Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.06.2012, 11:05:52
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Îngerii, ființe necorporale, se pare că sunt dotați cu luciditate maximă, fiind lipsiți de dileme, de îndoieli. Prin urmare, alegerile pe care le fac sunt categorice, desăvârșite, definitive. Nu au în natura lor posibilitatea de schimbare, de revenire, de pocăință. Sau dacă au avut-o cândva, asta a fost demult, înainte de a fi creat omul, după care s-au statornicit pentru totdeauna în alegerea făcută.

La fel se va întâmpla și cu noi după ce se va săvârși vremea aceasta, a alegerii și a desăvârșirii în alegere, a pocăinței.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.06.2012, 11:47:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Iată și dovada care arată că sufletele celor care au murit în stare de rău înainte de venirea Lui Hristos în lume au avut parte de o predică acolo unde erau, adică în Iad:

Ce anume le-a propovăduit? Și de ce? E limpede: le-a explicat că încă mai pot alege viața datorită Jertfei mîntuitoare pe care El tocmai a săvîrșit-o, le-a dat șansa de a ajunge în Rai dacă le convine Raiul. Nu a forțat pe nimeni, așa cum nici un predicator al zilelor noastre nu obligă prin cuvîntul său pe nimeni la nimic. Iată cum a fost posibilă tranziția de la Iad la Rai prin bunăvoința și prin dragostea Creatorului.
Se spune ca toti au auzit predica, dar dupa moarte nimeni nu mai poate face nimic, Iisus a luat din Iad doar trupurile celor ce erau drepti cand au murit, nu cei ce au facut fapte dupa aceea. Asa si azi ne rugam pentru morti pentru ca ei nu ma pot face nimic daca sunt in Iad, noi ne rugam pentru ei, facem si milostenie, ca sa se puna pentru ei.
Altfel nu ar mai conta ce facem pe pamant, am putea sa facem si dupa moarte fapte bune si sa ne mantuim toti.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.06.2012, 11:51:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Nu.Demonii cred si se cutremura, cum zice apostolul Iacob in epistola lui, dar nu fac fapte de pocainta. Parerea mea este ca demonii au evoluat in rau atat de mult incat chiar daca ar vrea sa faca o fapta buna, nu m-ai pot
Demonii ar putea face pocainta si fapte bune, dar e asa cum spui, facand tot timpul fapte rele au inaintat in rau si nu mai au cunostinta si vointa sa faca fapte bune. La fel si ingerii, cu ajutorul harului de la Dumnezeu care ii intareste au inaintat in bine si nu mai vor sa faca decat fapte bune.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 20.06.2012, 11:58:20
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Nu.Demonii cred si se cutremura, cum zice apostolul Iacob in epistola lui, dar nu fac fapte de pocainta. Parerea mea este ca demonii au evoluat in rau atat de mult incat chiar daca ar vrea sa faca o fapta buna, nu m-ai pot
Eu tind sa cred ca soarta demonilor e pecetluita, in sensul ca alegerile lor s-au facut deja. Vremea pocaintei le-a trecut. Dealtfel in asta si consta cubul de piatra in care s-au inchis pe veci: in imposibilitatea de a mai alege, de a mai voi si altceva decat intunericul.
Tocmai din acestmotiv, acesta de a nu mai sta deloc in puterea lor sa aleaga lumina, tocmai din aceasta neputinta totala a lor, de fiinte fatal schimonosite, inteleg pentru ce s-au rugat atatia sfinti pentru ei. Stim din marturisile scrise, din marturiile despre sfinti, ca acestia se roaga lui Dumnezeu pentru iertarea demonilor. Un exemplu este Sfantul Siluan si inca multe alte exemple am gasit (spre uimirea mea, la inceput).
Daca ar fi stat in puterea lor sa se pocaiasca, nu ar mai fi fost nevoie ca sfintii sa se roage pentru ei. E clar, asadar, ca au pierdut orice putere a caintei.
Mie unul imi e mila de orice drac. De cand cunosc natura raului din propriile mele fapte, imi dau seama ca raul, intunericul, dracul inseamna neputinta. Incapacitate totala de a face un act bineplacut inaintea Domnului. Ruptura totala de harul lui Dumnezeu.
De aceea, imi e mila de nenorocitele creaturi si, desigur, de mine insumi in zonele mele de intuneric.
Am spus mereu ca supralicitam libertatea de alegere a omului. Am demonstrat candva, cat am avut rabdare si priepere, ca alegerile noastre sunt cvasinule, fiind conditionati sever, in straturi suprapuse, de mecanisme psihice, de valori impuse, de presiuni educationale si culturale etc.
Stiu si cred ca omul are liber arbitru. Are aceasta functie sufleteasca, stihie, putere, capacitate. Dar puterea de functionare reala a acestuia este drastic limitata, cu cat ne cufundam in istoria noastra care tinde asimptotic la viitorul prabusirii.
Insa puterea lui Dumnezeu e nespus de mare! Unde Domnul voieste, chiar si pe omul cel mai bicisnic il readuce, macar o clipa, in starea de a alege lumina. Talharul de pe cruce... Si altii. Si fiecare din noi.
Rau este ca ne credem asa de liberi, fratilor. Suntem orbi, sa ma iertati. Orbi si incantati de orbirile noastre toate.
Asa cred eu.

