Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 07.02.2014, 16:44:43
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Apocalipsa 22, 18 se referă strict la cartea Apocalipsei.
Eu cred ca se refera la toata Biblia, dar daca nu crezi, uite aici alte versete care sustin acelasi lucru: Proverbe 30:5-6 si Deuteronomul 4:1-2
Reply With Quote
  #42  
Vechi 07.02.2014, 17:02:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Buei Dănuț, bine că ați apărut voi după cca 2000 ani de la jertfa Mântuitorului să ne aduceți "religia adevărată". Până acu' dinrect în iad ajungeau săracii oameni! Noroc, mă repet, cu voi!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #43  
Vechi 07.02.2014, 17:26:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Protestantismul a aratat ca e posibila si o altfel de schimbare in cadrum crestinismului: nu neaparat printr-o schimbare morala radicala ci prin schimbarea definitiilor dupa care se face ea.

Pai cum a gandit Luther?

"Ca sa ma mantuiesc trebuie sa ma straduiesc sa fac asta asta asta, tare dificil, nu stiu daca reusesc (deznadejde) oare nu o fi mai bine sa cred ca sunt deja mantuit si pentru ca eu cred (chiar si fara fapte) Dumnezeu va face ce schimbari considera de cuviinta fara ca eu sa ma gandesc la ele cine stie ce?"

Si uite asa a aparut forma asta de sectarism "crestin" si toate celelalte care au derivat din ea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 07.02.2014, 17:28:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Succesiunea apostolica nu este descrisa in Biblie ca fiind semnul dupa care vom cunoaste religia adevarata.
Este descrisa doar ca voi fiind sectari si neavand asa ceva, refuzati sa va raportati la ea sau sa o vedeti in Sf. Scriptura.

Vedeti doar ce vi se spune sa vedeti si e conform cu traditia voastra eretica.

Citat:
Poti dovedi ca invatatura primilor apostoli a ramas intacta pana in ziua de astazi in Biserica Ortodoxa? Nu prea cred.
Binenteles ca n-ai cum sa crezi asta pentru ca ti s-a spus sa crezi altceva si tu te-ai conformat.

Citat:
Succesiunea apostolica, daca nu gresesc, este pretinsa si de catolici.
Este un criteriu dar nu e singurul.

Citat:
De ce ignorati ceea ce a spus Isus in Ioan 3:16 "Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica"
Aha, inca unul care a descoperit apa calda.
In timp ce tu doar stii de apa calda, umbland si acum nespalat, noi ne imbaiem de 2000 ani baiete.

Citat:
Conform lui Isus, viata vesnica este obtinuta prin credinta in El, nu prin aderarea la ortodoxie.
Credinta in El, daca este adevarata, sincera, inevitabil te conduce spre ortodoxie pentru ca este forma ei ideala de expresie si singura corecta si cu adevarat mantuitoare.

Citat:
Isus a mai zis in Ioan 14:6 "Eu sunt calea, adevarul si viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine" --->>> Isus nu a zis ca nimeni nu vine la Tata decat prin ortodoxie, ci prin persoana lui Isus Hristos.
Exact, persona, dar voi nu aveti treaba cu persoana lui Hristos ci doar jonglati cu cuvantul, cunoasterea deplina a lui Hristos nu se poate realiza decat in Biserica, ori voi, fiind inafara ei, aveti doar conceptul teoretic, nu si persona.


Citat:
Am si eu o intrebare: Excluzand argumentul cu succesiunea apostolica (despre care am vorbit mai sus si am arata ca nu are nici valoare) care este motivul biblic pentru care spui ca penticostalii sau baptistii nu sunt crestini adevarati?
Ai aratat unde? Incepi sa confuzi realitatea cu "realitatea" din capul tau?

Pentru ca singura legatura pe care o pot ei reclama cu crestinismul este Biblia, ori Biblia nu le-a fost data lor ci a fost furata din Biserica Ortodoxa neavand drept nici de a o detine nici de a o talmaci.

Iar dupa cum spune chiar Sfanta Scriptura, sunt multi care o talmacesc spre a lor pierzare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.02.2014 at 17:35:29.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 07.02.2014, 17:37:56
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Da, prin Harul Domnului aud de la nastere, multumesc pentru interesul tau pentru sanatatea mea, apreciez gestul.

Duhul Adevarului este Duhul Sfant (Magaietorul) pe care Isus a promis sa-l trimita credinciosilor, tuturor credinciosilor, nu doar unora care sa Ii transmita mesajel prin scrieri, ci tuturor credinciosilor.

Eu nu interpretez Biblia cu o faceti voi, eu doar o citesc si Il las pe Dumnezeu sa imi vorbeasca, in timp ce voi incercati sa interpretati Biblia in lumina traditiei voastre, incercand sa faceti Biblia sa se potriveasca cu ceea ce zice traditia, in loc sa vedeti daca invataturile clare din Biblie confirma sau resping invataturile din traditia voastra.

De exemplu: Daca nu gresesc voi credeti ca dupa moarte, sufletul omului petrece 40 de zile in care vede atatia ingeri cate fapte bune a avut si atatia demoni cate fapte rele a avut. Unde ati vazut asa ceva in Biblie? Voi chiar credeti asa ceva? Voi chiar credeti cu Dumnezeu, cand moare un om, vine si se consulta cu invataturile voastre ca sa stie ce trebuie sa faca mai departe cu acel suflet??? Cat de penibila e insasi ideea aceasta.



Riga Crypto nu poate fi comparata cu Sfanta Scriptura. Da, sunt unele profetii din Apocalipsa si posibil si alte locuri din Biblie care sunt greu de inteles, dar asta nu inseamna ca totul e greu de inteles. Modul in care o persoana poate fi mantuita este usor de inteles ( http://www.crestinortodox.ro/forum/s...34&postcount=5 ), cele mai importante lucruri sunt usor de inteles de orice persoana caruia Dumnezeu ii deschide mintea:

1 Corinteni 1:18 "Fiindcă propovăduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzării; dar pentru noi, care suntem pe calea mântuirii, este puterea lui Dumnezeu."
Bine punctat cu Vamile. Ca sa fiu sincer, nici literatura de specialitate nu stie prea bine ce cu ele.
Mantuirea e simpla si poate sa o inteleaga toata lumea, zici?
Bine, atunci cum se face ca calvinul o intelege altfel? Cu predestinatia care nu poate fii schimbata. E la fel de protestant, nu?
Cum se face atunci ca exista diferente asupra:
-mantuirii copiilor;
-daca faptele dupa momentul mantuirii te pot face sa o pierzi;
-cum decurg faptele bune din aceasta. Sunt o consecinta fireasca a primirii harului, sau un lucru care decurge din vointa proprie.
Si inainte sa argumentezi cum vezi tu lucrurile, retine ca altii au privit altfel. Lor nu le-a vorbit Dumnezeu?

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Imi poti spune de ce acest scenariu e atat de sinistru si o astfel de Divinitate monstruoasa? Te referi la faptul ca pedeapsa care ar fi trebuit sa cada asupra ta a cazut asupra lui Isus cand acesta a fost pe cruce (nu uita, Isus nu a fost o victima, ci a fost un voluntar), ci Dumnezeu Tatal a turnat asupra lui Isus mania care ar fi trebuit sa cada asupra ta.

Tu probabil ai impresia ca un pacat este mic si neinsemnat, tu nu iti poti imagina cum un Dumnezeu care spune despre Sine ca este dragoste poate sa trimita in iad, pentru toatdeauna pe pacatosi, chiar si pe cei cu putine pacate. Cum poate acest lucru sa fie corect si drept? E usor de explicat: In primul rand, trebuie sa spun ca un singur pacat este incredibil de ingorzitor in fata unui Dumnezeu infinit de sfant. Un singur pacat, cel de la inceputul creatiei, a aruncat intreaga creatie in haos: inainte de caderea omului, omul era perfect si totul era perfect; dupa caderea omului a aparut durerile si oboseala fizica si lacrimile si bolile... toate aceste lucruri ingrozitoare sunt rezultatul unui SINGUR pacat. Cum poti sa spui ca Dumnezeu poate sa fie indiferent fara de pacatele noastre?

De aceea a zis Isus cand se ruga "Departeaza paharul acesta de la mine daca voiesti, dar nu voia mea, ci voia ta sa se faca". Ce era in "paharul" acela? Mania lui Dumnezeu pentru pacatele lumii.

In Isaia 53:10 scrie "Domnul a găsit cu cale să-L zdrobească prin suferință… Dar, după ce Își va da viața ca jertfă pentru păcat, va vedea o sămânță de urmași, va trăi multe zile, și lucrarea Domnului va propăși în mâinile Lui."

In engleza suna cam asa "But the LORD was pleased to crush Him".

