Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 03.10.2023, 09:39:36
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.314
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Pai nu stiu ce vrei sa zici, nici eu nu merg pe formula aia. Eu vorbesc frumos cu cine se poate vorbi, nu incerc sa intarat pe nimeni. Cu unii nu se poate vorbi, asta e. Si ti-am zis deja ca nu cred in povestile cu banii. Eu am prieteni neoprotestanti, m-au primit la ei in casa, mi-au dat de mancare, au avut grija de mine. N-au acceptat niciodata bani oricat i-am rugat. Intr-adevar, la inceput sperau sa ma aduca pe calea lor dar doar fiindca ei asa cred, ca aia-i calea dreapta, si voiau sa-mi faca un bine. ....
Aia vreau sa zic si nu vrei sa crezi, aia, ca in orice fel de patima si in orice fel de pacat si de gresala e vorba, in mod subtil si de nepriceput usor, in primul rand de bani murdari, pile si privilegii desarte, orice gand ispititor atractiv mut si cu masca vorbitoare inselatoare e calarit-stapanit de pofta de bani, de troc de produse, de ceva materialist apropitartar aflat in imparatia si stapanirea lui mamona-lumEUssssSS, fals S, mare justitiar si de acolo te acuza ca sa se inalte si se razbuna cu acuze pe sfinvers ca sa te distruga, si sa se mareasca, pentru bani!!!

Tu negi, insa oricat negi nu poti nega evidenta si nici pe Domnul care ne zice ca nu putem sluji la doi stapani, la Dumnezeu si la mamona caci pe unul il iubim si pe unul il ascultam si implinim si astfel corciti in tradare ne infiem pacatului si lui satana-pacii lumii josnice si corupte pline de lupi justitiari, moralisti imbracati in haine de oi si de berbeci mari, religiosi mari pe functii mari si care consuma drogul ipocrismului si fatarniciei lingusindu-te in fata si barfindu-te si uneltind in dos ca sa parvina si sa adune... bani, sau suflete echivalate in bani si de la ei invata toti copiii sa se drogheze cu toate grozaviile greshizmului pervers si inselator, lasandu-se pecetluiti cu $$-&&-$$, cu semnul serpilor cu nume de om mare si insemnat, luandu-i de idoli si de model de realizare in viata, [asa cum ne-a invatat sf. par. prooroc Arsenie Boca (trambitza apocaliptica nr. 3) despre pecetea lui antihrist, &&, despre fiul cel mandru al pacatului care ar vrea sa ne infiem si noi ca el lumii tuturor faradelegilor si ipocrismelor "virtuoase" in botezul cu apa strambetei ca sa te ia si sa nu ne mai smerim si pocaim de atunci niciodata ajungand o troaca vibrationala ce hraneste si creste porcii care se intorc sa rupa, si lupii mandrii care nemultumesc foarte competent pe dos, parvenitor, ca sa prade, sa piarda si sa distruga respectiv iepurii fraieri tzepuitzi tzepuitori care se lauda sa strice vrand sa fie mancati impreuna cu mieii, iezii, puii, viteii, curcanii si pestii de Pasti si de sarbatori bine prajiti si rumeniti la barbecue, cue, cue pe care ti le bate antihrist impreuna cu toti mancatorii de carne (si tot ce iese din carne si din om si animale), direct in talpa, lipindu-te de scaunul de la bar, bar, barbecue ca sa nu mai poti urca duhovniceste de la atata bunastare babiloniaca materialista gonflationala in care de la bani se barfeste si se acuza inaltandu-se si se acuza pe dos si pe sfinvers marindu-se si inhaitandu-se unional vibrational].
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 03.10.2023 at 10:18:52.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 03.10.2023, 12:08:57
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 775
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Aia vreau sa zic si nu vrei sa crezi, aia, ca in orice fel de patima si in orice fel de pacat si de gresala e vorba, in mod subtil si de nepriceput usor, in primul rand de bani murdari, pile si privilegii desarte, orice gand ispititor atractiv mut si cu masca vorbitoare inselatoare e calarit-stapanit de pofta de bani, de troc de produse, de ceva materialist apropitartar aflat in imparatia si stapanirea lui mamona-lumEUssssSS, fals S, mare justitiar si de acolo te acuza ca sa se inalte si se razbuna cu acuze pe sfinvers ca sa te distruga, si sa se mareasca, pentru bani!!!

