Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 17.03.2013, 00:55:52
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.191
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe ce se bazeaza articlierul cand declara asemenea "evidenta" din care nu produce nici cel mai mic crampei ?
Pe "murmurul radio", bănuiesc.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 17.03.2013, 01:18:34
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Si unde scrie ca, daca biserica a fost construita cat el era paroh, nu poate fi inlocuit ? Sa ne intelegem: cine face biserica, chiar si din banii lui personali daca ar face-o, nu dobandeste vreun fel de imunitate, nici nu e legat arhiereul locului sa-l tina pe acela preot acolo pana cand ar muri. Cine face biserica, nu lui isi face, ci lui Cristos. Altfel, ajungem la aberatii ca a acestui articlier:


Oricare preot trebuie sa stie ca slujeste nu la biserica lui personala, nici la parohia lui personala, ca arhiereul il poate nu numai numi, dar si revoca. Ca esti ortodox ori catolic, principiul e acelasi, dupa cum nu numai catolicii, dar si ortodocsii ar trebui sa verifice un pic cu documente cand se fac afirmatii grave contra unui mitropolit de-al lor.

Iar in ceea ce priveste ca BC ar avea destul probleme si nu ar fi cazul sa "intorc cutitul in rana": dv sunteti vicecampioana la datul cu parerea despre bubele pe care le-ar avea BC, nefiind depasita decat de catalin2. Sau va faceti ca ati uitat ?
Este chestie de bun simt, domnule Dragomir, ca preotul, care si-a investit banii si timpul si credinta si toata fiinta sa si slujeasca in biserica ridicata de el impreuna cu comunitatea in care e paroh, caci el a fost sufletul care a animat si a organizat totul. Poate juridic nu e asa, dar de cand este guvernata Biserica de legi juridice?!? Poate mai de curand, dar pentru BO este nefiresc, atata timp cat avem Pidalionul.

Va multumesc pentru apreciere, dar cred ca exagerati in ceea ce ma priveste. In tot ce am scris nu am formulat pareri proprii - cu exceptia randurilor de mai sus - ci m-am ghidat intotdeauna dupa cele spuse de Parintii BO, de la care am luat invatatura pe cat mi-a fost posibil, desigur.

Zilele acestea s-a tot vorbit la TV , in legatura cu problemele care macina BC; altfel de unde credeti ca as putea sti?!? Nu este deci un secret ca BC are probleme, pe care unii asteapta sa le vada solutionate prin niste schimbari majore in BC; dar se pare ca acestia pot sa mai astepte, intrucat Dumnezeu v-a binecuvantat cu un papa conservativ, care este axat mai mult pe rugaciune, ceea ce constituie un avantaj evident si este de bun augur pentru BC.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 17.03.2013, 01:43:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Este chestie de bun simt, domnule Dragomir, ca preotul, care si-a investit banii si timpul si credinta si toata fiinta sa si slujeasca in biserica ridicata de el impreuna cu comunitatea in care e paroh, caci el a fost sufletul care a animat si a organizat totul.
Mie, unuia, nu mi se pare de loc de bun simt atitudinea de tip "asta e jucaria mea si fac ce vreau cu ea". Eu nu sunt preot. Dar sunt ofiter in rezerva al Armatei Romane. Deci, animat de cele mai inalte sentimente de dragoste pentru tara, as putea sa ma implic si sa strang fonduri pentru constructia unei cazemate la granita cu Ungaria. Desigur, asemenea constructie as face-o cu aprobarea si sub egida Armatei Romane, fiindca altfel ar fi si greu sa conving pe cineva sa doneze vreun ban. Si iata, dupa ani de eforturi cazemata e ridicata. Sunt numit comandantul cazematei (e de bun simt) si, vreme de vreo 20 de ani, incasez solda si primesc felicitari anuale de la acel formidabil personaj care este arhiereul "Armatei de Transilvania" (generalul Chesariu, sau ceva de genul). Ei bine, dupa 20 de ani soseste un ordin: iata ca sunt revocat din functie si mutat. Adica, m-au luat de la cazemata MEA. Ca sa imi vanda postul, evident. Generali masoni ai Armatei au cutezat a indrazni sa ma mute la alta cazemata, nesimtitii ! Ce odios ! Asa-i ca nu ei reprezinta "adevarata armata", ci eu ? Si cu soldatii mei, care, iata, ma sustin ? Ma sustin cu voci gurese si contra vointei mele, care sunt disciplinat, dar n-am cum sa-i impiedic.

