Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.12.2011, 00:09:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Nu-i mai raspund userului Erethorn degeaba, oricum e obisnuit sa abereze si sa nu tina cont de ce i se raspunde, va continua pana in panzele albe.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 19.12.2011, 00:15:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

De remarcat contradictia ce ne face sa zambim a invataturii de la conciliul Vatican II.
Cine nu afla de Hristos si Biserica are toate sansele sa se mantuiasca pentru ca e in ignoranta. Dar daca cineva incearca sa il converteasca si el respinge nu mai are nicio sansa. Asadar cel mai bine e sa nu existe misionari, pentru ca acel popor are sanse sa se mantuiasca, altfel intra la impotrivire si misionarii aduc nenorocirea pe capul lor.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 19.12.2011, 09:09:52
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De remarcat contradictia ce ne face sa zambim a invataturii de la conciliul Vatican II.
Cine nu afla de Hristos si Biserica are toate sansele sa se mantuiasca pentru ca e in ignoranta.
Asta, într-adevăr, este o confuzie pe care o faceți dumneavoastră, și care m-ar face să zâmbesc dacă n-aș bănui că este mai mult decât o confuzie.

Nimeni, niciunde, și cu atât mai puțin Conciliul Vatican II, nu a afirmat că este mai probabilă mântuirea prin ignoranță decât mântuirea prin Biserică, ba chiar dimpotrivă.

După cum arăta și domnul Dragomir, Biserica oferă o cale sigură, în vreme ce, în ce privește ignoranța invincibilă, putem nutri cel mult o speranță.

Dar dacă secta dumneavoastră feeney-st ortodocsistă ține neapărat la imaginea unui dumnezeu nedrept care îi trimite în iad pe cei la care n-a ajuns Evanghelia, pentru că n-ați catadicsit să îndepliniți porunca Mântuitorului, atunci vă puteți construi orice "argumente" în favoarea unei atari atitudini.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.12.2011, 10:08:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Asa-l paleste pe romanul nostru cate-un dor sa fie el la fel cu cei din lumea buna.
Stai linistita ca lumea buna e tot cu noi, Sfantul Iustin afirma dogma ortodoxa, doar ca citatul a fost scos in mod intentionat din context.
Sfantul Iustin se refera la cei ce au murit inainte de Hristos, asa cum e si titlul capitolului (capitolul 46): http://www.newadvent.org/fathers/0126.htm
Dupa acea fraza urmeaza la cine se face referire: "So that even they who lived before Christ"
Doar o mica precizare, nu se cunoaste daca printre cei scosi din Iad de Iisus si mantuiti sunt doar dreptii sau si cei ce erau in neamuri idolatre, gen Socrates si altii, in privinta asta parerile sunt impartite.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 19.12.2011, 10:20:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

O alta contradictie nascuta de invatatura Vatican II pentru catolici. Majoritatea sfintilor ortodocsi, desi nu erau in starea de ignoranta descrisa acolo erau facatori de minuni si multi au sfinte moaste (o minune pe care ingerii cazuti nu o pot copia). Cei in ignoranta erau oameni obisnuiti, care nu desi multi s-au mantuit nu aveau darul minunilor ca sfintii.
Mai mult, unii sfinti ortodocsi care chiar au scris impotriva dogmelor catolice sunt sfinti si in unele biserici catolice orientale. De exemplu Sf. Grigorie Palama, sarbatorit si de greco-catolici, chiar m-am contrazis odata pe forumul catolic pentru ca unii catolici sustineau ca sfantul e si pentru romano-catolici, pentru ca sfintii BRU sunt si ai BC. Sf. Grigorie Palama nu numai ca nu a fost in ignoranta fata de BC, dar a si scris un tratat numit impotriva latinilor, despre purcederea Duhului Sfant. Bineinteles, a scris si despre dogma harului necreat versus dogma latina.

Ca sa intregesc, patriarhul Ierusalimului nu e deloc in ignoranta si de cel putin 1000 de ani dupa ce se roaga apare Sfanta Lumina de la Ierusalim.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.12.2011, 10:51:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
“Am luat cunostinta de o conversatie intre Sfantul Siluan Athonitul si un arhimandrit care isi desfasura activitatea misionara printre non-ortodocsi. Acest arhimandrit il stima mult pe staret si a venit in diverse randuri sa vorbeasca cu el cu ocazia sederilor sale la Sfantul Munte.
Draga Laura, eu am mai raspuns la acest citat, nu stiu daca l-ai postat tot tu. Sfantul avea dreptate, se refera la faptul ca cineva in misiune de convertire are mult mai mult succes folosind vorba buna. Si spune: "daca le spuneti ca aceasta credinta a lor este desfranare, nu va vor asculta."
Cum ar fi sa mearga intr-un orasel din Italia, sa-i adune pe toti si sa-i condamne? Neoprotestantii au invatat de mult asta, eu de exemplu am vorbit cu mormoni, martori si altii si toti spuneau la inceput ca avem aceeasi credinta. Unor martori le-am spus ca ei nu cred ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu, dar ei mi-au raspuns ca si ei cred la fel. Desigur, era vorba ca ei cred ca e Fiul lui Dumnezeu, dar nu si Dumnezeu, ci cel dintai creat, nu nascut. Mormonii la fel, abia dupa mult timp si mai multe discutii mi-au dat sa citesc ce scria in cartea lor, ca toate bisericile in afara lor sunt de la demoni (bineitneles ca era vorba de cea catolica si celelalte, profetul lor nu avea cum sa auda de BO).