Tu negi, insa oricat negi nu poti nega evidenta si nici pe Domnul care ne zice ca nu putem sluji la doi stapani, la Dumnezeu si la mamona caci pe unul il iubim si pe unul il ascultam si implinim si astfel corciti in tradare ne infiem pacatului si lui satana-pacii lumii josnice si corupte pline de lupi justitiari, moralisti imbracati in haine de oi si de berbeci mari, religiosi mari pe functii mari si care consuma drogul ipocrismului si fatarniciei lingusindu-te in fata si barfindu-te si uneltind in dos ca sa parvina si sa adune... bani, sau suflete echivalate in bani si de la ei invata toti copiii sa se drogheze cu toate grozaviile greshizmului pervers si inselator, lasandu-se pecetluiti cu $$-&&-$$, cu semnul serpilor cu nume de om mare si insemnat, luandu-i de idoli si de model de realizare in viata, [asa cum ne-a invatat sf. par. prooroc Arsenie Boca (trambitza apocaliptica nr. 3) despre pecetea lui antihrist, &&, despre fiul cel mandru al pacatului care ar vrea sa ne infiem si noi ca el lumii tuturor faradelegilor si ipocrismelor "virtuoase" in botezul cu apa strambetei ca sa te ia si sa nu ne mai smerim si pocaim de atunci niciodata ajungand o troaca vibrationala ce hraneste si creste porcii care se intorc sa rupa, si lupii mandrii care nemultumesc foarte competent pe dos, parvenitor, ca sa prade, sa piarda si sa distruga respectiv iepurii fraieri tzepuitzi tzepuitori care se lauda sa strice vrand sa fie mancati impreuna cu mieii, iezii, puii, viteii, curcanii si pestii de Pasti si de sarbatori bine prajiti si rumeniti la barbecue, cue, cue pe care ti le bate antihrist impreuna cu toti mancatorii de carne (si tot ce iese din carne si din om si animale), direct in talpa, lipindu-te de scaunul de la bar, bar, barbecue ca sa nu mai poti urca duhovniceste de la atata bunastare babiloniaca materialista gonflationala in care de la bani se barfeste si se acuza inaltandu-se si se acuza pe dos si pe sfinvers marindu-se si inhaitandu-se unional vibrational].
Tu si marxistii ce mai credeti ca toate se invart in jurul banilor. Eu stiu ca protoparintii nostri au cazut din Eden c-au vrut sa stie ei binele de rau in loc sa-l asculte pe Dumnezeu. Tot la fel, Satana a cazut ca a vrut sa fie el mai presus de Dumnezeu. Nu existau bani nici in Eden nici printre ingeri, dar exista mandria si dorinta de auto-indumnezeire. Ai mai multe sanse sa convingi un ateu de povestile astea materialiste. Si vezi ca pe Pr. Boca nu l-a canonizat nimeni chiar daca dumnealui se credea sfant in timpul vietii. Si nici trambitele tale n-au nici apostolicitate si nici sobornicitate, normal ca nu vezi pacatul mandriei cand voi aveti atata mandrie incat sa va faceti religia proprie.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 03.10.2023 at 12:14:11.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 03.10.2023, 14:14:52
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.314
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Aia vreau sa zic si nu vrei sa crezi, aia, ca in orice fel de patima si in orice fel de pacat si de gresala e vorba, in mod subtil si de nepriceput usor, in primul rand de bani murdari, pile si privilegii desarte, orice gand ispititor atractiv mut si cu masca vorbitoare inselatoare e calarit-stapanit de pofta de bani, de troc de produse, de ceva materialist apropitartar aflat in imparatia si stapanirea lui mamona-lumEUssssSS, fals S, mare justitiar si de acolo te acuza ca sa se inalte si se razbuna cu acuze pe sfinvers ca sa te distruga, si sa se mareasca, pentru bani!!!

