Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 29.07.2011, 18:55:40
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Nu toti sfintii au avut barba, vedeti reprezentarile iconografice ale Sf. Ioan Rusul sau Sf. Pantelimon.
Daca ei s-au sfintit neavand barba, asta inseamna ca pilozitatea faciala e putin / deloc relevanta in calea spre mantuire.

Asta-mi aduce aminte de Florian Pittis, Dumnezeu sa-l odihneasca: "... nu conteaza cat de lung am parul, ci cat si cum gandesc!"
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 31.07.2011, 12:19:20
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink

Nu toți sfinții au avut sau au barbă, după cum nu toți bărboșii sunt sfinți, fie și in devenire ....
Reply With Quote
  #43  
Vechi 31.07.2011, 14:04:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu cred că, de fapt, e foarte simplu: preoții ar fi preferabil să aibă sau nu barbă potrivit tradiției Bisericii lor. Astfel, preoții de tradiție răsăriteană (ortodocși, greco-catolici, siriaci, armeni precalcedonieni și armeano-catolici etc) ar trebui să aibă barbă, pe când preoții de tradiție apuseană (romano-catolici, anglicani și anglo-catolici, ambrosieni etc) ar fi preferabil să nu aibă barbă. Când se întâmplă contrariul (adică, de ex. un preot bizantin nu are barbă sau un preot roman are barbă), acest lucru nu trebuie considerat by default un păcat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #44  
Vechi 31.07.2011, 22:59:41
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pana la urma sfintenia nu sta in barba....
Reply With Quote
  #45  
Vechi 01.08.2011, 00:15:53
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Pana la urma sfintenia nu sta in barba....
Vezi tu, desi sfintenia nu sta in barba... toti sfintii au avut barba.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #46  
Vechi 01.08.2011, 00:43:18
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Nu toti sfintii au avut barba, vedeti reprezentarile iconografice ale Sf. Ioan Rusul sau Sf. Pantelimon.
Daca ei s-au sfintit neavand barba, asta inseamna ca pilozitatea faciala e putin / deloc relevanta in calea spre mantuire.

Asta-mi aduce aminte de Florian Pittis, Dumnezeu sa-l odihneasca: "... nu conteaza cat de lung am parul, ci cat si cum gandesc!"
Sfantul Pantelimon s-a mutat la Domnul la 19 ani. despre Sf. Ioan Rusul nu stiu exact cati ani avea insa dupa reprezentarile iconografice pare a fi fost tot tanar cand a plecat la Domnul, deci cred ca nu sunt niciunul dintre ei exemple potrivite privind subiectul topicului de fata, la acea varsta neavand fizic cum sa fi avut barba, din cate stiu barbatii pana la 20 de ani nu prea au o pilozitate faciala excesiva spre deloc.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #47  
Vechi 25.08.2011, 12:20:48
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Afland ca unii preoti nu mai poarta barba, parintele Dionisie Ignat a spus:

"De ce asta? Ca sa poti intra in orice local, pe unde n'ar trebui preotul nici sa treaca. Daca esti ca un mirean, te duci. E rau! Dar uniforma apostolica asta e - sa poarte preotul barba si niciodata sa nu iasa din casa ori sa mearga undeva fara sa fie cu reverenda."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 25.08.2011 at 12:22:59.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 25.08.2011, 13:02:43
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Noi presupunem ca Iisus a avut sau nu barba insa avem reprezentari si cu barba si fara barba , nu reiese din nici o scriere veche daca a avut sau nu barba.
Cei care L-au visat sau le-a apariut in vedenie pot sa ne confirme cum stau lucrurile in realitate.
Eu nu L-am vazut niciodata pe Iisus insa chipul celui asemenea Fiului Omului are doar mustata, parul scurt negru si ten caucazian, infatisare autoritara si poarta alt nume.

Barba si mustata au fiecare cite o semnificatie, mustata normala aduce o infatisatre mai serioasa, mai grava , mai severa iar barba acopera suplimentar expresivitatea/comunicarea gesticulara a partii inferioare a fetei.
Daca in spatele pilozitatii se poate ascunde atit o oaie cit si un lup atunci omul inca mai poate fi citit dupa ochi.

Referitor la VT unele -lucruri au fost upgradate insa profetiile lui cele inca neimplinite ramin inca valabile precum si alte multe cuvinte ale Domnului referitoare la elementele de esenta ale credintei.
Daca nu mai tinem Yom Kipur nu inseamna ca VT devine pe de-a intregul fals. Legea ceremniala este una iar Legea morala alta, doar legea ceremoniala a fost schimbata, caci Legea firii este eterna.

Nu poti intelege in mod suficient NT daca nu ai la baza VT iar in privinta eschatologiei necesara interpretarii Apocalipsei (atita cit e posibil) VT este temelie. Chiar crucial as putea spune.
Chiar Iisus a amintit despre revelatiile profetului Daniel cit si de Scriptura care trebuie cunoscuta -scriptura care la ora aceea era formata doar din cartile VT si inca citeva mai mult sau mai putin apocrife.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 25.08.2011, 14:07:19
giussy giussy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2011
Mesaje: 13
Implicit e greu de judecat

e greu de spus cum trebuie sa fie preotii ca marime si ingrijire par si barba.
cred ca e important sa simtim ca suntem langa un tata, barba si parul nemaicontand.
va amintiti cat de plinele erau salile la conferintele parintelui Teofil?
Oare de ce?
Eu cred ca aceasta e cel mai important.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 25.08.2011, 22:19:30
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Afland ca unii preoti nu mai poarta barba, parintele Dionisie Ignat a spus:

"De ce asta? Ca sa poti intra in orice local, pe unde n'ar trebui preotul nici sa treaca. Daca esti ca un mirean, te duci. E rau! Dar uniforma apostolica asta e - sa poarte preotul barba si niciodata sa nu iasa din casa ori sa mearga undeva fara sa fie cu reverenda."
Eu unul nu iubesc uniformele. Semne ale puterii lumesti, indobitocire si patima. Am facut liceul militar, stiu bine ce spun.
Dar daca e vorba sa numim uniforma SFANTUL VESMANT PREOTESC, atunci fie: aleg uniforma.
Frati si surori, uniforma e semn al vremelniciei. Sfantul vesmant preotesc imi pare darul vesniciei. AMIN+
Reply With Quote
Răspunde

Tags
barba, preoti



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
BARBA cozia Tinuta in Biserica 91 22.03.2014 00:36:58
Preotii nu trebuie judecati de oameni Ali_Ioana Preotul 57 06.09.2011 23:41:07
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54