P.S. Mai cred ca dovada cea mai buna a intuirii orbirii si neputintei, intrucat omul isi ghiceste cumva adevarul launtric cel mai adanc, dovada aceasta apare evident la aparatorii radicali/fundamentalisti ai credintei ortodoxe. Radicalii, ortodoxistii sunt cei mai convinsi de orbirea si ratacirea lor. Insa nu vor s-o recunoasca! Asa ca, in virtutea mecanismelor inconstiente de aparare impotriva fricii, ei isi apara cu inversunare, frizind ridicolul, stupiditatea si cinismul, isi apara asadar asazisa ortodoxie. Nici vorba!... Ortodoxia nu e o credinta a fricii. Ci dimpotriva, a eliberarii de aceasta angoasa adanca, prin harul lui Dumnezeu.
Unde este rigiditate, stapanul este frica. Iar unde e frica, apar bulanele, catusele si batele, inclusiv verbale. Rigiditatea si forta ei inumana.
Oamenii liberi, asadar robii adevarati ai Domnului, sunt maleabili calzi si jucausi precum focul. Si foarte, foarte flexibili in situatii variate, pastrind insa natura lor luminoasa, calda, fertila. Roadele lor sunt bune si sunt dulci.
Sunt statornici, ca stanca, doar in dragostea de Dumnezeu.
Iar Duhul ii poarta unde vrea si cum vrea, spre uimirea noastra, intrucat ni se par schimbatori, imprevizibili, nebuni de-a binelea uneori.
Fricosii rigizi fac roade doar suparare, inevitabil, lor si semenilor lor. Mai devreme sau mai tarziu ei isi arata de fapt natura umbroasa, rece, sterila. Oameni incruntati, iar uneori de-o veselie tampa, idioata, ridicola.
Sunt convins de toate acestea, pe care le cantaresc in sufletul meu chinuit, de peste 30 de ani. Nu aveti decat sa luati totul in raspar si sa credeti ca v-a mantuit Domnul uite-asa, plici sau poc, batind din palme. Eu spun ca ganditi si simtiti magic, imbatati de vraja apararilor impotriva propriilor frici ascunse. Copilul magic dinlauntrul vostru va omoara credinta, ortodoxistilor, bietilor. Lepadati-va de magie! Hristos nu este magician, cum credea Simon magul. Pentru simplul motiv pe care il numim smerenie - usa catre puterea dumnezeiasca, etern iubitoare si trofica.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 20.06.2012, 14:12:03
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Sunteti sigur ca e vorba in acel text de sufletele mortilor sau cumva de duhuri demonice care au pacatuit (despre care vorbeste si Iuda)?
Demonii au păcătuit cu mult înainte de Noe despre care pomenește versetul de mai sus. De unde se deduce că este vorba despre oameni aici, despre sufletele lor captive în întunericul "dinafară".
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 20.06.2012, 14:24:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Se spune ca toti au auzit predica, dar dupa moarte nimeni nu mai poate face nimic, Iisus a luat din Iad doar trupurile celor ce erau drepti cand au murit, nu cei ce au facut fapte dupa aceea. Asa si azi ne rugam pentru morti pentru ca ei nu ma pot face nimic daca sunt in Iad, noi ne rugam pentru ei, facem si milostenie, ca sa se puna pentru ei.
Altfel nu ar mai conta ce facem pe pamant, am putea sa facem si dupa moarte fapte bune si sa ne mantuim toti.
Dacă ar fi fost vorba doar de aceștia, mai exact despre cei care așteptau "în sînul lui Avraam" venirea Mîntuitorului, atunci ce sens mai avea acea predică pentru drepții din vechime? Predica este menită celor care au nevoie de convertire, de întoarcere spre Bine, spre Dumnezeu. Ce i-ar fi spus atunci Hristos lui Adam, Evei, lui Avraam, lui Noe, lui Daniel șamd?