Tu negi, insa oricat negi nu poti nega evidenta si nici pe Domnul care ne zice ca nu putem sluji la doi stapani, la Dumnezeu si la mamona caci pe unul il iubim si pe unul il ascultam si implinim si astfel corciti in tradare ne infiem pacatului si lui satana-pacii lumii josnice si corupte pline de lupi justitiari, moralisti imbracati in haine de oi si de berbeci mari, religiosi mari pe functii mari si care consuma drogul ipocrismului si fatarniciei lingusindu-te in fata si barfindu-te si uneltind in dos ca sa parvina si sa adune... bani, sau suflete echivalate in bani si de la ei invata toti copiii sa se drogheze cu toate grozaviile greshizmului pervers si inselator, lasandu-se pecetluiti cu $$-&&-$$, cu semnul serpilor cu nume de om mare si insemnat, luandu-i de idoli si de model de realizare in viata, [asa cum ne-a invatat sf. par. prooroc Arsenie Boca (trambitza apocaliptica nr. 3) despre pecetea lui antihrist, &&, despre fiul cel mandru al pacatului care ar vrea sa ne infiem si noi ca el lumii tuturor faradelegilor si ipocrismelor "virtuoase" in botezul cu apa strambetei ca sa te ia si sa nu ne mai smerim si pocaim de atunci niciodata ajungand o troaca vibrationala ce hraneste si creste porcii care se intorc sa rupa, si lupii mandrii care nemultumesc foarte competent pe dos, parvenitor, ca sa prade, sa piarda si sa distruga respectiv iepurii fraieri tzepuitzi tzepuitori care se lauda sa strice vrand sa fie mancati impreuna cu mieii, iezii, puii, viteii, curcanii si pestii de Pasti si de sarbatori bine prajiti si rumeniti la barbecue, cue, cue pe care ti le bate antihrist impreuna cu toti mancatorii de carne (si tot ce iese din carne si din om si animale), direct in talpa, lipindu-te de scaunul de la bar, bar, barbecue ca sa nu mai poti urca duhovniceste de la atata bunastare babiloniaca materialista gonflationala in care de la bani se barfeste si se acuza inaltandu-se si se acuza pe dos si pe sfinvers marindu-se si inhaitandu-se unional vibrational].
Tu si marxistii ce mai credeti ca toate se invart in jurul banilor.
Io si marxistii?
Ce asociere mizerabila imi faci? Pentru bani?

Citat:
Eu stiu ca protoparintii nostri au cazut din Eden c-au vrut sa stie ei binele de rau in loc sa-l asculte pe Dumnezeu. Tot la fel, Satana a cazut ca a vrut sa fie el mai presus de Dumnezeu. Nu existau bani nici in Eden nici printre ingeri, dar exista mandria si dorinta de auto-indumnezeire. Ai mai multe sanse sa convingi un ateu de povestile astea materialiste.
Oare cunostintele interzise si socotelile, violul-furtul si mandria nu sunt despre bani? Un fel de bitcoin, un fel de stick informational dulce ca un fruct bun la gust ce deschide ochii.

Citat:
Si vezi ca pe Pr. Boca nu l-a canonizat nimeni chiar daca dumnealui se credea sfant in timpul vietii.
Nu el se credea sfant ci proorociile, faptele si minunile lui Dumnezeu prin el il dovedesc de sfant. Martori sunt destui iar astea il dovedesc si de sfant si de Trambitza. Regimul colaborationist l-a condamnat la puscarie si la excomunicare sau caterisire, nu stiu exact. Era foarte smerit si se ruga mult si profund si a murit mucenic-martir. Cine esti tu sa-l judeci si sa-l defaimi? A mantuit sute de mii de oameni si e cunoscut in toata lumea pana si de chineji si japoneji. Avea puterea mantuitoare si duhul proorociei si al clarvederii. A lucrat pentru Hristos cu maxima intelepciune si responsabilitate! E nevoie ca sa-l declare cineva sfant? Oare nu e evident ca e un sfant crestin veritabil? Tu te indoiesti? Negi? Esti precaut si "chibzuit" cind e vorba de astfel de oameni drepti si buni si-i socotesti mandrii in ciuda smereniei lor evidente? Pentru ce daca nu pentru bani? Poate de frica lumii bagata-n biserica la loc sfant vrand sa scapi mai usor si sa faci si rost de ceva bani pentru griji daca se poate lovind asa ca gloata, ca haita pripitilor. Nu?

