Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 10.01.2011, 13:53:37
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
adica melissa? au murit foarte multi copii si foarte multe femei in lagarele de concentrare, foarte multi nevinovati.
de parca,tu ai sti gresalele fiecaruia,Dumnezeu stie tainele fiecaruia.nu pentru ca au fost mai pacatosi decit noi.Cei peste care a cazut turnul siluamului nu au fost mai pacatosi decit voi spunea DL. IIsus. ce vreti voi sa scoateti la lumina sunt niste taine mari ale lui Dumnezeu.

Domnul sa va binecuvinteze.

Last edited by mihaila_alin; 10.01.2011 at 14:02:26.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 10.01.2011, 13:59:14
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
au murit foarte multi copii si foarte multe femei in lagarele de concentrare, foarte multi nevinovati.
Dar cei 14 000 de prunci uciși de împăratul Irod, omorâți cu scopul de a ucide printre ei și pe pruncul Iisus, nu au fost tot suflete nevinovate?
Oare Hristos a fost vinovat de uciderea lor? Desigur că nu. Genocidul a fost produs de ura și invidia lui Irod.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 10.01.2011, 14:08:28
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
ce vreti voi sa scoateti la lumina sunt niste taine mari ale lui Dumnezeu.
Pai da, exact ce spuneam si eu in primul mesaj postat pe acest topic.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 10.01.2011, 14:14:14
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Dar cei 14 000 de prunci uciși de împăratul Irod, omorâți cu scopul de a ucide printre ei și pe pruncul Iisus, nu au fost tot suflete nevinovate?
Oare Hristos a fost vinovat de uciderea lor? Desigur că nu. Genocidul a fost produs de ura și invidia lui Irod.
Acum Alyna26 se va intreba si asta: de ce nu a oprit Dumnezeu si aceasta ucidere de prunci?
Ne invartim in jurul cozii.
Am mai spus, ceea ce pentru noi pare cumplit de incorect,pentru Dumnezeu care are motivatie pentru tot ce face,este foarte corect.Deci nu putem noi decripta aceste actiuni dumnezeiesti,oricat am vrea si ne-am stradui, pentru ca nu avem capacitati suficiente pentru a percepe cum functioneaza MINTEA DIVINA!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 10.01.2011, 15:58:36
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

asta nu este un raspuns cu care sa convingeti pe cineva. motivul pentru care catolicii sunt mai apropiati de preotii lor, este faptul ca acestia discuta cu credinciosii si le explica pe inteles dilemele pe care le au. asta cu mintea noastra nu percepe, a fost tot timpul folosita pentru a evita un raspuns la care poate nu se stie a se raspunde. in loc sa-si apropie oamenii si sa le deschida sufletele, cu astfel de raspunsuri nu se intampla decat contrariul. pana nu o sa ne deschidem mintea si sa ne adaptam secolului in care traim, oamenii in loc sa se apropie de biserica se vor indeparta. daca am pus aceste intrebari a fost tocmai ca vreau sa gasesc raspunsuri potrivite pentru a convinge o alta persoana, credeam ca este posibil sa le gasesc aici dar din pacate in afara de umilinta si dogmatica, un raspuns clar este mai greu de obtinut.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 10.01.2011, 16:10:26
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

multumesc delia inca o data pentru ca esti aproape singura care ai venit cu argumente concrete, acestea putand fi desprinse din pildele pe care ni le-ai impartasit. aproape tot restul imi pare rau sa va spun, dar daca va-ti afla in fata unui juriu sau a unui judecator, cu astfel de argumente ati pierde din start.
multumesc
Reply With Quote
  #47  
Vechi 10.01.2011, 16:12:33
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Sper că suntem de acord că Dumnezeu a creat ființe raționale cu putere de decizie, libere să aleagă ceea ce vor și ce nu. N-a programat roboți sau androizi, destinați să înfăptuiască chiar și dreptatea, binele sau să le impună valorile creștine ca proceduri / rutine în creier. Creierul nu este, totuși, un (micro)procesor.

Doamne ajută!
de acord , multumesc si felicitari pentru ca stiti sa argumentati!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 11.01.2011, 09:56:46
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
asta nu este un raspuns cu care sa convingeti pe cineva. motivul pentru care catolicii sunt mai apropiati de preotii lor, este faptul ca acestia discuta cu credinciosii si le explica pe inteles dilemele pe care le au. asta cu mintea noastra nu percepe, a fost tot timpul folosita pentru a evita un raspuns la care poate nu se stie a se raspunde. in loc sa-si apropie oamenii si sa le deschida sufletele, cu astfel de raspunsuri nu se intampla decat contrariul. pana nu o sa ne deschidem mintea si sa ne adaptam secolului in care traim, oamenii in loc sa se apropie de biserica se vor indeparta. daca am pus aceste intrebari a fost tocmai ca vreau sa gasesc raspunsuri potrivite pentru a convinge o alta persoana, credeam ca este posibil sa le gasesc aici dar din pacate in afara de umilinta si dogmatica, un raspuns clar este mai greu de obtinut.
dute la duhovnic,sau la manastire si vei primi raspunsuri autorizate.de la niste laici nu vei primi decit aprecieri ale lor sau dogmatica cum ai spus.chestia cu "deschiderea mintii" numai Dumnezeu o face nu omul

