Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 29.07.2011, 18:36:42
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Higinia Vezi mesajul
Nu sti tu ce am citit eu si ce nu.Am inceput prin doua capitole din Biblie cu multe contradictii greu de priceput,dupa dau cu nasul de tot felul de oameni care daca nu esti de accord cu ceva te trimit in iad direct:).Nu crezi ca e cam mult pentru mine?Oricum mi-e clar.Nu o sa mai am ce sa caut pe formul asta cu intrebari Oricum uita-te la asta poate o sa inveti ceva!http://www.youtube.com/watch?v=roDXSHSEuoo&ob=av2e
Imi pare rau daca tu ai luat-o ca pe un atac. Era de fapt o invitatie.
Eu nu cred ca dand in cap cuiva poti sa-l convertesti. Dar eu cred ca aratandu-i ca drumul pe care a luat-o este gresit, poti sa-l pui macar pe ganduri. Asta era scopul, nu unul razboinic.

Imi vine greu sa cred ca ai luat tu Scriptura si asa, dintr-odata, ai gasit contradictii intre idei si capitole. Plus ca argumentele acelea (asa-zisele contradictii) le-am mai auzit, nu sunt noi. Si nici nu sunt de nasul unor incepatori. Daca ai ajuns asa din prima la ele inseamna ca poate esti un geniu. Eu sunt mai slab de minte si nu am avut asa mare succes...

Pe urma mai sunt alte chestii...
Biserica nu are legatura cu Dumnezeu? Oare?
Dumnezeu exista la toate religiile? Oare?
Cum ramane cu "Eu sunt Adevarul, Calea si Viata"? Dar "Nimeni nu ajunge la Tatal Meu decat prin Mine"? (citatele din memorie)
Daca crezi in Iisus Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu atunci nu mai e loc nici de Budda, nici de Mahomed, nici de Tata Hamsie, Mama Omida, nici de vaca sau sobolani sau maimute de sunt zeitati prin unele tari..

De ce crestinism ortodox? De ce ortodox?
Pentru ca ortodoxia a pastrat acel crestinism Apostolic din primele secole.
De aceea avem Botezul si de aceea avem Spovedania si Impartasania plus celelalte Taine. De ce aceste taine si de ce nu fara ele?
Pentru ca s-a demonstrat in decursul a 2000 de ani ca sunt vitale si sunt parte integrala a credintei noastre. O mai fi fost si altele? Nu stiu. Dar daca au fost si nu mai sunt inseamna ca chiar Dumnezeu le-a scos pentru ca nu erau de la Dumnezeu.
Exista oare crestini ortodocsi nu foarte merituosi? Evident. De fapt nu exista oameni merituosi in fata lui Dumnezeu pe pamant. E un pasaj parca: "Nici unul din voi nu este drept in fata lui Dumnezeu, nici macar unul". Deci cand vine cineva si spune: uite voi ortodocsii sunteti asa sau asa eu i-i voi raspunde: TOTI suntem din punct de vedere spiritual niste raiosi si paduchiosi. Chiar si cei care stim Adevarul, pt ca una e sa-l stii si alta sa-l urmezi. Si cei care poate chiar au merite in fata lui Dumnezeu vor spune ca ei sunt cei mai pacatosi. Hai ca am luat-o prin diverse..

Deci ca si concluzie:
Nu fi nebun(a)! Deschide ochii si vezi cine are traditie, cine a avut traitori, unde este Adevarul! Si foarte mare grija la oameni cu vorba iscusita dar falsa! Cand vezi ca se pomeneste Iisus dar nimic despre Sfanta Treime - fugi! Cand vezi ca se vorbeste de traire dar fara Duh - fugi! Cand vezi ca vorbeste de traire dar fara Biserica - fugi!
Si ca ultim aspect-foarte mare atentie la acel pacat numit mandrie. Am auzit ca sectarii in general se lupta cu pacatele mai mult fizice (doar unele din ele) dar sufera mult de acest pacat numit mandrie. Care oricum este mai mare decat toate celelalte la un loc si este precum tulpina copacului pe care cresc toate celelalte pacate.
Scuze de postare lunga.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #42  
Vechi 29.07.2011, 19:17:18
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit

Higinia...

