Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.11.2009, 21:37:24
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Danut 7,evident ca este vorba despre mai multe daruri ale Duhului Sfant,nu doar vorbirea in limbi.Si chiar in versetele aduse de tine ni se spune:
1 Corinteni 12:10 altuia, puterea să facă minuni; altuia, prorocia; altuia, deosebirea duhurilor; altuia, felurite limbi; și altuia, tălmăcirea limbilor.
Ma intreb eu firesc,daca cineva vorbeste intr-o alta limba de ce se mai spune despre altii sa o talmaceasca,adica sa o traduca?Pentru ca talmacirea este un alt dar.Nu cred ca ai dreptate cand spui ca acest dar a incetat. Acel verset din 1 Corinteni 13:11 nu desfiinteaza acele daruri,ci spune ceea ce si eu am spus,ca in Rai aceste daruri nu mai au rost ci va ramane doar dragostea,dar aceasta se va intampla cand va veni "ce este desavarsit".Pana atunci suntem asemeni copiilor:
1 Corinteni 13:9 Căci cunoaștem în parte, și prorocim în parte;
1 Corinteni 13:10 dar când va veni ce este desăvârșit, acest "în parte" se va sfârși.
Aceasta insa,incetarea a tuturor acestor lucruri va avea loc in ceruri,ca uite ce spune apostolul Pavel:
1 Corinteni 13:11 Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil, gândeam ca un copil; când m-am făcut om mare, am lepădat ce era copilăresc.
1 Corinteni 13:12 Acum, vedem ca într-o oglindă, în chip întunecos; dar ATUNCI, vom vedea față în față. Acum, cunosc în parte; dar ATUNCI, voi cunoaște deplin, așa cum am fost și eu cunoscut pe deplin.("Atunci" se refera la momentul cand cei neprihaniti vor fi cu Isus in Rai).
Trebuie sa iti spun din tot ce ai zis ca stiinta nu va deveni niciodata completa,"va inceta cand nu va mai fi ceva de stiut, ce nu va fi stiut",cum ai spus tu.Mintea noastra de acum nu poate cuprinde tot ce exista niciodata.Ba mai mult,cu cat aflam mai mult cu atat ne dam seama cat de putine stim.Insa in ceruri totul ni se va descoperii.Despre asta vorbea si apostolul Pavel.
Tu vad ca mi-ai vorbit despre un caz.Evident ca aceste daruri nu le primeste oricine si nu le primeste oricum.Ele se capata prin credinta.Isus spunea si iti reamintesc:
Luca 11:13 Deci, dacă voi, care sunteți răi, știți să dați daruri bune copiilor voștri, cu cât mai mult Tatăl vostru cel din ceruri va da Duhul Sfânt celor ce I-L cer!"
Si tot Isus spune:
Matei 17:20 "Din pricina puținei voastre credințe", le-a zis Isus. "Adevărat vă spun că, dacă ați avea credință cât un grăunte de muștar, ați zice muntelui acestuia: ,Mută-te de aici colo', și s-ar muta; nimic nu v-ar fi cu neputință.
Oare ignoram puterea credintei?Daca cineva crede cu adevarat ca poate primi acest dar si il cere prin rugaciune,oare nu este posibil sa il primeasca?Eu zic ca da,vorbind din perspectiva biblica.Dar cine nu crede,asa cum ai povestit tu despre acel caz,nu va primi.
Pai te intreb cum este posibil ca daca acest dar sa fi incetat unii sa sustina ca il au,si asta nu numai la penticostali,pe aici pe undeva pe forum am citit la un moment dat cazuri si in ortodoxie,de preoti ortodocsi care au primit darul vorbirii in limbi.
Nu trebuie sa ignoram puterea credintei.
  #42  
Vechi 15.11.2009, 21:49:49
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Ovidiu -s nu ar fi mai bine sa discutam despre ceea ce stim?Tu ai spus ca acest dar "a avut scopul precis de a face inteleasă evanghelia în toate limbile care se vorbeau in zonă.".De unde ai dedus tu asta?Unde in biblie ai citit despre asa ceva?Biblia insa spune:
1 Corinteni 14:4 Cine vorbește în altă limbă, SE ZIDESTE pe sine însuși; dar cine prorocește, zidește sufletește Biserica.
Deci e clar ce scop are vorbirea in limbi,si anume zidirea sufleteasca a celui care detine acest dar,el "se zideste pe sine',nu il zideste pe altul,in schimb cel care prooroceste "zideste Biserica".
Noi nu trebuie sa ii catologam pe ceilalti in fel si chip daca nu cunoastem bine lucrurile.Ca uite ce spune biblia:
Matei 7:1 Nu judecați, ca să nu fiți judecați.
Matei 7:2 Căci cu ce judecată judecați, veți fi judecați; și cu ce măsură măsurați, vi se va măsura.
De ce sa nu implinim deci ce ne spune biblia si sa nu mai judecam sau sa dam verdicte?
  #43  
Vechi 15.11.2009, 22:57:52
Zburatorul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru Totpeeter

