Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 30.03.2017, 19:01:43
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
...spuneti-i sa astepte, sa stea curat pana-si va cunoaste femeia sortita, sa se cunune cu ea si sa traiasca fericiti pana la adanci batranete! spuneti-i asa si exista multe sanse sa ajunga altceva. dar poate reuseste sa inteleaga ca ceea ce este natural este normal si atunci va putea, candva, s-o ia si pe calea voastra.
...tu esti exemplul viu ca nu mai poti s-o iei pe calea Bisericii ,pentru ca cineva ti-a spus la inceputul vietii ca libertinajul e natural si dupa ce te-ai obisnuit cu el ,nu mai poti sa te intorci(de fapt poti dar nu mai vrei). Dupa ce patima s-a inradacinat si a devenit copac...oare "va putea, candva ,s-o ia si pe calea voastra"?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #42  
Vechi 30.03.2017, 20:31:20
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
daca esti pregatit fizic si psihic sa faci sex si ai cu cine fa-o! protejati-va si faceti sex, tata! faceti pana ia foc salteaua!
apoi, ne miram de vagabondajul sexual din Romania.

Apropo, HPV se transmite chiar si protejat... deci, incurajeaza in continuare astfel de comportamente... si o sa le faci numai bine, ca doar viata e scurta... si o sa fie si mai scurta cu cancer de col uterin sau laringian.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 31.03.2017, 01:37:11
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.032
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Faptul că unii aleg această extremă îi determină pe alții să se arunce tocmai la cealaltă, respectiv a unei sexualități eliberate nu doar de nevroze și vinovății nefirești, ci chiar și de moralitate.

Binele este, ca de obicei, undeva la mijloc.
Asta ar fi Calea pe care ne indruma Iisus? De pe "mijloc" spunea El ca a biruit lumea?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 31.03.2017, 01:44:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
eu asta am facut, bine sau rau i-am raspuns, am incercat sa-l ajut. cand un tanar isi pune astfel de intrebare inseamna ca exista carente in educatia lui, importante. e foarte posibil s-o ia pe un drum gresit, spuneti-i sa astepte, sa stea curat pana-si va cunoaste femeia sortita, sa se cunune cu ea si sa traiasca fericiti pana la adanci batranete! spuneti-i asa si exista multe sanse sa ajunga altceva.
Altceva ce? Daca e altceva decat ce recomanzi tu, adica curvasarie in toate regula, atunci e bine, sa ajunga "altceva".

Citat:
dar poate reuseste sa inteleaga ca ceea ce este natural este normal si atunci va putea, candva, s-o ia si pe calea voastra.
Se pare ca notiunea de "moral" iti este straina, preferi sa jonglezi cu ambiguitati ca "natural" si "normal".

Nici macar n-ai capacitatea de a argumenta ceea ce e "natural" in ceea ce priveste conceptul de moral, lucrurile se complica exponential.

Singurul tau argument, saracutz si slabut, paralela ta cu lumea animala, a esuat jalnic, dar numai tu nu te-ai prins inca, nici cu apropourile, nici cu argumentarile directe, nici cu ironiile..

Citat:
ps.si nu face pe ala durul cu mine ca pierzi la scor, din orice punct de vedere, si fizic si intelectual. te invat fizica si te bat fizic, de exemplu, sau te invat istorie si te bat de-ti rasuna istoria in cap! verstehen, dusmanosule?
Ai o impresie despre tine mult mai buna decat este cazul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 31.03.2017 at 01:49:16.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 31.03.2017, 02:19:17
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.032
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46
Citat:
În prealabil postat de Lancelot
, iata ca exista fiinte vii care gasesc in acest act biologic placere!...
Toate fiintele vii care "fac sex" o fac pentru ca gasesc in actul respectiv placere. Nici una nu ar face-o daca nu ar exista placerea...
Numai omul este prostit de placere, celelalte animale nu fiindca la ele nu este vorba de nicio placere ci despre instinct de rerproducere/rut.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 31.03.2017 at 04:59:42.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 31.03.2017, 07:43:23
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Asta ar fi Calea pe care ne indruma Iisus? De pe "mijloc" spunea El ca a biruit lumea?
Îți reamintesc faptul că Hristos a binecuvântat nunta. De asemenea, Cântarea Cântărilor este un poem al iubirii erotice în care nu este păcat, unii Părinți socotind că acest poem e o parabolă a iubirii dintre Dumnezeu și omenire.

Iar despre cei care ''se fac fameni pentru Dumnezeu'', Hristos a spus că nu pentru toți este acest cuvânt. E pentru cei care au chemare și aleg calea singurătății (omenești) din dragoste pentru Dumnezeu, nu din silă față de cele trupești.

P.S. Ambele extreme de care am scris anterior (desfrânarea, respectiv blamarea sexualității) păcătuiesc prin faptul că pun accentul pe trup. Atunci când sufletul este cel care primează și prin el cultivi legătura în duh cu Dumnezeu, trupul i se supune și îl urmează, îmblânzindu-se treptat. E ''calul'' tău; nu trebuie nici să-l lași slobod, nici să-l omori. Asta înseamnă calea de mijloc.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 31.03.2017 at 09:06:23.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 31.03.2017, 11:19:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VHAlexandru Vezi mesajul
Doamne ajuta ! Am asistat intr-o zi la o discutie despre sexualitate care m-a lasat putin in "ambiguitate " :)).
Persoana respectiva spunea ca nu ar fi pacat sa ai relatii trupesti folosind metode contraceptive (medicamente, prezervativ, etc), sau intretinerea lor in perioade in care fertilitatea e scazuta . Eu stiam ca relatia trupeasca exista doar pentru procreere ,si nu pentru descarcare fiziologica .
Care dintre noi greseste ?