Citat:
Si nici trambitele tale n-au nici apostolicitate si nici sobornicitate, normal ca nu vezi pacatul mandriei cand voi aveti atata mandrie incat sa va faceti religia proprie.
Care voi? Nu pricepi ca-s mirean din BOR care crede si in Trambitze? Ceea ce e culmea (mandriei) e ca vorbesti de mandrie atunci cand e vorba de cei mai mici si mai smeriti dintre crestin-ortodocsi, de nou-ortodoxia viitorului, adica de Cele 7 Trambitze Apocaliptice ale Cuvantului. Iar Cuvantul lui Dumnezeu nu e o religie si nu e a lor proprie ci e Insusi Domnul Iisus Hristos Cuvantul si El ii socoteste pe ucenicii Trambitelor prin care se sufla Cuvantul ca fiind poporul Lui adica cel mai mic, curat si mai smerit popor dintre oameni si dumneata, nu stiu de la cine te informezi, ii socotesti mandri?
Pentru ce iar te iei de ei? Pentru bani si parvenitism? Pentru prozelitism ortodox pripit? Nu ti-am zis sa nu ma folosesti sa-ti faci rau asa cum ma folosea @gpalama? El se pare ca a reusit sa se opreasca. Acuma vad ca ai inceput tu cu prigoana? Pentru ce? Daca nu pentru bani si parvenire desarta atunci pentru ce? Nu poti sa crezi? Daca tu nu poti atunci lasa pa altii sa creada si cauta si tu sa crezi pentru ca sa invii!!.. caci e vorba de a doua venire in Cuvant si e vorba acolo de Cuvantul invierii tuturor crestinilor si tuturor oamenilor si innoirea a toate!

Iar io-ti recomand sa nu lovesti, sa nu defaimi si sa nu denigrezi (ca pripitul) ci sa citesti si sa crezi! N-o sa regreti deloc!

(Si cum ti se pare ca te mandresti? Daca crezi si primesti Cuvantul pazindu-L sau daca-L refuzi in mod pripit si lash prigonindu-L?)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 03.10.2023 at 14:55:26.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 03.10.2023, 15:02:20
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 775
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Io si marxistii?
Ce asociere mizerabila imi faci?
Si ei tot la fel vad totul prin prisma materialismului istoric potrivit careia istoria decurge conform conflictului de posesie de capital dintre oameni. O viziune lipsita de duh, am avut si noi conflicte cu nestorianismul in aceasta directie. Sa crezi ca totul se rezuma la bani e o viziune intunecata a realitatii. Calugarii isi vand tot ce au si se lupta cu tentatii mult mai mari, n-au legatura cu banii care sunt doar una din multele arme ale lui Satana. Tu ai o obsesie cu asta, vezi confirmari in iluziile astea oriunde, vezi interese de parvenire in orice. Revino-ti in fire.

Cat despre trambitele tale, poti sa crezi ce vrei, dar le fortezi mereu in discutie ca si cand ar fi doctrina ortodoxa. Tine-le pentru tine daca te-or ajuta si duhovnicul tau te lasa. Tu esti cel ce faci prozelitism incercand mereu sa promovezi threadurile alea.

Citat:
Oare cunostintele interzise [...] nu sunt despre bani?
Nu erau bani in Eden, ce nu intelegi? Nu era despre bani de vreme ce banii nu existau si Adam si Eva aveau tot ce voiau din punct de vedere "material". Era vorba de o lacomie intelectuala si o lacomie duhovniceasca de a fi mai mare decat ti-e dat sa fii; e o parvenire spirituala. Patima banilor e o lacomie materiala. Omul nu se rezuma la material.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 03.10.2023 at 15:19:56.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 03.10.2023, 15:17:55
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.314
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Si ei tot la fel vad totul prin prisma materialismului istoric potrivit careia istoria decurge conform conflictului de posesie de capital dintre oameni. O viziune lipsita de duh, am avut si noi conflicte cu nestorianismul in aceasta directie. Sa crezi ca totul se rezuma la bani e o viziune intunecata a realitatii. Calugarii isi vand tot ce au si se lupta cu tentatii mult mai mari, n-au legatura cu banii care sunt doar una din multele arme ale lui Satana. Tu ai o obsesie cu asta, vezi confirmari in iluziile astea oriunde, vezi interese de parvenire in orice. Revino-ti in fire.

