Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.08.2010, 16:19:45
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Ce spune Eminescu despre limba romana...

La originea limbii noastre literare stă tot Eminescu. El a fost cel care ne-a învățat dulcea limbă românească. Este acesta un lucru lipsit de însemnătate? Nu!, din moment ce fără limbă un popor dispare, cum este cazul Dalmației care a dispărut odată cu ultimul vorbitor de limbă dalmată; limba arată cultura lui, starea sa; prin limbă dictatorii au manipulate mase, limba este cea care ne scoate din lumea animalelor. Practic limba este poate elemntul cel mai important care astestă existența României; când o să dispară limba, o să dispărem și noi... Dacă nu era poetul să ne formeze limba, nu am fi putu ști de unde venim, ce istorie avem, ai cui suntem și dacă avem vreun drept să ocupăm aceste pământuri.

Iată ce afirmă despre importanța limbii însuși Eminescu: „Cine cunoaște în mod cât de cât elementar, ce va să zică limba, știe că ea acoperă, pe deplin, spiritual și dezvoltarea ei e chiar dezvoltarea inteligenței – iar aceasta din urmă e chiar laboratorul întregii activități musculare și cerebrale- va înțelege că a sili pe un popor să învețe altă limbă, înseamnă a-l tâmpi, a-l face intellectual inaept, deci și economic și poitic inept”.[1]
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.08.2010, 16:29:02
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
La originea limbii noastre literare stă tot Eminescu. El a fost cel care ne-a învățat dulcea limbă românească. Este acesta un lucru lipsit de însemnătate? Nu!, din moment ce fără limbă un popor dispare, cum este cazul Dalmației care a dispărut odată cu ultimul vorbitor de limbă dalmată; limba arată cultura lui, starea sa; prin limbă dictatorii au manipulate mase, limba este cea care ne scoate din lumea animalelor. Practic limba este poate elemntul cel mai important care astestă existența României; când o să dispară limba, o să dispărem și noi... Dacă nu era poetul să ne formeze limba, nu am fi putu ști de unde venim, ce istorie avem, ai cui suntem și dacă avem vreun drept să ocupăm aceste pământuri.

Iată ce afirmă despre importanța limbii însuși Eminescu: „Cine cunoaște în mod cât de cât elementar, ce va să zică limba, știe că ea acoperă, pe deplin, spiritual și dezvoltarea ei e chiar dezvoltarea inteligenței – iar aceasta din urmă e chiar laboratorul întregii activități musculare și cerebrale- va înțelege că a sili pe un popor să învețe altă limbă, înseamnă a-l tâmpi, a-l face intellectual inaept, deci și economic și poitic inept”.[1]
Si eu care credeam ca limba romana s-a format o data cu poporul roman ... cata naivitate.
Iata, limba romana este cea mai proaspata limba ... a aparut in secolul 19
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.08.2010, 16:36:43
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Daca tin conte de cele gasite de Traditie>,,Andrew preached to the Scythians and Thracians, and was crucified, suspended on an olive tree, at Patrae, a town of Achaia; and there too he was buried"si ma uit pe acest link> http://www.crestinortodox.ro/stiri/z...esc-78092.html atunci la sectiunea ,,crestinatorul neamului romanesc"este scris ceva interesant:

,,Sfintii Apostoli ai Mantuitorului, precum si ucenicii lor, s-au imprastiat in toata lumea locuita pe atunci. Dupa traditie, lui Toma i-au cazut sortii sa mearga in Partia, lui Andrei in Scitia, lui Ioan in Asia“. Aceasta mentiune pare sa confirme cele spuse de Sf. Ap. Pavel cu doua secole inainte, in Epistola catre Coloseni, ca si scitii au auzit cuvantul lui Dumnezeu".