Lucrurile sunt, de fapt, foarte simple. Doar ca noi le complicam adesea, uneori poate ca sa ne amagim singuri.

Termenul de "sex" vine de la cuvantul latinesc pentru numarul sase. Pacatele "contra sextum" sunt, asadar, pacate contra poruncii a sasea (in numerotarea augustiniana a Poruncilor lui Dumnezeu). In mare, ele sunt: actele sexuale inainte de casatorie (=curvia) si actele sexuale in afara casatoriei (= preacurvia).

Contraceptia este pacat un pic de alta categorie: e pacat impotriva vietii. Ea se defineste ca un act sexual pe care il inchidem fata de viata. Biserica Catolica a definit contraceptia ca materie grava (adica un pacat care, daca e facut in cunostinta de cauza, duce la "moartea sufletului", adica la caderea lui din starea de gratie sfintitoare, fara de care mantuirea nu este cu putinta).

Ca observatie de ordin general: nu va straduiti sa castigati toate disputele, chiar si cand aveti dreptate (ca in acest caz). Lumea se supara cand aude adevarul. Lumea e nebuna, a cautat sa ucida adevarul inca de cand adevarul s-a nascut si a sfarsit prin a-l rastigni. Nu spun ca nu trebuie sa transmitem ceea ce am primit, nu! Nu spun ca nu trebuie sa raspandim, ca agenti ai lui Cristos in lume, invatatura Sa sfanta. Este foarte bine sa afirmati adevarul ori de cate ori cineva va intreaba, este exact ceea ce ne cere Domnul, dar nu e intotdeauna intelept sa le aratati altora cat de mult gresesc. Daca mergeti vreodata la o petrecere si vreti neaparat ca toata lumea sa va urasca, incepand cu gazda, e suficient sa sustineti, cu hotarare, una dintre invataturile Domnului. Oricare dintre ele, dar cel mai mult se supara daca le amintiti de porunca a sasea. E chestie de statistica: dupa cum a transmis Sfanta Fecioara intr-una din aparitiile Sale, motivele cele mai frecvente pentru care oamenii ajung in iad "asa cum fulgii de zapada cad pe pamant" sunt pacatele in legatura cu viata sexuala. Daca veti pleda contra pacatului de sacrilegiu, oamenii vor stramba din nas. Daca veti pleda contra pacatului betivanelii, nu veti avea prea multi prieteni. Dar, daca veti pleda contra curviei, preacurviei, perversiunilor ori contraceptiei, abia atunci vor deveni turbati.

In speranta ca cele de mai sus vor fi spre folos, cu fratietate in Domnul,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 31.03.2017 at 11:33:10.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 31.03.2017, 12:42:57
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

de fapt generatii peste generatii de "mari crestini" asta au facut, au murdarit minunatia asta pura daruita de Dumnezeu omului, sexul intre doi oameni curati care s-au intalnit si s-au iubit. le-au spus ca sunt niste pacatosi, ca vor ajunge in iad, ca si-au pierdut mantuirea.

astea sunt invataturile unei Biserici habotnice ce nu respecta cuvantul lui Hristos!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 31.03.2017, 13:38:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
astea sunt invataturile unei Biserici habotnice ce nu respecta cuvantul lui Hristos!
Asa e, Cavalere al Mesei Rotunde! Sa ne amintim ca Hristos a spus "Adevarat, adevarat zic voua: intalnindu-va in curatie, dupa ce faceti dus, iubiti-va dezbracandu-va unul pe altul si fornicati cat mai mult!" Iar insusi Apostolul spune clar: "Amagiti-va! Si desfranatii, si adulterii vor mosteni imparatia lui Dumnezeu!" (1 Cor 6:9).

Abia acum imi cade fisa: chestia cu 1 Cor 6:9 imi suna a 69. Sa fie intamplare sau nu, avand in vedere constatarea lui Leon Bloy: "hazardul este providenta imbecililor" ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #50  
Vechi 31.03.2017, 14:06:38
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Asa e, Cavalere al Mesei Rotunde! Sa ne amintim ca Hristos a spus "Adevarat, adevarat zic voua: intalnindu-va in curatie, dupa ce faceti dus, iubiti-va dezbracandu-va unul pe altul si fornicati cat mai mult!" Iar insusi Apostolul spune clar: "Amagiti-va! Si desfranatii, si adulterii vor mosteni imparatia lui Dumnezeu!" (1 Cor 6:9).

Abia acum imi cade fisa: chestia cu 1 Cor 6:9 imi suna a 69. Sa fie intamplare sau nu, avand in vedere constatarea lui Leon Bloy: "hazardul este providenta imbecililor" ?

numai ca se refera la cu totul si cu totul altceva pasajele alea.
uite, stiu ca le veti interpreta asa cum prefera Biserica sa le interpreteze, si nu ma refer doar la dta, n-o sa fac eu pe marele teolog aiurea in tramvai, dar desfranarea e altceva, adulterul e altceva, etc.

iar leon ala trebuie sa fi fost un mare ghinionist la viata lui...

ps.pot sa ofer pasaje biblice care nu condamna relatiile sexuale in afara casatoriei, toate condamna inselatoria sau violenta. nici macar unul actul sexual in sine. evident, ca intotdeauna, tine de interpretare, dar asa cum spune un citat folosit de un coleg de aici, suprema intelepciune este de a deosebi binele de rau. eu zic ca e minunat cand doi oameni pot trai asa ceva chiar si in afara casatoriei, voi spuneti ca e rau si ca vor ajunge in iad. mai ganditi-va!
Reply With Quote
Răspunde