Cred si eu, cum ti-a mai scris cineva pe forum, ca Insusi Dumnezeu..care te iubeste...a trezit in tine acest interes, de a-L cunoaste, si dorinta de a-L cauta...

Si, da, este pe piata zilele astea..o mare oferta.."religioasa"..si fie ca Duhul Adevarului sa ne pazeasca de erezii...care de fapt sunt...nimicitoare...pentru sufletul nostru..

Cred ca cine cauta in mod real si sincer adevarul, va ajunge sa-L cunoasca, in persoana lui Isus Hristos... mai devreme sau mai tarziu...cu sau fara ocolisuri...si aceasta nu e datorita noua...ci tot Lui...care ne iubeste prea mult ca sa ne lase in ratacirea noastra...

Cat priveste citirea Bibliei...eu cred ca fara harul Duhului Sfant, este o carte inchisa pentru intelegerea noastra..si probabil din aceasta cauza pe baza intelegerii/interpretarii in mod eronat a celor citite acolo s-au facut razboaie, dezbinari, fragmentari...secte, culte, religii,miscari new age..etc...care se pretind crestine..si citeaza Biblia...si pretind ca detin adevarul...si e de inteles ca te simti confuza...

Eu zic sa cerem lui Dumnezeu harul de-a ramane in simplitate...sa-L rugam pe El sa ne calauzeasca drumul, si sa-i cerem sa ne deschida ochii inimii, asa incat sa recunoastem calauzirea Lui...

Ce imi doresc mult ca tu sa stii, si sa intelegi, indiferent de ce ti-ar spune oamenii, sau ai citi sau auzi pe undeva este ca:

1. Dumnezeu exista. Si este BUN. BUN. BUN.( Daca eu nu vad asta, e numai din cauza ca ochii mei sunt orbi, si nici dintr-un alt motiv.) Si ca te iubeste...pe tine...persoana ta, sufletul tau...fiinta ta..cum nimeni nu a putut si nu va putea vreodata sa te iubeasca..
2. S-a facut accesibil noua, in urma cu peste 2000 de ani, in persoana lui Isus Hristos. El a trait si umblat printre noi..si a spus niste lucruri...care sunt la fel de valabile astazi ca si oricand...a spus....ADEVARUL...regulile/normele...dupa care sa ne traim viata...Insa..noua, chiar daca ne plac Cuvintele lui(pe care le gasesti in cele 4 Evanghelii din Noul Testament)...nu putem sa le implinim/infaptuim/traim/respectam...fara...
4.Duhul Sfant...si aici habar n-am cum sa ti-L descriu...pentru ca mintea mi se opreste..si nu vreau sa-ti dau acum o definitie teologica...dar daca vreodata in viata ta ai avut parte in mod real si neprefacut...(fie ca ai dat sau ai primit).. de bunatate...de mila...de ajutor...de o vorba buna din partea mamei, de un zambet sincer de la cineva apropiat, de o imbratisare din inima...de alinare cand te simteai asa de singura si parasita....de rezolvare in situatii de criza cand credeai ca nimeni si nimic nu te mai scapa...de vreun moment cand te-ai simtit cu adevarat inteleasa...iubita...apreciata...validata...incura jata...daca vreodata in viata asta ai avut speranta...si bucurie...si liniste in inima ta...si daca vreodata...chiar si pentru o secunda, te-ai simtit fericita si nu a fost nimeni si nimic care sa-ti umbreasca momentul acela de fericire...ei bine...acestea...toate..sunt din cauza LUI. DUHUL SFANT.
Este pretutindeni...peste tot...si nu-L vad decat ochii credintei...asa cum si aerul este peste tot...si-l respiram...si traim(biologic vorbind)..din cauza oxigenului..si totusi nu-l putem vedea...cu ochii trupesti..si doar El ni-L descopera pe Hristos, si ne da puterea/vointa/dorinta..de a-L urma...

