Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.01.2007, 14:31:39
zurlina23 zurlina23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2007
Mesaje: 12
Implicit

Pentru tine, carre te numesti singur ARHANGHEL, am de spus doar atat: Spui ca nu scrie in Biblie ca Domnul a trimis preoti sa slujeasca si sa ierte pacatele. Atunci e crezi tu ca inseamna:"Mergand, invatati toate neamurile/Celor ce veti tine tinute vor fi?Si celor ce veti ierta, iertate vor fi"? In plus, daca mantuirea noastra ar fi depins de starea de moralitate a slujitorilor, nu ne-am i putut mantui. Dar Dumnezeu a lasat ca Tainele savarsite de preot sa nu fie alterate si sa nu depinda de starea de moralitate a preotului. Asa ca oricat de cazut ar fi preotul, cand imbraca straiele preotesti si savarseste Sfintele Taine, Duhul Sfant este prezent acolo. In ceea ce privestefaptul ca multi preoti nu sunt cum ar trebui, nu trebuie sa-i judeci tu. Diavolul stie vechea zicala:"pestele se strica de la cap" si profita de asta. Cea mai buna metoda de a imprastia turma e sa lovesti in cel care o conduce. Cum sa straduieste diavolul sa darame biserica? Prin preoti dewigur. Daca preotul e un exemplu rau, multi credinciosi se smintesc. Asa ca nu-i mai judeca pe preoti pt ca ispitele pe care ei le indura de la diavol sunt mai puternice decat cele pe care le primim noi. E tagma cel mai des atacata de el. Pe preoti ii va judeca Dumnezeu. Tu ai grija de sufletul tau si incearca sa nu te departezi de Biserica ta drept-maritoare. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 27.01.2007, 20:37:27
dannsan dannsan is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 61
Implicit

Isus nu a spus altfel decat : mergeti si invatati si pe altii invatatura MEA!
Nu a spus despre preoti, episcopi, arhimandriti, patriarhi, papi, s.a. Ca daca ar fi stiut in ce directie se va indrepta biserica crestina..., cred ca ar fi structurat altfel religia SA.
Tot noi, oamenii, ne-am batut joc de invataturile MANTUITORULUI. Inclusiv BOR. Dar cand banii conteaza, sau influenta politica ... ce altceva mai conteaza??
Cand vad prelatii bisericii ortodoxe, la Inviere, ca apar pe scene, in vestminte lucrate cu fir de argint si aur, cantand despre MANTUITORUL CARE A INVINS MOARTEA!, imi vine sa intru in pamant de rusine. Daca ar fi stiut MANTUITORUL ca invataturile SALE vor ajunge pe scenele secolului 21, (ca la concertul Marilyn Manson - satanist), alaturi de oamenii politici ai anului respectiv, (si care cauta capital electoral), nu s-ar FI sacrificat pe cruce pentru omenire!

In ce s-a transformat umanitatea ? Intr-o arma a lui satan!
Dar se spune in apocalipsa lui Ioan ca vor veni vremurile cele din urma!
Si vor fi putini cei care vor pasi in imparatia lui DUMNEZEU si nenumarati cei care vor incerca sa intre!
Amin!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 28.01.2007, 03:17:34
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

dansan nu asi vrea sa-ti dau sfaturi, dar sa sti ca esti departe de Domnul!, si cum ai prefera tu noaptea de inviere? ceva de genul evanghelizarilor facute pe stadioane de ilustrii predicatori iesiti peste noapte, cu predici bombastice? sti ce a spus Hristos despre Biserica Sa? "nici portile iadului nu o vor biruii" asa ca nu te grabi tu sa o critici!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 28.01.2007, 12:52:37
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Jeni tu crezi ca daca ai ingenunchia in fata mamei sau a tatalui tau ai simti acelas lucru ca in fata Preotului???????
Eu cred ca da, si important este ca crezi ca de fapt asta te face sa te eliberezi nu ca este Preotul cel care te elibereaza daca iti aduci aminte cand erau vindecati oamenii li se spunea ca credinta lor ia vindecat si un Preot nu poate sa intruchipeze pe Domnul Nostru HRISTOS oricat am crede noi.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 29.01.2007, 00:25:46
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zurlina23
Pentru tine, carre te numesti singur ARHANGHEL, am de spus doar atat: Spui ca nu scrie in Biblie ca Domnul a trimis preoti sa slujeasca si sa ierte pacatele. Atunci e crezi tu ca inseamna:"Mergand, invatati toate neamurile/Celor ce veti tine tinute vor fi?Si celor ce veti ierta, iertate vor fi"? In plus, daca mantuirea noastra ar fi depins de starea de moralitate a slujitorilor, nu ne-am i putut mantui. Dar Dumnezeu a lasat ca Tainele savarsite de preot sa nu fie alterate si sa nu depinda de starea de moralitate a preotului. Asa ca oricat de cazut ar fi preotul, cand imbraca straiele preotesti si savarseste Sfintele Taine, Duhul Sfant este prezent acolo. In ceea ce privestefaptul ca multi preoti nu sunt cum ar trebui, nu trebuie sa-i judeci tu. Diavolul stie vechea zicala:"pestele se strica de la cap" si profita de asta. Cea mai buna metoda de a imprastia turma e sa lovesti in cel care o conduce. Cum sa straduieste diavolul sa darame biserica? Prin preoti dewigur. Daca preotul e un exemplu rau, multi credinciosi se smintesc. Asa ca nu-i mai judeca pe preoti pt ca ispitele pe care ei le indura de la diavol sunt mai puternice decat cele pe care le primim noi. E tagma cel mai des atacata de el. Pe preoti ii va judeca Dumnezeu. Tu ai grija de sufletul tau si incearca sa nu te departezi de Biserica ta drept-maritoare. Doamne ajuta!
Uite cum sta treba eu nu judec Preotii eu arat un fapt e o diferenta.
Si nu poti demonstra ca un Preot poate fi mai curat sau ca in timp ce savarseste Sfintele Taine e altfel decat a intrat pe poarta Bisirici in plus e si el om.
Iar referitor la acei oameni care au fost trimisi de Domnul Nostru HRISTOS ca sa lege sau sa dezlege e diferenta prea mare ca sai comparam cu Preotii care sant astazi dar si tu stii asta.Dar faptul ca unii Preoti siau calcat jramantul Sfintei Spovedanii asta ce reprezinta o foarte buna moralitate.Pai daca nu esti un om moral cum poti intra in comuniune cu DUMNEZEU ca sa savarsesti Sfintele Taine,iar din ce spui tu orice Preot oricat de rau ar fi poate savarsi Sfintele Taine.
Crezi ca e corect???????
Reply With Quote
  #46  
Vechi 29.01.2007, 20:05:24
zurlina23 zurlina23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2007
Mesaje: 12
Implicit