Stiu ca suna ingrozitoare ideea asta, probabil un lucru pe care nu l-ai mai auzit niciodata. Dar lui Dumnezeu nu i-a facut placere sa Isi zdrobeasca Fiul, ci pacatele noastre care au fost puse asupra lui Isus cand El a fost pe cruce.

Imagineazati ca tu esti la munca, si cineva vine la tine acasa, iti omoara toata familia, si in momentul cand tu deschizi usa de la tine de acasa vezi cum acel criminal injunghie pe ultimul membru al familiei tale, omorandu-l/o. Tu il prinzi pe criminal, il legi si in loc sa il omori, tu alegi sa chemi politia. Peste cateva zile/saptamani, in sala de judecata, judecatorul ii spune criminalului "Stiu ca esti vinovat de lucrurile de care ai fost acuzat, dar eu sunt un judecator bun si am decis sa te iert si sa te eliberez." Tu ce ai face? Probabil ca ai striga in gura mare impotriva acelui judecator, ai chema reporterii si televiziunile, ai trimite scrisori catre Presedinte, pentru ca nu s-a facut dreptate, pentru ca acel criminal nu a primit ceea ce merita. E posibil ca intreaga comunitate sa se ridica impotriva acelui judecator si sa-i ceara demisia, spunand ca acel judecator este mai CORUPT decat criminali pe care ii elibereaza... Deci? Daca un judecator care iarta un criminal care ar fi meritat sa fie pedepsit este un judecator foarte rau, cu cat mai mult Dumnezeu, care este judecatorul intregului pamant, cu cat mai mult El ar fi un Judecator RAU/CORUPT/ORIBIL daca ar lasa pacatele nepedepsite. Si Biblia spune ca plata pacatului este moartea. Cineva trebuia sa MOARA.

Daca iti minti copilul, consecinta va fi ca te vei simti putin cam suparat pe tine pentru acest lucru.
Daca iti minti sotia, s-ar putea sa dormi in alta camera cateva zile.
Daca minti un politist ai putea sa fi amendat.
Daca, in calitate de membru al Marii Britanii, o minti pe Regina ai putea sa fi inchis in puscarie pentru tradare de stat.
Deci, din asta intelegem ca consecintele pacatului nostru creste odata cu importanta/valoarea persoanei fata de care pacatuim. Asa ca atunci cand pacatuim impotriva unui Dumnezeu infinit in marime, inteligenta, putere, valoare, importanta, atunci pacatele noastre merita o pedeapsa vesnica. Orice pacat este impotriva lui Dumnezeu, dupa cum zice David in Psalmul 51:4 "Împotriva Ta, numai împotriva Ta, am păcătuit și am făcut ce este rău înaintea Ta; așa că vei fi drept în hotărârea Ta și fără vină în judecata Ta."

---------------

Daca ai timp (si pentru astfel de lucruri ar trebui sa iti faci timp, pentru ca toti stim ca sufletele noastre sunt extrem de importante; ce folos sa castigam intreaga lume dar sa ne pierdem sufletul?) iti recomand din toata inima, si te rog din suflet sa vizionezi acest clip: http://www.youtube.com/watch?v=TXOWyjB7d24 Dureaza doar 12 minute.
Deci stai un pic sa inteleg.
Sunt trimis intr-o lume care in comparatie cu cea veche, e filmul "Mad Max", facuta astfel de stra-stra-stra-strabunicul meu care a incalcat legea, o lume atat de sinistra incat vrand-nevrand, incalc legea, si chiar daca nu o fac, sunt nascut deja criminal, cu o fiinta pradatoare infinit de puternica si suparata deasupra mea, care vrea sa ma trimita la suferinta eterna, si singurul mod in care pot sa scap e sa fac o baie in sangele fiului acelei fiinte, ca sa capat mirosul si sa satisfac nevoia de sacrificiu divino-uman
(Acest fel de a vedea lucrurile ne duce usor către o erezie în care am considera Justitia lui Dumnezeu ca o realitate de sine-stătătoare, ca o necesitate impusă din afară sau deasupra lui Dumnezeu. Este ca si cum am recunoaste o realitate supra-Dumnezeiască, o lege supremă căreia Însusi Dumnezeu trebuie să i se supună).

Retine ca fiinta e cu f mic pentru ca nu pot pune asemenea atribute lui Dumnezeu.

