Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.12.2011, 14:47:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Ideea ca un cuplu casatorit ar trebui sa aiba atatea raporturi cati copii isi doresc sa aiba mie mi se pare iesita din firescul unei casatorii binecuvantate de Dumnezeu.
Era un documentar pe tema asta, din care am înțeles că șansa ca în urma unei uniri un spermatozoid să reușească să ajungă la ovul și să îl fecundeze este extrem de mică. Deși sînt foarte mulți, există atîtea piedici în calea lor încît probabilitatea ca unul singur să-și împlinească menirea este infimă.

De unde am tras concluzia că nu noi decidem cînd va apărea un nou suflet în lume, ci Dumnezeu hotărăște asta. Chiar dacă frecvența cu care se fac împreunările este mare, este puțin probabil ca femeia să rămînă însărcinată. Evident că se cere cumpătare și aici, ca de fapt în orice altceva am face. Dar asta se stabilește numai și numai în deplin acord cu perechea. Biserica nu are ce să comenteze la capitolul ăsta, după cum Pavel ne sfătuiește, nu ne poruncește, atît de limpede la 1 Corinteni capitolul 7:

"Bărbatul să-i dea femeii iubirea datorată, asemenea și femeia bărbatului.
Femeia nu este stăpână pe trupul său, ci bărbatul; asemenea nici bărbatul nu este stăpân pe trupul său, ci femeia.
Să nu vă lipsiți unul de altul, decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și cu rugăciunea, și iarăși să fiți împreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neînfrânării voastre.
Și aceasta o spun ca un sfat, nu ca o poruncă.
Eu voiesc ca toți oamenii să fie cum sunt eu însumi. Dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul așa, altul într-alt fel."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.12.2011, 15:02:01
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Biserica nu are ce să comenteze la capitolul ăsta
Ionut, atentie la exprimare. Biserica nu e o persoana obraznica, care sa comenteze.
Biserica are randuielile ei. Biserica nu obliga. Cu nimic. Pe nimeni. Daca omul tine cont de randuielile Bisericii bine e, daca nu...treaba lui.
Dar nu poti fi calcator de porunci bisericesti si sa ai pretentia de bun crestin.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.12.2011, 15:30:29
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Era un documentar pe tema asta, din care am înțeles că șansa ca în urma unei uniri un spermatozoid să reușească să ajungă la ovul și să îl fecundeze este extrem de mică. Deși sînt foarte mulți, există atîtea piedici în calea lor încît probabilitatea ca unul singur să-și împlinească menirea este infimă.

De unde am tras concluzia că nu noi decidem cînd va apărea un nou suflet în lume, ci Dumnezeu hotărăște asta. Chiar dacă frecvența cu care se fac împreunările este mare, este puțin probabil ca femeia să rămînă însărcinată.
O femeie tanara si sanatoasa, care nu a folosit contraceptie hormonala inainte, nici sterilet, nici nu a avut mai multi parteneri care sa o infecteze cu germeni care, printre altele, produc si sterilitate, are foarte mari sanse sa ramana insarcinata. Este adevarat ca uneori prima sarcina se lasa asteptata cateva luni, poate un an sau mai mult, dar dupa aceea copiii vin in lant, daca nu intervin boli sau traumatisme la nastere.
Perioda fertila este destul de lunga, 7-10 zile, dar perioada de maxima fertilitate este scurta 2-3 zile (din 25-30 cate are un ciclu)... in schimb dorinta este foarte mare atunci, asa ca, in familie e cam greu sa o ratezi.
Exista, ce-i drept obstacole, dar acelea nu sunt menite sa impiedice conceptia, ci sa elimine din cursa spermatozoizii mai putin performanti... e important pentru viabilitatea viitorului copil, sa ramana in cursa cei mai buni.
Pe langa obstacole, exista mecanisme menite sa favorizeze conceptia, cum ar fi hranirea si capacitrea spermatozoiziolr in tractul genital feminin, presiunea negativa in uter in timpul actului sexual menita sa absoarba spermatozoizii din vagin (deci le scurteaza drumul lung), structura glerei cervicale care creaza canale de inaintare pentru spermatozoizi...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.12.2011, 15:58:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Ionut, atentie la exprimare. Biserica nu e o persoana obraznica, care sa comenteze.
Biserica are randuielile ei. Biserica nu obliga. Cu nimic. Pe nimeni. Daca omul tine cont de randuielile Bisericii bine e, daca nu...treaba lui.
Dar nu poti fi calcator de porunci bisericesti si sa ai pretentia de bun crestin.
Care sînt acele rînduieli despre care vorbești?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.12.2011, 16:12:28
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Care sînt acele rînduieli despre care vorbești?
Pai incepem cu cele 10 porunci, continuam cu cele 9 porunci bisericesti cu tot ce implica ele.Inclusiv perioada zilelor de post randuite de Biserica: post de alimente de dulce, post de vorbe si fapte nepotrivite, post de la relatiile trupesti(acelasi post la care indeamna sf Apostol Pavel).
Stii conditiile mantuirii subiective sunt 3: credinta, faptele si harul. pare simplu, nu?Dar daca le analizezi pe fiecare in parte lucrurile se complica.

Nu ca ar deveni imposibil, ci ca ar trebui sa fim cu luare aminte la tot ce facem , spunem, cum ne purtam, cum si ce gandim.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 13.12.2011, 16:22:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Poate se cuvine sa ma opresc aici, fiindca incep sa se spuna rautati. Daca te-am tulburat, imi cer iertare. Totusi, ca un practicant smerit al ortodoxiei, n-ar trebui nici sa te tulburi, nici sa dai interpretari dupa logica la care faci refere.
Sa ma tulburi nu ai de ce. Eu sustin o idee si atat. Daca vrei sa o accepti este bine, daca nu fiecare cu alegerea lui. Ca tine sunt si vor mai fi, nu esti primul care nu vrea sa accepte aceste idei. Motivul este cat se poate de simplu, nu trebuie precizat.