Cand vorbesc despre Dumnezeu, inglobez in termenul acesta cele trei aspecte pe care ti le-am descris mai sus..Dumnezeu Tatal..Fiul...Si Duhul Sfant...sigur ai auzit de "Sfanta Treime"...

Acuma, probabil ai auzit...de pacat...si de faptul ca noi ne-am nascut in pacat....si Hristos a murit pentru noi ca sa ne scape din pacat...si probabil ai auzit ca termenul vine din greaca "hamartia"..care inseamna...a gresi tinta...adica, a fi pe langa...

Asadar, noi, cand suntem in pacat, inseamna ca suntem pe langa...paraleli...(rataciti, pierduti)...departati, separati...de ce? De cine?

De Dumnezeu. De adevaratul nostru Tata.De Adevar. De Dragoste. De Intelepciune. De adevarata cunoastere. De Bucurie. De Pace(in inima, in minte, in relatii). De Speranta. De orice bine. Fara Dumnezeu, suntem straini inclusiv de noi insine...si de ceilalti oameni, chiar daca locuim intr-o casa, sau ne vedem zilnic...etc..

No bine, dar cum sa ne intoarcem la El?...

Pai...vine El si ne cauta...asa cum s-a intamplat la tine. Nu e coincidenta...nici intamplare...Duhul Sfant iti mai da o idee prin minte...iti mai vorbeste printr-un om...mai vezi o emisiune la tv, mai auzi o predica, mai ajungi pe site-uri crestine...si la un moment dat...in care esti tu acuma...te va indrepta catre Isus Hristos...care este..ADEVARUL..se va naste in inima ta..si atunci vei intelege multe lucruri..si in acea intelegere..vei putea face o alegere..sa-I prinzi mana pe care ti-a intins-o..sau sa-L lasi sa treaca pe langa tine..Si daca inima ta Il va alege...in adevar...momentul acela va marca viata ta..pentru totdeauna..si.. Isus Hristos ti-L va descoperi pe Tatal...si mai incolo...poate ca ne vei spune tu...caci va fi minunata poveste a vietii tale...se mai numeste si "calea pocaintei"...si poate suna sec, abstract,religios si plictisitor...dar toti care au trecut pe aici(de mii de ani incoace) ne asigura ca este cea mai minunata aventura a vietii fiecarui om, ca de fapt nici un om nu e cu adevarat viu pana nu apuca aceasta cale, ci traieste ca un fel de zombie..mort-viu..lool....si e singura cale adevarata catre fericire si implinire..

Si neaparat..vorbeste cu El. Of, Da. Cu Dumnezeu. Se mai numeste si "rugaciune". Chiar daca uneori ti se pare ca vorbesti singura, si e pierdere de vreme..Poti sa citesti si din carti de rugaciuni, indeosebi daca gasesti acea rugaciune care sa rezoneze cu ce traiesti tu in acel moment, insa eu sunt mult pentru a-I vorbi cu propriile tale cuvinte, conform cu ce simti sau ce gandesti sau ce te doare, sau de ce te temi, sau ce speri in acel moment...

Sper sa nu te fii incurcat mai mult, si iti doresc din toata inima sa ajungi la Adevar. Eu stiu ca Il cheama Isus Cristos..si ce cred iti pot spune si tie, eventual ma pot ruga pentru tine...dar...mantuirea sufletului tau nimeni n-o poate face pentru tine...decat...El...ADEVARUL...