Am vazut filmuletul. E pus suflet, nu am ce zice, desi mare parte din ce zice nu e nimic nou sau complex.
Dar ontologul din mine nu imi da pace:
"you will continue to grow in grace, you will continue to deepen in your repentance, you will continue to deepen in your faith, little by little you will be transformed more and more in the image of Jesus Christ."
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 07.02.2014 at 19:26:04.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 07.02.2014, 20:36:26
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Buei Dănuț, bine că ați apărut voi după cca 2000 ani de la jertfa Mântuitorului să ne aduceți "religia adevărată". Până acu' dinrect în iad ajungeau săracii oameni! Noroc, mă repet, cu voi!
Se pare ca tu nu esti unul dintre aceia care obisnuiesc sa citeasca posturile celui caruia ii raspund, inainte sa raspunda. Am mai spus de vreo 2 ori ca Biserica lui Hristos nu e de nicio denominatiune, ci este formata din toti credinciosi care il urmeaza cu adevarat. Si Biserica a existat mereu. Probabil nu ti-ai dat seama dar eu nu vin aici sustinand infailibilitatea protestanismului, ci a Bibliei, si Biblia nu e de acord cu zeci de obiceiuri de-ale voastre, si inca nu am primit niciun raspund biblic pentru ele din partea voastra.

Daca ai avea versete din Biblie care sa-ti sustina religia sau care sunt impotriva invataturilor pocaitilor, cum ii numesti tu, le-ai spune fara sa astepti, dar vad ca tu preferi atacurile personale in locul rationamentului logic.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Protestantismul a aratat ca e posibila si o altfel de schimbare in cadrum crestinismului: nu neaparat printr-o schimbare morala radicala ci prin schimbarea definitiilor dupa care se face ea.

Pai cum a gandit Luther?

"Ca sa ma mantuiesc trebuie sa ma straduiesc sa fac asta asta asta, tare dificil, nu stiu daca reusesc (deznadejde) oare nu o fi mai bine sa cred ca sunt deja mantuit si pentru ca eu cred (chiar si fara fapte) Dumnezeu va face ce schimbari considera de cuviinta fara ca eu sa ma gandesc la ele cine stie ce?"

Si uite asa a aparut forma asta de sectarism "crestin" si toate celelalte care au derivat din ea.
1. Nu sunt de acord cu toate invataturile lui Luther, si nu am spus contrariul niciodata.
2. Biblia mentioneaza in nenumarate locuri ca viata vesnica/mantuirea este DARUL lui Dumnezeu pentru noi, si ca acesta nu se obtine prin fapte pentru ca nimeni sa nu se laude, si ca (,) crezand in Isus esti mantuit. Asta nu inseamna ca pur si simplu zici "Cred in Isus" si pe urma iti traiesti restul vietii ca cel mai mare pacatos de pe fata pamantului, ci in Biblie credinta este strans legata de pocainta, adica o persoana care chiar crede in Isus va dori din toata inima sa se pocaiasca de pacate si sa traiasca in sfintenie.



Citat:
Este descrisa doar ca voi fiind sectari si neavand asa ceva, refuzati sa va raportati la ea sau sa o vedeti in Sf. Scriptura.

Vedeti doar ce vi se spune sa vedeti si e conform cu traditia voastra eretica.
1. Este descrisa?... si daca e descrisa, atunci de ce nu mi-ai zis unde anume in Biblie e descrisa? Astept.
2. Noi nu avem traditie, ci ne limitam doar la Cuvantul lui Dumnezeu, nu la inventia lui Sfantu' X si Sfantu' Y.

Citat:
Binenteles ca n-ai cum sa crezi asta pentru ca ti s-a spus sa crezi altceva si tu te-ai conformat.
Nu mi-ai raspuns la intrebare. Daca aveai o dovada pentru asta atunci spuneai "Da, dovada consta in faptul ca..."
Dar se pare ca si tu preferi sa te certi in loc sa aduci dovezile pe care ti le-am cerut si prin acest lucru sa imi inchizi gura.

Citat:
Este un criteriu dar nu e singurul.
Si ai putea sa imi zici alt exemplu atunci?


Citat:
Aha, inca unul care a descoperit apa calda.
In timp ce tu doar stii de apa calda, umbland si acum nespalat, noi ne imbaiem de 2000 ani baiete.
1. Dupa modul arogant si iritat cu care vorbesti, nu prea cred ca esti un credincios adevarat.
2. Inca nu mi-ai raspuns. Oare am impresia sau chiar eviti sa raspunti la tot ce intreb?