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Eu sunt confuz "rau de tot" in masura in care tu te consideri un induhovnicit. De ce crezi tu ca eu il condamn pe Parintele, nu pricep. Nu era greu de inteles de unde veneau esaloanele care au fost evidentiate (nu neaparat de tine, dar tu te-ai simtit ofensat) si n-am numit fatarnicie la cel care le-a scris fiindca sunt convins ca a dus o viata sfintita.
Da sunt "induhovnicit", "fariseu" si "rupt de Biserica Ortodoxa". Te multumeste faptul ca sunt asa? Are vreo legatura cu subiectul topicului? Te-am rugat sa te detasezi, dar se pare ca am vorbit degeaba! Faptul ca eu sunt asa acum sunt nu schimba cu nimic Sfaturile Parintelui si a BO in general! Sper sa ma fi facut inteles.

Dupa ce combati aceste sfaturi, apoi vii si amintesti de sfintenia parintelui. A poza intr-o smerenie falsa vad ca este destul de usor. Poate nu ai observat ca extrasele sunt chiar din cartea Tnerii, Familia si copiii nascuti in lanturi...iar tu ai spui ca nu se poate cere "unui cuplu abia casatorit sa pastreze cu sfintenie canoanele date pe-aici pe la inceputul thread-ului"...eu cred ca a incerca sa cometez in continuare este de prisos.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 13.12.2011, 16:30:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Pai incepem cu cele 10 porunci, continuam cu cele 9 porunci bisericesti cu tot ce implica ele.Inclusiv perioada zilelor de post randuite de Biserica: post de alimente de dulce, post de vorbe si fapte nepotrivite, post de la relatiile trupesti(acelasi post la care indeamna sf Apostol Pavel).
Stii conditiile mantuirii subiective sunt 3: credinta, faptele si harul. pare simplu, nu?Dar daca le analizezi pe fiecare in parte lucrurile se complica.

Nu ca ar deveni imposibil, ci ca ar trebui sa fim cu luare aminte la tot ce facem , spunem, cum ne purtam, cum si ce gandim.
Loredana,

Dacă citești mai cu atenție, vei observa că Pavel dă un sfat la 1 Corinteni 7, nu poruncește. El însuși menționează acest lucru pe care eu l-am subliniat aici.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 13.12.2011, 16:37:40
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
Acest "trebuie soții să se împreuneze" de aici - inseamna ca scopul acestei impreunari este [motivat de] pur endocrin?
Nu are motivatie pur endocrina. Respectand regulile BO, adica a nu recurge la diferite metode contraceptive (de exemplu medicamente), completarea endocrina tocmai te indeamna la procreere.
Uite aici un rapsuns concis:
•“Iată din tainele prostatei: aceasta sintetizează săruri ale acidului glutamic, care sunt substanțe absolut necesare sistemului nervos, atât bărbatului, cât și al femeii, dar nu le prepară decât bărbatul. Aici e explicația fundamnetal biologică, în temeiul căreia femeia este atârnătoare de bărbat”.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 13.12.2011, 16:49:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Oare nu asta incercam eu sa spun? Ideea ca un cuplu casatorit ar trebui sa aiba atatea raporturi cati copii isi doresc sa aiba mie mi se pare iesita din firescul unei casatorii binecuvantate de Dumnezeu.
Nu stiu cine a afirmat asa ceva...un cuplu poate avea raporturi in afara zilelor de post din timpul saptamanii (miercuri, vineri, duminica, luni daca este vointa), a zilelor de sarbatoare si dinaintea sarbatorii, a celor 4 mari posturi si ce iti mai randuieste duhovnicului, insa sa nu urmaresca doar placerea fara a se evita procreerea.

Te intreb pe perioada sarcimii si a alaptarii copilului ce sfaturi ai da unui cuplu proaspat casatorit?...ma refer la impreunarea dintre soti.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 13.12.2011, 16:52:37
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Uite aici mai clar din Ridicarea casatoriei la rangul de taina:

• Viața curată a căsătoriei, după cinstea ei de Taină, este aceasta:
1. Binecuvântată este numai rodirea de copii. Iar tot ce-i în afară de rostul acesta, în privința trupească, este desfrânare și păcat și să nu se mai facă.
2. Vremi îngăduite pentru chemarea copiilor sunt numai zilele între posturi însă numai dacă soții amândoi sunt învoiți la rostul rodirii de copii.
3. Vremi oprite sunt acestea:
a) Cele patru posturi mari
b) Cele trei zile de post pe săptămână (miercuri și vineri, iar luni numai daca este voință)
c) Sărbătorile și zilele asupra sărbătorilor (inclusiv duminica – ziua Domnului și sâmbăta)
d) Vremea necurăției
e) Vremea de slăbiciune sau de boală a unuia din soți
f) Vremile de tulburări și războaie precum și oarecare vreme după acestea, pentru cei care au luat parte la ele
g) Vremea oprită cu mare asprime este toată vremea sarcinii, precum și vremea alăptării.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bucuria crestina NECTARIE Generalitati 8 06.01.2011 18:54:50
Iubirea crestina Rodica50 Intrebari utilizatori 0 03.12.2010 21:12:14
Credinta crestina si musulmanii ana macovei Intrebari utilizatori 4 07.09.2010 00:21:26
eu crestina el musulman Carine Generalitati 60 03.08.2010 22:06:28
HOMO-sexualitatea si bolile contagioase cozia Homosexualitatea 31 15.05.2007 20:40:05