Cat despre trambitele tale, poti sa crezi ce vrei, dar le fortezi mereu in discutie ca si cand ar fi doctrina ortodoxa. Tine-le pentru tine daca te-or ajuta si duhovnicul tau te lasa. Tu esti cel ce faci prozelitism incercand mereu sa promovezi threadurile alea.
Nu tu ai redeschis subiectul Trambitelor ca sa lovesti? Nu tu mergi pe calea lui @gpalama? Nu tu vezi pe dos sustinand ca io fac prozelitism cand in mod evident tu ma provoci asa ca colegul de care vorbeam? Pe cine crezi tu ca pacalesti?

Si oare, nu tu esti cel ce negi evidenta negand insasi scriptura si sfintii care ne invatza ca banii si averea e radacina tuturor relelor si patimilor? Nu tu-L negi pe Domnul Hristos care pune deosebire si delimitare de mamona, un zeu al banilor, averilor si proprietatilor desarte, al desfranarii idolesti, rezultand de aici ca pofta banilor si banul-ochiul dracului e un duh rau subtil care se amesteca in toate si asa te atrage de te ia si de te pierzi dorindu-ti o pita, un loc de munca si un acoperish deasupra capului, respectiv o papushe gonflabila si niste filme si jocuri pline de grozavii si sarcasm?

Tu ar trebui sa-ti revi in fire, dragul Domnului Iisus, al meu mai putin, ca iata ma contrazici aiurea si nu te lasi, insisti sa te autodistrugi.

(Si ti-am zis, Trambitele Apocaliptice sunt ale Domnului asa cum este scris la Apocalipsa, deci nu te juca (cu focul) spunand ca-s jucariile mele si ca vrei tu sa mi le strang si sa plec. Asa ca nu incerca aici sa ma scoti pe mine prostul care nu stiu ce fac si ce scriu si ce cred si altele cand ai venit abea de 1 luna pe acest forum. Vezi deci ca tu esti cel mandru care crezi ca le stii pe toate ca un infailibil (ortodox ce uita ca e si crestin), asa ca nu incerca sa o dai mereu la intors ca sa ma scoti pe mine gresit sau mai rau, pe smeritii si sfintii zilelor noastre, pe placutii Domnului.)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 03.10.2023 at 15:24:20.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 03.10.2023, 15:26:51
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 775
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu tu ai redeschis subiectul Trambitelor ca sa lovesti? Nu tu mergi pe calea lui @gpalama? Nu tu vezi pe dos sustinand ca io fac prozelitism cand in mod evident tu ma provoci asa ca colegul de care vorbeam?
Nu, tu ai pomenit de ele primul, nu mai stii sa citesti? Le-ai pomenit mai sus iar daca nu spuneam nimic de ele dadeam de inteles ca sunt de acord implicit cu ce spui tu caci tu le strecori mereu ca si cand ar fi parte din credinta ortodoxa. Eu nu vreau sa fiu vinovat pentru smintirea oamenilor. De ce sa imi fac pacate degeaba, n-am destule?
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #47  
Vechi 03.10.2023, 16:56:46
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.314
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu, tu ai pomenit de ele primul, nu mai stii sa citesti? Le-ai pomenit mai sus iar daca nu spuneam nimic de ele dadeam de inteles ca sunt de acord implicit cu ce spui tu caci tu le strecori mereu ca si cand ar fi parte din credinta ortodoxa. Eu nu vreau sa fiu vinovat pentru smintirea oamenilor. De ce sa imi fac pacate degeaba, n-am destule?
Dragul Domnului Iisus, mai putin al meu, nu vezi ca Penticostalul_Traditional le-a pomenit primul si io am scris apoi la subiect deviind si pe acolo daca le-a pomenit facand eu trimitere la ele printr-un link ca sa nu se creeze confuzie cu tot felul de neoprotestanti care vin si ei cu tot felul de trambite straine de Dumnezeu ca Ewald Frank-enstain ca sa te ia, si apoi tu te-ai luat de ele in sens negativ si de mine si iata nu te mai opresti ci continui sa lovesti si sa te arati vrednic de treaba asta murdara sustinand ca io fac sminteala si tu nu vrei sa fi complice.

