Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 12.08.2009, 13:15:16
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

cum il cheama pe ingerul pazitor al fiecaruia dintre noi? am auzit ca l-ar chema dupa numele nostru de botez, asa este? sau noi putem sa i ne adresam cum simtim, sa-l strigam dupa numele cu care simtim noi sa-l alintam?

Last edited by giovaninnaa; 12.08.2009 at 13:24:44.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.08.2009, 17:43:48
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Recunosc, niciodata nu mi-a trecut prin minte cum ar putea sa-l cheme pe ingerul meu pazitor, cu atat mai mult, cu cat in lumea in care traim, relatiile interpersonale stau sub semnul "rostirii numelui". In mod cert, potrivit Sfintei Scripturi, ingerii au nume (Mihail, Gavriil, Uriil etc.), iar unii dintre noi chiar le purtam.

Insa, de multe ori, numele nu ne spune nimic despre o persoana, pe care nu am intalnit-o niciodata, sau despre care nu cunoastem decat foarte putine lucruri. Abia dupa ce o intalnim, personal sau aflam mai multe despre ea, prin intemediul "lucrarilor" sale, numele capata o semnificatie pentru noi. Asta in ceea ce ne priveste.

Dar in privinta raporturilor dintre ingeri si oameni nu este asa. Daca nu stim cum sa i ne adresam si ne simtim stanjeniti din aceasta pricina, trebuie sa luam aminte la modul in care, prin rugaciunile Bisericii inchinate ingerului pazitor, ne adresam lui:"Sfinte Ingere, pazitorul si acoperitorul meu cel bun ...", " Bucura-te, Ingere al Domnului, neadormitul meu păzitor!".

Oricum ingerul nu va ramane in anonimat pana la sfarsit. Important e ca la vremea plecarii noastre din aceasta viata, cand o sa avem posibilitatea de a-l cunoaste, sa nu avem capul plecat din pricina multimii pacatelor.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.08.2009, 18:15:11
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
Versurile tale... chipul sufletului tau curat , imbracat in parfumul florilor din gradina ta .
Sa te tina Dumnezeu , sanatoasa !
Mulțumesc Sia.De fiecare dată când am citit în acest topic am vrut să-ți mulțumesc și de fiecare dată am uitat.Uite îți dăruiesc și eu flori pentru tine și iepurașul tău.
Attached Images
File Type: jpg DSCF2390.jpg (63,6 KB, 7 views)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 31.05.2010, 12:45:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de giovaninnaa Vezi mesajul
cum il cheama pe ingerul pazitor al fiecaruia dintre noi? am auzit ca l-ar chema dupa numele nostru de botez, asa este? sau noi putem sa i ne adresam cum simtim, sa-l strigam dupa numele cu care simtim noi sa-l alintam?
Ar fi minunat sa auzim ca atat de bine placut am trait in fata lui Dumnezeu, incat ingerul a ales sa poarte numele nostru.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 08.06.2010, 23:53:04
savudanmihai savudanmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru savudanmihai
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
[SIZE=2]Suntem tot timpul insotiti de ingerul pazitor si poate de multe ori suntem inconstienti. Fiecare dintre noi are pacate, rataciri, greseli, amaraciuni si necazuri - si totusi, toate acestea n-ar trebuie sa existe intre noi, de vreme ce fiecare dintre noi are ingerul sau pazitor. De ce se intampla asa? Bineinteles ca ingerii n-ar ingadui aceasta daca nu am fi vinovati noi insine. Iar de vreme ce ei ingaduie, asta este fie pentru ca singuri nu lasam ajutorul ingeresc sa ajunga la noi, fie pentru ca prin impotriva-lucrarea si impotriva-asezarea noastra sufleteasca nimicim si abatem de la noi toate stradaniile ingerilor de a impreuna-lucra cu noi in bine.[/SIZE]
Daca raul n-ar exista cum am putea identifica binele?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.06.2010, 02:43:28
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian2008 Vezi mesajul
In atentia Departamentului de Confirmari de Primire Azi noapte am visat ca eram in Cer impreuna cu un inger care imi servea drept ghid
Am trecut printr-o camera mare in care lucrau multi ingeri;ghidul meu mi-a spus:
“Aici e departamentul PRIMIRI- se primesc toate petitiile exprimate prin rugaciuni”
Am privit in jur,toti ingerii erau extrem de ocupati cu sortarea petitiilor sosite din toate colturile lumii…Am ramas impresionat.
Apoi am trecut printr-un coridor si am ajuns la al doilea departament
“Acesta este departamentul de AMBALARE si LIVRARE-aici,binecuvantarile solicitate de oameni sunt procesate si trimise celor care le-au cerut”
Am observat cat de ocupati erau si ingerii de aici ;desi erau multi,totusi munca era foarte grea,de a impacheta toate binecuvantarile cerute,de care era nevoie pe Pamant.
In fine,in cel mai indepartat colt al coridorului era o usa spre o camera foarte mica.Spre surpriza mea,acolo era un singur inger si nu prea avea nimic de facut
“Acesta este departamentul CONFIRMARI DE PRIMIRE”am aflat de la ghidul meu.
-Si cum se face ca e atat de putin de lucru aici?,am intrebat foarte mirat
“E foarte trist...a suspinat ingerul,dar oamenii,imediat ce primesc binecuvantarile cerute,uita sa mai trimita confirmarile de primire...foarte putini fac asta...”
-Si cum se trimit confirmarile de primire?,l-am intrebat curios pe ingerul meu ghid
“Foarte simplu,mi-a raspuns,trebuie doar sa spui:MULTUMESC,DOAMNE!”
-Dar care anume ar trebui confirmate?,am mai intrebat eu vrand sa ma lamuresc deplin.
“Daca ai mancare in frigider...haine cu care sa te imbraci...un acoperis deasupra capului si un loc unde sa dormi...(esti mai bogat ca 75% din oamenii din aceasta lume)”
“Daca ai bani,in banca,in portmoneu,monede razlete in buzunare...(reprezinti 8% din bogatia lumii)”
“Daca azi dimineata te-ai trezit mai mult sanatos decat bolnav...(esti mai bine decat multi oameni care nu stiu daca vor supravietui acestei zile)”
“Daca nu ai trait frica razboiului,singuratatea inchisorii,teroarea torturii sau durerea de a muri de foame... (esti mai presus decat 700 de milioane de persoane din toata lumea)”
“Daca parintii tai traiesc si inca sunt casatoriti...(esti un caz din ce in ce mai rar)”
“Daca poti sa tii capul sus si sa surazi din cand in cand,nu esti normal...caci te ridici deasupra celor in indoiala si deznadejde”
“Daca citesti acest mesaj,bucura-te:2 miliarde de oameni nu poti citi...”
-Si acum ce sa fac,de unde sa incep?,am mai pus eu o ultima intrebare...
“Sa-ti numeri in fiecare zi motivele pentru care esti binecuvantat iar daca vrei,aminteste-le si altora aceste motive, si, ...nu uita de Departamentul de Confirmari de Primire”
e cea mai tare povata care am citit-o bv si multumim frumos.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.06.2010, 02:59:13
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

