Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.07.2007, 15:00:28
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Parintele Gheorghe Calciu Dumitreasa:
"Ecumenismul este o creatie protestanta care incearca sa modifice toata traditia noastra ortodoxa... Proiectul de Liturghie ecumenica publicat la Iasi este o absoluta blasfemie publicata cu aprobarea Mitropoliei Moldovei. Este o blasfemie in care se amesteca rugaciunile protestante cu parti frumoase ale liturghiei noastre si aceasta este de neingaduit... Eu stiu ca Bisericile din Serbia, Georgia si Ierusalim s-au retras din Consiliul Mondial al Bisericilor. La noi sint prea multe forte care lucreaza pentru ecumenism.... Ma refer la ierarhie, la teologi si chiar la persoane care influenteaza atitudinea Bisericii. Eu stiu ca monahii sint impotriva ecumenismului si poate va veni un monah adevarat, cind Dumnezeu il va chema pe patriarhul nostru la Dinsul, care sa puna o data punct acestui ecumenism distructiv. Sa existe relatii de prietenie, de convietuire, pentru ca, oricum, exista si ei, si trebuie sa admitem ca Dumnezeu le-a permis existenta, dar nu trebuie sa existe nici un fel de compromis dogmatic sau liturgic".

http://www.evz.ro/article.php?artid=19058
Reply With Quote
  #42  
Vechi 27.07.2007, 15:12:13
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Parintele Gheorghe Calciu Dumitreasa:
"Ecumenismul este o creatie protestanta care incearca sa modifice toata traditia noastra ortodoxa... Proiectul de Liturghie ecumenica publicat la Iasi este o absoluta blasfemie publicata cu aprobarea Mitropoliei Moldovei. Este o blasfemie in care se amesteca rugaciunile protestante cu parti frumoase ale liturghiei noastre si aceasta este de neingaduit... Eu stiu ca Bisericile din Serbia, Georgia si Ierusalim s-au retras din Consiliul Mondial al Bisericilor. La noi sint prea multe forte care lucreaza pentru ecumenism.... Ma refer la ierarhie, la teologi si chiar la persoane care influenteaza atitudinea Bisericii. Eu stiu ca monahii sint impotriva ecumenismului si poate va veni un monah adevarat, cind Dumnezeu il va chema pe patriarhul nostru la Dinsul, care sa puna o data punct acestui ecumenism distructiv. Sa existe relatii de prietenie, de convietuire, pentru ca, oricum, exista si ei, si trebuie sa admitem ca Dumnezeu le-a permis existenta, dar nu trebuie sa existe nici un fel de compromis dogmatic sau liturgic".

http://www.evz.ro/article.php?artid=19058
Nu exista compromis dogmatic sau liturgic. Este un atac mascat, marsav, la adresa PF Teoctist!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 31.07.2007, 14:05:07
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Parintele Gheorghe Calciu Dumitreasa:
"Ecumenismul este o creatie protestanta care incearca sa modifice toata traditia noastra ortodoxa... Proiectul de Liturghie ecumenica publicat la Iasi este o absoluta blasfemie publicata cu aprobarea Mitropoliei Moldovei. Este o blasfemie in care se amesteca rugaciunile protestante cu parti frumoase ale liturghiei noastre si aceasta este de neingaduit... Eu stiu ca Bisericile din Serbia, Georgia si Ierusalim s-au retras din Consiliul Mondial al Bisericilor. La noi sint prea multe forte care lucreaza pentru ecumenism.... Ma refer la ierarhie, la teologi si chiar la persoane care influenteaza atitudinea Bisericii. Eu stiu ca monahii sint impotriva ecumenismului si poate va veni un monah adevarat, cind Dumnezeu il va chema pe patriarhul nostru la Dinsul, care sa puna o data punct acestui ecumenism distructiv. Sa existe relatii de prietenie, de convietuire, pentru ca, oricum, exista si ei, si trebuie sa admitem ca Dumnezeu le-a permis existenta, dar nu trebuie sa existe nici un fel de compromis dogmatic sau liturgic".

http://www.evz.ro/article.php?artid=19058
Sa vedem acum cand Patriarhul Teoctist a parasit aceasata lume daca o sa vina un monah "care sa puna o data punct acestui ecumenism distructiv".