Citat:
Credinta in El, daca este adevarata, sincera, inevitabil te conduce spre ortodoxie pentru ca este forma ei ideala de expresie si singura corecta si cu adevarat mantuitoare.
Daca citesc doar Biblia, care pretinde a fi Cuvantul lui Dumnezeu, nu ajung la concluzia asta, ci ajung la concluzia ca mantuirea se obtine prin credinta in Isus. Iarasi, tu spui ca ortodoxia este adevarata pentru ca ai impresia ca ea este credinta primilor apostoli si ca ea a ramas necontaminata in acesti 2000 de ani. Daca Traditia contrazice Biblia, atunci la care dintre ele renunti? Foarte probabil la Biblie. Reciteste Matei 15:1-9.

Citat:
Exact, persona, dar voi nu aveti treaba cu persoana lui Hristos ci doar jonglati cu cuvantul, cunoasterea deplina a lui Hristos nu se poate realiza decat in Biserica, ori voi, fiind inafara ei, aveti doar conceptul teoretic, nu si persona.
Iarasi. Tot argumentul tau, si singura ta dovada pe care o aduci mereu si mereu e faptul ca succesiunea apostolica este dovada clara ca ortodoxia este singura religie corecta. Omule, pe ce te bazezi cand spui asta? Intreb, intreb... dar vad ca nu raspunde nimeni. Faci la fel ca si un evolutionist pe care cineva l-a intrebat sa dea un singur care sa dovedeasca macroevolutia, si evolutionistul tot repeta in continuu "Sunt mii de exemple, sunt mii de exemple" si pana la urma tot nu a reusit sa se gandeasca la unul. La fel faci si tu.

Citat:
Pentru ca singura legatura pe care o pot ei reclama cu crestinismul este Biblia, ori Biblia nu le-a fost data lor ci a fost furata din Biserica Ortodoxa neavand drept nici de a o detine nici de a o talmaci.
Ai zis cumva ca doar ortodoxi au voie sa detina o Biblie??? Ioai, din rau in mai rau o duci cu logica.
Biblia a fost data tuturor, deoarece este Cuvantul lui Dumnezeu. Ea contine Evanghelia si Isus a zis la sfarsitul Evangheliei lui Matei, ca ucenicii lui sa mearga in toata lumea si sa raspundeasca Evanghelia printre toate popoarele. Ca un fapt divers, nu am auzit de misionari ortodoxi care sa mearga prin jungle la triburi ca sa le vesteasca Evanghelia asa cum a poruncit Isus, dar vad zeci de mii de protestantii facand chestia asta, punandu-si viata in pericol pentru a-L onora si slavii pe Isus Hristos si pentru a raspandi Evanghelia asa cum le-a fost poruncit. Voi de ce nu faceti asta? Si tot protestantii sunt paganii care nu il cunosc pe Isus?... Incredibil.

Citat:
Iar dupa cum spune chiar Sfanta Scriptura, sunt multi care o talmacesc spre a lor pierzare.
Foarte frumos spus. Si de unde stii ca acel verset nu se referea la voi?


Citat:
Deci stai un pic sa inteleg.
Sunt trimis intr-o lume care in comparatie cu cea veche, e filmul "Mad Max", facuta astfel de stra-stra-stra-strabunicul meu care a incalcat legea, o lume atat de sinistra incat vrand-nevrand, incalc legea, si chiar daca nu o fac, sunt nascut deja criminal, cu o fiinta pradatoare infinit de puternica si suparata deasupra mea, care vrea sa ma trimita la suferinta eterna, si singurul mod in care pot sa scap e sa fac o baie in sangele fiului acelei fiinte, ca sa capat mirosul si sa satisfac nevoia de sacrificiu divino-uman
(Acest fel de a vedea lucrurile ne duce usor către o erezie în care am considera Justitia lui Dumnezeu ca o realitate de sine-stătătoare, ca o necesitate impusă din afară sau deasupra lui Dumnezeu. Este ca si cum am recunoaste o realitate supra-Dumnezeiască, o lege supremă căreia Însusi Dumnezeu trebuie să i se supună).
Asta este exact ceea ce spune Biblia. Dumnezeu trebuie sa urasca deoarece El este dragoste. Cum asa? Pai, daca tu iubesti copiii, va trebuii sa urasti avorturile, daca tu iubesti negrii, va trebuii sa urasti sclavia din America, daca iubesti ceea ce este bun, va trebui sa urasti tot ceea ce este rau. La fel e si cu Dumnezeu. Daca Dumnezeu poate sa accepte pacatul sau sa il ignore, spunand "Lasa ca nu e mare lucru" atunci acest Dumnezeu nu uraste cu adevarat pacatul. Dumnezeul descris in Biblie uraste pacatul (Psalmul 5:4-6, Psalumul 45:6-7, Evrei 1:8) si daca este drept, atunci Dumnezeu va trebui sa pedepseasca pacatul, deoarece este contrar naturii Sale. Justitia lui Dumnezeu este necesara daca Dumnezeu este Drept si Bun.