in final eu la cine ma rog? la ingerul pazitor, la sfanta treime, la sfanta fecioara maria, la toata lumea, poate ma lamuriti si pe mine cum este cu acest circuit.
multumesc
Reply With Quote
  #48  
Vechi 09.06.2010, 14:26:28
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Din cate am observat este foarte simplu. Deschizi la rugaciunea de dimineata si seara si vei vedea ca sunt cuprinse rugaciuni catre Sfanta Treime, adica Dumnezeu Tatal, Fiul ( Domnul Iisus Hristos) si DuhulSfant, apoi catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu si apoi catre Ingerul pazitor.Aceste rugaciuni ar trebui sa le spunem zilnic.Apoi si toate cele pe care dorim sa le facem, acatiste , paraclise, in functie de sarbatori, etc..
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.08.2010, 09:53:30
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
George, Sfantul Isaac Sirul vorbeste si despre o posibila indepartare a ingerului: "Si cand omul savarseste nedreptate impotriva ingerului si acesta se indeparteaza de el, se apropie de om vrajmasul" Filocalia X, p. 203.
Dupa Sfanta Traditie a Bisericii lui Hristos ingerul pazitor se da omului la Sfantul Botez. Acest lucru se poate intelege din rugaciunea a cincea de la facerea catehumenului, unde, printre altele, se zice asa : " Insoteste-i viata lui cu inger de lumina, ca sa-l izbaveasca pe el de toata bantuiala potrivnicului, de intampinarea celui viclean, de demonul cel de amiaza si de naluciri rele " . Pe langa ingerul pazitor, Dumnezeu trimite omului si alti ingeri in viata spre a-l ajuta, a-l indrepta si a-l mangaia in ispitete si incercarile luptelor duhovnicesti prin care trece omul in acest veac. Despre aceasta vorbeste dumnezeiescul Apostol Pavel, zicand : " Ausunt duhuri slujitoare care se trimit spre slujba pentru cei ce vor sa mosteneasca mantuirea ? " ( Evrei 1, 14 ) . Cu aceste cuvinte, Apostolul inalta cugetele ascultatorilor si mangaie foarte mult pe crestini, fiindca arata ca Dumnezeu are multa purtare de grija pentru dansii, de vreme ce " pe ingeri, care covarsesc pe oameni, i-a randuit sa slujeasca pentru mantuirea oamenilor " .
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.08.2010, 10:31:03
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Se spune , cand birui un pacat, ca ingerul pazitor ti-a fost aproape.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
apel!



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ingerul pazitor, calauza ta din umbra NECTARIE Generalitati 5 21.07.2014 11:59:41
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Ingerul pazitor CalinAndrei Intamplari adevarate 1 31.05.2010 12:29:21
Ingerul pazitor Dodi Intamplari adevarate 26 19.10.2009 03:28:03
Ingerul pazitor in timpul Sfintei Liturghii giovaninnaa Sfanta Liturghie 6 11.09.2009 13:52:27