Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 11.02.2009, 17:25:29
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]vsovi scrie...[/COLOR]
Citat:
Dragilor cred ca m-a inspirat Domnul, caci iata cat e de simplu:

[COLOR=green]Ce penibil ești! Ce ridicol! [/COLOR]
[COLOR=green]Chiar nu ți-e jenă? Și ce vrei acum? Plecăciuni?[/COLOR]
[COLOR=green]Oare nu te inspiră Domnul să scrii corect românește și să respecți limba țarii tale?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
  #42  
Vechi 11.02.2009, 18:05:18
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Iata cat de ,,frumoasa'' esti...!!!

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]geo.nektarios scrie:[/COLOR]



[COLOR=green]De unde știi tu ce va spune biserica ce va veni? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Aleșii nu sunt altceva decât niște oamenii ca mine și ca tine, investiți cu o funcție temporară. Lasă cultul personalității și nu mai atribui calități excepționale unor oameni obișnuiți. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Ai idee cu câte mii de ani în urmă a fost scrisă Biblia și de câți escroci și profitori au fost folosite sperietorile din Biblie?[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Fii selectiv, ia din Biblie numai ceea ce face bine sufletului și vieții tale. Gândește pozitiv, gândește frumos și nu-ți mai crea fantasme și nu-ți mai chinui sufletul cu lucruri care nu se vor întâmpla niciodată.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Singurul lucru bun pe care l-ai spus în această dimineață, a venit din subconștientul tău și anume că BOR nu va lua poziție față de aceste aberații cu cip-urile, 666 etc.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Conștientul tău e mult mai practic, mult mai inteligent și te îndeamnă și pe tine să fii realist numai tu nu înțelegi îndemnurile venite din adâncul ființei tale... [/COLOR]
Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]De unde tragi tu concluzia că eu nu am respect pentru mine? Ce faci? Vii să-mi dai lecții și tu? Sau vrei să gândesc panicat pentru că așa e moda aici, pe forum? [/COLOR]
[COLOR=green]Te rog să te abții![/COLOR]
Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]vsovi scrie...[/COLOR]

[COLOR=green]Ce penibil ești! Ce ridicol! [/COLOR]
[COLOR=green]Chiar nu ți-e jenă? Și ce vrei acum? Plecăciuni?[/COLOR]
[COLOR=green]Oare nu te inspiră Domnul să scrii corect românește și să respecți limba țarii tale?[/COLOR]
Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Ce manipulare... Criza lovește tocmai în oamenii săraci și răspândacii fac valuri să abată atenția de la ceea ce e mai grav, în aceste momente, pentru omenire... E foamete, mizerie, boală, analfabetism... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]ortodox4life - tu chiar crezi în cele scrise? [/COLOR]
[COLOR=green]Câți ani ai, țâcă? Înainte de a te pronunța și de a încerca să faci panică, gândești cu capul din dotare? Te-am mai rugat să-mi aduci părerea oficială a BOR, apropo de aceste subiecte pe care le bateți de trei ani... [/COLOR]
[COLOR=green]Cu-așa oameni să nu ne mai mirăm de ce România se duce de râpă... ...[/COLOR]
Aici este un forum crestin ortodox!!!
  #43  
Vechi 11.02.2009, 18:08:30
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Iata cat de ,,frumoasa'' esti...!!!