Daca nu esti de acord e treaba ta, dar ca Trambitele sunt parte din credinta crestin-ortodoxa e foarte clar din moment ce viata lor virtuoasa si martirica a fost tinuta in ortodoxia-crestina si este scris despre ele in Apocalipsa si Domnul este cu ele si iata se scrie in Carte de aproape 70 de ani. Deci e drept sa crezi in mesajul lui Dumnezeu suflat prin ele si asta nu e sminteala ci sminteala si gresita si proasta precautie e sa nu citesti, sa nu primesti, sa nu crezi si sa te apuci sa defaimi si sa denigrezi ceea ce nu cunosti, ceea ce nu stii, ceea ce nu vrei sa cercetezi cinstit.

Spui ca nu vrei sa smintesti si sa participi la sminteala, sa nu fi complice, insa procedand astfel te faci singur vinovat caci nu stai linisttit deoparte ci negi si osandesti si prigonesti si astfel smintesti oamenii departandu-i de Cuvantul lui Dumnezeu despre care e scris in Apocalipsa si de care tu si altii ca tine, pripiti si foarte "precauti" va delimitati nestiind ce pierdeti si cate pacate va faceti ca "mari" ortodocsi mai putin crestini care sustineti ca stiti ca sa osanditi!

Inainte de a-ti da cu parerea citeste macar 1 an sau macar 1 luna din mesajele Cuvantului si apoi mai stam de vorba. Pana atunci ce rost are sa te dai ca stii tu mai bine ca oricine ca cica io smintesc pe altii sau ca Trambitele n-ar fi crestin-ortodoxe?... cand defapt tu esti cel ce smintesti! Stiu ca nu ma crezi insa candva in viitor te vei convinge, cand vei da cu ochii de Domnul aflat impreuna cu Cele 7 Trambite Apocaliptice ale Sale atunci sigur te vei smeri si vei inmarmuri!!!... vai tie va fi atunci, ca n-ai cercetat si n-ai vrut sa citesti si sa crezi, ca n-ai fost curios in sens bun, ca ai fost lenes si suficient si ca te-ai multumit sa osandesti si tu ca haita pripitilor dandu-te mare precaut ca liderii turmelor de pripiti care inchid usa in nas Pastorului cu Crucea, desi El e Capul Bisericii, iar o turma fara Pastor si fara Cap, unde crezi tu ca se duce?!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 04.10.2023 at 09:57:06.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.10.2023, 17:19:25
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 775
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Dragul Domnului Iisus, mai putin al meu, nu vezi ca Penticostalul_Traditional le-a pomenit primul
Eu vad ca le-ai pomenind cand vorbeai cu mine. Nu vad mesajele utilizatorului aluia ca l-am blocat, nu stiu ce vorbeati voi si nu e treaba mea. In fine, Doamne ajuta!
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #49  
Vechi 04.10.2023, 10:41:52
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.314
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Eu vad ca le-ai pomenind cand vorbeai cu mine. Nu vad mesajele utilizatorului aluia ca l-am blocat, nu stiu ce vorbeati voi si nu e treaba mea. In fine, Doamne ajuta!
Uite mesajul sau, a postat sarmanul pentru ca s-a simtit o bucatica neoprotestanta, dezbinata, pierduta si s-a razbunat din pisma lovind si el in mine, defapt in Trambite cu durerea lui. A ripostat din pricina ca i-am tulburat linistea si pacea mamoniaca a lumEUlui in care se mandrea in desert, pacea-satana in care se odihneste toata lumea lui antihrist vrand sa-ti dea pace si tie, o pace desarta si ipocrita, inselatoare asa ca ea, k lumea tuturor faradelegilor, pacatelor si greselilor ca sa te lasi infiat si s-o slavesti si tu ca lumea slujind inlesnirilor si grijilor pentru inlesnirile cele de multe feluri cu care se ocupa oamenii stiintifici de mii de ani complicandu-si si pierzandu-si astfel toata viata in desert, uitand de Dumnezeu si de mantuirea sufletului lor impatimit in pofte si trufii.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul_Traditional
Citat:
În prealabil postat de Moroco
tot felul de bucatele neoprotestante
Mister Vsovi Morocanul, spune-i pufanului RappY(tor) și despre bucățelele ortodoxe de tot felul din care cel mai și cel mai tare strălucește bucățica Noul Ierusalim de la Pucioasa.