S-ar lega cu cele scris de Hipolit Romanul pe aspect ,,scitic".Daca ma uit in Epistola catre Coloseni>,,Unde nu mai este elin și iudeu, tăiere împrejur și netăiere împrejur, barbar, scit, rob ori liber, ci toate și întru toți Hristos"(Coloseni 3:11)>apar iarasi scitii mentionati raportat la ,,Și v-ați îmbrăcat cu cel nou, care se înnoiește, spre deplină cunoștință, după chipul Celui ce l-a zidit"(Coloseni 3:10)

In KJV apare>,,Where there is neither Greek nor Jew, circumcision nor uncircumcision, Barbarian, Scythian, bond nor free: but Christ is all, and in all.">iarasi ,,Scythian".Este clar despre cine vorbim.Conf Wiki(nu ma dau in vant dupa wiki da am ales-o pt ca este des folosita)>,,Veniți din spre (Caspica-Oxus), sciții, a ocupat în secolul IX î.Hr. regiunea Moldovei de azi, întinzându-se pe câmpia Dunării și în Dobrogea, luând locul cimerienilor așezați aici din timpuri preistorice".Un indiciu>Dobrogea.

Tot conf.linkului postat de Traditie(caruia ii multumesc din nou) http://www.synaxis.org/cf/volume05/E...VE_APOSTLE.htm
Apostolul Andrei este singurul caruia i-a cazut drept sarcina ,,Scitia".Apostolul Pavel confirma ca s-a predicat efectiv Cuvantul Domnului scitilor si atunci ramine o interesanta intrebare:cine putea sa fie daca nu nu a fost Andrei?Sursele si indiciile cam spre el ne duc.

Exista o problema:distinctia dintre Schytia Minor( http://en.wikipedia.org/wiki/File:Scythia_Minor_map.jpg ) si Scitia(http://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C8%99ier:Scythia-Parthia_100_BC.png Aici cred ca trebuie vreificate sursele,in masura in care exista.

Când autorii antici se referă la Sciția și sciți e vorba de teritoriul vast de la nordul mărilor Neagră și Caspică și până în estul Kazahstanului:



Acest teritoriu a fost dominat în antichitate de sciți, un popor iranian. Autorii antici greco-romani numeau sciți și alte popoare cum ar fi goții germanici, termenul scit desemnând pentru ei populațiile situate în spațiul respectiv.

Denumirea de Sciția Mică utilizată pentru Dobrogea era puțin cunoscută celor din afara zonei apropiate acestui teritoriu, așa cum era de fapt și provincia respectivă.


Versetul din Coloseni nu arată că Sf. Pavel avea știre că li se binevestise evanghelia sciților. E doar o referire la faptul că naționalitatea nu mai are importanță în noua credință. Și cu siguranță nu e vorba de "sciții" din Dobrogea ci de cei propriu-ziși de la nordul Mării Negre.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #44  
Vechi 26.08.2010, 16:44:14
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Prietene, matale esti extremist rau! Da rau de tot!
Cam care stat crezi ca n-are spioni? Cam cum crezi ca se mentine pacea? semnezi un tratat si toti il respecta? Cum crezi ca erau alte neamuri pe vremea romanilor? Pai romanii erau cei mai civilizati dintre ei.
Acum eu suint cunoscut aici ca fiind f. critic la adresa romanilor dar matale sari calul de tot! Pai guvernul, presedintele si toti politicienii nu-s altceva decit parintii, copiii, verii, unchii tai, ai nostrii! Cind noi ne vom schimba o sa se aleaga dintre noi si altfel de oameni. In bine sau in rau...depinde cum ne vom schimba noi!
sustin total, ideile expuse !
in loc sa aruncam cioara moarta mereu la politicieni,care de fapt, nu-s de pe marte, ci provin tot din masa poporului, mai bine ne-am uita la noi in ograda, ca sa vedem ca exista multi romani tiganizati, nesimtiti, lenesi, necinstiti si hoti !
dincolo deu n numar apreciabil de romani de treaba, pare grosul poporului, prostimea de rand cum e ???
Reply With Quote
  #45  
Vechi 26.08.2010, 16:52:58
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Și cu siguranță nu e vorba de "sciții" din Dobrogea ci de cei propriu-ziși de la nordul Mării Negre.
Nationalitate nu prea era pe atunci(eventual cetatenie romana),din ce stiu,asa ca vorbim de popoare.In speta scitii.Cum poti demonstra ca Pavel se refera la cei din N Marii Negre si nu la cei din Dobrogea?nu se precizeaza.Se putea referi si la unii si la altii.Cum demonstram ca Apostolul Andrei nu a fost in ambele locuri?Poate lipsa unei distinctii asta arata.Este o supozitie ca si concluzia ta.Am inteles(nu sunt sigur daca am retinut corect)ca exista documente ale Papei Pius al II-lea despre primirea lui Andrei in Dobrogea http://www.9am.ro/stiri-revista-pres...-Romaniei.html
Fii atent ce se spune aici>,,Sfantul Andrei a ajuns pe malurile Dunarii si a fost primit de catre o uriasa multime "inflacarata de cuvintele sale", cum scrie Papa Pius al II-lea dupa izvoarele istorice avute la indemana".Articolul din acel link este preluat dupa un articol din Romania Libera din ce am inteles.Caut sursa.

Ce ironie>un protestant cauta surse despre protectorul(Apostolul Andrei) unei tari majoritar ortodoxe(Romania) si ajunge la o sursa catolica(Papa Pius II) :) O sa caut acel document sa vad daca exista si ce spune.

Nu sunt convins ca avem o concluzie clara,din ce am mai verificat si eu.Ciudati mai sunteti si dvs ortodocsii..aveti un protector(si nu orcine)si ii cautati nod in papura daca a fost pe aici sau nu :) Categoric ortodoxismul are inca mari enigme pentru mine.

Last edited by Scotianul; 26.08.2010 at 16:56:01.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 26.08.2010, 16:57:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Nationalitate nu prea era pe atunci(eventual cetatenie romana),din ce stiu,asa ca vorbim de popoare.In speta scitii.Cum poti demonstra ca Pavel se refera la cei din N Marii Negre si nu la cei din Dobrogea?nu se precizeaza.Se putea referi si la unii si la altii.Cum demonstram ca Apostolul Andrei nu a fost in ambele locuri?Poate lipsa unei distinctii asta arata.Este o supozitie ca si concluzia ta.Am inteles(nu sunt sigur daca am retinut corect)ca exista documente ale Papei Pius al II-lea despre primirea lui Andrei in Dobrogea http://www.9am.ro/stiri-revista-pres...-Romaniei.html
Fii atent ce se spune aici>,,Sfantul Andrei a ajuns pe malurile Dunarii si a fost primit de catre o uriasa multime "inflacarata de cuvintele sale", cum scrie Papa Pius al II-lea dupa izvoarele istorice avute la indemana".

Ce ironie>un protestant cauta surse despre protectorul(Apostolul Andrei) unei tari majoritar ortodoxe(Romania) si ajunge la o sursa catolica(Papa Pius II) :) O sa caut acel document sa vad daca exista si ce spune.

Nu sunt convins ca avem o concluzie clara,din ce am mai verificat si eu.Ciudati mai sunteti si dvs ortodocsii..aveti un protector(si nu orcine)si ii cautati nod in papura daca a fost pe aici sau nu :) Categoric ortodoxismul are inca mari enigme pentru mine.
"pe malurile Dunarii" -cam vag, putea sa fie si in Bulgaria.

Putem sa credem ca este ocrotitorul Romaniei.
Dar si sf. Dumitrie Basarabov este ocrotirorul Bucurestiului, desi nu a trecut pe aici niciodata, cat timp era in viara.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 26.08.2010, 17:07:00
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
"pe malurile Dunarii" -cam vag, putea sa fie si in Bulgaria.

Putem sa credem ca este ocrotitorul Romaniei.
Dar si sf. Dumitrie Basarabov este ocrotirorul Bucurestiului, desi nu a trecut pe aici niciodata, cat timp era in viara.
Pot sa cred multe,sa speculez multe dar in lipsa unei probe certe pot sa caut dovezi ,,contra" la fel de bine ca si dovezi ,,pro".Cam vag..acum vrei ca Papa Pius al II sa fie si pe sistem National Geographic?Normal ca nu a dat latitudinea si longitudinea ca doar nu asta era scopul ci sublinierea activitatii misionare a Apostolului.O mica gluma>acesti ortodocsi romani ( http://www.bisericaortodoxaromanasco...k/main_ro.html )au ajuns la un acord cu scotienii>Apostolul a fost si in Romania si in(glumesc) Scotia (ca doar nu si-au pus degeaba scotienii crucea lui drept steag> :) Daca voi nu-l vreti>no prob>in Scotia daca spui ceva de Saint Andrew o sa afli ce a vrut sa spuna Braveheart cu ,,Bas agus buaidh"(Death and Victory).

La scotieni Saint Andrew > ,,Is the Patron Saint of Scotland, and St. Andrew's Day is celebrated by Scots around the world on the 30th November. The flag of Scotland is the Cross of St. Andrew, and this is widely displayed as a symbol of national identity.The "Order of Saint Andrew" or the "Most Ancient Order of the Thistle" is an order of Knighthood which is restricted to the King or Queen and sixteen others. It was established by James VII of Scotland in 1687."

Asta este la scotieni>,,The Cross of St. Andrew, and this is widely displayed as a symbol of national identity".Adica Crucea Sfantului Andrei este un simbol al identitatii nationale.Si sa stiti ca nu au atatea dovezi precum gasesti in Romania dar sunt foarte orgoliosi cand este vorba de natia lor si simbolurile ei.Asta este tot.

Last edited by Scotianul; 26.08.2010 at 17:18:12.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 26.08.2010, 17:10:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Le recomand celor carora le e rusine ca-s romani sa se duca in America si sa ramana acolo.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 26.08.2010, 17:20:07
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

A fi roman, e o rusine... Dar carui popor este o cinste sa-i apartii? Toti suntem o apa si un pamant...

Nu spune degeaba Sfantul Apostol Pavel ca in Hristos nu va mai fi nici "iudeu, nici elin, nici barbar, nici scit". Sa dam slava lui Hristos pentru neamul in care ne-am nascut, si mai ales pentru faptul ca nu de putina vreme a ajuns la el cuvantul lui Hristos.

Neamul nostru romanesc a dat si va mai da sfinti. Or, indiferent de mostenirea mai buna sau mai rea pe care am primit-o de la inaintasii nostri, acesta este singurul motiv pentru care nu ma voi rusina de acest neam, in veac.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.08.2010, 17:38:26
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Denumirea de Romania cred ca vine de pe la anii 1900 sau un pic inainte,pana atunci nu cred ca se pomenea aceasta numire.
Si sa nu uitam si orientarea inspirata de draci a Romaniei intr-o parte a celui de-al doilea razboi mondial,sau prin jurul anul 1900 cum dracii inseland pe unii au mers sa atace o tara vecina crestin ortodoxa in care eram in puternice relatii de prietenie si i-au luat o bucata de teritoriu,adica Cadrilaterul de la fratii nostri crestini ortodocsi bulgari.
Prin unirea Moldovei cu Tara Romaneasca in anul 1859 a rezultat noul stat care s-a numit Romania.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau sa ma spovedesc dar imi e rusine patricia2006 Generalitati 125 20.07.2012 14:17:07
Sa nu ne fie rusine cu nimeni! Laura19 Generalitati 47 13.04.2012 01:23:50
Preotul roman omnipod Preotul 21 09.03.2012 19:52:15
Rusine! Legionarul Generalitati 57 13.01.2011 17:24:40