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Dacă aș avea puterea, pe cei ca tine, un violator de suflete, i-aș condamna la închisoare și tăcere pe viață.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Te-am rugat să-mi dai părerea oficială a BOR. Unde este?[/COLOR]
Aici este un forum crestin ortodox!!!
  #44  
Vechi 11.02.2009, 18:14:23
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Aici este un forum crestin ortodox!!!
Și cu ce greșesc? De fapt, ce vrei de la mine? De ce mă hărțuiești? De ce mă urmărești prin forum? Ce vrei de la mine?
[COLOR=green]Nu-ți place ceea ce scriu? Nu mă citi, ocolește-mă! Orice om inteligent ar proceda așa! Sau vrei să cânt și eu pe-aceeași strună ca tine? Te-nșeli... Avem dreptul să ne exprimăm liber chiar și pe un forum creștin-ortodox. [/COLOR]
[COLOR=green]Nu vreau să gândesc așa cum gândești tu. Clar? [/COLOR]
[COLOR=green]Hai, pa![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
  #45  
Vechi 11.02.2009, 18:14:52
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Pana la mucenicie trebuie sa ne pregatim in mod concret pentru supravietuirea in conditii extreme a celor ce se vor refugia in pesterile si vagaunile muntilor pentru a scapa de prigoana antihristului dupa cum spune Sfantul Efrem Sirul:
Deci, multi din Sfinti, cati se vor afla atunci, la venirea spurcatului Antihrist, vor varsa rauri de lacrimi, cu suspine, catre Dumnezeu Cel Sfant, ca sa se mantuiasca de balaur si, cu mare sarguinta, vor fugi în pustietati, in munti si in pesteri, cu frica se vor ascunde. Si isi vor presara pamant si tarana pe capetele lor, rugandu-se noaptea si ziua, cu multa smerenie. Si li se va darui lor aceasta, de la Dumnezeul Cel Sfant, si-i va povatui pe dansii Darul Duhului Sfant in locuri hotarate, si se vor mantui, fiind ascunsi in gauri si in pesteri, nevazand semnele si infricosarile lui antihrist. Caci celor ce au cunostinta, cu usurinta le va fi cunoscuta venirea lui. Iar celor ce isi au mintea de-a pururea la lucruri lumesti și iubesc cele pământesti, nu le va fi cunoscută venirea acestuia. Caci, cel ce de-a pururea este legat cu lucruri lumesti, macar daca ar si auzi, tot nu crede, ba il si uraste pe cel ce i-ar spune despre venirea lui Antihrist. Pentru aceasta Sfintii se intaresc in credinta spre a scapa, ca toata invaluirea si grijile vietii acesteia le-au lepadat.” restul pe:
http://saccsiv.wordpress.com/2009/02...ip-incorporat/
Mi se pare ca ne pierdem in discutii sterile in loc sa intelegem ca e mai tarziu decat ne putem imagina, dupa cum spunea Parintele Serafim Rose. Pana la urma Sfantul Efrem Sirul ne atentioneaza ca ,,multi din Sfinti, cati se vor afla atunci, la venirea spurcatului Antihrist, vor varsa rauri de lacrimi, cu suspine, catre Dumnezeu Cel Sfant, ca sa se mantuiasca de balaur si, cu mare sarguinta, vor fugi în pustietati, in munti si in pesteri, cu frica se vor ascunde.,, Noi nu suntem Sfinti dar daca tot am inteles ca acesta e timpul si ca tot in munti vom ajunge, de ce sa nu ne pregatim cu tot ce ne-a pus la dispozitie Dumnezeu?
Adica, cei ce au ceva in lumea aceasta: casa, apartament sa-l vanda cat timp mai este posibil si sa-si faca sau sa-si cumpere la munte o casuta in care, dupa modelul dreptului Iosif care a fost inspirat de Dumnezeu sa adune granele din 7 ani imbelsugati pentru 7 ani de seceta, sa-si faca o rezerva de alimente caci aceasta va fi cea mai mare problema in vremea antihristului. In fond se poate trai si la munte, dar problema va fi ca cei ce iubesc traiul caldicel din oras, au impresia ca abia atunci vor pleca in munti, cand nu vor mai avea incotro, dar va fi cam tarziu pentru ca va fi un haos si anarhie cum nu a fost niciodata in lume, iar drumurile vor fi ,,pazite,, de bande de talhari care vor ataca pe oricine pentru a-l jefui de tot ce are-in primul rand de alimente,. dupa cum spune Staretul Antonie in a doua viziune a sa.
De la casuta lui din ultimul sat din munte, va putea mult mai usor sa-si caute locul dinainte hotarat de Dumnezeu, dupa cum spune Sfantul Efrem Sirul, si sa se pregateasca pentru cei trei ani si jumate de domnie a antihristului, iar atunci cand va vedea ca a sosit timpul , va pleca in vagauna sa, fiind si pregatit fizic cu viata la munte.
Parintele Iustin Parvu ne indemna sa formam mici comunitati crestine la tara, in special la munte, din cateva familii. Daca am inteles ca nimic nu e mai important decat mantuirea sufletului si ca acesta e timpul, iar in lume nu mai este loc pentru noi, trebuie sa fim capabili sa ne lepadam de lume si de toate placerile ei pentru ca asta va face diferenta.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #46  
Vechi 11.02.2009, 18:15:48
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Aici este un forum crestin ortodox!!!

