Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.03.2010, 10:47:19
un trecator
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Salut.

Biblia crestina inseamna Vechiul Testament si Noul Testament.
Vechiul Testament a fost pastrat de evrei in ebraica.
Noul Testament a fost scris NU DE Iisus ci de ucenicii lui; Iisus a fost omorat pe cruce de evrei; apostolii - ucenicii lui sunt cei care au scris cartile pe care le avem in Noul Testament, dar le-au scris imediat dupa moartea lui, in anii care au urmat, nu au asteptat sute de ani sa le scrie.
Vezi ca ai fost invatat gresit de imamii vostri care spun ca textul bibliei este denaturat si modificat de Biserica, lucru care este gresit.
Noul Testament - pentru ca acesta a fost scris de ucenicii lui Iisus Hristos a fost scris aproape in intregime in greaca veche, pentru ca apostolii au predicat in primul rand grecilor si apoi romanilor dar si altor populatii pagane.
Din cartile Noului Testament, Apostolul Matei a scris pentru evreii din Ierusalim o Evanghelie pe care a scris-o in ebraica.

Legat de autenticitatea scrierilor crestine - imediat ce o carte era scrisa de un apostol ea se trimitea unei comunitati si apoi era copiata in foarte multe exemplare si distribuita intregii Biserici - din cauza asta, noi avem foarte multe scrieri din perioada initiala a Apostolilor, scrieri care arata un singur lucru - ca acolo unde era propovaduit Iisus Hristos toate cartile erau la fel si nu erau modificate asa cum suntem acuzati - si pentru asta avem numeroase exemplare de carti vechi toate fiind similare, fiind mici diferente de traducere.

Inca un lucru - scriptura crestina a fost tradusa si in latina si in greaca - iar traducerile sunt identice, ceea ce arata ca intreaga comunitate ortodoxa de pe teritoriul imperiului Bizantin folosea cam aceleasi carti.

Iar Biblia era o carte de cult fundamentala in toate comunitatile si toate comunitatile se straduiau sa aiba o Biblie (o colectie a scrierilor apostolilor) pentru ca in jurul bibliei se desfasura cultul crestin.

Biblia este autentica si nu a fost modificata.

Coranul in schimb nu are nici un fel de valabilitate - este o scriere fabricata de adeptii lui Mahomed mult mai tarziu, folosind modelul crestin al bibliei; dar in coran mai sunt si chestii fabricate pentru a da bine la adeptii islamului.

Obiectiile mele impotriva islamului sunt urmatoare:

- in primul rand nu este de la Dumnezeu - cand Dumnezeu descopera ceva atunci El Insusi descopera omului - Moise a primit direct de la Dumnezeu revelatia; toti proorocii au primit direct de la Dumnezeu descoperiri; Iisus Hristos - pe care noi il marturisim ca Dumnezeu si om este chiar Dumnezeu care ne descopera Adevarul; Apostolii primesc direct de la Dumnezeu revelatie;

iar Mahomed se pune perpendicular pe asta si primeste de la inger - oare voi chiar nu va intrebati daca ala a fost inger sau diavol - este o intrebare cinstita si de bun simt... in fond credinta care daca o zgudui putin nu sta in picioare nu este credinta.

- voi nu va puneti intrebari elementare si de bun simt asupra credintei voastre ? voi nu va faceti o critica dreapta si corecta asupra adevarului pe care voi il vindeti ? sau inafara de a va criza si a innebuni cand auziti ca noi spunem ca Mahomed a fost un inselat si demonizat si fals profet nu stiti sa faceti ?

- o credinta care daca o zgudui nu sta in picioare nu este adevarata si nici corecta - Mahomed este pedofil, plin de desfranare si perversiuni sexuala; este un criminal, un hot, un talhar la drumul mare; este plin de ura, de furie, de nedreptate - Mahomed nu este un profet - profetii nu au fost asa.

- Mahomed incalca cele 10 porunci ale lui Dumnezeu date lui Moise; daca Decalogul si cele 10 porunci sunt fundamentul unei vieti alaturi de Dumnezeu si daca musulmanii marturisesc ca Avraam este profet al lor atunci de ce incalca cele 10 porunci ???

- Musulmanii au ca invatatura sa ucida pentru credinta - si este porunca sa nu ucizi;
- Musulmanii au ca invatatura ca pot face perversiuni sexuale si pedofilie - si este porunca sa nu faci desfranare
- Musulmanii au ca invatatura in Coranul blestemat cu totul altceva decat proorocii pe care ei insusi ii marturisesc au invatat

- Musulmanii invata un singur lucru - Mahomed si Allah si daca nu crezi in Mahomed sa fii ucis; nu invata nimic despre bine, despre iubirea de aproape, despre desavarsirea omului, despre comuniunea omului cu Dumnezeu.