Fie ca Duhul Sfant, Duhul Adevarului, sa deschida ochii inimii tale...in Hristos Isus, Domnul nostru
__________________
"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte"(Francisc de Assisi)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 29.07.2011, 19:18:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Eu zic sa nu dam in altceva si sa ii suspectam pe toti ca ar fi acei atei care isi mai fac nick-uri sa spuna prostii. Cea care a initiat acest subiect este inscrisa in mai 2010, deci nu poate fi acel/acei atei, care isi fac nick cu o zi sau doua in urma.
Mai bine sa ne lasam pacaliti de cateva ori decat sa ii mahnim pe toti cei ce intra pe forum cu suspiciunile.
In alta ordine de idei sunt persoane care cauta adevarul si cauta informatii si persoane care si-au format o conceptie si nu mai cauta, doar isi expun conceptia.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 29.07.2011, 19:38:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Higinia Vezi mesajul
Buna.Am 17 ani si caut ADEVARUL.Nu am fost crescuta in spiritul unei religii sau a vreunui cult.Eu sunt botezata ortodox,insa nu mi s-a vorbit niciodata despre ce inseamna sa fi ortodox.Tot ce mi s-a spus a fost:Nu minti,nu fura,nu curvi,sa nu bei,sa nu fumezi,sa nu barfesti,etc si sa iti faci rugaciunea seara.Pana acum cateva luni nu banuiam repartizarea cresnitismului in atatea biserici,iar cand m-am lovit de realitate am inceput sa caut adevarul,insa sunt foarte confuza.Am inceput sa ma documentez despre religia catolica,ortodoxa si celelalte culte sa vad in care ma regasesc cel mai bine.Trebuie sa mentionez ca eu de mica nu m-am regasit in religia ortodoxa si in mintea mea se nasteau diverse conflicte privind traditia,iar asta se intampla pe la 13-14 ani.
Daca vrei sa aflii adevarul sincer pe forum poti gasi persoane care te pot ajuta si iti vor raspunde la intrebari.
Dar daca deja ti-ai format o conceptie si vrei doar sa o expui fara sa te intereseze alte pareri atunci nu are cum sa te ajute cineva, tu tot conceptia ta o sa o sustii.
Cultul penticostal il consider cel mai problematic dintre toate cultele crestine, pentru ca sunt la fel ca in religiile pagane, se lasa posedati de ceea ce ei numesc Duhul Sfant, dar sunt de fapt ingeri cazuti. Ortodoxia a fost infiintata de Hristos, cultul penticostal a fost infiintat de un pastor care apoi a fost condamnat pentru homosexualitate si exclus chiar din cultul pe care il infiintase, penticostal.
Uite parerile unor pastori neoprotestanti (deci nu ortodocsi, ca parerea acestora e clara) despre cultul penticostal:
H. A. Ironside a spus în 1912: "dezgustătoare. . .amăgitoare și nebunești." ... "un pandemonium al unor etalări demne de balamuc ori o adunare de derviși urlători," cauzând un "vacarm asurzitor de sminteală și necredință."

Clarence Larkin: "Dar comportarea acelor posedați, căzuți la pământ și crispați în contorsionări, cauzând răvășirea îmbrăcămintei și scene dizgrațioase, este mai mult caracteristică unei posedări demonice, decât unei lucrări a Sfântului Duh. Din ce s-a spus, vedem că trăim în "Vremurile primejdioase," și că înspre noi vin "Duhuri ale ispitei," și că ele vor deveni tot mai active pe măsură ce Credința se apropie de sfârșit, iar noi trebuie să ne străduim să fim cu mare băgare de seamă, pentru a nu o lua razna."
W.B. Godbey spunea despre participanții din Azusa Street, afirmând că mișcarea era rezultatul spiritismului.
Site-ul baptist spune ca "Penticostalismul este erezia antică a montanismului renăscută."

O sa vezi ca alte culte neoprotestante nu au o parere buna despre penticostali. http://www.theophilos.3x.ro/Bibliote...rismatica.html
http://www.voxdeibaptist.org/Montanismul_neo.htm
In ortodoxie este adevarul, nu vei gasi nicio contradictie in invatatura ortodoxa.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 29.07.2011, 19:51:14
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Poate trebuia sa fi precizat mai in detaliu care sint acele contradictii.
Dumnezeu se presupune ca este atotputernic si stapinul absolut al lumii.
El poate judeca si lua orice hotarire oricind.
In orice dezastru el de fapt face un lucru bun fiindca vede ca acei oameni in alte conditii nu ar intelege ce trebuie sa inteleaga sau nu s-ar opri din ceea ce fac ei rau. Asa incit adecit sa lase lucrurile sa se inrautateasca spiritual (decaderea caracterului) mai bien le ia viata oprind astfel decaderea urmind sa ii invieze cu alta ocazie in conditii mai bune.

Aparent El este gelos sau razbunator insa trebuie inteles si contextul , personajele, evenimentele. El de fapt este foarte detasat insa dreptatea si ordinea prestabilita trebuie pastrata intre anumite limite.

Apoi referitor la faptul ca aparent ii ia pe evrei in brate spunindu-le ca sint poporul aales -ei bine in realitate ei nu au duso si nu o vor duce atit de bine si de usor , daca ai mai multi copii si unul e putin handicapat atunci il tii mai mult in brate si ii dai o atentie mai mare -chiar si Iisus a spus ca El a venit la oile pierdute adica la ultimii oameni -evrei si cu precadere lumea occidentala care aveau nevoie mai mult ca oricind de o dogma morala de o anumita profunzime -care sa se potriveasca necesitatilor caracterului lor- desigur pe masura puterii lor de a purta.

Daca mai citesti si alte profetii VT referitoare la evenimentele urgiei Judecatii vei vedea ca din totalul populatiei Israelului va ramine in viata maxim 10 la suta numita "viermisor" (multe zone din tara vor ramine complet pustii) spre deoseibire de media intregului pamint (media - o treime).

Cei care spun ca Judecata tine cont doar de o doctrina contrazic pe Dumnezeu care spune ca Judecata se face dupa Lege (si nu dupa dogma).
Iar Legea are legatura cu caracterul nostru, de aceea cel necredincios (sau considerat de unii eretic) care implineste Legea firii de la sine este mai placut lui Dumnezeu decit unul credincios dar care nu o implineste.
Cu aceasta masura se va judeca.
Deasemenea Dumnezeu spune ca va judeca popoarele cu nepartinire ,"Popoarele toate asteapta mintuirea de la Domnul".
Iisus este adearul, calea si viata pentru ca este Dumnezeu insa este in noi doar in masura in care calitatea caracterului manifesta Legea (toate calitatile ca masura a cizelarii lor) cit si in masura purficarii calitatilor (curatenia spirituala -care reflecta starea de moment).
Reply With Quote
  #46  
Vechi 29.07.2011, 20:53:40
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Poate in Sfanta Scriptura s-a pus legea cea dumnezeiasca,data de Dumnezeu Iisus Hristos,in Noul Testament si unele din scrisorile Sfintilor Apostoli si mai inainte o alta lege,anume cea din Vechiul Testament.
Ca s-au fi pus spre comparatie,ca s-au pus ca au intelesuri duhovnicesti etc ,parintele Cleopa zice ca Sfanta Scriptura e ca o mare fara fund,atatea intelesuri sunt acolo.

Apoi nu cred ca Dumnezeu,Preasfanta Treime este cel pe care il roaga Moise sa nu piarda tot poporul lui Israel etc.
Parerea mea ca mai bine nu citesti Vechiul Testament ci cauti talcuiri de la Sfintii Parinti.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 29.07.2011, 22:03:13
Higinia Higinia is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sara I Vezi mesajul
Higinia...

Cred si eu, cum ti-a mai scris cineva pe forum, ca Insusi Dumnezeu..care te iubeste...a trezit in tine acest interes, de a-L cunoaste, si dorinta de a-L cauta...

Si, da, este pe piata zilele astea..o mare oferta.."religioasa"..si fie ca Duhul Adevarului sa ne pazeasca de erezii...care de fapt sunt...nimicitoare...pentru sufletul nostru..

Cred ca cine cauta in mod real si sincer adevarul, va ajunge sa-L cunoasca, in persoana lui Isus Hristos... mai devreme sau mai tarziu...cu sau fara ocolisuri...si aceasta nu e datorita noua...ci tot Lui...care ne iubeste prea mult ca sa ne lase in ratacirea noastra...