Totpeetor:"Dar acest dar nu s-a incheiat odata cu primii crestini,nicaieri nu veti gasi sa se spuna in biblie asa ceva"

.Epistola Intaia catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel
Capitolul 14 - Darul limbilor si darul profetiei. Cum sa fie intrebuintat darul limbilor. Femeia trebuie sa taca in biserica.
6. Iar acum, fratilor, daca as veni la voi, graind in limbi, de ce folos v-as fi, daca nu v-as vorbi - sau in descoperire, sau in cunostinta, sau in proorocie, sau in invatatura?
9. Asa si voi: Daca prin limba nu veti da cuvant lesne de inteles, cum se va cunoaste ce ati grait? Veti fi niste oameni care vorbesc in vant.
11. Deci daca nu voi sti intelesul cuvintelor, voi fi barbar pentru cel care vorbeste, si cel care vorbeste barbar pentru mine.
19. Dar in Biserica vreau sa graiesc cinci cuvinte cu mintea mea, ca sa invat si pe altii, decat zeci de mii de cuvinte intr-o limba straina.
22. Asa ca vorbirea in limbi este semn nu pentru cei credinciosi ci pentru cei necredinciosi; iar proorocia nu pentru cei necredinciosi, ci pentru cei ce cred.
Epistola Intaia catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel
Capitolul 13 - Dragostea si bunurile ei.
1. De as grai in limbile oamenilor si ale ingerilor, iar dragoste nu am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator.

8. Dragostea nu cade niciodata. Cat despre proorocii - se vor desfiinta; DARUL LIMBILOR VA ÎNCETA; stiinta se va sfarsi;

Doamne ajuta ca din Adevar sa alegem Adevarul!

Last edited by Zburatorul; 15.11.2009 at 23:14:39.
  #44  
Vechi 15.11.2009, 23:19:45
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Zburatorul versetele aduse de tine sunt irelevante,ele nu sustin ceea ce vrei sa arati tu,ele reprezentau masuri pur organizatorice,citeste tot contextul si vei vedea ca am dreptate.Pavel indemna ca aceste daruri sa fie folosite cu folos pentru crestini,adica spre zidirea Bisericii:
1 Corinteni 14:12 Tot așa și voi, fiindcă râvniți după daruri duhovnicești, să căutați să le aveți din belșug, în vederea zidirii sufletești a Bisericii.

Last edited by Totpeetor; 15.11.2009 at 23:22:22.
  #45  
Vechi 15.11.2009, 23:34:38
Zburatorul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Biserica a fost zidita acum mult timp,inainte ca ceilalti "crestini" sa apara.Acum,acestia din urma,membri ai sectelor mai bine spus,doresc sa destrame biserica Lui Hristos.
Aceasta spuneai - Totpeetor:"Dar acest dar nu s-a incheiat odata cu primii crestini,nicaieri nu veti gasi sa se spuna in biblie asa ceva"
Aceasta spune biblia la Epistola Intaia catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel
Capitolul 13 - Dragostea si bunurile ei.
1. De as grai in limbile oamenilor si ale ingerilor, iar dragoste nu am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator.

