Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.05.2010, 00:10:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucristian Vezi mesajul
dar manastirea Prislop e de maici
O, iertare... Nu stiam :-( Va rog sa ma iertati, eu stau de mult in occident.
Poate exista o manastire de calugari care sa fie legata de parintele Arsenie Boca?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 05.05.2010, 03:12:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucristian Vezi mesajul
dar manastirea Prislop e de maici
Sunteti un bun cunoscator al celor sfinte, se vede de la cine si-a insusit Antonio cunostintele despre tara si credinta ortodoxa.
Sunteti cumva preot, daca nu va suparati?

Sunt foarte curios sa aflu de la ce subiecte religioase aveati discutii in contradictoriu?

Iertati ca intreb!

Last edited by andreicozia; 05.05.2010 at 04:33:56.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 05.05.2010, 05:44:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In Indreptarul de spovedanie scrie ca nu e bine sa ne opunem dorintei copiilor nostri de a deveni monahi. Mai ales cand avem un singur copil, atunci ni se pare ca niciodata nu e momentul oportun pentru ca ei sa ia o astfel de hotarare. Sfantul Alexie a fost de asemenea singur la parinti si le-a pricinuit multa jale cand s-a dus la manastire, lasandu-si parintii si mireasa. Dar le-a adus apoi mangaiere vesnica.

Dumnezeu sa va intareasca. Rugati-va sa se faca voia lui Dumnezeu in toate. Daca aceasta este voia lui Dumnezeu si are o chemare speciala pentru viata monahala, oricum nu prea aveti ce face. Eu credeam ca e vorba despre o persoana mai in varsta, dupa modul cum scria. Dumnezeu sa-l ocroteasca acolo unde se afla si sa-l fereasca de ispite peste puterea lui.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 05.05.2010, 09:06:30
ucristian ucristian is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Mesaje: 36
Implicit

In discutiile referitoare la nationalism si rasism eram net contrar lui(citind ieri blogurile lui am cunoscut o alta fata a fiului meu care din punctul meu de vedere nu-mi face cinste!). Mereu ii spuneam "traieste si lasa sa traiasca si altii pe linga tine".Cit desprte nationalism dupa parerea mea de muritor de rind a adus numai razboaie si suferinta. Privind azi situatia mondiala ce beneficii aduce nationalismul ??? Ideile acestea total gresite cred ca s-au infiripat fiului meu datorita faptului ca e printre straini ( nu e usor ca mereu sa fi oaia neagra).
Oricum Faptul ca a plecat la manastire nu ma deranjeaza citusi de putin (ba chiar cunoscindu-i noua fata s-ar putea sa-l cizeleze), eu am inima rupta ca nu stiu unde este si daca e sanatos.In modul cum a procedat el a rupt toate legaturile cu familia si asta nu e bine.Daca pleci sa te dedici lui Dumnezeu trebuie s-o faci cu inuma deschisa fata de toti si cu atit mai mult fata de familie.

Last edited by ucristian; 05.05.2010 at 09:09:00.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 05.05.2010, 09:11:31
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Rabdare

Am un fost elev care in clasa a XII-a a plecat la Manastire lasand doar un bilet. Parintii lui erau nauciti. Cand au aflat la ce Manastire este, au fost la el sa-l vada, dar el nu a dorit. A trimis vorba prin alt calugar: "sunt fericit!"
Reply With Quote
  #46  
Vechi 05.05.2010, 09:27:10
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucristian Vezi mesajul
Da dar ca sa ajunga la Muntele Athos cred ca-i trebuiau niste bani ceea ce cred ca-i lipsea cu desavirsire. Singurii bani si i-a facut cu vinzarea propriului telefon. Bani care cred ca i-a utilizat ca sa-si plateasca biletul pina-n Romania. Nu stiu presupun ca asa ar fi.
Dar la Muntele Athos se poate ramine ca calugar sau se viziteaza numai?
Buna ziua,

Intr-un topic mai vechi Antonio incerca sa justifice practicarea jocurilor de noroc din care spunea ca obtine castiguri bunicele. Nu am gasit exact topicul dar am gasit un alt topic in care discuta subiectul, spunand ca s-a lasat:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...hlight=pariuri

Poate daca luati legatura cu prietenii lui aflati ceva informatii. Parintii nu stiu cate stiu prietenii.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.05.2010, 09:29:21
ucristian ucristian is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Mesaje: 36
Implicit

Da dar eu nu stiu la care manastire este. Eu nu vreau sa-i schimb ideile si hotaririle lui. Vreau sa doar sa ma linistesc stiind unde este.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.05.2010, 09:31:15
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Buna ziua,

Intr-un topic mai vechi Antonio incerca sa justifice practicarea jocurilor de noroc din care spunea ca obtine castiguri bunicele..
Sa fie acesta?

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=6934
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.05.2010, 09:32:22
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Exact! Bravo!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.05.2010, 10:15:29
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucristian Vezi mesajul
Da dar eu nu stiu la care manastire este. Eu nu vreau sa-i schimb ideile si hotaririle lui. Vreau sa doar sa ma linistesc stiind unde este.
Are nevoie de binecuvantarea dvs. la intrarea in manastire(fie si telefonica..acum)
probabil va va suna sau va scrie o scrisoare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a disparut reincarnarea din Biblie? wassabi Generalitati 82 10.07.2015 11:58:43