eu n-am spus ca preotii se transforma intrand pe poarta bisericii. pacatele tot pacate raman. spun ca taina savarsita nu e afectata. pt ca daca taina ar depinde de pacatele preotilor, n-am mai avea Taine in Biserica tinand cont ca nu exista om fara de pacat.
si da, un preot poate savarsi Sfintele Taine atata timp cat nu e anatemizat datorita unor incalcari canonice.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 14.02.2007, 15:08:44
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Hainele nu au importanta(sant alti oameni care sant mult mai inbracati ca Preotii si mai sacump si mai inpodobiti) ci ceea ce interpreteaza Preotul din acea Pilda sau Indrumare din Biblie.De unde stim noi ca ceea ce a interpretat Preotul este bine si nu rau???????
Cine poate sa ne confirme noua ca e bine sau nu???????
Si alte interpretari dece nu sant bune??????? Oare pentru ca acei oameni nu sant Preoti??????? De asta dar daca ar fi fost Preoti iam fi crezut sau nu???????
Reply With Quote
  #48  
Vechi 14.02.2007, 15:22:48
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

sa va spun ce mai poate fi un preot , dupa parerea mea :
Un preot (cu inima), este un foarte bun psiholog . De ce ?
Pentru ca el cunoaste sufletul omului indiferent daca e crestin ,ateu sau mai rau .
Deci daca eu am nevoie de un sfat , sprijin ,la el fug , nu la doctor .
E vorba de probleme sufletesti nu de dureri de stomac ,se intelege .
Reply With Quote
  #49  
Vechi 17.02.2007, 20:33:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
sa va spun ce mai poate fi un preot , dupa parerea mea :
Un preot (cu inima), este un foarte bun psiholog . De ce ?
Pentru ca el cunoaste sufletul omului indiferent daca e crestin ,ateu sau mai rau .
Deci daca eu am nevoie de un sfat , sprijin ,la el fug , nu la doctor .
E vorba de probleme sufletesti nu de dureri de stomac ,se intelege .
Un preot este un bun duhovnic, un om de cultura , un bun psiholog, un atent observator a evenimentelor si a lumi in care traim , un bun pedagop si nu in ultimul rind un bun gospodar si administrator . Acestea sint principalele calitati ce le au majoritatea preotilor. Micile exceptii nu au rost in discutia noastra , reprezentind un infim procent. Biserica fara preoti ar fi fost ceva haotic , dezordonat si necrestin. Oile trebuie pastorite, nu lasate de izbeliste !
Reply With Quote
  #50  
Vechi 08.03.2007, 15:39:53
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Exista un om în orice parohie, un om a carui familie este lumea întreaga ; un om pe care îl chemi ca martor, ca sfatuitor sau ca sa te slujeasca în toate faptele solemne ale vietii ; un om fara de care nu se naste si nu moare nimeni ; care ia pe om de la sânul maicii sale si nu-l lasa decât în mormânt ; un om care binecuvânteaza sau sfinteste leaganul, patul conjugal si sicriul. Copiii se obisnuiesc sa-l iubeasca si sa-l respecte ; chiar necunoscutii îl numesc tata al lor. La picioarel lui, crestinii îsi fac marturisirile cele mai ascunse si varsa lacrimile cele mai tainice. El este mângâietorul tuturor neajunsurilor sufletului si trupului, care vede, rând pe rând, si pe bogat si pe sarac batând la poarta sa : bogatul ca sa depuna milostenia sa în taina, saracul pentru a o primi fara sa roseasca de rusine. Omul acesta nu tine de un rang social, ci deopotriva de toate clasele. (...) În sfârsit, un om care stie tot, care are dreptul de a spune totul si al carui cuvânt cade de sus asupra inimilor cu autoritatea unei misiuni dumnezeiesti si cu porunca unei credinte desavârsite. (Fr. R. de Chateaubriand)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce este un preot de mir? ghetsimani Generalitati 6 03.09.2010 19:23:58
Preot calugar - care este sensul? sophia Preotul 33 23.11.2009 12:09:40
CREDETI CA RELIGIA ESTE BENEFICA IN SCOALA? Iustin44 Generalitati 77 10.03.2008 22:19:56
Cat credeti ca este necesar omului pentru mantuire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 14 18.01.2007 15:34:04