Cat priveste citirea Bibliei...eu cred ca fara harul Duhului Sfant, este o carte inchisa pentru intelegerea noastra..si probabil din aceasta cauza pe baza intelegerii/interpretarii in mod eronat a celor citite acolo s-au facut razboaie, dezbinari, fragmentari...secte, culte, religii,miscari new age..etc...care se pretind crestine..si citeaza Biblia...si pretind ca detin adevarul...si e de inteles ca te simti confuza...

Eu zic sa cerem lui Dumnezeu harul de-a ramane in simplitate...sa-L rugam pe El sa ne calauzeasca drumul, si sa-i cerem sa ne deschida ochii inimii, asa incat sa recunoastem calauzirea Lui...

Ce imi doresc mult ca tu sa stii, si sa intelegi, indiferent de ce ti-ar spune oamenii, sau ai citi sau auzi pe undeva este ca:

1. Dumnezeu exista. Si este BUN. BUN. BUN.( Daca eu nu vad asta, e numai din cauza ca ochii mei sunt orbi, si nici dintr-un alt motiv.) Si ca te iubeste...pe tine...persoana ta, sufletul tau...fiinta ta..cum nimeni nu a putut si nu va putea vreodata sa te iubeasca..
2. S-a facut accesibil noua, in urma cu peste 2000 de ani, in persoana lui Isus Hristos. El a trait si umblat printre noi..si a spus niste lucruri...care sunt la fel de valabile astazi ca si oricand...a spus....ADEVARUL...regulile/normele...dupa care sa ne traim viata...Insa..noua, chiar daca ne plac Cuvintele lui(pe care le gasesti in cele 4 Evanghelii din Noul Testament)...nu putem sa le implinim/infaptuim/traim/respectam...fara...
4.Duhul Sfant...si aici habar n-am cum sa ti-L descriu...pentru ca mintea mi se opreste..si nu vreau sa-ti dau acum o definitie teologica...dar daca vreodata in viata ta ai avut parte in mod real si neprefacut...(fie ca ai dat sau ai primit).. de bunatate...de mila...de ajutor...de o vorba buna din partea mamei, de un zambet sincer de la cineva apropiat, de o imbratisare din inima...de alinare cand te simteai asa de singura si parasita....de rezolvare in situatii de criza cand credeai ca nimeni si nimic nu te mai scapa...de vreun moment cand te-ai simtit cu adevarat inteleasa...iubita...apreciata...validata...incura jata...daca vreodata in viata asta ai avut speranta...si bucurie...si liniste in inima ta...si daca vreodata...chiar si pentru o secunda, te-ai simtit fericita si nu a fost nimeni si nimic care sa-ti umbreasca momentul acela de fericire...ei bine...acestea...toate..sunt din cauza LUI. DUHUL SFANT.
Este pretutindeni...peste tot...si nu-L vad decat ochii credintei...asa cum si aerul este peste tot...si-l respiram...si traim(biologic vorbind)..din cauza oxigenului..si totusi nu-l putem vedea...cu ochii trupesti..si doar El ni-L descopera pe Hristos, si ne da puterea/vointa/dorinta..de a-L urma...

Cand vorbesc despre Dumnezeu, inglobez in termenul acesta cele trei aspecte pe care ti le-am descris mai sus..Dumnezeu Tatal..Fiul...Si Duhul Sfant...sigur ai auzit de "Sfanta Treime"...

Acuma, probabil ai auzit...de pacat...si de faptul ca noi ne-am nascut in pacat....si Hristos a murit pentru noi ca sa ne scape din pacat...si probabil ai auzit ca termenul vine din greaca "hamartia"..care inseamna...a gresi tinta...adica, a fi pe langa...

Asadar, noi, cand suntem in pacat, inseamna ca suntem pe langa...paraleli...(rataciti, pierduti)...departati, separati...de ce? De cine?