Citat:
În prealabil postat de ortodox4life Vezi mesajul
draga silvia,te rog sa nu te superi si sa ma ierti,poti sa ma consideri inapoiat sau needucat sau oricum vrei tu,dar sa nu te sperii de ce zice lumea,lasa,ce daca am scris ce am scris,fi sigura ca pe unii ii va ajuta si pe cei care nu cred nu are ce rau sa le faca acest articol,sti cum e lumea uita repede de ceva ce nu le convine,doamne ajuta si domnul sa te binecuvanteze!
Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
[size=4][/size]
[size=4] silvia, parerea bor nu este deocamdata din pacate... Ci cum am mai anuntat pe un thread postat de mine, sinodul bor se va intruni abia in 25-26 febr pt a discuta aceste probleme... Dar si eu ma tem ca pozitia bor va fi pro cipuri... Si de aici "va fi spre caderea multora si spre ridicarea unora..." eu despre aceste lucruri spuse de ortodox4life stiam din copilarie... Stiam ca va veni timpul ca sa fim "prigoniti" ca primii crestini... Bunica imi spunea si ea... Si batranii din satul dumneaei... Tata imi spunea la fel de la dansul din sat... (mama e din ju.neamt, tata e din jud.cluj - deci nu e aberatie!!! Nu aveau cum sa ma minta) apoi am stat de vorba si cu parinti aghioriti (din sf.munte) si spuneau la fel... Pr.petroniu tanase marele staret in viata al romanilor aghioriti marturiseste acelaeasi lucururi... Marturii credibile de la batrani total lipsiti de cunostiintele stiintifice... Dar cu credinta curata si daruiti trup si suflet lui dumnezeu... Caci cine are pe dumnezeu "le da lor duhul a grai..." asa cum spune in sf.scriptura!!! Pr.cleopa inainte sa moara a raspuns la intrebarea "ce va fi dupe ce mergeti la domnul?" - "va fi foarte frig!!!" a tacut cateva clipe, parca obosit si a spus iar: "eu plec, dar voi care rameneti veti prinde pe antihrist" si nu a mai vorbit.... Deci... Nu mai e mult... Iarta-ma!!! Daca sf.scriptura minte, atunci nu avem dumnezeu! [/size]
[size=4]daca nu credem, ne asemanam cu cei din timpul lui noe, care nu credeau de venirea potopului si radeau de noe... Si cand s-au deschis cerurile cu ploia... Toti strigau dupa noe sa le deschida... Si daca ar fi vrut nu ar fi putut deschide, ca usa a fost in chisa de dumnezeu!!! [/size]
[size=4][/size]
[size=4]sa stam bine sa stam cu frica sa luam aminte!!! [/size]

amin[/quote]

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
[color=black]sa stii sora, ca nu semanam frica, spunem ceea ce spune biserica ca va fi... Daca ne temem de adevar este partea a 2a...[/color]
[/color]
[color=green]
biserica a spus prin sfintii ei si prin intemeietorul ei, hristos, ce va fi... Aia spunem si noi acum!
Ca sinodul bor va aproba acestea, nu inseamna ca sf.scriptura se implineste? Cand spune ca "sarea pamantului se va strica" si ca "la sfarsit vor fi inselati de va fi cu putinta si cei alesi"??? .... Alesii nu sunt altceva decat clerul nostru care prin aprobarea poporului au fost hirotoniti ca daca erau hirotoniti fara voia poporului si spunea nu este vrednic, nu mai putea continua ca si cleric!!! De aceea ei sunt numiti "cei alesi" din popor ca sa ii duca la hs... "nu voi m-ati les pe mine, ci eu v-am ales pe voi" adica pe apostoli ce erau si primii clerici ai bisericii!!!
Sincer, din mila domnului nu ma tem!!! Nici a vbi la telefon sau a scrie pe mail de asemnea lucuri!!! cine se teme de adevar, acela riposteaza!!!!
Si iata cat de ,,frumoasa'' ai putea fi!!!
  #47  
Vechi 11.02.2009, 18:23:40
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ce mucenicie nu o sa iti faca nimeni nimic daca nu vrei sa iei pasaportul iar daca nu vrei sa iei permisul de conducere si conduci fara permis o sa iei amenda.
Dar crestineste este sa nu conduci fara permis asa ca nu mai folosesti masina.
Exista mijloace de transport in comun.
Si nu te obliga nimeni sa iesi din tara si se poate trai foarte foarte bine fara permis de conducere si pasaport.
  #48  
Vechi 11.02.2009, 18:29:35
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Ce mucenicie nu o sa iti faca nimeni nimic daca nu vrei sa iei pasaportul iar daca nu vrei sa iei permisul de conducere si conduci fara permis o sa iei amenda.
Dar crestineste este sa nu conduci fara permis asa ca nu mai folosesti masina.
Exista mijloace de transport in comun.
Si nu te obliga nimeni sa iesi din tara si se poate trai foarte foarte bine fara permis de conducere si pasaport.
[COLOR=green]Felicitări... Iată niște sfaturi bune de urmat de cei care se tem... [/COLOR]
[COLOR=green]Știi cum e aici! Exact ca în Creangă cu drobul de sare... Credincioșii din peisaj se tem și țipă de ceva ce nu se va întâmpla niciodată... [/COLOR]
[COLOR=green]Îmi închipui ce se distrează cei de la BOR dacă trec pe aici și citesc... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Trebuie să existe cineva care, de fiecare dată când e greu, să abată atenția spre altceva... Furtună într-un pahar cu apă călâie...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
  #49  
Vechi 11.02.2009, 18:33:02
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]părerea oficială a BOR[/COLOR]
Ma faci sa rad... nu vrei si parerea oficiala a BOR despre existenta Raiului, Iadului si a vietii dupa moarte :) ?
  #50  
Vechi 11.02.2009, 18:33:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu avem decizia BOR asupra acestui subiect, dar dam valoare suprema unor afirmatii, care in cele mai multe cazuri nu au corespondent in Scriptura. Sunt atatea persoane care posteaza ca aparatori ai adevarului. Dar pe ei nu ii intereseaza decat scandalul. Cum sa-l nasca si cum sa-l intretina. Se hranesc cu adevarat din astfel de cazuri. Sa-mi fie cu iertare, dar dupa cum ii stiu, ei au un somn linistit, in timp ce mii de oameni se gandesc la miting, proteste si cate alte multe actiuni de acest fel. Eu spun ca nu ne strica mai multa discretie si tacere pe aceasta tema. Sa asteptam raspunsul Sfantului Sinod. Iar daca avem multa energie ce se vrea consumata, putem da buzna in spitale, orfelinate... sunt atatea suflete care au nevoie de o mangaiere.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vine Iepurasul! Cum ne pregatim? LeeN22 Sfintele Pasti - Invierea Domnului 24 07.04.2018 11:05:48
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 11:46:27
sunteti de acord sa cititi pentru mine Paraclisul Sfntului Nicolae? andrutza151 Umanitare 1 23.09.2011 23:40:30
Mucenicie ca in cartile cu vieti de sfinti ! Filmata ! sevghenie Stiri, actualitati, anunturi 12 31.03.2011 10:48:24
Pentru cei ce isi doresc sa se casatoreasca,cititi cu atentie si cugetati in inimile sunsray Nunta 49 14.02.2011 21:40:30