- Si peste toate acestea musulmanii ridica o sabie grea - daca cineva iese din credinta lor este ucis

- Noi, neamul romanesc si intreg neamul crestin avem o mare durere pe care musulmanii ne-au adus-o: calendarul ortodox este plin de sfinti ucisi de turci; domnitorul Constantin Brancoveanu a fost decapitat alaturi de cei 4 copii si de sfetnicul Ianache.

- ASTA ESTE CREDINTA PE CARE VOI NE INVATATI CA ESTE DE LA DUMNEZEU ???

- Ca oameni va spun, treziti-va, si puneti la indoiala ce ati fost invatati, si veti vedea ca traiti in teroare si sub amenintare, nicidecum nu aveti de la Dumnezeu revelatie nou.
imi pare rau dar eu sint ateu si eu cred ca biblia nu este cea reala si sa iti spun dece?in primul rind Iisus a vorbit limba aramica .,si nicidecum ebraica.pe ce te bazez ca biblia nu a fost modificata? pe acel 3 in un1 -duh,tatal si fiul?ma faci sa rid.daca intradevar este asa 3 in unu dece cind Iisus a fost rastignit tatal nu la ajutat?tu ti-ai lasa propiul copil sa fie rastignit?eu nu te-am intrebat de curan ca nici asta nu ma intereseaza.daca esti asa credincioasa 3 in 1 ce te invata ?sa incepi sa critici? eu am pus o intrebare si mi se pare ca am dreptul si de aceia sint ateu ca nu cred ca dumnezeu exista si nu cred nici in ce spui tu cu 3 in 1 si poate intelegi dece nu cred ,problema limba ebraica .Mda,dar ce parere avem noi,ateii,despre credinciosi,nu se pune ? Stai un pic,cine sunt šcrestiniiš ca sa judece orice alta orientare religioasá ? Problema mea daca ajung in raiul sau iadul vostru,deocamdata in pamant ne manaca viermii.Nu vad nimic divin in asta si nici nu cred in fantasmele bibliei.
Cred,nu cred ...de murit voi muri.Si inca ceva.Sunt foarte multi atei care au un caracter mult mai frumos decat al multor crestini

Last edited by un trecator; 05.03.2010 at 11:04:35.
  #42  
Vechi 05.03.2010, 11:26:50
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un trecator Vezi mesajul
dar de ce nu este toata biblia scrisa in limba aramaica?inseamna ca ce este scris in aramaica este original( deoarece Iisus limba aramaica a vorbit)iar ce este scris in ebraica este un fals,sau Iisus a preferat sa scrie in 2 limbi.dece oare? faceti-ma sa inteleg.
Trecatorule iti scriu mai pe scurt, sper sa...
Daca vei citi si carti istorice din acele timpuri apropiate Lui Isus vei vedea ca se vorbea ebraica.
Dupa potop Noe a ramas cu copiii lui si sotiile,... a urmat Babilonul cu incurcarea limbilor,...
apoi Sem fiul lui Noe care se spune ca nu a participat la constructia Babilonului si este ,,Gen 10:21 De asemenea i s-au născut fii și lui Sem, tatăl tuturor fiilor lui Eber și fratele mai mare al lui Iafet. ,,
...acest stranepot Eber (Evreul), care inseamna ,,trecut dincolo,, un stramos a lui Avram, iar apoi era numit Avram Eberitul (din Eber, Heber)), care au ramas evrei si au format ebraica, Moise,...
Limba in care este scris Vechiul T. este majoritatea in ebraica veche (care aveau 2-3000 de cuvinte), foarte putin in aramaica.
  #43  
Vechi 05.03.2010, 15:37:22
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Salut untrecator.

Eu am raspuns crezand ca esti musulman ori acestia au un fundament complet rau al invataturii, nici moral nici bun; chiar si paganii au mai mult bun simt decat ei in invatatura lor si paganii ajung la adevarul moral natural (cel care il gasim prin rationamente naturale) mai usor decat musulmanii.

Ai dreptate, trebuie sa contestam orice invatatura de credinta si sa avem dovezi curate ca invatatura respectiva de credinta sta in picioare daca o intoric pe toate fetele. Iti inteleg punctul de vedere si asta este si atitudinea Bisericii, de a fi critica in formularile facute si de a oferi explicatii corecte si complete.