De Dumnezeu. De adevaratul nostru Tata.De Adevar. De Dragoste. De Intelepciune. De adevarata cunoastere. De Bucurie. De Pace(in inima, in minte, in relatii). De Speranta. De orice bine. Fara Dumnezeu, suntem straini inclusiv de noi insine...si de ceilalti oameni, chiar daca locuim intr-o casa, sau ne vedem zilnic...etc..

No bine, dar cum sa ne intoarcem la El?...

Pai...vine El si ne cauta...asa cum s-a intamplat la tine. Nu e coincidenta...nici intamplare...Duhul Sfant iti mai da o idee prin minte...iti mai vorbeste printr-un om...mai vezi o emisiune la tv, mai auzi o predica, mai ajungi pe site-uri crestine...si la un moment dat...in care esti tu acuma...te va indrepta catre Isus Hristos...care este..ADEVARUL..se va naste in inima ta..si atunci vei intelege multe lucruri..si in acea intelegere..vei putea face o alegere..sa-I prinzi mana pe care ti-a intins-o..sau sa-L lasi sa treaca pe langa tine..Si daca inima ta Il va alege...in adevar...momentul acela va marca viata ta..pentru totdeauna..si.. Isus Hristos ti-L va descoperi pe Tatal...si mai incolo...poate ca ne vei spune tu...caci va fi minunata poveste a vietii tale...se mai numeste si "calea pocaintei"...si poate suna sec, abstract,religios si plictisitor...dar toti care au trecut pe aici(de mii de ani incoace) ne asigura ca este cea mai minunata aventura a vietii fiecarui om, ca de fapt nici un om nu e cu adevarat viu pana nu apuca aceasta cale, ci traieste ca un fel de zombie..mort-viu..lool....si e singura cale adevarata catre fericire si implinire..

Si neaparat..vorbeste cu El. Of, Da. Cu Dumnezeu. Se mai numeste si "rugaciune". Chiar daca uneori ti se pare ca vorbesti singura, si e pierdere de vreme..Poti sa citesti si din carti de rugaciuni, indeosebi daca gasesti acea rugaciune care sa rezoneze cu ce traiesti tu in acel moment, insa eu sunt mult pentru a-I vorbi cu propriile tale cuvinte, conform cu ce simti sau ce gandesti sau ce te doare, sau de ce te temi, sau ce speri in acel moment...

Sper sa nu te fii incurcat mai mult, si iti doresc din toata inima sa ajungi la Adevar. Eu stiu ca Il cheama Isus Cristos..si ce cred iti pot spune si tie, eventual ma pot ruga pentru tine...dar...mantuirea sufletului tau nimeni n-o poate face pentru tine...decat...El...ADEVARUL...

Fie ca Duhul Sfant, Duhul Adevarului, sa deschida ochii inimii tale...in Hristos Isus, Domnul nostru
Iti multumesc mult de tot pentru sfaturile acestea.Au ajutat mult!Multumesc din suflet!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 29.07.2011, 22:04:38
Higinia Higinia is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Va multumesc pentru sfaturi.M-am apucat de citit Evangheliile si acum e totul mai clar.Vechiul Testament il las o perioada.Va multumesc celor ce au incercat sa ma ajute!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 29.07.2011, 22:44:05
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Higinia, poate era mai bine daca incepeai cu Noul Testament, caci doar el , prin invataturile lui Iisus Hristos, confera un sens profund Legii Vechi. Fericitul Augustin intareste acest lucru prin binecunoascuta afirmatie: ,,Noul Testament în cel Vechi se ascunde, Vechiul Testament în cel Nou se descoperă’’. Exista o unitate organica intre cele doua Testamente, insa revelatia vechi-testamentara are un caracter restrans, fiind adresata unui singur popor (Israel) si adaptata mentalitatii acestuia, existand o toleranta evidenta fata de intelegerea si punerea in aplicare a legii morale sau a justitiei divine, deoarece scopul VT era de intelegere treptata a realitatilor duhovnicesti, avand un rol pregatitor. Legea Veche i-a condus pe oameni spre bine, insa intr-un mod imperfect, fiind ,potrivit expresiei pauline „pedagog catre Hristos”. Astfel că Legea ne-a fost călăuză spre Hristos, pentru ca să ne îndreptăm din credință.( Galateni 3:24) In VT poporul ales e Israel, in NT poporul ales e reprezentat de toate neamurile, deci Legea Harului e NT, in timp ce pe VT priveste-l ca pe o scriere anticipativa, pregatitoare pentru morala crestina.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 30.07.2011, 00:19:32
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Higinia Vezi mesajul
Buna. Am 17 ani si caut ADEVARUL.
Draga Higinia, eu cred ca tu ai o cautare sincera a lui Dumnezeu, cred ca El vede bajbaielile tale si le va rasplati.
Dumnezeu a promis: „Mă veți căuta și Mă veți găsi, dacă Mă veți căuta cu toată inima voastră.” Ieremia 29:13
Intelegi? Nu e nimic indoielnic aici, nu este vorba de probabilitati sau multe conditii. O singura conditie se impune:
Daca il cauti pe Domnul din toata inima - iL vei gasi.
Eu L-am cautat din toata inima si L-am gasit.
Tu daca il cauti din toata inima il vei gasi.
Orice om de pe pamant daca il cauta din toata inima il va gasi.
El este Dumnezeu. Se ascunde uneori. Dar se lasa gasit, asa a promis.