Doamna Miha Anca, sunteti de acord ca un asemenea ofiter, ca mine daca as face chestia asta, ar trebui deferit Tribunalului Militar ? Ei bine, stiti probabil ca si Biserica Ortodoxa dispune de un fel de tribunale. Locul unor asemenea presbiteri este Consistoriul de judecata.


Citat:
Poate juridic nu e asa, dar de cand este guvernata Biserica de legi juridice?!?
Dintotdeauna. Atata doar, ca se cheama "canoane".

Citat:
Poate mai de curand, dar pentru BO este nefiresc, atata timp cat avem Pidalionul.
Pidalionul este un indrumator mai mult al vietii monahale. Dar chiar si asa, extrapoland la situatia in speta: care este, exact, partea din Pidalion care stabileste ca un preot devine inamovibil (=de nemutat) daca sub patronajul lui s-a ctitorit o biserica ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #44  
Vechi 17.03.2013, 02:26:05
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mie, unuia, nu mi se pare de loc de bun simt atitudinea de tip "asta e jucaria mea si fac ce vreau cu ea". Eu nu sunt preot. Dar sunt ofiter in rezerva al Armatei Romane. Deci, animat de cele mai inalte sentimente de dragoste pentru tara, as putea sa ma implic si sa strang fonduri pentru constructia unei cazemate la granita cu Ungaria. Desigur, asemenea constructie as face-o cu aprobarea si sub egida Armatei Romane, fiindca altfel ar fi si greu sa conving pe cineva sa doneze vreun ban. Si iata, dupa ani de eforturi cazemata e ridicata. Sunt numit comandantul cazematei (e de bun simt) si, vreme de vreo 20 de ani, incasez solda si primesc felicitari anuale de la acel formidabil personaj care este arhiereul "Armatei de Transilvania" (generalul Chesariu, sau ceva de genul). Ei bine, dupa 20 de ani soseste un ordin: iata ca sunt revocat din functie si mutat. Adica, m-au luat de la cazemata MEA. Ca sa imi vanda postul, evident. Generali masoni ai Armatei au cutezat a indrazni sa ma mute la alta cazemata, nesimtitii ! Ce odios ! Asa-i ca nu ei reprezinta "adevarata armata", ci eu ? Si cu soldatii mei, care, iata, ma sustin ? Ma sustin cu voci gurese si contra vointei mele, care sunt disciplinat, dar n-am cum sa-i impiedic.

Doamna Miha Anca, sunteti de acord ca un asemenea ofiter, ca mine daca as face chestia asta, ar trebui deferit Tribunalului Militar ? Ei bine, stiti probabil ca si Biserica Ortodoxa dispune de un fel de tribunale. Locul unor asemenea presbiteri este Consistoriul de judecata.




Dintotdeauna. Atata doar, ca se cheama "canoane".


Pidalionul este un indrumator mai mult al vietii monahale. Dar chiar si asa, extrapoland la situatia in speta: care este, exact, partea din Pidalion care stabileste ca un preot devine inamovibil (=de nemutat) daca sub patronajul lui s-a ctitorit o biserica ?
Deci, domnule Dragomir, spuneti singur ca sunteti lasat cu onorurile respective sa conduceti cazemata. E de bun simt! Dar ce ati spune, daca v-ar schimba din functie in chiar ziua in care cazemata e gata? Dupa ce ati slujit 20 ani, e poate timpul de pensionare pentru dumneavoastra.

