Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.01.2011, 09:30:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
vorbeam de stramosii nostri DACI ( dacii lu` Decebal ) ca si bunicii si strabunicii mei au trait in medie chiar 85 de ani ...
De unde stii tu cat traiau in medie stamosii nostri daci? :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.01.2011, 09:38:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
In delicatetea ta , ai spus " mi se pare tras de par " ! E mult mai mult de atat , dar ma abtin de la cuvinte dure . Eu , cel putin daca s-ar fi intamplat la biserica la care ma duc , imi schimbam si duhovnicul si biserica , pentru ca in ritmul asta ne schimbam si credinta ! Aici e marea durere ! ! !
Treaba cu paharul am vazut-o numai la catedrala. Uneori ma impartasesc acolo, cand nu pot sa ajung la manastire. Duhovnicul meu este preot-calugar la acea manastire in afara orasului.

Nici eu nu stiu ce sa zic de acest obicei, poate local. Cert e ca pentru unii oameni ca acea doamna de mai sus care refuza impartasania din motive de siguranta s-a introdus aceasta metoda.

Daca aveti pareri impotriva si vreti sa faceti ceva in privinta asta, mergeti la Mitropolia Banatului si vorbiti cu preotii responsabili.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.01.2011, 09:56:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si mie mi sa pare cam exagerat ceea ce face Florin-Ionut.
Sigura ca este bine sa folosim produse naturale dar:
1. Multe lucruri sunt genetice si...de la Dumnezeu.
Daca El vrea, traim oricum si daca nu....
2. Sunt rare si scumpe.
De ex. si eu caut lenjerie (totul) de bumbac si gasesc f.greu si sunt scumpe.
De cosmetice nu sunt sigura pe nimic. Nu cred sa fie ceva asa bun.
Sapunul de casa inclusiv pentru par: am folosit multa vreme si :
a. mirosea urat
b. imi ingrasa parul urgent
Este f. aspru, usuca.
Mi-as dori un sampon, ca nimic nu mai functioneaza. Am incercat multe.
Exista varianta cu ouale (in special galbenus). Miroase oribil dupa aia, nu mai scapi de mirosul de ou. Parul devine moale...
Ceaiuri pentru par (cu urzica si etc.). E bun, dar la un moment dat nu mai are nici asta efect.
Pentru maini si corp mai este sapunul cu glicerina.
Toate cosmeticele contin chimicale.
La deodorant nu poti renunta ca ...omori oamenii in jurul tau.
Nu stiu...

Vroiam sa dau un exemplu citit de curand: o femeie din UK sau asa ceva, a tinut o dieta f.strica, o viata perfecta. Numai lucruri naturale, vitamine, nimic interzis, etc. In fine...o extrema.
Si a murit tanara...Se spune ca tocmai si exagerarea asta n-a fost buna, pentru ca a dezechilibrat organismul.

Moderatie in toate.
1.Toate lucrurile sunt ale Lui Dumnezeu, dar in unele s-ia bagat coada ala rau.
2. Sunt rare, dar astazi gasesti ce vrei daca si cauti. O data ce ai gasit, nu mai trebuie sa cauti in continuare.
Daca sunt putin mai scumpe ca celelalte nu e motiv sa nu le cumperi.
Sapun de casa am cumparat, insa nu l-am folosit pentru par. Pentru curiozitatea voastra, este recomandat pentru zonele intime.
Am gasit insa alt sapun din uleiuri vegetale (facut tot cu soda, ca orice sapun), care e bun pentru orice. Costa 16,5 lei. Deci singura chimicala folosita este soda caustica folosita si la fabricarea sapunului de casa.
Am gasit un deodorant solid facut din saruri minerale. Am scris cautat pe net "deodorant natural". Ii zice Crystal Fresh, costa vreo 15-20 de lei si se gaseste peste tot in tara: http://www.natural-shop.ro/puncte_de_vanzare.html . Tine foarte mult, insa deocamdata vorbesc din experienta altora.

Daca doamna din UK a murit de tanara nu inseamna ca a murit din cauza ca manca si se spala corect, fara chimicale.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.01.2011, 10:35:00
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Eu folosesc de citiva ani buni produse de igiena si nu numai, de la firma LifeCare=pasta dinti,sampon,sapun lichid etc....exista un catalog online unde se pot vedea toate produsele lor.Sunt foarte bune din punctul meu de vedere.E doar o parere personala,fiecare e liber sa aleaga.Mentionez=nu sunt distribuitor........numai consumator.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.01.2011, 11:02:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
Eu folosesc de citiva ani buni produse de igiena si nu numai, de la firma LifeCare=pasta dinti,sampon,sapun lichid etc....exista un catalog online unde se pot vedea toate produsele lor.Sunt foarte bune din punctul meu de vedere.E doar o parere personala,fiecare e liber sa aleaga.Mentionez=nu sunt distribuitor........numai consumator.
Si ce scrie pe ele? Contin chimicale sau sunt 100% naturale?

