Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.10.2012, 20:01:53
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
N-ai făcut nicio rectificare, doar ai falsificat un citat. Colportajul de falsuri și ficțiuni apologetice este nelipsit în arsenalul propagandistic al holding-ului BRC.
Domnule, de multe ori m-am intrebat cum puteti sa fiti atat de sarcastic (cu accente de ura evidente) pe de o parte, iar pe de alta parte atat de amuzant si cu un simt al umorului asa ridicat si de buna calitate! Probabil nu e treaba mea.
Referitor la ce ati spus mai sus, imi cer inca o data scuze daca v-am ofensat. Pe de alta parte, a falsifica nu inseamna ceea ce am facut eu.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 06.10.2012, 20:32:30
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Si nu in ultimul rand: de unde ati scos-o ca romano-catolicii nu-i inghit pe greco catolici? Mi se pare ca faceti niste afirmatii ciudate, bazate pe ce?
M-am bazat pe ce zicea Mihnea Dragomir. Nu-i citiți postările, sau nu e demn de încredere ?!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 06.10.2012, 22:36:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Eu nu am spus că romano-catolicii nu-i înghit pe greco-catolici. Nu-mi amintesc nici măcar de un singur astfel de caz. În schimb, am întâlnit adesea romano-catolici care fac erori "de tip sophia", definind catolicismul nu în funcție de unirea cu urmașul lui Petru, ci în funcție de arhitectura bisericilor, de existența sau nu a orgii, a nevestei preotului, de caracterul fermentat sau nefermentat al materiei Prefacerii, de crucea cu trei degete sau cu cinci degete și de tot felul de alte chestii de te crucești.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #44  
Vechi 06.10.2012, 22:47:33
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Mihnea, vrei sa spui ca din postarile tale nu reiese ca greco-catolicii sunt marginalizati de romano-catolici? Sau chiar ignorati de catre acestia? Nu mai stiu exact unde ai scris... Greco-catolicii sunt un fel de struto-camila care n-are nici un sens. Dar in fine, e ciorba voastra si daca va place, asta e.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 06.10.2012, 23:13:07
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Apropo de unirea cu urmasul lui Petru.... n-are nici o importanta unirea asta. Petru a fost considerat intaiul intre apostoli, la vremea aceea, doar pentru ca era cel mai in varsta dintre ei. Nu cred ca vreodata i-a dat prin cap sa se revendice buricul lumii crestine.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 08.10.2012, 01:07:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Dna Nutucutu : Nu mai FALSIFICAȚI citate !! Ar trebui sa-i cereti scuze lui Cătălin și nouă tuturor. Ce mai manevre, ca să nu zic lipsă de obraz si de maniere !
De fapt Erethorn mai facea asta, nu ma deranjeaza asa tare, e ceva mai mult pueril.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 08.10.2012, 01:08:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Apropo de unirea cu urmasul lui Petru.... n-are nici o importanta unirea asta. Petru a fost considerat intaiul intre apostoli, la vremea aceea, doar pentru ca era cel mai in varsta dintre ei. Nu cred ca vreodata i-a dat prin cap sa se revendice buricul lumii crestine.
Noi am ales sa fim uniti cu Hristos in 1054, catolicii cu Papa.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 08.10.2012, 13:18:39
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Noi am ales sa fim uniti cu Hristos in 1054, catolicii cu Papa.
Exact așa spun și protestanții: ei au ales să fie uniți cu Hristos și nu mai au trebuință de ierarhii lumești.

Noi știm ce ne-a învățat Hristos: pentru a fi unit cu El, trebuie să fi unit cu Biserica Lui, iar în fruntea ierarhiei lumești a acestei Biserici se află urmașul aceluia căruia El i-a spus: "Paște oile Mele". Ergo, a nu fi unit cu Papa înseamnă a nu fi unit cu Biserica Lui și deci, nici cu Hristos.

Ăsta ar fi un aspect; un alt aspect ar fi acela că dumneavoastră nu ați ales nimic în 1054, pentru că nu erați născut atunci.

Last edited by MihaiG; 08.10.2012 at 13:24:50.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 08.10.2012, 13:25:58
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Apropo de unirea cu urmasul lui Petru.... n-are nici o importanta unirea asta. Petru a fost considerat intaiul intre apostoli, la vremea aceea, doar pentru ca era cel mai in varsta dintre ei. Nu cred ca vreodata i-a dat prin cap sa se revendice buricul lumii crestine.
Sfântul Ioan Gură de Aur vă contrazice.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 08.10.2012, 15:26:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Exact așa spun și protestanții: ei au ales să fie uniți cu Hristos și nu mai au trebuință de ierarhii lumești.

Noi știm ce ne-a învățat Hristos: pentru a fi unit cu El, trebuie să fi unit cu Biserica Lui, iar în fruntea ierarhiei lumești a acestei Biserici se află urmașul aceluia căruia El i-a spus: "Paște oile Mele". Ergo, a nu fi unit cu Papa înseamnă a nu fi unit cu Biserica Lui și deci, nici cu Hristos.

Ăsta ar fi un aspect; un alt aspect ar fi acela că dumneavoastră nu ați ales nimic în 1054, pentru că nu erați născut atunci.
Deci Papei i-a spus Iisus Hristos: "Paste oile mele"? Nu stiam.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Putem fi nasi la tineri greco-catolici? crisghise Nunta 13 07.04.2011 09:53:51
am fost botezat la greco-catolici..... vladicuion Botezul 6 10.07.2009 14:30:54
Greco-Catolicism Macarie Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 17 14.04.2008 01:50:57