In ceea ce priveste legea juridica, alta decat canoanele, la aceea ma refeream. In cazul Corneanu, de exemplu, acesta nu a fost caterisit pentru fapta lui, de a se fi impartasit impreuna cu catolicii, din lipsa unei legi juridice, care se refera la asemena situatie.
In fapt avem un canon in Pidalion, care interzice impartasirea ortodocsilor la catolici; dar nu a fost de ajuns. S-a intocmit o lege juridica, in baza careia pe viitor nu mai e voie sa se impartaseasca ortodox in BC.
Intelegeti?
Pidalionul il puteti rasfoi aici, daca vreti:
ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/Diferi...)/Pidalion.pdf
Cred ca in fiecare canon veti simti intelepciunea lui Dumnezeu si bunul simt al oamenilor, care au intocmit Pidalionul. De aceea am si facut apel la bunul simt. Mi-e teama ca fara bun simt nu ne mai putem numi oameni.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 18.03.2013, 16:00:31
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Biserica, "donată" proprietarului de drept
Cazul părintelui Nicolae Picu, intoxicare mediatică de zile mari?

http://www.cotidianul.ro/cazul-parin...e-mari-209081/


Acest mesaj este în numele dragostei pentru adevăr!

Asociația „Așezămintele Sfântului Mare Mucenic Mina” a fost înființată în anul 1993 și a avut ca scop: Construirea unei Biserici de lemn în stil maramureșean; Construirea unui așezământ social pentru persoanele nevoiașe.

În data de 19 iulie 1994 se eliberează Autorizația de construcție nr 697 prin care se aprobă construirea de către Asociația „Așezămintele Sfântului Mare Mucenic Mina” a „Așezământ binefacere – Biserica în stil maramureșan – din lemn”.

Deci biserica Sf Mare Mucenic Mina a fost de la bun început proprietatea Asociatiei. Prin urmare Părintele Nicolae Picu nu avea ce și cum să înstrăineze.

Există foarte multe biserici care nu sunt în proprietatea instituțiilor bisericești, precum bisericile din instituțiile militare, din spitale, din universități și cele construite de alte persoane juridice private sau publice, asociații, fundații. Toate acestea funcționează cu binecuvântarea Bisericii Ortodoxe Române respectând articolul 139 din regulamentul Bisericii Ortodoxe Române. Părintele Nicolae Picu, inițiatorul acestui proiect, a slujit în cortul militar instalat provizoriu pe durata construcției Bisericii. În 1998 după ce Biserica a fost terminată, la propunerea Asociatiei, Părintele Picu a devenit preot paroh cu binecuvântarea Înalt Preasfințitului Lucian, Arhiepiscopul Tomisului.

În 2002, când s-a terminat construirea așezământului social de lângă biserică, a debutat proiectul ARCA de ajutorare a persoanelor cu dizabilități neuro-motorii. Acest proiect este finanțat în colaborare cu parohia Kungsbaka din Suedia. Părintele Nicolae Picu a avut binecuvântarea Arhiepiscopiei Tomisului pentru a susține financiar cu o parte din banii din biserică activitatea acestui proiect. După criza financiară din 2008, fondurile din biserică au fost din ce în ce mai puține.

Părintele Nicolae Picu a continuat să sprijine financiar îngrijirea copiilor cu dizabilități în centrul ARCA. Astfel au apărut tensiuni între Arhiepsicopia Tomisului și Părintele Nicolae Picu ca preot paroh. În data de 4 octombrie 2012, Arhiepiscopia Tomisului decide suspendarea pe perioadă nedeterminată a Părintelui Nicolae Picu din funcția de preot paroh. Cu această ocazie este numit responsabil de problemele economice ale Bisericii Sf Mare Mucenic Mina diaconul Claudiu Banu ca să administreze fondurile din Biserică sub stricta supraveghere a Arhiepiscopiei Tomisului.