Eu, pana nu citesc eticheta, nu platesc.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 13.01.2011, 11:09:47
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
Eu folosesc de citiva ani buni produse de igiena si nu numai, de la firma LifeCare=pasta dinti,sampon,sapun lichid etc....exista un catalog online unde se pot vedea toate produsele lor.Sunt foarte bune din punctul meu de vedere.E doar o parere personala,fiecare e liber sa aleaga.Mentionez=nu sunt distribuitor........numai consumator.
Sunt slabute produsele,sau doar bunisoare,nu sunt cine stie ce.Se gasesc si pe la magazinele naturiste.Pasta lor de dinti am folosit-o o singura data.La cat costa 10 lei parca,nu isi face banii.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 13.01.2011, 16:02:12
kotom9 kotom9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2010
Mesaje: 13
Implicit

La un asemenea subiect merge bancul:
Un mos si o baba, sot si sotie mor intr-un accident si ajung in Rai.
Acolo ingerul de serviciu ii duce pe o plaja plina de palmieri si cu o casa superba si le spune:
- Acum tot ce aveti de facut in Rai este sa stati aici si sa va bucurati de toate.
Mosul se intoarce catre baba si ii zice:
- Vezi ce proasta ai fost? Puteam sa fim aici de 10 ani dar nuuuuu... tu vroiai sa mancam sanatos!


PS. Cel mai bine e moderatia in toate... pana la urma si produsele naturale tot din elemente chimice sunt compuse.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 13.01.2011, 16:28:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kotom9 Vezi mesajul
La un asemenea subiect merge bancul:
Un mos si o baba, sot si sotie mor intr-un accident si ajung in Rai.
Acolo ingerul de serviciu ii duce pe o plaja plina de palmieri si cu o casa superba si le spune:
- Acum tot ce aveti de facut in Rai este sa stati aici si sa va bucurati de toate.
Mosul se intoarce catre baba si ii zice:
- Vezi ce proasta ai fost? Puteam sa fim aici de 10 ani dar nuuuuu... tu vroiai sa mancam sanatos!
Mega banc! Le-am citit si colegilor.

Citat:
În prealabil postat de kotom9 Vezi mesajul
PS. Cel mai bine e moderatia in toate... pana la urma si produsele naturale tot din elemente chimice sunt compuse.
Draga, si mizeriile tot din elemente chimice sunt alcatuite - daca-mi permiti si mie o gluma glumeata. :)

Omul nu va reusi in veci sa sintetizeze mancare respectand proportia divina pe care o gasim setata in toate plantele si semintele lasate de la Dumnezeu. Pentru ca la asta se rezuma totul: daca armonia gandita de Creator este stricata in alimente, atunci iti vor face rau. Daca inghiti substante chimice neconcepute pentru a fi mancate, iti va fi rau. Simplu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 14.01.2011, 10:03:33
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De unde stii tu cat traiau in medie stamosii nostri daci? :)
In decursul timpului, am citit diverse scrieri despre expertizele antropologilor aupra unor oseminte gasite in locurile unde erau urme de habitat ale dacilor..
Desi cele mai multe scrieri se refereau la o medie de 35 de ani, am citit si ca speranta de viata la daci se invartea totusi doar in jurul varstei de 19 ani!!!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 14.01.2011, 10:21:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
In decursul timpului, am citit diverse scrieri despre expertizele antropologilor aupra unor oseminte gasite in locurile unde erau urme de habitat ale dacilor..
Desi cele mai multe scrieri se refereau la o medie de 35 de ani, am citit si ca speranta de viata la daci se invartea totusi doar in jurul varstei de 19 ani!!!
Sa inteleg ca in razboaie romanii (si altii) s-au batut cu niste copii... :)) Ma intreb cand au avut timp sa invete mestesugul armelor daca media era de 19 ani, adica unii mureau la 13 ani si altii la 25, sa zicem. In fond, au rezistat atatia ani in fata unui imperiu care ii voia supusi. Iar mamele mureau imediat dupa nastere, rar nascand mai multi copii, nu? Ce sa mai zic de batrani, au avut ei vreodata batrani prin Dacia? :) Au avut ei posibilitatea de a transmite traditiile si cunostintele de la o generatie la alta?

Daca mureau de tineri, asta inseamna ca erau niste bolnaviciosi cu totii. Sau poate o fi fost vreo pandemie de lunga adurata... Cam greu de crezut, nu?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Produse de post - sa nu fie de la animal, sau componentele? sophia Postul 95 22.10.2012 17:08:09
produse bio Life-Care arifa Generalitati 5 31.08.2010 18:43:02