8. Dragostea nu cade niciodata. Cat despre proorocii - se vor desfiinta; DARUL LIMBILOR VA ÎNCETA; stiinta se va sfarsi;

... dar diavolul l-a "readus" in actualitate pentru a-i inghiti pe cei slabi in credinta.
Doamne ajuta,oameni buni!

Last edited by Zburatorul; 15.11.2009 at 23:38:05.
  #46  
Vechi 15.11.2009, 23:46:13
Nicu5166's Avatar
Nicu5166 Nicu5166 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Bihor
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

Am urmarit cu viu interes postarile de pe acest topic si am observat ca oaspetii nostri penticostali ,sant mari "mesteri "in explicarea Sfintei Scripturi ,de altfel sant cunoscuti pentru asta,atat ei cat si baptistii ,adventistii si alti demni urmasi ai Reformei. Deci eu fiind mai "sarac cu duhul",rog pe distinsii oaspeti sa ma lumineze si pe mine,raspunzand catorva intrebari .Cand a aparut religia penticostala si unde ,dar mai ales care dintre "apostoli" a intemeiat-o ?...Ce traditie aveti inafara de expunerea masinilor de lux in fata bisericii si plimbatul fudul al Bibliei invelite in piele sub brat ?...Doamne iarta-ma ,ca mi-am iesit din fire !Dumnezeu sa ne calauzeasca ,pe caile sale !
  #47  
Vechi 16.11.2009, 00:05:48
maya_maya maya_maya is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2009
Mesaje: 2
Implicit

Am gasit intamplator aceasta discutie si nu ma pot abtine sa nu va spun si eu care e parerea mea deoarece de foarte mult timp ma framanta acest subiect...respectiv care e cu adevarat Duhul Sfant si cum anume se primeste acesta.

Am simtit nevoia sa va impartasesc punctul meu de vedere deoarece alaturi de o prietena foarte buna am frecventat destul de des biserica pensticostala. Observarea comportamentului lor si a predicilor lor ma face sa fiu obiectiva si sa vad ca sint cu adevarat plini de duh dar din pacate nu de duhul lui Dumnezeu....
Ei se cred cu adevarat superiori si mantuiti prin vorbirea aceasta pe care toti se simt obligati sa o aibe la un moment dat. Aceasta vorbire este semnul lor ca sint salvati si ca la sfarsitul tuturor veacurilor cand vine Domnul Iisus, ei poarta acest semn distinctiv.
De fapt, toata baza lor pentru a justifica ca au dreptate consta in urmatorul verset pe care il rostesc mereu:
"38. Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt.
39. Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru. " - Fapte 2
Dar nu este specificat niciunde ca darul Duhului Sfant e reprezentat doar de vorbirea in limbi...

Parerea mea e ca Duhul Sfant e in inima, in daruirea sufletului, corpului si a fiintei noaste intregi Domnului nostru si a lui Iisus, la fel cum spune urmatorul verset:
"ROADA DUHULUI, dimpotrivă, este dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia, blândețea, înfrânarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege" Galateni 5:22-23.
Roada Duhului este dovada faptului ca traim pentru Dumnezeu si refuz sa cred ca Dumnezeu ne-ar intoarce vreodata spatele si nu ne-ar considera ai Sai doar pentru ca nu vorbim in asa zisele limbi.

La diverse "adunari" am asistat la aceasta vorbire in limbi ale unora ....si nu pot sa va spun ce groaznic, teatral chiar mi s-a parut. Cred ca era o stare de hipnoza colectiva, un fel de autosugestie. Oricum curios e faptul ca doar ei au acest "dar" ....in rest nu prea am auzit multa lume de orice alta religie sau cult care ar avea asa ceva.
Jalnic mi s-a parut faptul ca unii predicatori au sustinut in biserica lor cu tarie faptul ca doar ei sint cei salvati, alesi de Dumnezeu....ceilalti sintem pacatosi....asadar am renuntat sa merg la ei definitiv. Oricum nu am vazut niciodata nu penticostal care sa fie interesat sa afle despre alte religii, sa intre macar de curiozitate in alte biserici...
In final ma intreb oare ce fel de duh e cu adevarat acela care ii face sa gandeasca si sa se comporte astfel?
  #48  
Vechi 16.11.2009, 00:16:15
Zburatorul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doamne ajuta,Maya!

