Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.04.2016, 15:34:06
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Poti sa postezi mai exact ce versete din Biblie zic ca:

1. Pamantul e plat,
2. Luna este o semisfera de gheata,
3. Exista o linie de imponderabilitate?

Sursa de frig nu exista. Acum spui ca si termodinamica este falsa?
În Biblie, în scripturi nu există versete ca în Coran sau ca în alte scrieri vrăjitorești pline de profeții mincinoase ci sfintele scrieri sunt mesaje divine spre îndreptarea vieții oamenilor. N-am spus că termodinamică e falsă și nici că nu e falsă, ai dedus tu după bunul plac.

1. La Facerea, la Noe, în multe scrieri ale VT dar și în Noul Testament sau Apocalipsă. Dacă vei citi ce este scris fără să răstălmăcești scripturile vei pricepe că aicea jos ne aflăm pe o suprafață plată (pămînt și mări).

2. Tot pe acolo și folosindu-ți credința, înțelepciunea și corecta citire vei pricepe de ce este Luna de ghiață și de ce este semisferă.

3. Linia de imponderabilitate au constatat-o cosmonauții și filmele de pe stațiile orbitale ne arată clar că acei cosmonauți ieșiți în exteriorul stației orbitale nu au viteză pentru a egala forțele de greutate cu forța centrifugă ci ei plutesc bine-mersi pe lîngă nava geostaționară. La Facerea ne spune că apele de jos curg pentru a se arăta uscatul numit pămînt. Acolo sus apele nu curg nicăieri ci merg în virtutea inerției și a vînturilor cerești, stînd laolaltă din pricina forțelor de vîscozitate, de exemplu, care fac să se formeze sfere de apă, ghiață sau de gaze... numite 'planete' sau comete sau nori albi numiți calea lactee.

Dacă nu ar exista și o sursă de noapte și de frig așa cum soarele este o sursă de lumină și de căldură, atunci de unde anume crezi că ar fi toate acestea? De unde ar veni frigul iarna și noaptea după zi, de unde ar veni seara și dimineața?

Oare nu este scris la Facerea că în ziua a treia Dumnezeu prin Cuvânt a făcut Luminătorul cel mare ca să stăpânească ziua și Luminătorul cel mic care să stăpânească noaptea? Sigur este scris.

Oare ar fi ergonomic, economic, practic fizic și tehnic și normal ca cele două corpuri cerești să fie sferice? Cât ar fi pierderea de energie și de căldură și lumină dacă Soarele ar sferic în loc să fie spre noi disc? Dacă iei un bec sferic și îl pui într-o veioză ca un far de mașină oare nu mărești lumina și căldura pe direcția pe care vrei să luminezi? De ce ar Lumina Soarele pus de Dumnezeu pe Cer prin Cuvânt Stelele și partea de sus și din lateral a Cerului din moment ce pentru Omul pus aicea jos pe pămînt a făcut toată Creația?

Nu-ți dai seama ce pierderi imense de energie și căldură ar fi făcute în fiecare zi de un soare sferic? Dumnezeu a lucrat împreună cu dragostea și înțelepciunea deci nu cred că-L poți socoti neglijent și risipitor! Toate mărturisesc prin înțelepciunea lor că Dumnezeu este Creatorul lor dacă le vezi prin credință.... deci Soarele și Luna nu fac excepție.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 05.04.2016, 15:46:41
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
Prefer sa cred ca mitomanii din complexul militaro-stiintific imperialist au ajuns intr-adevar pe Luna in 1969, decit sa cred idiotenia cu un Univers finit, mic, tinar, acoperit de o cupola cu ape deasupra si ingeri pe colturi.
Eu nu prefer minciuna rea ci oricît ar fi de greu de suportat aș vrea să prefer Adevărul nepîrîcios și să cred în El. Și așa ca mine preferă oricine...... tu însă bravezi pentru că ai impresia că lăcomia fără margini a terroriștilor e mai bună decît bunul simț.

Last edited by Trimisul; 05.04.2016 at 15:59:39.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 05.04.2016, 16:27:40
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Așa, deci Luna e un disc, e din ghiață și e sursa frigului.

Un fel de frigider rotund. Lipit pe cer.

Dar totuși, chiar dacă nu e sferică, tot trebuie să aibă și cealaltă față a discului. Aia nu poate fi din ghiață, că ar însemna că se irosește inutil frigul respectiv.

Și atunci din ce e ? Păi, probabil, din magnet, ca să stea Luna lipită pe cer.

Și uite așa am aflat de unde se trag magneții de frigider.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #44  
Vechi 05.04.2016, 16:43:30
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Evolution takes over... Luna devine magneti, si magnetii devin luni. Luni de cind stau pe frigider.
Ce eforturi jalnice fac unii doar ca sa iasa cosmologia primitva descrisa in anume carti stravechi, sau ceva asemantor acelei cosmologii, ca fiind adevarata!
Faptul ca scrie undeva toate astea, fie direct, fie interpretarile, nu ma obliga sa cred. Asta e valabil pentru oricine. Nimeni nu e obligat sa creada nici ce zice biblia, nici mainstreamul mediatic si stiintific.

Last edited by Valkorion; 05.04.2016 at 21:23:20.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 05.04.2016, 17:16:30
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Nu mă strădui deloc să dovedesc o minciună ci Adevărul e frumos, simplu și clar.