Din acel moment Arhiepiscopia Tomisului începe o serie de acțiuni împotriva Asociației, toate având ca scop trecerea clădirii bisericii în proprietatea Arhiepiscopiei. Avându-se în vedere strânsa legătură sufletească dintre Asociație și Părintele Nicolae Picu, se amenință cu caterisirea Părintelui Nicolae Picu dacă nu se transferă proprietatea. Asociația nu cedează acestor presiuni și amenințări. Ulterior Arhiepiscopia Tomisului solicită transferul de proprietate și asupra așezământului social !!!!! Arhiepiscopia Tomisului hotărăște CATERISIREA Preotului Nicolae Picu prin decizia nr 256 din 12 martie 2013. Totodată face plângere penală împotriva acestuia pentru pedepsirea cheltuirii sumelor din biserică în ultimii 14 ani pentru îngrijirea copiilor cu handicap, deși aceste cheltuieli fuseseră aprobate. Acum Părintele se află în străinătate unde își caută sănătatea... pierdută. Foarte mulți dintre noi suntem văduviți de prezența plină de har a acestui minunat duhovnic și om.

Doamne Iisue Hristoase, miluiește-ne pe noi, păcătoșii!

Asociația „Așezămintele Sfântului Mare Mucenic Mina”
Reply With Quote
  #46  
Vechi 18.03.2013, 16:04:40
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

cat il mai rabda Dumnezeu pe IPS Tedosie supranumit "Spagoveanul" ? si pe toti ierarhii ecumenisti ...
Reply With Quote
  #47  
Vechi 18.03.2013, 16:23:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

As vrea totusi sa aud si cealalta varianta.

Si din moment ce il "rabda", cum te rabda si pe tine, de exemplu, tu de ce pui intrebari stupide?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.03.2013 at 16:32:26.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 18.03.2013, 16:36:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ortodoxul intelege; catolicul are nevoie de documente.
Ceea ce se discuta aici este o problema ortodoxa. Noi intelegem si fara certificat de la IML, mai ales daca fenomenul nu e singular, ci se repeta.
Aha, e de ajuns un zvon de la un bagator in seama, si gata, fiind ortodocsi (dupa hartia de botez ca altfel...) stiti deja ca un alt ortodox e de vina, chiar si fara dovezi.

Ipocrizie crasa si rusine pentru titulatura de ortodox pe care o manipulati fara scrupule, as zice.

Citat:
A mai fost cazul parintelui de la Biserica garnizoanei Mangalia, care a fost inlocuit dupa ce a terminat cu constructia bisericii din donatii provenite de la oamenii din parohie. A fost inlocuit cu un preot tanar. S-a mai discutat acest lucru.
Si ce e rau in asta?
Daca a avut o contributie majora la ridicarea unei biserici, inseamna ca are un talent special, de care e nevoie poate si in alte parti.

Unde scrie ca dupa ce face o singura data asta, trebuie sa se culce pe o ureche si restul ridicarilor de fonduri sa le faca spre beneficiul personal?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 18.03.2013, 16:40:54
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
As vrea totusi sa aud si cealalta varianta.

Si din moment ce il "rabda", cum te rabda si pe tine, de exemplu, tu de ce pui intrebari stupide?
-cum te rabda si pe tine ortodoxule; de ce nu iti pui Religia: Ortodox, tie rusine ?
-pe mine ma rabda ca mirean pacatos,el ar trebui sa nu mai fie episcop si sa-l lase pe altul in locul lui
-asta e adevarul nu mai exista alta varianta
-e vorba de lacomia lui IPS Tedosie , "Spagoveanul"

Last edited by antiecumenism; 18.03.2013 at 16:55:59.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
acte, administrativ, doi preoti, oficial, repartizare