Duhul lor nu e lumesc,dar nici dumnezeiesc.Sa ne ferim de ei ca aduc neliniste in suflet din moment ce se scalda in cel mai mare pacat:mandria;de la care toate rautatile apar.Somn bun sa avem cu totii.
  #49  
Vechi 16.11.2009, 00:36:16
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Credeti ca "vorbirea in limbi" la penticostali este intr-adevar daruita de Duhul Sfant? Este ea de la Dumnezeu sau de la diavol?...
IOIL cap. · Fagaduinta Mintuiri
1) dar dupa aceea , varsa-voi Duhul Meu peste tot trupul, si fii si fiicele voastre vor profeti, batrIni vostri visuri vor visa iar tineri vostri vedenii vor vedea.
2) CHEAR SI PESTE ROBI SI PESTE ROABE VOI VARSA DUHUL MEU. Si In continuare vers. 3,4,5, si capitolul ce urmeaza 4) intrebare la ce ses refera Proorocul cInd zice ca va turna Duhul Sau si peste robi si peste roabe ore nu la noi cei ce nu sintem din poporul ales de dumnezeu la neamuri unde a trimis ca apostol al neamurilor pe Sf. Apostol Pavel si Special noua pe Sf: Apostol Andrei .
Vedeti raspunsul este la faptele apostolilor I corinteni Cap. 14 Darul limbilor si darul profetiei cum trebuie sa fie Intrebuintat Darul Limbilor. , femeia trebuie sa taca iIn biserica este porunca Sf. Apostol.
  #50  
Vechi 16.11.2009, 01:02:43
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Zburatorul Vezi mesajul
Biserica a fost zidita acum mult timp,inainte ca ceilalti "crestini" sa apara.Acum,acestia din urma,membri ai sectelor mai bine spus,doresc sa destrame biserica Lui Hristos.
Aceasta spuneai - Totpeetor:"Dar acest dar nu s-a incheiat odata cu primii crestini,nicaieri nu veti gasi sa se spuna in biblie asa ceva"
Aceasta spune biblia la Epistola Intaia catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel
Capitolul 13 - Dragostea si bunurile ei.
1. De as grai in limbile oamenilor si ale ingerilor, iar dragoste nu am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator.

8. Dragostea nu cade niciodata. Cat despre proorocii - se vor desfiinta; DARUL LIMBILOR VA ÎNCETA; stiinta se va sfarsi;

... dar diavolul l-a "readus" in actualitate pentru a-i inghiti pe cei slabi in credinta.
Doamne ajuta,oameni buni!

Fratia ta ai dreptate in tot ce scrii si spui , Domnul sa te BinecuvInteze cu Darul duhului cel sfInt amin .
acum pun si eu sarmanul si mult pacatosul o asa mica intrebare eu care sint In spania si laud pe dumnezeu In limba acestui popor ce Insamna ca eu ar tebui sa vorbec cu ei In limba mea ca ei sa zica ca am darul vorbirilor in limbi sau sa le raspund in limba lor ca ei sa inteleaga ca noi sintem Majoritari Ortodoxi iar pe acesti venetici care ia adus vrajmasul la noi in tara din america statele unite unde sau adunat toti din toate partile lumi si au adus fiecare ce a fost mai rau la ei In tarile de unde au venit si asa aluat finta baptisti si catei lor care intra in biserica lui hristos ca lupi Imbracati in pei de oii au venit in Rominia cu cadouri aduse de la gunoaie si le dau la multi pe care dupa ce ia ademenit ajug sa fie slugi la ei

Last edited by ioan_strainul; 16.11.2009 at 01:08:48.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10