Last edited by mihaila_alin; 11.01.2011 at 10:15:47.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 11.01.2011, 11:02:22
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Dumnezeu nu este autor al raului

Dumnezeu nu este autor al raului, numai ca VT poate fi citit cu doua chei:
cu o cheie ce pune accent pe dreptate si care foloseste o pedagogie a fricii
si cu o cheie ce pune accent pe mila si care se foloseste de o pedagogie a
iubirii. Exista Sf. Parinti care se folosesc de prima cheie si exista si aceia
care o utilizeaza pe ultima. Insusi Iisus, in predica de pe munte, arata cele
doua chei de interpretare:
38. Ați auzit că s-a zis: "Ochi pentru ochi și dinte pentru dinte".
39. Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviți celui rău; iar cui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt.
40. Celui ce voiește să se judece cu tine și să-ți ia haina, lasă-i și cămașa.
41. Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două.
42. Celui care cere de la tine, dă-i; și de la cel ce voiește să se împrumute de la tine, nu întoarce fața ta.
43. Ați auzit că s-a zis: "Să iubești pe aproapele tău și să urăști pe vrăjmașul tău".
44. Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc,
45. Ca să fiți fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele și peste cei răi și peste cei buni și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți.
46. Căci dacă iubiți pe cei ce vă iubesc, ce răsplată veți avea? Au nu fac și vameșii același lucru?
47. Și dacă îmbrățișați numai pe frații voștri, ce faceți mai mult? Au nu fac și neamurile același lucru?
48. Fiți, dar, voi desăvârșiți, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârșit este.

Matei, 5.

"Ati auzit ca s-a zis ........ Eu insa va spun voua..."
Dinte pentru dinte, sa urasti pe vrajmasul tau sau intoarce si celalalt obraz si iubeste
pe vrajmasul tau. Par a fi doi dumnezei sau macar o contradictie in Dumnezeu. Odata
spune intr-un fel si altadata altfel. Pe multi ii smintesc aceste versete. Cele care arata
cu adevarat caracterul lui Dumnezeu sunt ultimele, dar ambele sunt "bune" ca pedagogie.
Pentru un om care nu stie decat de frica sau pentru un stadiu incipient al omenirii sunt
bune metode ale pedagogiei fricii, in schimb pentru altii si pentru alt stadiu se folosesc
alte metode. Acum, sunt totusi multi care spun asa: daca Dumnezeu nu este manios si
nu omoara atunci de ce Potopul si de ce Sodoma si Gomora. Aici e vorba de altceva,
omenirea de dinainte de potop degenerase la modul extrem, asa cum a fost si pe timpul
Sodomei si Gomorei, cand oamenii nu numai ca luau viciile pe post de virtuti si invers,
dar se coborasera atat de mult si de rau incat au ajuns sub nivelul de animalitate. Chiar
animalele erau mai bune decat oamenii, cei care nu mai stiau decat de violenta si vicii.
Dumnezeu a fost "obligat" sa intrerupa cursul spre degenerare completa si sa inceapa
un nou inceput, luand cateva exmplare dintre oameni, cei ramasi neatinsi. Nu se putea
incepe o lume noua cu oameni degenerati. Dar acestea au fost exceptii si nu regula si se
datorau rautatii oamenilor si nu intentiei lui Dumnezeu care, chiar si asa, i-a tot asteptat
rabdator sa se indrepte.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 11.01.2011, 21:40:52
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Aici e vorba de altceva,
omenirea de dinainte de potop degenerase la modul extrem, asa cum a fost si pe timpul
Sodomei si Gomorei, cand oamenii nu numai ca luau viciile pe post de virtuti si invers,
dar se coborasera atat de mult si de rau incat au ajuns sub nivelul de animalitate. Chiar
animalele erau mai bune decat oamenii, cei care nu mai stiau decat de violenta si vicii.
Dumnezeu a fost "obligat" sa intrerupa cursul spre degenerare completa si sa inceapa
un nou inceput, luand cateva exmplare dintre oameni, cei ramasi neatinsi. Nu se putea
incepe o lume noua cu oameni degenerati. Dar acestea au fost exceptii si nu regula si se
datorau rautatii oamenilor si nu intentiei lui Dumnezeu care, chiar si asa, i-a tot asteptat
rabdator sa se indrepte.
Har, smerenie si jertfa de sine.
multumesc MariS, asa se argumenteaza si se sustine o idee, dar mai am o intrebare pentru tine, am inteles cu potopul si sodoma si gomora, dar nu am inteles inca cel de-al doilea razboi mondial, mai exact lagarele de concentrare, gen auschwitz.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poezie cu autor necunoscut mie arwein Arta bisericeasca in general 5 01.07.2016 07:03:05
cat de mare este puterea "raului"? fallen Generalitati 47 27.01.2012 17:40:57
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Dumnezeu nu este cauza raului Paisie Aghioritul Teologie si Stiinta 2 05.03.2010 07:10:28