Dar exista si cealalta fata - cei care critica Biserica Ortodoxa trebuie sa rezerve putin timp sa asculte si explicatiile oferite pentru anumite probleme. Pentru fiecare problema exista explicatii de bun simt - adica dovedite istoric si cu fapte din viata reala.

Noi ortodocsii nu suntem niste fanatici ai unei carti care avem o obsesie care o ducem mai departe.

Din cauza ca se pot spune foarte multe lucruri dar formularile pot fi mai mult sau mai putin complete Biserica adopta formularea dogmelor pentru adevarurile de credinta - dogmele crestinte sunt de fapt formulari complete si acceptate in care sunt exprimate adevaruri de credinta. De aceea se insista in ortodoxie pe dogme si nu pe formulari pe care le face oricine la orice colt de strada.

Biblia este o colectie de carti - Cartile au fost scrise de ucenicii lui Hristos; ucenicii nu sau gandit initial decat sa trimita o carte unei anumite comunitati - ei au scris majoritatea cartilor pentru elini si pentru romani, in limba greaca - limba de atunci vorbita in imperiul roman - de aceea majoritatea cartilor sunt scrise in greaca si nu in aramaica - ele erau destinate crestinilor din Roma, din Tesalonic, Colosenilor, Galatenilor (vorbesc de Epistolele Sf. Ap. Pavel).

Iisus a vorbit aramaica iar Apostolii erau evrei, dar Apostolii au fost trimisi sa predice si neamurilor - iar cartile pe care ei le-au scris - Evanghelii sau Epistole au fost scrise in greaca.

E usor de aratat ca Biblia nu a fost modificata - ultima scriere a Noului Testament este Apocalipsa scrisa in jur de anul 100; dupa aceasta scriere urmeaza o perioada in care se scriu foarte multe apologii pentru apararea credintei crestine, intre anii 100-300; toate apologiile repeta, citeaza MASIV pasaje din scriptura. Toate citatele arata un singur lucru - ca se foloseste aceeasi sursa; cartile Noului Testament erau raspandite peste tot, erau folosite de toata lumea care le utiliza si in cultul Bisericii dar si pentru a face alte lucrari pe baza textelor.

Daca Scriptura a fost modificata - cine a modificat-o si cand ?
Odata ce Apostolii isi scriau Epistolele lor acestea erau foarte repede raspandite intregilor Biserici, adica si in Roma, si in Ierusalim, si in Asia Mica, in Antiohia si peste tot in lumea antica.
Sunt tare curios cine ar fi putut sa stranga toate copiile textelor din tot imperiul, sa le modifice, si apoi sa le redistribuie; Apostolii nu au avut un mecanism centralizat, institutionalizat de a distribui informatia, si tocmai asta a prevenit falsificarile textelor si distribuirea lor 'ad literam' in toate Bisericile/comunitatile.
Si ce anume sa falsifice - pentru ca sunt putine puncte de falsificat - doctrina iubirii - de ajutorare a aproapelui benevol, altruist ? Nu prea cred. Doctrina ca Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu - nu prea se poate lucrul asta pentru ca Noul Testament are in spate si Vechiul Testament care spune clar ca Mesia este Fiul lui Dumnezeu si Dumnezeu - care nu putea fi modificat pentru ca este luat din lumea iudaica si nu prea se poate modifica si o carte din NT si apoi sa-i obligi pe evrei sa-si modifice si ei cartile lor - pentru comparatie ia te rog un VT folosit de evrei.. Daca sunt modificate cartile atunci cu siguranta se modifica si in textul VT - dar acest text este nemodificat.

Deci s-a modificat, dar sa stim si noi de ce suntem acuzati.. oricum acuzatia asta pare asa aruncata prea usor, si nu prea are nici macar un punct in care sa zica - bai aici lucrul nu sta in picioare.

Critica minciunii este buna; a arata mizeria si falsul si ura si rautatea unei invataturi este bine; ce am facut este bine si nu este rau. Daca musulmanii ucid pe altii doar pentru ca nu marturisesc ce zic ei atunci este un lucru gresit si voi spune asta in continuare.

Iisus Hristos este trimis de Tatal pentru a ne scoate din pacatele noastre; omorarea sa pe cruce si patimile sale au ca scop rascumpararea noastra din pacat si deschiderea Imparatiei cerurilor pentru toti oamenii.

Omeneste vorbind noi oamenii ne aparam instinctual integritatea corporala si viata; dar exista si oameni pentru care viata lor are semnificatie cat timp viata lor are sens.