Că omul nu știe adevărul și nici nu vrea să învețe.
Dar dacă va auzi Glasul Noului Ierusalim, poate se va pocăi:
"Au trecut doisprezece ani de când Eu, Domnul, și cu tine și cu arhiereul Meu ales din biserica (g)lumii am bătut țărușul împărăției Mele cea văzută, pe pământ, și am așezat în mijlocul pământului român chivotul Sfintei Sfintelor Noului Ierusalim, scaunul Meu de judecată, pietricica cea albă pe care am scris: Cuvântul lui Dumnezeu, și care a fost neluată în seamă de ziditori, dar pentru tine ea este de mare preț, căci ai fost credincios. Si dacă au trecut doisprezece ani, Eu Mă ridic și chem spre acest munte pe cele douăsprezece seminții ale lui Iacov și le dau acest semn și le vestesc lor slava Mea, și mâna Mea se va arăta slujitorilor Mei, iar urgia, vrăjmașilor Mei. Amin."

Citat:
În prealabil postat de Rappy
apoi l-am blocat
Ai procedat surprinzător de înțelept pentru un biet pufan semi-trăitor.
Felicitări sincere!
Nu m-am suparat pentru polemica si conflict, insa nu e frumos sa ne autodistrugem prin asta folosindu-ne de orice pentru placerea cea mare a acuzarii, a cauzei, a pricinii, pentru bani si slava desarta, la mine ma refer ca nu ma prea stiu opri la timp.... si-ti urez sa descoperi Adevarul ca sa-L crezi si sa-L urmezi pe El. Doamne ajuta!

(PS: Diferenta e ca bucatele ortodoxe nu s-au rupt ci au fost rupte in timp ce bucatelele neoprotestante s-au rupt asa ca si catolicii, protestantii si ca toti ereticii ce se rup de Vie si mladitele ce se rup de Domnul Iisus Hristos-Cuvantul sunt aruncate (de cel rau...) in foc si acolo ard. Daca toata via ortodoxa se rupe de Pastorul si Capul si Domnul ei ce sufla prin Cele 7 Trambite Apocaliptice ale Sale atunci situatia devine penibila si hilara si o sa o patim (oricat ne-am crede de mari ortodocsi, mari duhovnici sau mari ierarhi) ca in pilda cu lucratorii din vie care nu mai vroiau sa dea cezarului ce-i al cezarului si lui Dumnezeu ce-i al lui Dumnezeu pismuind si urand pe Mostenitorul! "Iata deci Piatra (pietricica alba) pe care au lepădat-o zidarii a ajuns să fie pusă în capul unghiului. Domnul a făcut lucrul acesta și este o minunăție înaintea ochilor noștri. Aceasta este ziua pe care a făcut-o Domnul: să ne bucurăm și să ne veselim în ea!" )
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 04.10.2023 at 10:44:58.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 04.10.2023, 17:29:40
MineaPeter MineaPeter is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.11.2017
Locație: Pitesti, RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit Vorbirea cu neoprotestanții

Doamne ajută!

Mai demult, cu opt ani și ceva în urmă, mergeam spre casă de la serviciu și mi-am făcut semnul crucii la vederea unei biserici din zare, la noi în oraș în Pitești. Și un tip s-a băgat în seamă cu mine:
„Auzi? Ce a zis Iisus? A zis să [nu mai țin minte exact ce, posibil un citat biblic cu faptele bune], nu să vă faceți cruci!”
„Sunteți protestant?”
„Nu!”