Care e alternativa pe care o propui tu, ca sunt curios. Si te-as ruga sa aduci si versete din Biblie care sa-ti sustina parerea.

Citat:
Dar ontologul din mine nu imi da pace:
"you will continue to grow in grace, you will continue to deepen in your repentance, you will continue to deepen in your faith, little by little you will be transformed more and more in the image of Jesus Christ."
Nu inteleg ce vrei sa spui cu asta. Nu observ nimic in neregula aici. 2 Corinteni 3:18 si Romani 8:29 "Căci pe aceia pe care i-a cunoscut mai dinainte, i-a și hotărât mai dinainte să fie asemenea chipului Fiului Său, pentru ca El să fie Cel întâi născut dintre mai mulți frați."
Reply With Quote
  #47  
Vechi 07.02.2014, 20:54:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

1. Ești botezat cu apă și Sfânt Duh?
2. Te spovedești?
3. Te împărtășești cu Sfânt Trup și Sânge al Domnului?
4. Participi la Sfântul Maslu?

Da? POATE ești parte din Biserică. Nu? Hai pa!

P.S.
Vezi că, de vei continua la fel, mult nu mai ai viitor p'aci.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #48  
Vechi 07.02.2014, 21:08:17
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
De ce ignorati ceea ce a spus Isus in Ioan 3:16 "Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica"
Este foarte adevarat cand spui ca oricine care crede in Hristos va fi primit in imparatia lui Dumnezeu. Foarte Adevarat ! Dar iti scapa ceva : se pare ca tu nu crezi in Hristos !
Caci daca ai fi crezut in Hristos ai fi crezut si ce zice El in Evanghelie : "voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui" ** (Matei 16:18). Si daca ai fi crezut in aceste vorbe nu ti-ai fi pus intrebarea
Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Poti dovedi ca invatatura primilor apostoli a ramas intacta pana in ziua de astazi in Biserica Ortodoxa? Nu prea cred.
Concluzie : tu nu crezi in Hristosul Adevarat ci crezi intr-o imagine falsa a Domnului (imagine creata de Ellen White in cazul adventistilor , de Charles Parham in cazul penticostalilor, sau de John Smyth in cazul baptistilor).




**= portile iadului semnifica ateismul, paganismul, ereziile etc.
(Nota: Biserica Ortodoxa are radacini apostolice)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 08.02.2014, 01:45:50
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Daca citesc doar Biblia, care pretinde a fi Cuvantul lui Dumnezeu, nu ajung la concluzia asta, ci ajung la concluzia ca mantuirea se obtine prin credinta in Isus. Iarasi, tu spui ca ortodoxia este adevarata pentru ca ai impresia ca ea este credinta primilor apostoli si ca ea a ramas necontaminata in acesti 2000 de ani. Daca Traditia contrazice Biblia, atunci la care dintre ele renunti? Foarte probabil la Biblie. Reciteste Matei 15:1-9.
tot faci dihotomia asta intre Biblia si Traditie.
Nu a cazut din cer, cum zic musulmanii cu Coranul. Citeste de ce Scriptura ta e asa facuta, cand au fost scrise, de ce unele carti au fost incluse si altele nu.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Asta este exact ceea ce spune Biblia. Dumnezeu trebuie sa urasca deoarece El este dragoste. Cum asa? Pai, daca tu iubesti copiii, va trebuii sa urasti avorturile, daca tu iubesti negrii, va trebuii sa urasti sclavia din America, daca iubesti ceea ce este bun, va trebui sa urasti tot ceea ce este rau. La fel e si cu Dumnezeu. Daca Dumnezeu poate sa accepte pacatul sau sa il ignore, spunand "Lasa ca nu e mare lucru" atunci acest Dumnezeu nu uraste cu adevarat pacatul. Dumnezeul descris in Biblie uraste pacatul (Psalmul 5:4-6, Psalumul 45:6-7, Evrei 1:8) si daca este drept, atunci Dumnezeu va trebui sa pedepseasca pacatul, deoarece este contrar naturii Sale. Justitia lui Dumnezeu este necesara daca Dumnezeu este Drept si Bun.
Deci ii atribuim lui Dumnezeu, sentimente umane, si mai mult, ura?
Vesnica justitie pe care se pare ca o slujeste Dumnezeu.
Hai sa zic un secret: "Plata pacatului este moartea" la fel cum "Plata bagatului degetului in priza e un atac cardiac". Da,"vei muri" nu "te voi omori". Consecinta, nu reactie.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Care e alternativa pe care o propui tu, ca sunt curios. Si te-as ruga sa aduci si versete din Biblie care sa-ti sustina parerea.
O mantuire in care un Dumnezeu bun ne curata prin mila Sa de pacat, un proces de vindecare continua, nu o dilema legalistica satisfacuta prin sange.
2 Pet. 1:4
Psalm 82:6