Dar nu cred ca o sa fie asa.

Cred ca vor alege,din pacate,tot un patriarh ecumenist.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.08.2007, 17:37:26
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Parintele Gheorghe Calciu Dumitreasa:
"Ecumenismul este o creatie protestanta care incearca sa modifice toata traditia noastra ortodoxa... Proiectul de Liturghie ecumenica publicat la Iasi este o absoluta blasfemie publicata cu aprobarea Mitropoliei Moldovei. Este o blasfemie in care se amesteca rugaciunile protestante cu parti frumoase ale liturghiei noastre si aceasta este de neingaduit... Eu stiu ca Bisericile din Serbia, Georgia si Ierusalim s-au retras din Consiliul Mondial al Bisericilor. La noi sint prea multe forte care lucreaza pentru ecumenism.... Ma refer la ierarhie, la teologi si chiar la persoane care influenteaza atitudinea Bisericii. Eu stiu ca monahii sint impotriva ecumenismului si poate va veni un monah adevarat, cind Dumnezeu il va chema pe patriarhul nostru la Dinsul, care sa puna o data punct acestui ecumenism distructiv. Sa existe relatii de prietenie, de convietuire, pentru ca, oricum, exista si ei, si trebuie sa admitem ca Dumnezeu le-a permis existenta, dar nu trebuie sa existe nici un fel de compromis dogmatic sau liturgic".

http://www.evz.ro/article.php?artid=19058
Sa vedem acum cand Patriarhul Teoctist a parasit aceasata lume daca o sa vina un monah "care sa puna o data punct acestui ecumenism distructiv".

Dar nu cred ca o sa fie asa.

Cred ca vor alege,din pacate,tot un patriarh ecumenist.
Cate griji iti faci tu prietene... Care e ecumenist, care nu-i ecumenist, care-i mason...carea nu-i.
Eu zic sa asculti de oricare patriarh si de Sf. Sinod. Ca toate se intampla cu voia lui Dumnezeu! Si Dumnezeu va ingadui care ierarh sa devin patriarh.

"De veti avea credinta cat un graunte de mustar, veti zice muntelui acestuia: muta*-te de aici dincolo, si se va muta!"(Matei 17, 20).
Reply With Quote
  #45  
Vechi 10.08.2007, 22:14:50
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

tre sa ne rugam f.f.mult in aceasta perioada pt ca DOMNUL sa dea rominilor patriarhul potrivit acestei perioade in care ateismul vine dinspre occident,,dupa ce am scapat de ateismul [comunismul] din rasarit.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 01.12.2007, 14:09:45
valerian valerian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2007
Mesaje: 16
Implicit

Va rog frati crestini, nu va mai osteniti sa-i raspundeti acestui Iuda ( mirean)! In cel mai bun caz sa ne rugam pentru el ca sa-l lumineze Dumnezeu, ca saracul nu stie ca impotrivirea fata de adevarul invederat este pacat impotriva Duhului Sfant care nu se va ierta nici in veacul acesta, nici in veacul viitor!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 02.01.2008, 19:48:30
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
tre sa ne rugam f.f.mult in aceasta perioada pt ca DOMNUL sa dea rominilor patriarhul potrivit acestei perioade in care ateismul vine dinspre occident,,dupa ce am scapat de ateismul [comunismul] din rasarit.
Se pare ca nu ne-am rugat destul de mult si avem patriarhul pe care il meritam.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.01.2008, 14:21:37
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Nu e dialog, conferinta, manifestare ecumenica de la care BOR sa lipseasca. E vorba de iubire fata de heterodocsi? De o viziune modernista? De dorinta de a nu da cu piciorul la invitatiile externe, bursele, titlurile, faima dobandita? E greu de zis si ma rog ca Dumnezeu sa-i aiba in paza pe mai-marii nostri.
E motiv de lauda , pritene! Ortodocsii dau in aceste conferinte marturia credintei lor. Ei nu merg acolo sa "vanda" ortodoxia!