Si Sfintii Apostoli mergeau si discutau, astfel cei care cautau adevarul se converteau. Insa altii nu auzeau orice li se arata, chiar in acele orase unde unii se converteau si multi chiar doreau sa-i alunge sau sa-i omoare pe Apostoli. Mantuitorul chiar le-a spus ca in locurile unde nu vor vrea sa asculte si vor fi alungati sa isi scuture praful si sa plece.
Pe forum multi eterodocsi nu intra sa caute adevarul, mai mult, incearca sa propovaduiasca propriile conceptii, erori ale cultului lor. Unii dintre ei devin chiar agresivi (nu e numai vina lor, e si permisiunea adminului) si incearca sa ii atace pe cei ce spun adevarul, pentru ca nu suporta sa il auda. Povestea cu luatul cu frumosul a fost la inceput, unii sunt demult pe forum si au auzit toata dogma ortodoxa. Problema e ca nu ei invata ceva despre ortodoxie, ci unii ortodocsi ecumenisti invata aceste erori, un user ortodox s-a si convertit la catolicism.
Noi avem obligatia sa spunem si adevarul, pentru ca Iisus ne-a spus sa marturism adevarul, mai ales daca il stim. Am citit de curand pe forum despre faptul ca un mucenic atonit, Sf. Cosma Protosul, ii avertizeaza pe romnai de pericolul apostaziei.

Last edited by catalin2; 19.12.2011 at 10:58:26.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 19.12.2011, 14:02:13
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Stai linistita ca lumea buna e tot cu noi, Sfantul Iustin afirma dogma ortodoxa, doar ca citatul a fost scos in mod intentionat din context.
Sfantul Iustin se refera la cei ce au murit inainte de Hristos, .
Dimpotrivă, atunci când lărgim contextul, vedem că Sfântul se referă nu doar la cei de dinainte de Cristos, ci și la cei care, după Cristos, fără să-L cunoască direct sau prin Biserică, trăiesc precum drepții din vechime:

If some should accuse us as if we held that people born before the time of Christ were not accountable to God for their actions, we shall anticipate and answer such a difficulty. We have been taught that Christ is the first-begotten of God, and we have declared him to be the Logos of which all mankind partakes. Those, therefore, who lived according to reason (logos) were really Christians, even though they were thought to be atheists, such as, among the Greeks, Socrates, Heraclitus and other like them... So also, those who lived before Christ but did not live according to reason were wicked men, and enemies of Christ, and murderers of those who did live according to reason. Whereas those who lived then, or who live now, according to reason are Christians. Such as these can be confident and unafraid. ... Christ... was and is the Logos who is in everyone and foretold through the prophets the things that were to come, and taught these things in person after becoming like to us in feeling.


Dumneavoastră nu ați citit, sau ați citit și nu ați înțeles, sau ați citit și ați înțeles și ați hotărât să susțineți totuși un neadevăr ?

Last edited by Erethorn; 19.12.2011 at 14:09:17.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 19.12.2011, 15:11:24
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dimpotrivă, atunci când lărgim contextul, vedem că Sfântul se referă nu doar la cei de dinainte de Cristos, ci și la cei care, după Cristos, fără să-L cunoască direct sau prin Biserică, trăiesc precum drepții din vechime:
Și totuși drepții din vechime nu prea se mântuiau, altfel de ce ar fi dărâmat Mântuitorul porțile iadului?
De ce tânărul din Evanghelia de acum câteva săptămâni (din Biserică, nu de la nu știu cine altcineva), cu toate că trăia după legile cele vechi simțea (pe bună dreptate) că-i lipsește ceva?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 19.12.2011 at 15:14:08.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 19.12.2011, 21:00:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Daca in prima faza am avut un citat doar scos din context, in a doua faza citatul e falsificat, ca sa fie tacamul complet.
Ca sa nu mai fie dubii ca discutia e ridicola, la fel ca intotdeauna, iata citatul chiar de pe site-ul catolic: http://www.newadvent.org/fathers/0126.htm

"as, among the Greeks, Socrates and Heraclitus, and men like them; and among the barbarians, Abraham, and Ananias, and Azarias, and Misael, and Elias, and many others whose actions and names we now decline to recount, because we know it would be tedious. So that even they who lived before Christ, and lived without reason, were wicked and hostile to Christ, and slew those who lived reasonably. But who, through the power of the Word, according to the will of God the Father and Lord of all, He was born of a virgin as a man, and was named Jesus, and was crucified, and died, and rose again, and ascended into heaven, an intelligent man will be able to comprehend from what has been already so largely said. And we, since the proof of this subject is less needful now, will pass for the present to the proof of those things which are urgent."
Reply With Quote
  #50  
Vechi 19.12.2011, 21:07:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și totuși drepții din vechime nu prea se mântuiau, altfel de ce ar fi dărâmat Mântuitorul porțile iadului?
De ce tânărul din Evanghelia de acum câteva săptămâni (din Biserică, nu de la nu știu cine altcineva), cu toate că trăia după legile cele vechi simțea (pe bună dreptate) că-i lipsește ceva?
E vorba de dreptii scosi din Iad dupa rastignire, si catolicii si ortodocsii spun ca nimeni nu s-a mantuit pana la rastignirea Mantuitorului (Enoh si Sf. Ilie au fost luati cu trupul).
Iisus a venit sa aduca harul, fara de care nimeni nu se poate mantui, cum spune si in catehism.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
MOASTELE CATOLICE pacatoasa.. Moaste 179 09.12.2016 14:50:58
Rusinea de a fi ortodox sau politicianul ortodox in Europa unita mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 0 08.08.2012 13:13:45
666 confuzia secolului andreicozia Generalitati 250 04.04.2011 23:51:50
Nunta ortodox rit nou cu ortodox rit vechi Lumi79 Nunta 2 05.01.2007 14:05:29