Da, Dumnezeu Tatal putea sa-l scape de pe cruce pe Hristos; dar crucea sa este si salvarea noastra si un exemplu pe care toti trebuie sa-l asumam in viata - fiecare sa ne asumam un scop nobil si drept in viata si sa-l indeplinim corect si sa nu fim niste oameni mici care fug la prima vorba rea aruncata in fata.

Din Traditia ortodoxa exista un fapt care spune ca in gradina Ghetsimani, cand au venit soldatii sa-l prinda pe Hristos, chiar daca nu au vrut, toti au ingenunchiat in fata Lui, fiind obligati de propria constiinta sa plece genunchiul in fata lui Dumnezeu.

Vad ca pui la un loc foarte multe lucruri - Treimea in Dumnezeu, autenticitatea scrierilor noului testament, o vedere umanista asupra omorarii lui Hristos; exact care e argumentul pentru care tu presupui ca nu exista Dumnezeu ? Pentru ca nu ai avut nici o experienta care sa-ti arate ca exista Dumnezeu ?

Noi ortodocsii marturisim ca Hristos este Dumnezeu si a doua persoana a Sfintei Treimi. Dumnezeu este Treime de Persoane. Deasemenea, marturisim intruparea, omorarea pe cruce, precum si invierea lui Hristos. Marturisim invatatura Lui si a ucenicilor Lui.

Si de ce o marturisim ?

Pentru un lucru esential - viata ortodoxa nu este doar afilierea la o ideologie religioase - este o viata alaturi de Dumnezeu, continua de 2000 ani - adica eu cand cer ceva de la Dumnezeu, El imi raspunde sau prin vis sau prin situatii de viata; eu cand cer vindecare de la Dumnezeu El imi raspunde sau prin Sfinti sau prin alte modalitati; Dumnezeu este o realitate la nivel palpabil in viata mea nu este o entitate abstracta filozofica dintr-o carte; asta ne separa pe noi ortodocsii de celelalte religii.

Ca Hristos a venit si a inviat morti, a vindecat orbi care nu aveau ochi in orbita (asta inseamna orb din nastere), a alungat demoni, a mers pe apa; mai mult dupa Hristos, de 2000 de ani, toti cei care urmeaza lui Hristos fac aceleasi lucruri - acestia sunt cinstiti ca Sfinti in Biserica Ortodoxa.

Pentru ca noi cunoastem viata ortodoxa noi stim aceste lucruri si de aceea ne pastram ceea ce stim - cum sa neg eu faptul ca un om mare a vindecat pe cineva de paralizia mainii doar atingandu-l cu mana, cum au facut multi sfinti ? Nu pot sa neg si nu voi nega - asta este viata pe care o am si realitatea adevarata pe care o asum.

Sunt ferm convins ca este de bun simt, curata, adevarata si poate fi oricand supusa oricarei verificari de bun simt. Nu avem nimic de ascuns, ci avem doar de impartasit bun simt si adevar.

Ca om vorbind te indemn sa pui orice intrebare doresti si ca oameni putem sa pastram o discutie - pe care din punctul meu de vedere sper sa o pastrez cu bun simt si corecta.

La fel cum eu imi supun propria invatatura unei critici puternici pentru ca apoi sa o gasesc si mai frumoasa si mai luminata la fel si tu trebuie sa iti supui ce crezi unei critici puternici - si daca exista Dumnezeu si tu gresesti ? Cel putin din cate vad tu nu esti la nivelul acceptarii unei discutii ci esti la nivelul refuzului unei discutii la un nivel de bun simt de argumente.

Numai bine si vorbim.
  #44  
Vechi 06.03.2010, 11:49:00
Laydee
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
drept ii, nu tb generalizat. doar ca ei fac mare tam-tam, si islamul nu e ceea ce pare. cititi coranul si o sa vedeti ca nu are un fir cronologic, faptele sunt amestecate, un fel de amalgam.
mohamed a avut un vecin crestin cu care statea la povesti. ce concluzie tragem de aici????
Ordinea versetelor si ale surelor din Coran nu este aceasi cu ordinea in care au fost ele revelate...nici un verset din Coran nu se contrazice cu alt verset, nu exista nici o greseala in Coran, iar daca nu credeti atunci va rog sa imi aduceti astfel de versete


Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
bine punctat !!! mohamed in anul 600 si ceva si-a impus islamul prin violenta, cei care nu treceau la islam erau omorati.
Islamul nu s-a impus prin violenta, iar oamenii care nu au acceptat Islamul nu au fost omorati, altfel cum iti explici numarul mare de crestini din Egipt, Liban, Iordania, Irak, mai mult, cele mai vechi biserici crestine se afla in tari musulmane


Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Ea a plecat atunci cu Profetul - Allah sã-l binecuvânteze ºi sã-l
miluiascã - la vãrul ei, Uaraqa bin Naufal bin Asad bin ‘Abd Al-‘Uzza, care
îmbrãþiºase creºtinismul în perioada preislamicã ºi transcria acum Biblia în
limba ebraicã. El era bãtrân ºi orb. Khadija a spus: “Vere al meu!Ascultã-l pe nepotul tãu!” Uaraqa a spus: “O, nepoate! Ce ai vãzut?”
Mesagerul lui Allah - Allah sã-l binecuvânteze ºi sã-l miluiascã - i-a povestit
ce i se întâmplase.
Uaraqa a rãspuns: “Acesta este Namus[1], îngerul pe care Allah l-a
trimis la Moise. Aº vrea sã fi fost mai tânãr. Aº vrea sã pot trãi pânã în
ziua în care poporul tãu se va lepãda de tine”. Muhammed - Allah sã-l
binecuvânteze ºi sã-l miluiascã - l-a întrebat: “Mã vor alunga ei?” Uaraqa a
rãspuns afirmativ ºi a spus: “Oricine a venit cu un asemenea Mesaj a fost
tratat cu duºmãnie ºi, dacã aº mai trãi pânã în ziua aceea, atunci te-aº
sprijini cu putere”. sursa: www.islam.ro

deci a avut un var crestin !!!!!!!

CUM SA PLATEASCA IISUS ZAKATUL, DACA ISLAMUL A APARUT LA 600 ANI DE LA NASTEREA LUI !!!!

am adus argumente din coran si despre viata lui mohamed. despre varul din viata lui care era crestin si ......
in ceea ce priveste varul crestin al Kadijei : - Profetul Muhammed a primit revelatia primului verset din Coran (Citeste! În numele Domnului tãu care a creat, Care l-a creat pe om din sânge închegat! Citeste! Domnul tãu este cel mai Nobil...”[Surah Al-‘Alaq, Ayah 1-3], fiind foarte speriat el a fugit de pe munte in bratele sotiei sale, Kadija, care a mers impreuna cu Profetul la varul ei Waraqah bin Nawafal bin Asad bin Abdul-‘Uzza, care in perioada pre-islamica devenise crestin. Era foarte batran si aproape ca isi pierduse complet vederea. Khadeejah i-a spus lui Waraqah: “Asculta povestea nepotului tau, o verisorul meu!” Waraqah a intrebat: “O, nepotul meu! Ce ai vazut?” Trimisul Lui Allah (sallallahu aleihi wa sallam) a descries lui Waraqah tot ceea ce i se intamplase. Atunci varul Khadeejei a spus: “Jur pe Cel in a Carui Mana se afla sufletul meu, An-Namus Al-Akbar (cel care aduce revelatia, adica Ingerul Gabriel) care obisnuia sa vina la Moise a venit si la tine. Mi-as dori sa fiu tanar si sa pot trai pana in vremea in care poporul tau te va alunga din pamantul tau natal.” Trimisul Lui Allah (sallallahu aleihi wa sallam) a intrebat uimit: “Ma vor scoate afara?” Atunci Waraqah a raspuns afirmativ si a mai adaugat: “Toti cei care au adus ceva similar cu ceea ce tu ai adus, a fost primit cu ostilitate, si daca ar fi traiesc pana in ziua in care neamul tau te va da afara, eu te-as sustine cu tarie si convingere.” Dar numai dupa cateva zile Waraqah bin Nawfal a murit

asadar Profetul nu mai putea lua de la el informatii, asa cum se sustine, deaorece acest var a murit la scurt timp, iar Coranul a continuat sa fie revelat inca 23 de ani

in ceea ce priveste Zakatul: Islamul este acelasi mesaj revelat tuturor profetilor incepand cu Adam si terminand cu Muhammed, iar porunca de a fi suspus unui singur Dumnezeu a fost data de asemenea tuturor


Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Pacea ce domneste in mahomedanism, si conceptiile gresite ale restului lumii.

Uitati-va ce se intampla in tari in care traiesc musulmani. Spre exemplu Filipine. Acolo sudul este musulman iar restul populatiei este crestina. In loc sa se supuna in pace legilor tarii, s-au grupat in organizatii separatiste si terorizeaza populatia cu acte de terorism.
In Thailanda la fel, fac astfel de probleme de genul acesta.

In Pakistan, Darfur, Kenia si multe alte state, se omoara intre ei.

