Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 10.03.2016, 12:18:04
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

@Florin-Ionut
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aceeasi senzatia am avut cand am ascultat niste prezentari despre geocentrism :)
Geocentrismul cu Pământul sferă și creație infintă plină de ființe și corpuri și lucruri ce se învîrt toate în jurul Său ca fiind Pămînt Sfînt, asta se poate accepta ca teorie doar dacă ne referim la Domnul Iisus Hristos răstignit și înviat, la Fiul lui Dumnezeu și în același timp lepădăm și stricăm Vechiul Testament care ne vorbește despre Creație la Facerea și la Noe și de Apocalipsa... unde este scris că ''Noi le facem pe toate'' înțelegîndu-se de aici că Dumnezeu va face oameni, ființe, lucrări și lucruri noi bine făcute pentru toți cei ce le-o cer.

Deci senzația care nu vă lasă să vă smeriți pentru a putea să ascultați prezentarea și să o înțelegeți vine de la neputina de a crede și de la spaima lipsei de libertate văzînd cum în fața Adevărului vi se prăbușesc toate teoriile lumii... în care ați crezut și credeți și nu puteți să le lepădați ca fiind false și mincinoase și absurde.

Deci dragă Florin Ionuț, încearcă să vezi teoria ta cu pământul sferic pusă deasupra teoriei prezentate de vsovivivi și poate vei înțelege și vei crede și Apocalipsa pentru a rămîne în dreptatea creștin ortodoxă și nou creștin ortodoxă a sfintei scripturi și a Cuvântului Noului Ierusalim de la Pucioasa.
  #42  
Vechi 10.03.2016, 12:35:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
@Florin-Ionut


Geocentrismul cu Pământul sferă și creație infintă plină de ființe și corpuri și lucruri ce se învîrt toate în jurul Său ca fiind Pămînt Sfînt, asta se poate accepta ca teorie doar dacă ne referim la Domnul Iisus Hristos răstignit și înviat, la Fiul lui Dumnezeu și în același timp lepădăm și stricăm Vechiul Testament care ne vorbește despre Creație la Facerea și la Noe și de Apocalipsa... unde este scris că ''Noi le facem pe toate'' înțelegîndu-se de aici că Dumnezeu va face oameni, ființe, lucrări și lucruri noi bine făcute pentru toți cei ce le-o cer.

Deci senzația care nu vă lasă să vă smeriți pentru a putea să ascultați prezentarea și să o înțelegeți vine de la neputina de a crede și de la spaima lipsei de libertate văzînd cum în fața Adevărului vi se prăbușesc toate teoriile lumii... în care ați crezut și credeți și nu puteți să le lepădați ca fiind false și mincinoase și absurde.

Deci dragă Florin Ionuț, încearcă să vezi teoria ta cu pământul sferic pusă deasupra teoriei prezentate de vsovivivi și poate vei înțelege și vei crede și Apocalipsa pentru a rămîne în dreptatea creștin ortodoxă și nou creștin ortodoxă a sfintei scripturi și a Cuvântului Noului Ierusalim de la Pucioasa.
Mari șanse să fii chiar tu vsovivi.

Atît timp cît încerci să-mi arăți că Soarele și Luna sînt semisfere, n-are rost să continuăm.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #43  
Vechi 10.03.2016, 13:23:03
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
De ce oare omul zilelor noastre poate accepta ușor încă și încă o teorie explicaționistă eronată în parte pe lîngă atîtea și atîtea teorii explicaționiste absurde sau false sau rele dar nejudecate și necercetate, iar cînd vsovivivi vă face o prezentare frumoasă a creației foarte apropiată de cea făcută de Dumnezeu și de Moise în cartea Facerii și în parte conformă cu Adevărul scripturistic, împărătșindu-vă și vouă din bucuria găsirii Adevărului și despre locul în care ne aflăm, iată că voi o respingeți din start ca fiind ceva grețos și deprimant, ca fiind un ''Lucru'' pe care nu l-ați putea accepta sub nicioformă?

Să înțeleg de aici că nu crezi deloc în Dumnezeu?

De ce crezi tu oare că văzîndu-te Dumnezeu și pe tine așa ca pe orice Adam sau Noe sau Alți triști și deprimați de ceva sau cineva și că nu-ți place ceva creat și făcut bun, bine și frumos, poate pentru cei ca tine și ca orice om, avînd în el fondul cel bun al iubirii de libertate, deci de ce crezi tu oare că dacă ai cere, El nu ți-ar da și nu ți-ar face și ție, ceva cu dedicație specială pentru tine, de exemplu un univers exact după teoria pe care o iubești și o accepți și o înțelegi cel mai bine?.. dacă asta îți dorești și ceri de la El.
incepi si tu, ca si amicul vsovivi, sa bati campii rau de tot!
ps: apropos, unde e capatul pamantului?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
  #44  
Vechi 10.03.2016, 13:27:38
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit @Florin-Ionut

Păi dacă nu poți să vezi Soarele și Luna decît prin teoria ta geocentrică cu pămîntul sferic aflat în mijlocul creației, teorie preluată de la ''unii'' și alții, atunci nu-i o mare problemă atît de gravă precum țiar părea, pentru că prin asta defapt Îl pui pe Domnul nostru Iisus Hristos și Fiul lui Dumnezeu în centrul întregii Creații așa ca unii din călugări și sfinți, crezînd și tu așa ca și ei care credeau și cred în această teorie pozitivă, și avîndu-L pe mai departe pe Domnul Iisus Hristos la cîrmă, atunci e suficient aceasta și să rămîi cu teoria în care crezi, pentru că treptat cu timp și fără timp pricepînd mai bine toată scriptura și învățătura din ea și prin aplicarea practică, vei ajunge să primești tot Adevărul prin Duhul Sfînt și vei citi și din Cartea Deschisă a Vieții Mielului Înjunghiat de la Noul Ierusalim, și atunci cu siguranță vei pricepe și teoria lui vsovivivi ca fiind reală și dreaptă și bună, dar vei pricepe și teoriile cele noi după care Dumnezeu va înnoi cele vechi și veșnice sau cele noi și veșnice dar și va crea ființe și lucrurilor noi pe care Domnul, pe toate le va face împreună cu omul... pentru ''binecuvintații Tatălui Meu, pentru toți Cei care vor veni să moștenească toate cele ce s-au pregătit pentru ei de la întemeierea lumii, de la Creație și Facere și mai înainte de astea.

Dacă nu poți să accepți că soarele și luna de pe cer ar fi semisfere, poticnindu-te pentru asta, atunci te îndemn așa ca pe Solomon, ca atunci cînd se coc castanele sălbatice să iei de jos un rod cu un miez și unul cu două miezuri, roade ale castanului căzute pe jos și caută să vezi dacă teoriile, a ta și a mea sunt reale, și apoi întreabă-te de ce castanele comestibile au țepi care te împung... și sper că împreună cu Domnul Dumnezeu te vei lămuri... dar pentru asta trebuie să încerci să asculți prezentările până la sfîrșit și nu să le respingi ca fiind false pînă ce nu ai încercat să le pricepi ca să le înțelegi apoi... așa cum încearcă în sesiune orice student amator de la orice facultate... să înțeleagă și să memoreze și să creadă în toate teoriile lumii.
  #45  
Vechi 10.03.2016, 14:11:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Chiar, de ce sa "nu poti" sa crezi ca sunt semisfere? :)

Daca tu crezi ca galaxii la ani lumina se invart in jurul Pamantului cu viteze fantastice, peste viteza luminii, atunci de ce n-ai "crede" si altele?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #46  
Vechi 10.03.2016, 14:36:50
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
incepi si tu, ca si amicul vsovivi, sa bati campii rau de tot!
ps: apropos, unde e capatul pamantului?
De ce crezi că bătea cîmpii?

Dar dacă vrei un răspuns simplu și scurt, atunci te-aș întreba așa:
După care teorie și practică pe teorie mă întrebi?
  #47  
Vechi 10.03.2016, 14:55:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar, de ce sa "nu poti" sa crezi ca sunt semisfere? :)

Daca tu crezi ca galaxii la ani lumina se invart in jurul Pamantului cu viteze fantastice, peste viteza luminii, atunci de ce n-ai "crede" si altele?
Nu-s semisfere, nici discuri, pentru că văzute din orice unghi arată rotunde. Adică-s sfere.

Galaxiile fotografiate de Hubble? :)

Einstein merită o discuție aparte, apropo de v > c.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #48  
Vechi 10.03.2016, 15:00:30
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar, de ce sa "nu poti" sa crezi ca sunt semisfere? :)

Daca tu crezi ca galaxii la ani lumina se invart in jurul Pamantului cu viteze fantastice, peste viteza luminii, atunci de ce n-ai "crede" si altele?
Pentru a-ți răspunde te rog să-mi spui cum și în ce sens ai folosit ghilimelele?.. pentru că nu am reușit să-ți deslușesc și să-ți înțeleg corect întrebarea.

Dar pentru cît am înțeles îți răspund așa:

1. Pot să cred că sunt semisfere dar și că sunt sfere așa ca halourile pe care le vezi pe capul sfinților, de cuvînt, de lumină, de cer, de foc și de apă și de ghiață. Doamne te rog ajută credinței și necredinței mele dar și putinței și neputinței mele ca să nu mai păcătuiesc și să nu mă mai mîndresc și să nu mă mai ispitesc la rău.

2. Aș putea crede și altele însă nu toate îmi sunt de folos din teoriile lumii?
  #49  
Vechi 10.03.2016, 15:17:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mari șanse să fii chiar tu vsovivi.

Atît timp cît încerci să-mi arăți că Soarele și Luna sînt semisfere, n-are rost să continuăm.
De ce, tu poti sa demonstrezi ca zborul in spatiu sau existenta satelitilor sunt o minciuna?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #50  
Vechi 10.03.2016, 15:18:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu-s semisfere, nici discuri, pentru că văzute din orice unghi arată rotunde. Adică-s sfere.
Luna de exemplu AFIK se vede doar o singura jumatate.
Cealalta ar putea foarte bine sa nu existe.

Citat:
Galaxiile fotografiate de Hubble? :)
Pai demonstreaza ca nu exista :)

Sau "credinta" ta e subiectiva? Asta aleg sa cred cu ochii inchisi, asta refuz cu ochii inchisi, etc?

Citat:
Einstein merită o discuție aparte, apropo de v > c.
da-i drumul :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis