ascunse, caci sfantul cuvant (al psalmistului David - n.n.) a invatat pe fiii lui Israel sa fie cucernici". (Canonul 75 al Sinodului Trulan (din anul 692) sau Sinodul V-VI Ecumenic de la Constantinopol)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58