In Iran daca nu postesti sau respecti regulile te baga in inchisoare sau te si omoara.. Credinciosii lor se supun din teroare si nu dintr-o vointa libera
inca de la inceputul postului esti informat gresit, religia nu se numeste mahomedanism, ci Islam...daca nici macar nu ii sti numele cum sti ce sustine?

la aceste exemple as putea adauga si eu 1000 de ani de lupte intre crestinii din Europa, Inchizitia din Spania, sau crestinarea fortata a amerindienilor dusa de Biserica Crestina

*iar ceea ce se intampla astazi in Orientul Mijlociu si in tarile Sud Africane nu are nici o legatura cu religia, ci totul tine de politica si economie... aceste state nu au fost constituite in jurul unui popor cum s-a intamplat de exemplu cu Romania, ci granitele lor au stabilite de alte tari, care au luat harta si au impartit intre ele cum au vrut......daca musulmanii vor sa omoare crestini sau evrei, cum de nu o fac si in alte tari? cum am dat exemplu mai sus

*1 din 4 persoane din lume este musulman, daca Islamul ar sustine aceasta violenta atunci ar fi lupte pe tot globul... alt ex prim-ministrul Marocului este evreu si nu musulman.....mai mult daca Coranul sustine aceasta violenta, cum se face ca se vorbeste despre aceasta violenta doar in ultimii ani? Coranul nu s-a schimbat deloc
uitati-va in Spania....musulmani crestini si evrei au convetuit impreuna sute de ani, fara lupte...

Last edited by Laydee; 06.03.2010 at 11:54:40.
  #45  
Vechi 06.03.2010, 12:42:54
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laydee Vezi mesajul
Islamul nu s-a impus prin violenta, iar oamenii care nu au acceptat Islamul nu au fost omorati, altfel cum iti explici numarul mare de crestini din Egipt, Liban, Iordania, Irak, mai mult, cele mai vechi biserici crestine se afla in tari musulmane
...
*iar ceea ce se intampla astazi in Orientul Mijlociu si in tarile Sud Africane nu are nici o legatura cu religia, ci totul tine de politica si economie... aceste state nu au fost constituite in jurul unui popor cum s-a intamplat de exemplu cu Romania, ci granitele lor au stabilite de alte tari, care au luat harta si au impartit intre ele cum au vrut......daca musulmanii vor sa omoare crestini sau evrei, cum de nu o fac si in alte tari? cum am dat exemplu mai sus
...
*1 din 4 persoane din lume este musulman, daca Islamul ar sustine aceasta violenta atunci ar fi lupte pe tot globul... alt ex prim-ministrul Marocului este evreu si nu musulman.....mai mult daca Coranul sustine aceasta violenta, cum se face ca se vorbeste despre aceasta violenta doar in ultimii ani? Coranul nu s-a schimbat deloc
uitati-va in Spania....musulmani crestini si evrei au convetuit impreuna sute de ani, fara lupte...[/b]
Laydee, crestinii nu sunt multi in tarile arabe deocamdata, ci vor fi foarte multi.
In momentul actual sunt destule persecutii in aceste tari. Cei care convietuiesc aici in Europa s-au mai cizelat, nu au autoritate si nu se traieste sub legea lui papuc si nici nu vrem sa o mai vedem si pe asta.

Aproximativ 1.000 de familii de creștini au părăsit orasul Mosul, care nu erau politici si nici economisti (eventual se poate spune ca au tanjit la teritoriile si casele lor).
http://www.oasteadomnului.ro/forum/viewtopic.php?t=925
http://www.impantokratoros.gr/7C34A1E0.ro.aspx
si recent in Maroco, unde 99 % fiind musulmani dintre care 90% se considera sunnitami.
http://www.rtbromania.it/ro/2010/02/...thi-in-maroco/
Ministrul Justitiei, Mohamed Naciri este musulman si au rege Regele Mohammed VI numit tarifele Mustapha primul președinte al Curții Supreme de Justiție...
Deci vrajeala cu evreu si nu musulman nu merge si nu arunca vina pe ei ptr. ce fac unii musulmani.
  #46  
Vechi 06.03.2010, 13:11:31
Laydee
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

hmm putini crestini?
In Egipt sunt peste 16 mil de crestini, in Iordania peste 300.000 de crestini, in Siria in jur de 10% sunt crestini etc etc

in ceea ce priveste orasul Mosul si Irak aici trebuie sa te iei de americani, sunt la fel de multi musulmani care si-au parasit casele si familiile dupa invazia americana

pai tocmai regele Marocului este musulman si are ca si prim-ministru un evreu....deci daca Islamul ar spune sa omori ne-musulmanii, crezi ca ar mai fost acest evreu in functia aceasta?
  #47  
Vechi 06.03.2010, 13:34:37
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Mohammed a impus islamul prin violenta, omorandu-i pe cei care se impotriveau a trece la islam.