Roaga-te chiar acum:
" Doamne Dumnezeule care esti in ceruri, pe tine te caut cu toata inima mea. Priveste la neputintele mele, priveste la slabiciunile mele, priveste la pacatele mele cele multe si ma iartă Tu in marea Ta indurare. Vreau sa fia a Ta. Ia Tu inima mea si toata fiinta mea in stapanire si fa din mine un copil al Tau. Iti multumesc pentru jertfa pretioasa a Domnului Isus, Fiul Tau. Pentru ca la Golgota a murit si pentru pacatele mele. Intra in inima mea prin Duhul tau cel Sfant si da-mi putere sa te iubesc. In numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh m-am rugat, Amin."

Continua sa te rogi, dar roaga-te spunandu-i lui Dumnezeu starea ta, necredinta ta, slabiciunea ta, dorintele si planurile tale. Vorbeste cu El ca si cu un prieten venit din Cer.

Te-ai apucat de citit Evanghelia. Foarte bine faci. Roaga-te inainte sa o citesti si cere-i lui Dumnezeu sa-ti vorbeasca prin ea. Noi nu citim Evanghelia pentru a dobandi mai multe cunostinte intelectuale. Citim Biblia pentru ca Dumnezeu sa ne vorbeasca prin ea. Sa ne transforme viata. Si viata ta va fi transformata pentru ca Hristos va intra in mod spiritual in inima ta.
El a spus asa: Iată, stau la ușă și bat; de va auzi cineva glasul Meu și va deschide ușa, voi intra la el și voi cina cu el și el cu Mine. Apocalipsa 3:20

Mai tarziu, dupa ce vei fi sigura ca Dumnezeu este in inima ta, vei putea alege o biserica locala.
Acum iti este foarte dificil: ortodocsii ii vorbesc de rau pe penticostali si penticostalii pe ortodocsi. E greu de facut o alegere.

Avandu-L pe Hristos in viata ta iti va fi foarte usor: il vei intreba pe El si-ti va spune.
Opinia mea personala este ca El te va putea directiona fie intr-o Biserica Ortodoxa, fie intr-una Penticostala. Acelasi Dumnezeu care va veni in viata ta daca-L vei cauta cu sinceritate, acelasi Dumnezeu va fi si intr-o biserica si in cealalta.

Nu te teme, Domnul vede cautarea ta sincera, continua in ea si bucura-te: Il vei gasi!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este Adevarul? florin.oltean75 Generalitati 11 08.05.2011 19:03:10
Adevarul georgeval Generalitati 7 07.09.2009 22:17:16
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07
Frica de adevarul din noi! iosif Pocainta 35 04.10.2007 16:57:07