Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.02.2011, 20:06:12
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Întrebare: ortodocșii care sunt opriți de la Sf Împărtășanie se pot căsători ?
Dacă da, înseamnă că oprirea de la Sf Împărtășanie este același lucru cu excomunicarea. Dacă nu, înseamnă că sunt două lucruri fără legătură.
Cu o saptamana inainte de cununia religioasa, preotul spovedeste viitoarea familie. In urma acesteia preotul ii dezleaga, ca sa ii poate casatori. Daca acestia nu se casatoresc in feciorie, preotul ar trebui sa nu le puna cununiile pe cap, ci mirii sa le tina in mana.
Nu reusesc sa va inteleg, explicati va rog ce intelegeti dvs. prin excomunicare.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 04.02.2011, 20:09:06
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Daca acestia nu se casatoresc in feciorie, preotul ar trebui sa nu le puna cununiile pe cap, ci mirii sa le tina in mana.
.
Aoleu, păi eu am văzut mirese cu cununia pe cap si cu burta la gură.....
Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.02.2011, 20:09:54
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Aoleu, păi eu am văzut mirese cu cununia pe cap si cu burta la gură.....
Da stiu, dar asa ar trebuie, sa tina cununiile in mana. Acum ca mireasa ce faci, sa tragi preotul de mana?
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 04.02.2011, 20:21:45
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Da stiu, dar asa ar trebuie, sa tina cununiile in mana. Acum ca mireasa ce faci, sa tragi preotul de mana?
Nu se poate, că nu ies bine pozele. Dar pe câți îi spovedește preotul înainte ? Eu știu că pe mine m-a însurat nespovedit. Spre lauda lui, totuși, a bătut niște apropouri în predică la acest subiect.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 04.02.2011, 20:34:14
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nu se poate, că nu ies bine pozele. Dar pe câți îi spovedește preotul înainte ? Eu știu că pe mine m-a însurat nespovedit. Spre lauda lui, totuși, a bătut niște apropouri în predică la acest subiect.
Nu am o statistica. De exemplu, la Mitropolie am vazut un cuplu care au fost refuzati sa fie casatoriti. Fata plangea si-i povestea mamei ca nu ii poate dezlega. Acum nu stiu pe ce motiv, sa nu fi fost rude.
Ar trebui facuta si logodna la preot, mai ales spovedania. Dar...
Oricum am deviat de la subiect, avortul duce la excomunicare in BC, dar nu si in BO.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.02.2011, 21:23:48
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul

Oricum am deviat de la subiect, avortul duce la excomunicare in BC, dar nu si in BO.
Deci concluzia ar fi ca in BO avortul este un lucru mai putin grav decat in BC?
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #47  
Vechi 04.02.2011, 21:29:47
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Deci concluzia ar fi ca in BO avortul este un lucru mai putin grav decat in BC?
Impresia mea este ca da. In BO, este vazut ca un foarte mare pacat. In BC, este vazut ca fiind aproape cel mai mare pacat, apropiindu-se in gravitate, sau chiar echivaland, apostazia.

Pentru ca, in fond, cand avem ocazia sa ne asemanam cel mai mult cu Tatal nostru ? Atunci cand suntem si noi mame si tati.

Dumnezeu a murit pentru copii Sai. A-ti omori copilul nu inseamna a spune - vreau sa fiu opusul lui Dumnezeu ?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 04.02.2011, 21:43:23
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Deci concluzia ar fi ca in BO avortul este un lucru mai putin grav decat in BC?
Nu ofer circumstante atenuante pacatului, dar excomunicarea nu presupune si intoarcerea pacatosului la credinta. Nu acuz pe nimeni, dar ar exista multi excomunicati.
Cunoasteti cazuti de excomunicare pe motiv de avort in BO?
Eu stiu persoane care au avortat si nu sunt excomunicate, au canon, il fac, dar merg la Biserica. Si asa sta deasupra lor pacatul asta, sa mai fie excomunicate cad de tot in deznadejdea (cei care s-au trezit, partasi la acest pacat nu sunt doar mamele ci toti care au fost de acord cu el, nu mai vb de medic.), ca cele care au astfel de pacate si mai si le zic, sunt total rupte de Dumnezeu.
In acest sens, putem preciza si pozitia BO fata de cea de-a doua casatorie, fata de BC, care am inteles ca nu o accepta. Sa ma contrazica cineva daca gresesc.
P.S. O curiozitate off-topic, cei de danseaza in biserica, in special negrii, sunt catolici??
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.02.2011, 00:37:50
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dumnezeu a murit pentru copii Sai. A-ti omori copilul nu inseamna a spune - vreau sa fiu opusul lui Dumnezeu ?
Pai sper sa nu ma insel, dar avortul condamna sufletul copilului nenascut, copil care la judecata finala se va ridica impotriva mamei.
"Sfântul Ioan Gură de Aur consideră avortul ca o infracțiune mai mare decât crima,
aruncând vina pentru păcat atât asupra femeii, cât și asupra bărbatului"
Sinodul de la Elvira (305-306) hotărăște excomunicarea femeii care și-a avortat copilul, ea
putând să se împărtășească abia pe patul de moarte.
· Sinodul de la Ancira – la fel.
· Sinodul Trulan (Quinisext, 692) dă formula canonică definitivă de condamnare a avortului,
can. 91 hotărând: „pe cele care dau doctorii provocatoare de avort și pe cele care primesc otrăvuri pierzătoare
de prunci la supunem pedepsei ucigașului” adică cel puțin 10 ani de excomunicare.
Acum nu cred ca mai are aplicare, la acea vreme existand excomunicarea. Dar totusi, nu era asa de des intalnita.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.02.2011, 00:45:08
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Avortul chirurgical este la fel de condamnat ca si cel prin utilizarea "pilulei de control al nasterii", care habar nu am la cat timp poate fi luata dupa contact. Dar e un altfel de avort, ca duce la distrugerea "embrionului", ca nu stiu cum sa zic.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39
AVORTUL! Tudor Generalitati 526 08.09.2007 14:16:46