Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 28.01.2016, 22:20:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
...fiindca ateii sunt răi și îți arată poza asta:
Hai baftă!
Pai nu sunt ateii selectivi cand e vorba de stiinta si religie?

Nu iau teoriile drept fapte si speranta drept realitate? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #42  
Vechi 28.01.2016, 22:28:50
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 686
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Va rog sa-mi dati niste argumente care sa faca ateismul "sah mat" , daca intelegeti ce vreauu sa zic, mai ales daca sunt printre voi oameni priceputi la stiinta ori teologie, dar nu numai . As vrea sa fie argumente care sa te lase fara cuvinte .
Nu intreb pentru ca vreau sa fac prozelitism cu ateii, ci pentru ca ma infrunt des cu intrebari de genul "fizica a demonstrat ca nu stiu cum a avut loc big-bengul ,fara materie" , " psihologia a demonstrat ca efectul placebo foarte dezvoltat poate produce minuni " , " daca Dumnezeu nu a avut nevoie de un creator , inseamna ca nici lumea nu a avut." , "s-au descoperit cutare glande la nivelul creierului care provoaca o senzatie atunci cant te rogi " , " si hindusii fac minuni si il vad pe Krishna ", etc. Eu cunosc cat ar trebui sa cunoasca un om dogma ortodoxa, dar sa raspund la intrebari de genul celor stiintifice, spre rusinea mea, uneori ma blochez.
Un credincios care tot asa isi batea capul cu cineva, te miri cata vreme.Dupa ceva vreme
ateul vede un glob pamantesc pe biroul credinciosului.Si il intreaba ca cine l-a facut, si
credinciosul raspunde ca :"A aparut la intamplare." iarr necredinciosul se supara.Dar
credinciosul ii raspunde: "Globul asta de hartie, te-ai suparat ca am spus ca a aparut la
intamplare, dar crrezi ca ceva mult mai complex a aparut la intamplare, si nu a fost creat,
Pamantul?"

Sfantul Teofil al Antiohiei, fiind pus de un ascultator sa-i arate pe Dumnezeu, pe Cel care
el il propovaduia, ii raspunde: ,"Arata-mi omul din tine si-ti voi arata si eu pe
Dumnezeul meu!Arata-mi ca ochii sufletului tau vad si ca urechile inimii tale aud!“

Deci potzi arunca problema si la ateu, ca si el sa se straduie sa isi bata capul.

Daca vrei chestii de stiinta sa ii spui, s-a spus in Biblie de vreo 4.000 de ani ca pamantul e rotund:
-"El(Dumnezeu) șade deasupra cercului pămîntului, și locuitorii lui sînt ca niște lăcuste înaintea Lui; El întinde cerurile ca o mahramă supțire, și le lățește ca un cort, ca să locuiască în el.(Isaia 40:21-22)”
-” Cînd a întocmit Domnul cerurile, eu (înțelepciunea) eram de față; cînd a tras o zare pe fața adîncului, cînd a pironit norii sus, și cînd au țîșnit cu putere izvoarele adîncului, cînd a pus un hotar mării, ca apele să nu treacă peste porunca Lui, cînd a pus temeliile pămîntului, eu eram meșterul Lui, la lucru lîngă el, și în toate zilele eram desfătarea Lui, jucînd neîncetat înaintea Lui, jucînd pe rotocolul pămîntului Său, și găsindu-mi plăcerea în fiii oamenilor. (Proverbe 8:27-31)”

In primul rrand trebuie sa fim noi un model, caci " Faptele noastrre vorbesc ptr Dumnezeu!",cum zicea par. Cleopa "Taci tu ca sa vorbeaca faptele tale!" , fara sa deschidem noi prea mult gura.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 28.01.2016 at 22:31:02.
  #43  
Vechi 29.01.2016, 10:59:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Daca vrei chestii de stiinta sa ii spui, s-a spus in Biblie de vreo 4.000 de ani ca pamantul e rotund:
-"El(Dumnezeu) șade deasupra cercului pămîntului, și locuitorii lui sînt ca niște lăcuste înaintea Lui; El întinde cerurile ca o mahramă supțire, și le lățește ca un cort, ca să locuiască în el.(Isaia 40:21-22)”
-” Cînd a întocmit Domnul cerurile, eu (înțelepciunea) eram de față; cînd a tras o zare pe fața adîncului, cînd a pironit norii sus, și cînd au țîșnit cu putere izvoarele adîncului, cînd a pus un hotar mării, ca apele să nu treacă peste porunca Lui, cînd a pus temeliile pămîntului, eu eram meșterul Lui, la lucru lîngă el, și în toate zilele eram desfătarea Lui, jucînd neîncetat înaintea Lui, jucînd pe rotocolul pămîntului Său, și găsindu-mi plăcerea în fiii oamenilor. (Proverbe 8:27-31)”
Apropo de argumente biblice:

http://www.testingtheglobe.com/bible.html
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #44  
Vechi 29.01.2016, 11:37:19
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Exclamation

Atunci cand cineva isi sacrifica viata pentru salvarea altei vieti, vedem clar ca Dumnezeu exista ( in inima omului ).
  #45  
Vechi 31.01.2016, 20:01:33
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai nu sunt ateii selectivi cand e vorba de stiinta si religie?

Nu iau teoriile drept fapte si speranta drept realitate? :)
Selectivi?! Ha! Haotici, mai degrabă. Prima victimă a ateismului militant e logica. Nu mai vorbesc de "rafinamente" ca bunul-simț...
  #46  
Vechi 31.01.2016, 20:05:31
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Apropo de argumente biblice:

http://www.testingtheglobe.com/bible.html
Acele versete nu dovedesc nimic, în afară de o viziune restrînsă și primitivă asupra cosmologiei, un nivel absolut firesc pentru acele timpuri.
  #47  
Vechi 31.01.2016, 22:57:45
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Mai bine ii lasi sa-si dea singuri mat.

http://www.independent.co.uk/news/pe...-a6841161.html
  #48  
Vechi 01.02.2016, 11:43:27
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pana una alta marii fizicieni atei dau sah mat religiei :

http://www.express.co.uk/news/scienc...-it-wasn-t-God

DESCOPERIRE ISTORICA ! - Universul e un nimic ceva mai ordonat.

Descoperirea a fost facuta de cativa nimeni ceva mai dezordonati. :)
  #49  
Vechi 01.02.2016, 12:05:28
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pana una alta marii fizicieni atei dau sah mat religiei :

http://www.express.co.uk/news/scienc...-it-wasn-t-God

DESCOPERIRE ISTORICA ! - Universul e un nimic ceva mai ordonat.

Descoperirea a fost facuta de cativa nimeni ceva mai dezordonati. :)
Pseudo-sentientii astia de filosofi atei au prea mult timp liber. Ia, la primul viscol, sa puna mana pe o lopata si un tarnacop, sa vezi ce le trec aiurelile.
  #50  
Vechi 01.02.2016, 12:18:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
Atunci cand cineva isi sacrifica viata pentru salvarea altei vieti, vedem clar ca Dumnezeu exista ( in inima omului ).
O poate face si dintr-o inconstienta/naivitate/reflex-dorinta-de-emancipare, nu neaparat din dragoste.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis