Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.01.2011, 20:19:11
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,rearbottoms

Citat:
În prealabil postat de Rearbottoms Vezi mesajul
o doamne...
Data viitoare cand te uiti la stirile de la 5 si vezi copil omorat in bataie de parinti sa te gandesti ca ei nu si-au ucis fiul, doar i-au luat viata (mai ales ca ei l-au adus pe lume) :)

"eu te-am facut, eu te omor".

Eu in calitate de fiinta superioara care imi iubesc copii, n-as putea sa-i omor..
si dumnezeu ar putea?
crezul meu:nu
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #42  
Vechi 05.01.2011, 22:19:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
ptr.relatii si informatii, numai dumnezeu poate raspunde
Si Sfintii Parinti ! ! ! Un singur exemlu vreau , din scrierile Sfintilor Parinti , ca Dumnezeu e criminal , precum se da de inteles aici ! Sa nu ne ascundem gandurile trufase in spatele cuvintelor , caci HULA s-a vadit CLAR ! Deci . . . , lectura , lectura si iar lectura !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 05.01.2011, 22:21:31
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Hei ,curiozitatea nu i nimic rau ,nu trebuie sa devii un fanatic, eu intodeauna mi am pus intrebari , si oameni ca tine sunt tipul de oameni cu ''ochelari de cal'' deci tu vezi numai intr o directie crezi orbitor in ceva , si sa stii ca si eu am unele nelamuriri ,daca Dumnezeul Bibliei e Dumnezeu cel adevarat, si sa stii ca cred intr un Creator , in Dumnezeu , intr o Divinitate niciodata nu ma m indoit de asta .
lasa mai usor cu trimbita ti se vede rau de tot credinta,uite ca iti da afara si ne murdaresti pre toti.la tine nu sunt nelamuriri ci faci pre "bravul".pentru ca Dumnezeu a lucrat,lucreaza,si va lucra probabil pt mine nu inseamna ca am ochelari de cai,eu nu banuiesc ci sunt sigur de existenta lui Dumnezeu,si a lucrari lui mintuitoare.mai lasati figurile si mai cititi scripturile daca te indoiesti de ce scrie in scriptura care este scrisa cu purtarea de grija a sf.sinod a b.o.r.cum ai putea sa crezi ce se spune pe forum care nici nu-i autoritate.poate iti place sa primesti raspunsurile "asteptate",ortodoxia este grea dar se poate duce usor.luati jugul meu......a spus DL.IIsus insa,sarcina nu-i asa de grea, incerci si tu sa vezi?.imparatul David spune:gustati si vedeti ca bun este Domnul:fericit barbatul care nadajduieste in El.daca pt mine Dumnezeul cel atotputernic ce sa coborit la nivelul meu a lucrat in chip minunat de atitea ori,intrebarile nu isi mai au rostul sunt lamurit pe deplin,nu am ochelari de cai,ba tind sa cred ca cel cu ochelari de cai esti tu ca le sti doar pe ale tale[indoindut-e mereu]despre autoritatea bibliei precum "ateii".
Reply With Quote
  #44  
Vechi 05.01.2011, 23:14:18
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
Vai, ce izvor de autosuficiență poți fi!
În primul rând, dacă mie îmi place conceptul de lumină, ce treabă ai tu cu numele meu? Lucemferre vine de la lucem(lumină)+ferre(a purta). Adica aducătorul de lumină. Și cine e lumina lumii? Te-ai gândit vreodată la asta? Poate prin nume am vrut să-L elogiez pe Hristos. Dacă un aiurit s-a gândit ca steaua de dimineață din Isaia să se numească Lucifer, asta nu înseamnă că numele satanei e Lucifer. Chiar îl crezi tu atât de important pe vrăjmașul Domnului încât să fie pomenit în Sfânta Scriptură? Oricum, Lucifer nu apare decât în versiunea King James, ca urmare a unei erori de traducere și, mai ales, de interpretare.
În al doilea rând, bine că ai citit tu Biblia și m-ai lămurit pe deplin în privința problemelor puse de mine. Parcă eu nu am citit. Sau crezi că am visat întrebările și m-am gândit să le postez doar de dragul de a stârni gâlceavă? Chiar ți se pare că îmi impun în vreun fel punctul de vedere? Ce ți s-a părut obraznic în ceea ce am scris? Sau și tu ești un creștin în mintea căruia dictonul "crede și nu cerceta" e principiu de viață? Să știi că în Scriptură scrie altceva:
19. Nu stingeți Duhul.

20. Nu disprețuiți prorociile.

21. Ci cercetați toate lucrurile, și păstrați ce este bun.
Și asta fac eu. Cercetez, caut, întreb. În orice caz, o să deschid un topic si pe aria Generalități că acolo stau cei mai mulți forumiști și o să-mi scriu toate nedumeririle, cu scopul strict de a afla, pentru că nu știu. Nu de a jigni pe cineva. Însă tare mi-e că și acolo se vor găsi destui "bine"credincioși ca tine, plini de dragoste față de Dumnezeu, dar mai ales față de aproapele, să urle: A HULIT! și să arunce cu piatra.
Mă întreb dacă crezi despre tine că ești smerit. Chiar nu conștientizezi cât de mult te-ai asemănat cu un fariseu când mi-ai răspuns în felul în care ai făcut-o? Ține minte, pentru orice cuvânt vom da socoteală. Oi fi vrând tu sa te arăți plin de zel în fața lui Dumnezeu, apărând credința (formă de mândrie), dar dacă eu, poate trecând printr-o suferință sufletească și aflându-mă la o răscruce în viața mea, terminam să-mi mai bat capul cu Dumnezeu și creștinătatea din cauza ta? Să fi văzut surpriză la judecată...
auzi daca ai probleme in viata dute la manastire intreaba un calugar ce tra sa faci bine?in restul e doar bla bla bla si faza cu judecata mai ce mai speriat de rau tu la mine vi sa te informez dut-e la preoti te vor informa cit pt.1000 de ani dar nu ai curaj sa o faci mai lucsiferius.si atuncia ai zis hai sa ne distram cu astia le punem intrebari asa la cirpeala.apoi fariseu nu am fost niciodata,cind sa predat smerenia la cei7ani de acasa nu am fugit de la ore poti sa spui ce vrei tu Dumnezeu ma cunoaste asa pacatos si netrebnic, cum sunt si am vazut de excelente ori iubirea si iertarea lui cea nemarginita.daca parintele duhovnic ar spune lucrurile ce mi-ai spus tu despre mine chear mi-ar fi frica de as face atac de panica stimabile dar pe tine nu te cred fiind-ca ai inceput cum nu trebuia aici pe forum.si alti atei m-au mai amenintat de ce ai fi tu primul?.sfatul meu este coboara jos de acolo de unde te uiti ca un semet si fi baiat de pus pe rana, ca mai bine-ti sta.vrei sa creezi impresia unui dur dar nu esti,sufletul tau e pustiu,si acesta chear tinjeste dupa nemurire ceia ce tu nu realizezi.totus imi face impresia ca tu lucsiferius ai fi de fapt stocea te cam asemeni la descriere,daca nu inseamna ca sunteti din acelas aluat al ateilor.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 05.01.2011, 23:20:08
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit salut

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
Vai, ce izvor de autosuficiență poți fi!
În primul rând, dacă mie îmi place conceptul de lumină, ce treabă ai tu cu numele meu? Lucemferre vine de la lucem(lumină)+ferre(a purta). Adica aducătorul de lumină. Și cine e lumina lumii? Te-ai gândit vreodată la asta? Poate prin nume am vrut să-L elogiez pe Hristos. Dacă un aiurit s-a gândit ca steaua de dimineață din Isaia să se numească Lucifer, asta nu înseamnă că numele satanei e Lucifer. Chiar îl crezi tu atât de important pe vrăjmașul Domnului încât să fie pomenit în Sfânta Scriptură? Oricum, Lucifer nu apare decât în versiunea King James, ca urmare a unei erori de traducere și, mai ales, de interpretare.
În al doilea rând, bine că ai citit tu Biblia și m-ai lămurit pe deplin în privința problemelor puse de mine. Parcă eu nu am citit. Sau crezi că am visat întrebările și m-am gândit să le postez doar de dragul de a stârni gâlceavă? Chiar ți se pare că îmi impun în vreun fel punctul de vedere? Ce ți s-a părut obraznic în ceea ce am scris? Sau și tu ești un creștin în mintea căruia dictonul "crede și nu cerceta" e principiu de viață? Să știi că în Scriptură scrie altceva:
19. Nu stingeți Duhul.

20. Nu disprețuiți prorociile.

21. Ci cercetați toate lucrurile, și păstrați ce este bun.
Și asta fac eu. Cercetez, caut, întreb. În orice caz, o să deschid un topic si pe aria Generalități că acolo stau cei mai mulți forumiști și o să-mi scriu toate nedumeririle, cu scopul strict de a afla, pentru că nu știu. Nu de a jigni pe cineva. Însă tare mi-e că și acolo se vor găsi destui "bine"credincioși ca tine, plini de dragoste față de Dumnezeu, dar mai ales față de aproapele, să urle: A HULIT! și să arunce cu piatra.
Mă întreb dacă crezi despre tine că ești smerit. Chiar nu conștientizezi cât de mult te-ai asemănat cu un fariseu când mi-ai răspuns în felul în care ai făcut-o? Ține minte, pentru orice cuvânt vom da socoteală. Oi fi vrând tu sa te arăți plin de zel în fața lui Dumnezeu, apărând credința (formă de mândrie), dar dacă eu, poate trecând printr-o suferință sufletească și aflându-mă la o răscruce în viața mea, terminam să-mi mai bat capul cu Dumnezeu și creștinătatea din cauza ta? Să fi văzut surpriză la judecată...
Sunt perfect de acord cu tine,nu i nimic rau daca esti interesat de ceva si cauti informatii,vrei sa te documentezi, dar unii oameni sint prea ''inchisi'' la minte,si nu realizeaza acest lucru.take care:D
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 05.01.2011, 23:32:42
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit Alin,

tot nu vrei sa intelegi. Nu sunt ateu. Daca imi pun intrebari inseamna ca sunt ateu? In fine. Din partea mea poti sa ma consideri si drac. Ce ma deranjeaza cu adevarat in ceea ce priveste atitudinea ta e ca nu e deloc crestina, ca sa nu mai zic ortodoxa. N-oi fi lipsit de la orele de smerenie, desi la orele de dragoste nu prea ai fost atent. Esenta crestinismului este dragostea. In dragoste se cuprinde toata legea. Degeaba bati tu 500 de metanii, citesti 3 acatiste, si te inchini de 7 ori pe zi daca nu ai fost cuprins de profunzimea iubirii pe care o predica Iisus. Soarele rasare si peste cei buni, si peste cei rai. Daca intr-adevar ai iubi, ti-ar fi mila de rataciti, chiar si de atei, si ai incerca sa-i indrepti pe drumul cel bun. Nu i-ai privi cu atata desconsiderare. Esti crestin, deci modelul tau in viata e Hristos. Hristos nu i-a scuipat, nu i-a jignit si nici nu i-a alungat cu asprime pe cei care n-au crezut in El. Ba chiar le-a aratat fapte si minuni ca sa creada. Eu nu ma indoiesc de existenta lui Dumnezeu, nu ma indoiesc de sacrificiul lui IIsus. Problema mea e strict legata de imaginea Dumnezeului biblic. Asa ca nu are rost sa continui sa ma faci ateu. Si stai linistit ca o sa merg si la calugar.

Last edited by Lucemferre; 05.01.2011 at 23:35:08.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 06.01.2011, 08:44:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
Hristos nu i-a scuipat, nu i-a jignit si nici nu i-a alungat cu asprime pe cei care n-au crezut in El. Ba chiar le-a aratat fapte si minuni ca sa creada.
De unde știți asta ?

Întreb, fiindcă iată ce citesc doar o frază mai jos:

Citat:

Problema mea e strict legata de imaginea Dumnezeului biblic.
Prin urmare, dacă puneți la îndoială imaginea Dumnezeului biblic, înseamnă că puneți la îndoială și cele relatate în primul citat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #48  
Vechi 06.01.2011, 10:47:28
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De unde știți asta ?

Întreb, fiindcă iată ce citesc doar o frază mai jos:



Prin urmare, dacă puneți la îndoială imaginea Dumnezeului biblic, înseamnă că puneți la îndoială și cele relatate în primul citat.
uite ca ce am spus eu ma spun si altii traitori de Hristos,precum pe atei ii leaga acelas duh lucsiferian tot asa si pe crestinii traitori ii leaga Duhul lui Hristos.mincina lucsiferica se vede hat departe pentru: cei ce au ochi sa vada si urechi sa auda!.voi nu intelegeti ca sunteti descoperiti din cauza punerii sub semnul intrebari a cuvintului,lui Dumnezeu sau bibliei cum i se mai spune.daca cuvintul lui Dumnezeu il puneti sub semnul intrebari atunci trairile crestine nici nu mai au valoare pt.voi.aveti o forma[formala, de ochi lumii]de credinta tagaduind puterea lui Dumnezeu.La inceput a fost cuvintul si cuvintul sa intrupat[IIsus].sau va trece cerul si pamintul dar cuvintul va ramine vesnic[intarirea cuvintului].si ateii se indoiesc toti cei ce se indoiesc de puterea cuvintului sunt atei[chear si nedeclarati]Cuvintul Lui Dumnezeu este sf.Scriptura ce alta explicatie mai vreti?.ei da voi asteptati alte raspunsuri pe masura invataturi voastre de o pti numi asa.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 06.01.2011, 11:35:06
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
Vai, ce izvor de autosuficiență poți fi!
În primul rând, dacă mie îmi place conceptul de lumină, ce treabă ai tu cu numele meu? Lucemferre vine de la lucem(lumină)+ferre(a purta). Adica aducătorul de lumină. Și cine e lumina lumii? Te-ai gândit vreodată la asta? Poate prin nume am vrut să-L elogiez pe Hristos. Dacă un aiurit s-a gândit ca steaua de dimineață din Isaia să se numească Lucifer, asta nu înseamnă că numele satanei e Lucifer.
Asta asa este, numele diavolului nu este Lucifer, asta e o inventie papistasa.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 06.01.2011, 11:37:26
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rearbottoms Vezi mesajul
o doamne...
Data viitoare cand te uiti la stirile de la 5 si vezi copil omorat in bataie de parinti sa te gandesti ca ei nu si-au ucis fiul, doar i-au luat viata (mai ales ca ei l-au adus pe lume) :)

"eu te-am facut, eu te omor".

Eu in calitate de fiinta superioara care imi iubesc copii, n-as putea sa-i omor..
Nici Dumnezeu nu omoara de placere, El nu doreste moartea pacatosului. Si Dumnezeu nu omoara cu cruzime si violenta asa cum oamenii fac. El isi retrage Spiritul Sau. Sper ca ai inteles.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
uitatul la televizor-ucide sufletul! GheronIosifIsihastul Generalitati 41 25.01.2011 09:48:06
si folosirea prea multa a calculatorului ucide sufletul zriyac Generalitati 20 20.10.2010 23:44:12
Un fel de egoism care ucide! achimovjan Generalitati 10 22.08.2008 08:14:38