Nu inteleg ce vrei sa spui cu asta. Nu observ nimic in neregula aici. 2 Corinteni 3:18 si Romani 8:29 "Căci pe aceia pe care i-a cunoscut mai dinainte, i-a și hotărât mai dinainte să fie asemenea chipului Fiului Său, pentru ca El să fie Cel întâi născut dintre mai mulți frați."[/quote]

Doar mi se pare amuzant cum evangelismul atat de consecintalist vorbeste astfel.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 08.02.2014, 12:42:16
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
Vezi că, de vei continua la fel, mult nu mai ai viitor p'aci.
Nu iti place mesajul, asa ca il impusti pe mesager. In loc sa imi arati biblic ca ai dreptate, tu alegi sa ma reduci la tacere. Foarte intelep.
Spune-mi si mie te rog de ce esti ortodox? Iti zic eu de ce: Pentru ca te-ai nascut intr-o familie/comunitate ortodoxa. Daca te nasteai in Afganistan erai musulman, daca te nasteai in India era hindus. Pe ce iti bazezi credinta ca religia ta e cea adevarata si singura adevarata? Pe succesiunea apostolica/traditia? Si catolicii au asa ceva. Cum ai ajuns la concluzia ca ortodoxii au dreptate si catolicii nu? Sunt curios sa aflu.

Citat:
Este foarte adevarat cand spui ca oricine care crede in Hristos va fi primit in imparatia lui Dumnezeu. Foarte Adevarat ! Dar iti scapa ceva : se pare ca tu nu crezi in Hristos !
Caci daca ai fi crezut in Hristos ai fi crezut si ce zice El in Evanghelie : "voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui" ** (Matei 16:18). Si daca ai fi crezut in aceste vorbe nu ti-ai fi pus intrebarea
Biserica se refera la toti credinciosi adevarati, nu doar la ortodoxi.

Citat:
Concluzie : tu nu crezi in Hristosul Adevarat ci crezi intr-o imagine falsa a Domnului (imagine creata de Ellen White in cazul adventistilor , de Charles Parham in cazul penticostalilor, sau de John Smyth in cazul baptistilor).
Eu cred in Isus asa cum este descris in Biblie. Scriptura este sursa mea de informatii, a ta pare sa fie traditia/datinile. Multi ortodocsi au recunoscut ca traditia bisericii ortodoxe a fost modificata de-a lungul timpului... dar tu tot o consideri infailibila... ce pot sa mai zic la asa ceva...?

Au fost si sunt foarte multi invatatori mincinosi de-a lungul timpului (de ex. John Smith - creatorul cultului Martorii lui Iehova - el spunea ca a primit toate invataturile direct de la Dumnezeu. PE EL DE CE NU IL CREZI???? Stiu de ce. Pentru ca voi va selectati "invatatorii" dupa cum va place voua, procesul de decidere daca o persoana este de la Dumnezeu sau nu sta in mainile voastre, si asta-i defintia unui CULT a unei SECTE, nu a unei Biserici care se considera crestina, dar in acelasi timp incalca invatatura clara a Bibliei. V-am mai intrebat mai demult daca invataturile din scrieri pot sa contrazice cele din Biblie, si mi-ati spus ca nu, dar eu v-am arata multe doctrine false de la voi care CHIAR CONTRAZIC Biblia, si va ca voi le ignorati, asta-i un alt motiv pentru care consider ca traditia voastra vine de la oameni)

Citat:
(Nota: Biserica Ortodoxa are radacini apostolice)
Si catolicismul pretinde ca este religia adevarata datorita traditiei ei apostolice. EI DE CE NU AU DREPTATE?

Citat:
Deci ii atribuim lui Dumnezeu, sentimente umane, si mai mult, ura?
Vesnica justitie pe care se pare ca o slujeste Dumnezeu.
Hai sa zic un secret: "Plata pacatului este moartea" la fel cum "Plata bagatului degetului in priza e un atac cardiac". Da,"vei muri" nu "te voi omori". Consecinta, nu reactie.
Gresesti. Dumnezeu nu are o atitudine neutra fata de pacat. Pacatosul nu va merge in iad asa din proprie initiativa, ci Dumnezeu il va arunca acolo:

- Matei 10:28 "Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, dar care nu pot ucide sufletul; ci temeți-vă mai degrabă de Cel ce poate să piardă și sufletul și trupul în gheenă."
- Psalmul 5:5 "Nebunii nu pot să stea în preajma ochilor Tăi; Tu urăști pe cei ce fac fărădelegea"
- Apocalipsa 20:10 "Și diavolul, care-i înșela, a fost aruncat în iazul de foc și de pucioasă, unde este fiara și prorocul mincinos. Și vor fi munciți zi și noapte în vecii vecilor."

Ioan 3:36 spune ca "Cine crede în Fiul are viața veșnică; dar cine nu crede în Fiul nu va vedea viața, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el."

Daca Dumnezeu este infinit de bun, drept si sfant, atunci El nu are cum sa nu urasca, atat pacatul cat si pacatosul. Dar, in ciuda acestei manii ai Lui, in Dumnezeu exista si dragoste pentru pacatosi. Ioan 3:16. Si Romani 5:8 "Dar Dumnezeu Își arată dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram noi încă păcătoși, Hristos a murit pentru noi."

Si daca citim versetul urmator "Deci cu atât mai mult acum, când suntem socotiți neprihăniți, prin sângele Lui, vom fi mântuiți prin El de mânia lui Dumnezeu."

Oamenii mantuiti, de ce anume sunt mantuiti? De pacate? Nu. Ci sunt mantuiti/scapati/salvati de mania neprihanita si dreapta a lui Dumnezeu care se afla asupra lor atunci ca acestia erau pierduti. (Ioan 3:36 spune ca "Cine crede în Fiul are viața veșnică; dar cine nu crede în Fiul nu va vedea viața, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el.")

Citat:
O mantuire in care un Dumnezeu bun...
Vrei sa spui ca un Dumnezeu care uraste pacatul si pe pacatosi este un Dumnezeu rau?

Acelasi Dumnezeu care ne condamna pentru pacatele noastre la o eternitate in iad, acelasi Dumnezeu devine om, se coboara pe pamant, se naste printre noi, traieste o viata perfecta fara nicio incalcare a Legii date prin Moise, apoi moare pe cruce pentru toate pacatele noastre, pentru ca orice crede in El sa fie mantuit. Cum poti sa stii lucrurile acestea si sa zici ca Dumnezeu e rau?? El, care ar fi trebuit sa ne lase sa murim in pacatele noastre si sa mergem in iad pentru razvratirile noastre, El a luat asupra Sa pedeapsa noastra (Isaia 53:5 "Dar El era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa care ne dă pacea a căzut peste El, și prin rănile Lui suntem tămăduiți."), si pacatele noastre, pentru ca orice crede in El sa fie mantuit (Ioan 3:14-16 " Și, după cum a înălțat Moise șarpele în pustiu, tot așa trebuie să fie înălțat și Fiul omului, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viața veșnică. Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viața veșnică.")

Tu spui ca e imposibil ca Dumnezeu Tatal sa-si toarne mania asupra Fiului Sau (datorita pacatelor noastre)? Atunci ce zici de Isaia 53:10 "Domnul a găsit cu cale să-L zdrobească prin suferință… Dar, după ce Își va da viața ca jertfă pentru păcat, va vedea o sămânță de urmași, va trăi multe zile, și lucrarea Domnului va propăși în mâinile Lui."

Sa te intreb ceva: De ce a murit Isus pe cruce? Care a fost scopul? De ce nu ne-a zis Dumnezeu pur si simplu sa face fapte bune si gata. Care a fost rostul sacrificiului Sau?

Last edited by DanielS; 08.02.2014 at 12:47:43.
Reply With Quote
Răspunde