Sunt mult mai multi crestini-ortodocsi in Iordania, decat se stie !



Citat:
În prealabil postat de Laydee Vezi mesajul
hmm putini crestini?
In Egipt sunt peste 16 mil de crestini, in Iordania peste 300.000 de crestini, in Siria in jur de 10% sunt crestini etc etc

in ceea ce priveste orasul Mosul si Irak aici trebuie sa te iei de americani, sunt la fel de multi musulmani care si-au parasit casele si familiile dupa invazia americana

pai tocmai regele Marocului este musulman si are ca si prim-ministru un evreu....deci daca Islamul ar spune sa omori ne-musulmanii, crezi ca ar mai fost acest evreu in functia aceasta?
  #48  
Vechi 06.03.2010, 13:54:01
Laydee
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Mohammed a impus islamul prin violenta, omorandu-i pe cei care se impotriveau a trece la islam.

Sunt mult mai multi crestini-ortodocsi in Iordania, decat se stie !
te contrazici singura, cum exista asa de multi crestini in tari conduse de musulmani? pentru ca ii omoara daca nu trec la Islam?

iti mai dau un exemplu: unchiul Profetului Muhammed, Abu Talib, cel care l-a crescut, nu a acceptat Islamul si a murit ne-musulman...nu l-a omorat nimeni pentru ca nu a acceptat Islamul, ci a murit de batranete
  #49  
Vechi 06.03.2010, 14:17:54
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Am spus Mohammed a impus islammul...asta inseamna ca in jurul anului 600 si ceva !
Deci nu ma contrazic, fii mai atenta in ceea ce citesti.

Cum e cu zakatul?

Salat inseamna rugaciune, cum adica Iisus se ruga de 5 ori pe zi, cand islamul a aparut dupa 600 de ani si ceva. Si daca Iisus facea sakat si salat, de ce nu a revelat el islamul?

Practic recunoasteti, Cel care va veni din nou e Iisus, scrie undeva de Mohammed ca va veni din nou?
Cu argumente din Qu'ran te rog .

[19:30]
Dar el [pruncul] a zis: "Eu sunt robul lui Allah! El mi-a dãruitScriptura ºi m-a fãcut profet!

[19:31]
ªi El m-a binecuvântat, oriunde aº fi , ºi mi-a poruncitRugãciunea [As-Salat] ºi Dania [Az-Zakat] , cât voi trãi,

[19:32]
ªi bunãcuviinþã faþã de nãscãtoarea mea! ªi nu m-a fãcut pe mine trufaº, nici ticãlos!

[19:33]
ªi pacea fie asupra mea în ziua în care m-am nãscut ºi în ziua în care voi muri ºi în ziua în care voi fi adus la viaþã [din nou]!"


Citat:
În prealabil postat de Laydee Vezi mesajul
te contrazici singura, cum exista asa de multi crestini in tari conduse de musulmani? pentru ca ii omoara daca nu trec la Islam?

iti mai dau un exemplu: unchiul Profetului Muhammed, Abu Talib, cel care l-a crescut, nu a acceptat Islamul si a murit ne-musulman...nu l-a omorat nimeni pentru ca nu a acceptat Islamul, ci a murit de batranete
  #50  
Vechi 06.03.2010, 14:40:44
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laydee Vezi mesajul
te contrazici singura, cum exista asa de multi crestini in tari conduse de musulmani? pentru ca ii omoara daca nu trec la Islam?

iti mai dau un exemplu: unchiul Profetului Muhammed, Abu Talib, cel care l-a crescut, nu a acceptat Islamul si a murit ne-musulman...nu l-a omorat nimeni pentru ca nu a acceptat Islamul, ci a murit de batranete
Islamul are in invatatura lui omorarea necredinciosilor.

Ortodoxia are marturii nenumarate de omoruri facute de musulmani in numele credintei lor, incercand sa forteze pe crestini sa treaca la islam.

Ca exemplu - domnitorul Constantin Brancoveanu, impreuna cu cei 4 fii si cu sfetnicul Ianache au fost decapitati pentru ca nu au trecut la islam.

Iar asta este un exemplu mic, pe langa sutele de mii de exemple existente in istoria ortodoxa. Calendarul ortodox este plin de oameni care au fost torturati de musulmani dar care nu si-au lepadat credinta.