Și tot insista să știe dacă am citit Biblia, băgând la înaintare ce scrie în Biblie. Îl deranjase semnul Crucii și a tras rapid concluzia că nu citesc Biblia (din păcate nici eu nu prea o studiasem mai înainte-vreme; iar dacă interlopii de o anumită etnie - sau nu - au apanajul violenței fizice, sectanții îl au pe cel al violenței cuvintelor teologice, trebuie să fii excelent pregătit în viață ca să faci față cu succes unor asemenea oameni din oricare categorie, adică să ai toate armele).

Când i-am zis că Biblia nu este totul și că există și Sfânta Tradiție, el spunea că „și tu crezi ceea ce îți spun oamenii”, cu o voce (prefăcut?) dezamăgită, iar când i-am spus că el nu este creștin adevărat, el mai întâi a întrebat înapoi „Tu ești creștin adevărat?”, iar când i-am argumentat „Nu sunteți ortodox”, el s-a depărtat cu o remarcă răutăcioasă de tipul „Ortodocșii sunt ultimii...” și așa s-a terminat. Spusese că este pastor la o „biserică” (nu am aflat la care, presupun că era ceva penticostal sau „evanghelic”, cu ghilimelele de rigoare, sau poate baptist, că în oraș avem câte ceva din fiecare, inclusiv catolici și un lăcaș de cult armenesc). Era și cu un copil mic de mână, așa că era susceptibil să îi ofere o pildă eretică de viață și fiicei lui celei mici.

Dar măcar o parte bună în urma acestei întâlniri neașteptate a fost că am parcurs o dată cărțile Sfintei Scripturi în perioada următoare. Că oricum este bine să citim Biblia și dacă nu suntem protestanți, atât ca să știm prima sursă a Cuvântului Domnului, cât și ca să facem eficient față dacă se mai ia cineva de noi când facem gesturi religioase care „nu sunt din Biblie”!

Așadar, de remarcat și îndrăzneala lui, și faptul că țintea rapid argumentul „Citiți Biblia?”, considera Sfânta Tradiție o invenție omenească și pentru ei „ortodocșii sunt ultimii”. Cum era vorba aceea: „În zilele noastre sunt mulți călători la Iad cu Scriptura în mână”. Păcat și de copiii care le calcă pe urme. Dacă noi am fi niște creștini mai bine pregătiți și duhovnicește, și cultural (unde cultural înseamnă cunoașterea temeinică a Sfintei Scripturi plus a Sfintei Tradiții), am rezista mai bine și poate i-am convinge și pe unii dintre ei să se lase de erezii, chiar atunci când ei abordează cu îndrăzneală pe stradă!
Sau măcar să le închidem eficient gura când se înarmează cu citate memorate pe de rost din Scriptură. Că trebuie să recunoaștem că printre ei există ași în memorarea a texte întregi din Cartea Sfântă, dacă tot nu mai au și alte texte sfinte de preț. În cazul în care aș fi fost capabil să-i răspund direct cu argumente din Filocalie, de exemplu, sau din Patrologia greco-latină, precis ar fi dat un răspuns asemănător cu „faci ce îți zic oamenii” sau „Deci nu citești Biblia”. Dar dacă nu mi-aș fi făcut semnul Sfintei Cruci la vederea unei biserici, nici el nu ar fi zis nimic!

Desigur, să nu ne rușinăm de Sfânta Cruce de frica ereticilor, că altfel și Domnul Se rușinează de noi sus în Ceruri. Iar când ei ne mai atacă, să avem la noi cuvintele potrivite și, și mai bine, starea de spirit cea bună! Să nu recurgem la atitudini de interlopi, căci nici violența fizică nu ajută la convertirea ereticilor cum ar trebui, și nici să nu fim rușinați din vorbe de către ei! Sau dacă totuși reușesc să ne rușineze, să întoarcem lucrul acesta în ceva bun precum citirea Bibliei, că m-a stimulat episodul acela să o fac :) .

Seară frumoasă!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
comunicare, neoprotestanti