Iar tinerii merg in occident ca studenti ortodocsi, sunt vazuti si perceputi ca ortodocsi, se intorc ortodocsi. Pe langa acumularea profesionala este evidenta marturia pe care o dau ei.

Hristos spune: "Mergeti..."

Ti se pare ca sunt schimbari in invatatura de credinta? Eu nu le-am vazut.
Motiv de lauda?Ai luat-o rau prin porumb...ereticii nu pot vedea nimic deoarece sunt orbi,ca si tine.Merg spre prapastie si nu vad nimic.Bineinteles pana cad in ea si apoi incep sa bazaie...daca mai pot.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 03.01.2008, 15:23:23
adri adri is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.06.2007
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Se pare ca nu ne-am rugat destul de mult si avem patriarhul pe care il meritam.
Nu e timpul pierdut.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 03.01.2008, 22:13:01
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mirean: "Cel/i de care vorbesti tu au murit nestiuti prin inchisorile comuniste, nu au fugit ca niste lasi in America unde au trecut in alta Biserica (cea Rusa). "

Un alt mare preot, care dupa ani de detentie a plecat in strainatate este Pr. Wurmbrandt. Fiind in Romania, nu stiam de regimul la care au fost supusi detinutii politici, printre care si preotii. Cand am ajuns in vest, prima carte pe care am citit-o a fost despre Pr. Wurmbrandt, prin marturiile caruia am aflat si de ceilalti detinuti politici, care erau internati in aceste adevarate lagare de exterminare si supusi la cele mai groaznice injosiri, pe care le rabdau cu dragoste de Hristos. Macar pentru aceasta suferinta, pe care au acceptat-o ca niste adevarati crestini, sa le purtam respectul cuvenit.
Daca noi, in necunostinta de cauza, nu putem intelege dimensiunea suferintelor, la care au fost supusi detinutii politici de alta data, macar sa avem decenta sa nu facem afirmatii gratuite, care jignesc memoria celor, care astfel s-au sfintit, si chiar mai mult, au ajuns sfinti. Am avut fericirea de curand sa-l intalnesc pe Pr. Arsenie Papacioc. Nu i se mai citea pe chip suferinta din anii de detentie, ci numai nobletea, cu care a suportat aceste suferinte. Este intr-adevar un sfant in viata.

Si atunci, Mirean, de ce sa ne legam de faptul ca unul si altul au plecat in alte parti, in care s-au putut reface dupa atata suferinta?!? Oare nu Dumnezeu ne spune "Du-te" si ne ducem, sau "stai" si stam pe loc?
Pe un alt topic ai scris cuiva "Cine ti-a dat dreptul sa judeci?". Acum te intreb: Dar tie cine ti-a dat acest drept?
Stii cum e: poti sa muti muntii din loc cu credinta ta, dar daca dragoste nu ai, nimic nu ai. Ia aminte!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Gheorghe Calciu-Dumitreasa.jpg Abell Stiri, actualitati, anunturi 7 18.01.2014 00:08:41
Parintele Calciu Laurentiu Generalitati 180 20.12.2013 20:58:07
Prea mult despre rau, prea putin despre bine costel Generalitati 11 09.02.2009 20:58:42
De vorba cu Parintele Gh. Calciu Pannihis Mari Duhovnici si predicile lor 3 03.12.2008 18:47:18
La multi ani, Prea Fericite Parinte Patriarh! iosif Generalitati 2 07.02.2007 22:54:41