Deci - musulmanii omoara pe baza invaturii lor de credinta pe crestini in special, fortandu-i sa treaca la islam - iar dovada este mai sus.

Crestinismul - catolic sau ortodox a luptat cu islamul in special pentru locurile sfinte, Ierusalim, pe care musulmanii il ocupasera abuziv. Inchizia spaniola a fost o exagerare specifica catolica, dar se adresa in special crestinilor veniti dintre evrei si nu musulmanilor.

Cati crestini exista in Turcia? Oare nu iti amintesti ca Istambul - fostul Constantinopol a fost in exclusivitate crestin ortodox ? Oare nu iti dai seama ca starea de acum a Constantinopolului se datoreaza EXCLUSIV omorarii, exterminarii la care au fost supusi crestinii ?

Islamul nu este religia pacii, asa cum incearca sa fie vanduta - Islamul nu are Apostoli ai pacii ci are doar apostoli ai razboiului - Mahomed a avut sabia in mana si sange curgea din mana lui - la fel si toti ucenicii lui au avut sabii pline de sange - cum poti spune ca acestia au propovaduit pacea cu sabia in mana ? Oare nu este nebunie lucrul asta ?

Nu te-ai intrebat niciodata, asa omeneste, poate te inseli in credinta ta, sa o scuturi bine, sa vezi ce ramane din ea ?

Este Mahomed pedofil ? DA, DA, DA
Este Mahomed plin de perversiune sexuala si de deviere comportamentala, de pacat si de boala trupeasca ? Da, da, da.

Este Mahomed omul lui Dumnezeu ? Nu, pentru ca nici un profet al Vechiului Testament si al Noului Testament nu a fost ca el, pentru ca toti au avut cu totul alta structura a firii si a comportamentului.

Este Mahomed profet ? Nu, pentru ca darul profetului este in principal profetia si inainte vederea - iar Mahomed nu a avut darul profetiei - este este doar un pretins receptor al unei revelarii dar nu este in stare sa faca nici cea mai mica profetie - deci este doar un fals profet, doar cu numele care care nu face profetii.

Incearca sa fii cinstita cu tine, ca om. O credinta care nu sta in picioare atunci cand este pusa la incercare si supusa celor mai crunte critici si care nu raspunde curat la critici nu este de la Dumnezeu. Dumnezeu este curat si raspunde la orice intrebare.

Cum poate cineva sa urmeze pe Mahomed cand acesta nici macar bunul simt natural nu il are in mesajul lui ?

Dumnezeul lui Avraam nu este Dumnezeul lui Mahomed; Avraam a crezut in Dumnezeu si a facut ce i-a zis Dumnezeu, iar Dumnezeu nu i-a dat sabie in mana si nu i-a zis omoara pe cel de langa tine ci l-a invatat sa fie ospitalier si sa fie primitor de straini. Mahomed insa a luat sabia, a omorat pe cel care nu a facut ce a zis el si si-a luat multe neveste si a batjocorit multi copii pe langa el.

O intrebare de bun simt urmeaza aici: cel care face sex cu un copil de 9 ani poate fi considerat profet si poate fi ascultat si urmat pana la moarte ? Oare voi, musulmanii care il urmati pe profet nu aveti bunul simt sa va raspundeti nu noua crestinilor, ci voua, si constiintei voastre la intrebarea asta ?

Este cu adevarat Mahomed ce pretinde ca este ? Daca da, atunci va rezista oricaror critici, daca nu va fi dovedit de minciuna, de fals, de boala si de patima.

Zice frumos in V.T.: pentru ca egiptenii nu au crezut minunilor lui Moise, Dumnezeu i-a lasat prada necredintei si patimilor celor de ocara.
La fel si voi musulmanii - pentru ca nu credeti lui Hristos - si nici faptelor lui - si nici macar nu incercati sa vedeti ce inseamna crestinismul - va lasa Dumnezeu sa urmati unui pedofil si sa mergeti dupa el.

Nu exista nici un argument si nici o scuze pentru ce a facut Mahomed orice texte ai invoca, orice ai spune. Constiinta omeneasca nu poate accepta asa ceva.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Idei gresite cu privire la Crestinism ioanna Religia Islamica 8 21.03.2015 20:58:48
preceptii gresite sau mituri rautacioase despre credintele altora Theodor_de_Mopsuestia Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 89 06.05.2013 23:21:47
Superstitii babesti si obiceiuri gresite tigerAvalo9 Generalitati 22 02.04.2012 23:37:38
Cei care-si sacrifica viata pentru idei gresite... laurastifter Morala Crestina 38 07.02.2012 19:29:22