Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 17.03.2011, 13:15:15
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Imi place ca tii piept cu intelepciune ispitelor din post.
Multumesc pentru floricica, pe o vreme ca asta... mai lumineaza putin locul.
Primele zile din post mi'au fost mie foarte grele, apoi, cand m'am linisiti eu, s'a tulburat tata.
Uneori este atat de evidenta lucrarea diavolului... insa imediat ce ne pierdem trezvia si harul, cadem.

Toata viata interioara a omului se invarte in jurul a doua mari lucruri: duhurile mandriei si Duhul smereniei.
Cat despre topic, uneori se poate ca din egoism/mandrie sa infiem un copil, iar nu din dragoste/smerenie. Trebuie multa trezvie.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 17.03.2011 at 13:18:15.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 17.03.2011, 14:24:14
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am observat ca multi sfatuiesc aici lumea sa adopte copii si sa nu foloseasca alte metode.
Voi ati adopta un copil?
Cei care aveti deja copii acasa, ati adopta? Si voi de ce n-ati facut-o (inca), sau de ce n-o faceti?
De ce preferati sa faceti copii, in loc sa adoptati?
Vreau sa stiu ce ganditi voi despre adoptie si daca ati analizat problematica.
Daca nu ai copii si vrei sa faci un bine infiaza un copil.
Sunt copii maricei pe care nu ii vrea nimeni si abia asteapta sa scape din casele de copii.
Am vazut odata in oras ,in centru, un grup de copii ,mergeau cu profesoara sau invatatoarea lor si pareau a fi de la casa de copii.
O fetita de vreo 8 ani ,blonduta ,cu codite mi s-a parut atat de trista .
Cel mai bine e sa infiezi un copil maricel ,sa vezi daca e sanatos ,daca te place ,poti face mai multe vizite pina te hotarasti.
Spunea la televizor acum vreo 2 saptamini ca cel mai putin cautati sunt copiii mai mari de 2 ani.
Curaj !
In Romania sunt multi copii de infiat ,dar si in acest caz ar fi bine daca ai merge mai intai la o casa de copii sa cauti.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 17.03.2011, 14:27:31
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Sa ne fereasca Bunul Dumnezeu de astfel de duhovnici!
Parintele Arsenie Boca nu era de acord cu adoptiile .
Nu era un duhovnic bun?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 17.03.2011, 14:41:13
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Parintele Arsenie Boca nu era de acord cu adoptiile .
Nu era un duhovnic bun?
Si ce motivatie dadea ?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 17.03.2011, 14:57:15
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Si ce motivatie dadea ?
Spunea exact ce a spus duhovnicul lui Dorin,ca nu se cunoaste mostenirea genetica.
El sfatuia sa il ajutam material dar nu altfel.
Pe cand in cazul unui copil maricel se poate vedea ce fel de caracter are , si crescut cu frica de Dumnezeu el se poate dezvolta armonios.
Bineinteles ca trebuie sa se afle informatii despre parinti.
Un copil nascut din parinti necununati nu trebuie sa fie neaparat rau ,ispitit ,stiu un caz de copil infiat de la casa de copii care e acum cercetator in Elvetia.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 17.03.2011, 15:03:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am observat ca multi sfatuiesc aici lumea sa adopte copii si sa nu foloseasca alte metode.
Voi ati adopta un copil?
Cei care aveti deja copii acasa, ati adopta? Si voi de ce n-ati facut-o (inca), sau de ce n-o faceti?
De ce preferati sa faceti copii, in loc sa adoptati?
Vreau sa stiu ce ganditi voi despre adoptie si daca ati analizat problematica.
Nu-i usor sa adopti un copil. Sistemul ti se impotriveste cu inversunare, dosarul iti este amanat pana la disperare, ti se cer o groaza de conditii.

Cu toate acestea, exista o metoda mai la indemana pe care o foloseste Parintele Tanase de la Valea Plopului. El a crescut peste o mie de copii de-a lungul timpului, multi dintre acestia fiind luati in custodie de catre satenii de pe acolo. Adica o familie are grija de unul sau mai multi copii care nu sunt adoptati sau infiati, iar pe deasupra pentru fiecare copil se primeste un fel de ajutor banesc de la stat. Detalii nu cunosc in amanuntime.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 17.03.2011, 15:46:07
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu-i usor sa adopti un copil. Sistemul ti se impotriveste cu inversunare, dosarul iti este amanat pana la disperare, ti se cer o groaza de conditii.

Cu toate acestea, exista o metoda mai la indemana pe care o foloseste Parintele Tanase de la Valea Plopului. El a crescut peste o mie de copii de-a lungul timpului, multi dintre acestia fiind luati in custodie de catre satenii de pe acolo. Adica o familie are grija de unul sau mai multi copii care nu sunt adoptati sau infiati, iar pe deasupra pentru fiecare copil se primeste un fel de ajutor banesc de la stat. Detalii nu cunosc in amanuntime.
Asistent maternal se cheama.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 17.03.2011, 16:16:54
anamaria.lupu anamaria.lupu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cei care aveti deja copii acasa, ati adopta? Si voi de ce n-ati facut-o (inca), sau de ce n-o faceti?.
Nu am copii pt ca nu sunt casatorita si nu am in viata mea pe nimeni cu care m-as putea casatori.DAR daca as fi casatorita,as alege sa nasc,pt ca femeia prin nastere se mantuieste.As alege sa nasc propriul copil pt ca ar fi parte din mine si din sotul meu,pe care evident ca l-as iubi.As vrea sa nasc copilul pt ca as vrea sa particip eu la materialul lui genetic sa il educ cum vreau,sa ii citesc rugaciuni de cand este in pantecele meu.
De asemenea,ma tot gandesc sa adopt un copil acum necasatorita fiind.Am vazut o fetita care m-a impresionat si ma gandeam ca as vrea sa fie fiica mea.
Indiferent de ce material genetic a dobandit de la parintii ei,as adopta-o.
Stiti spune Iisus Hristos in Noul Testament "Și cine va primi un prunc ca acesta în numele Meu, pe Mine mă primește" (Matei 18,5-6).Chiar daca scriptura a fost interpretata aici ca si cum Iisus se refera la crestini,eu interpretez ca se refera la copii.
Daca nu puteti face copii,adoptati!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un copil mic sufera ingrozitor Florin-Ionut Umanitare 46 06.05.2013 10:46:18
Copil dat spre adoptie armanda Generalitati 5 29.02.2012 09:36:04
Adopta un om din iad spre_rasarit Generalitati 78 20.12.2011 17:39:10
Povestea unui copil RaduIoan Intamplari adevarate 5 22.05.2009 14:28:02
copil luat de suflet clementia Preotul 21 07.02.2009 14:48:20