Dacă însă voi îi credeți mai mult pe oamenii de știință pentru că nu vă place soarele și luna semisferice, pentru că nu vă vine să credeți că nu e așa cum știați voi și cum ați învățat la școală că e forma lor, atunci să vedem dacă sus este cu adevărat vid așa cum susțin prietenii voștrii.

Deci dacă ar fi vid așa cum susțin ei și ar fi așa de mare universul cum vreți voi atunci cam cîte atmosfere terestre ar încăpea în vidul acela pentru ca presiunea 0 să crească cu 0,000001%? Deci rezultă clar că vidul acela teoretic văzut prin filme ar impune o smulgere accelerată a atmosferei terestre. Practic atmosfera pămîntului sferic nu ar putea să existe pentru că ar fi suptă de vidul foarte foarte mare și mult.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 05.04.2016, 17:24:34
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Așa, deci Luna e un disc, e din ghiață și e sursa frigului.

Un fel de frigider rotund. Lipit pe cer.

Dar totuși, chiar dacă nu e sferică, tot trebuie să aibă și cealaltă față a discului. Aia nu poate fi din ghiață, că ar însemna că se irosește inutil frigul respectiv.

Și atunci din ce e ? Păi, probabil, din magnet, ca să stea Luna lipită pe cer.

Și uite așa am aflat de unde se trag magneții de frigider.
Păi frigul bun și noaptea bună din Luna semisferică curge în virtutea inerției în sus față de noi spre apele de deasupra cerurilor și nu știu să fie vreo forță magnetică să țină discul Lunii lipit de tărie, dar nu-i exclus. Cum altfel s-ar vedea stelele? Deci nu se irosește inutil ci umple creația iar căldura și lumina bună ce se reflectă din oglinda plană a pămîntului urcă și ea spre cer încălzind și luminînd creația de deasupra noastră.

Frumos, nu? Ar fi foarte frumos..... dacă nu am fi păcătoși............ și mîndrii.

Last edited by Trimisul; 05.04.2016 at 17:43:45.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.04.2016, 17:39:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Nu mă strădui deloc să dovedesc o minciună ci Adevărul e frumos, simplu și clar.
Deocamdata ce se vede limpede este ca folosesti ignoranta ta in materie de fizica pentru a submina, chipurile, fizica - nu dovedesti nimic in directia fanteziilor tale.

Citat:
Deci dacă ar fi vid așa cum susțin ei și ar fi așa de mare universul cum vreți voi atunci cam cîte atmosfere terestre ar încăpea în vidul acela pentru ca presiunea 0 să crească cu 0,000001%? Deci rezultă clar că vidul acela teoretic văzut prin filme ar impune o smulgere accelerată a atmosferei terestre. Practic atmosfera pămîntului sferic nu ar putea să existe pentru că ar fi suptă de vidul foarte foarte mare și mult.
O smulgere de catre ce forta?

Pentru ca atmosfera este atrasa de Pamant asa cum tu esti si atras de Pamant prin forta gravitationala si nu te pierzi in spatiu.


Bine, sigur, poti sa ne spui ca nu exista forta gravitationala si trebuie sa te credem pe cuvant "ca asa e Drept, Frumos si Bun si Credincios si Crestin" asta e alta poveste.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.04.2016, 17:43:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Văd că tare te-a marcat acel Vsosososvivvi, ăla cu filmulețul de pe youtube. Eu i-am priceput prezentarea 1 și 2. Voi de ce nu puteți? E simplă, corectă și clară. Și tot el si-a pus nickul oaiarătăcită21. Cred că era un fel de ironie pentru că nu el era rătăcitul ci alții, nu dăm nume.
Serios, in afara de autor (tu adica) nu e nimic de priceput ca e o mizgalitura bolnava pe hartie.

Altceva n-ai sa incerci sa proptesti ignoranta ta in cele ale fizicii, cum ca racheta nu zboara decat in atmosfera?


Citat:
Dacă în soare este sursă de foc atunci de ce nu ar fi în lună sursă de frig?
Pentru ca frigul e pur si simplu absenta caldurii, duhhhh.
In spatiu fara o sursa de caldura, este frig oricum.
Iarasi fizica ta de corijent.


Citat:
Nu e nevoie de telescop pentru a pricepe ci e suficient să citești scripturile și să prive3ști cu atenție și înțelepciune și cu ajutor de sus sigur îți dai seama că doar nu e greu, dar trebuie să-ți folosești și cunoștiințele de matematică și de fizică și din alte domenii, deși nu sunt neapărat necesare, oricine e în stare să vadă Adevărul cu ochii credinței.
Citit, n-am gasit nimic de luna de gheata si restul de bazaconii vsoviste.

Dar poti da citate daca ai.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.04.2016, 17:49:28
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Î
Toate mărturisesc prin înțelepciunea lor că Dumnezeu este Creatorul lor dacă le vezi prin credință.... deci Soarele și Luna nu fac excepție.
Ok, bine, dar eu te-am intrebat de versete specifice, pentru ca eu personal, si altii din lume, nu vedem unde exact scrie ce zici tu, si poate ar fi fost dragut sa ne zici direct la ce te referi.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.04.2016, 17:51:04
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit Uite o timpenie, care i-ar lasa verzi de invidie pe politicieni:

https://www.youtube.com/watch?v=sfMZ9sDXAp0
Reply With Quote
Răspunde