Gîndește-te cîte suflete au trăit de-a lungul istoriei de la protopărinții noștri și pînă acum ~ 2000 de ani. Gîndește-te că fiecare om a avut istoria lui, viața lui acolo unde a trăit el vremelnic. Pe fiecare om Dumnezeu l-a iubit și îl iubește și-l va iubi pentru totdeauna. Eu cred că Hristos abia a așteptat să Se coboare la Iad ca să le mărturisească tuturor care este ADEVĂRUL existenței lor vremelnice și veșnice. Să le explice de ce au fost creați, care a fost sensul vieții lor și, foarte foarte important, ceea ce urmează în continuare. Așa au avut posibilitatea înțelegerii complete a realității și posibilitatea de a alege lucid o existență pe potriva voinței proprii, fără a fi forțați de Creatorul să meargă în Rai sau să rămînă mai departe de El, în Iad.

Altfel, nu-mi explic acest verset.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 20.06.2012, 14:31:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Mie unul imi e mila de orice drac.
Exact așa spunea Părintele Galeriu, să ne fie milă de ei.

Demonii sînt tot niște ființe create după modelul Lui Dumnezeu, mai după chipul Lui Hristos, dar care au ales să nege înălțarea spre asemănarea cu El coborîndu-se spre adîncurile nebănuite ale unei existențe cît mai departe de Creatorul lor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 20.06.2012, 14:46:46
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
În prealabil postat de stefan florin
ai dovezi biblice care sa sustina afirmatiile tale? Eu unul nu le-am gasit. Mai mult in Biblie scrie asta:
"Și peste toate acestea, între noi și voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi" (Luca 16:26)




Iată și dovada care arată că sufletele celor care au murit în stare de rău înainte de venirea Lui Hristos în lume au avut parte de o predică acolo unde erau, adică în Iad:

1 Petru 3

18. Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul,
19. Cu care S-a coborât și a propovăduit și duhurilor ținute în închisoare,
20. Care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă.

Ce anume le-a propovăduit? Și de ce? E limpede: le-a explicat că încă mai pot alege viața datorită Jertfei mîntuitoare pe care El tocmai a săvîrșit-o, le-a dat șansa de a ajunge în Rai dacă le convine Raiul. Nu a forțat pe nimeni, așa cum nici un predicator al zilelor noastre nu obligă prin cuvîntul său pe nimeni la nimic. Iată cum a fost posibilă tranziția de la Iad la Rai prin bunăvoința și prin dragostea Creatorului.
da, le-a predicat, dar nu spune ca le-a si scos din locul unde se aflau atunci
Reply With Quote
  #49  
Vechi 20.06.2012, 15:01:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
da, le-a predicat, dar nu spune ca le-a si scos din locul unde se aflau atunci
Dacă nu i-ar fi scos, pe cei care ar fi ales mîntuirea (nu pe toți la grămadă), atunci se rost ar mai fi avut acea predică?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.06.2012, 17:04:52
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Exact așa spunea Părintele Galeriu, să ne fie milă de ei.
Nu stiam, frate. O, iti multumesc foarte mult!!! ....:) M-am hazardat sa marturisesc pur si simplu cum simt, fara temei dogmatic. Asa ca ma bucura "dezlegarea" primita prin tine de la Parintele Galeriu.
(Sau poate am uitat cum scria parintele Sofronie, Sfantul Siluan... Am tot mai putin ragaz sa recitesc si sa citesc......)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am fost in iad. Stiu cum este iadul costel Generalitati 18 28.07.2011 19:12:23
Unde este iadul? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 50 25.01.2011 23:23:41
Unde este iadul!!!!!!!!! piedonee Generalitati 12 12.06.2010 00:05:16
Este IADUL condus de SATANA? bubulyna Generalitati 23 24.03.2010 10:29:52
Ce este iadul (was: Cum Il mai pot iubi?) BogdanF Generalitati 32 20.09.2009 21:26:40