Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 03.03.2007, 03:02:41
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Elena, draga, cred ca deja lungim prea mult discutia.
Mi-am spus o parere si cu asta inchei. Sa nu crezi ca sunt suparata sau mai stiu eu ce.
Cat despre menirea femeii. Daca iti raspund asa cum as vrea ajungem iar la discutii.
Ce sa-ti spun? Eu imi doresc cinci copii. Nu stiu daca Dumnezeu imi va da atatia, mai multi sau mai putini, dar ma rog sa-mi dea puterea de a face voia Lui si nu a mea. Stii la ce ma refer cand vorbesc de copii.
Ah, si inca ceva. Sa stii ca daca am pareri in ceea ce priveste baticul asta nu inseamana ma vei vedea la biserica imbracata in blugi cu talie joasa sau fuste inexistente la prima vedere, pentru ca nu este genul meu.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 03.03.2007, 13:56:38
cineva cineva is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2007
Mesaje: 5
Implicit

nu trebuie sa mergeti la biserica, pt ca nu este inchinata lui Dumnezeu
Reply With Quote
  #43  
Vechi 03.03.2007, 13:58:28
cineva cineva is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2007
Mesaje: 5
Implicit

DUMNEZEU CERE DEMNITATE, nu smerenie

Parasiti acesta religie si salvativa
Reply With Quote
  #44  
Vechi 03.03.2007, 15:57:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cineva
DUMNEZEU CERE DEMNITATE, nu smerenie

Parasiti acesta religie si salvativa
Ar fi bine sa te salvezi tu de la pieirea ta sufleteasca ! Cu ce drept intri pe acest forum si minjesti pe membri sai. Vorbesti de ce vrea DUMNEZEU, si de fapt nici tu nu sti ce vrei sarmane ! DUMNEZEU SA-TI LUMINEZE CALEA PE CARE MERGI ! +
Reply With Quote
  #45  
Vechi 03.03.2007, 18:50:55
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Un parinte drag mie spunea ca, crestin inseamna sa incerci sa nu smintesti pe nimeni. Greu lucru. Dar daca te duci la un meci de fotbal in galeria Stelei nu te imbraci in tricoul lui Dinamo. Provocarea e asigurata. Cam asa e si cu biserica. Daca acolo se cere o tinuta decenta, si s-au impamintenit anumite lucruri (fusta, nu pantaloni , cap acoperit pt femei , par tuns la barbati.....) trebuie incercat ca sa nu provocam pe cei de acolo. E o jertfa poate pt noi sa purtam fusta dar trebuie incetat sa gindim totul prin noi.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.03.2007, 00:08:44
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Un parinte drag mie spunea ca, crestin inseamna sa incerci sa nu smintesti pe nimeni. Greu lucru. Dar daca te duci la un meci de fotbal in galeria Stelei nu te imbraci in tricoul lui Dinamo. Provocarea e asigurata. Cam asa e si cu biserica. Daca acolo se cere o tinuta decenta, si s-au impamintenit anumite lucruri (fusta, nu pantaloni , cap acoperit pt femei , par tuns la barbati.....) trebuie incercat ca sa nu provocam pe cei de acolo. E o jertfa poate pt noi sa purtam fusta dar trebuie incetat sa gindim totul prin noi.
Si barbatii cu parul lung trebuie sa se tunda pentru a intra in biserica?
Tocmai, o femeie imbracata un fusta si cu batic pe cap va atrage atentia in biserica, pentru ca nu multe femei pastreeaza traditia.(poate in mediul rural, da)
Parerea mea, se pun accent pe amanunte si se pierde esena
Reply With Quote
  #47  
Vechi 04.03.2007, 10:21:02
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Iar parerea mea este ca multimea amanuntelor (a pacatelor mici) ne baga in iad...ca de cele mari nu uitam sa le spovedim!??? Da un barbat cu par lung ar trebuii sa se tunda daca are parul pe umeri in jos, sa poarte barba si mustata sa arate asa cum l-a facut Dumnezeu: a barbat si nu a hermafrodit sau la unii chiar a femeie! Noi toti ne tinem superiori oricarei confesiuni sau religii dar ne miram de unde atita evlavie la musulmani de exemplu pt credinta lor. tocmai de aici. De la amanuntele mici. De la regulile care sint pastrate cu strictete. Ce femeile lor nu pot si ele sa se roage fara cap acoperit? Pot veti spune...dar nu o fac! Si presiunea lumii crestine sa nu o faca asupra lor, este mult mai mare decit asupra crestinelor noastre sa o faca! Capul asta acoperit este semnul de smerenie. Eu nu cred ca exista o femeie cu adevarat crestina, cu adevarat ortodoxa, care sa intre in biserica despletita si proaspat coafata! Stiu ca-mi fac hara-kiri cu cele spuse...dar asta-i avantajul internetului: nu ma puteti linsa!:)
Exista argumente ca Iisus avea parul lung si umbla in camase (care pt noi astazi s-ar potrivii mai mult unei femei decit unui barbat)Este f. adevarat dar umblind cum o cerea Legea atunci...nu smintea pe nimeni. Eu traiesc intre f. multi musulmani. Este greu sa te ispiteasca o femeie de a lor pentru ca propiu zis nu-i vezi nici chipul nici formele trupului.Si ajungi sa nici nu te mai uiti dupa ea. Nu sariti toate pe mine sint doar cinstit si nu-s sfint!La fel cu calugaritele noastre. In biserica ortodoxa insa lucrurile se schimba. Femeile trebuie sa arate tot ce au, sa arate cit mai bine, sa intoarca capetele.....si asta cu intentie ca daca ar fi fara de ce s-ar ferii in biserica sa apara sterse?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 04.03.2007, 10:50:12
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Si atunci este mai bine sa mergem in fusta lunga, batic, sa pastram traditia pentru a poza in bun crestin si in momentul in care iesim din biserica sa dam cu picioru unui caine de pe strada, sa barfim pe cele care nu au venit in batic si fusta etc? Sau sa mergem decent(fiecare cum simte) pentru ca in fond nu mergem la Biserica sa aratam celor din jur cat de smeriti suntem, mergem pentru noi.
Si daca este pacat sa porti ca barbat parul lung,(banuiesc ca si viceversa, este pacat ca femeie sa ai parul scurt), iar ca femeie sa te epilezi(am mai auzit si absurditati in acest gen)....chiar nu stiu ce sa mai zic. Mi se pare absurd
Reply With Quote
  #49  
Vechi 04.03.2007, 15:01:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Eu traiesc intre f. multi musulmani. Este greu sa te ispiteasca o femeie de a lor pentru ca propiu zis nu-i vezi nici chipul nici formele trupului.Si ajungi sa nici nu te mai uiti dupa ea. Nu sariti toate pe mine sint doar cinstit si nu-s sfint!
Draga Marius, si pe-aici pe unde traiesc eu sunt foarte multi musulmani, dar pot sa-ti spun cu mana pe inima - si sunt femeie! - ca am vazut de multe ori musulmance superbe, care chiar si asa infasurate in hainele lor tot ieseau in evidenta din multime, prin frumusetea lor. Cred insa ca frumusetea lor exterioara era de fapt relexia frumusetii lor interioare, pe care nici valurile cu pricina nu reuseau sa o disimuleze.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 04.03.2007, 15:03:21
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

o precizare : musulmancele respective nu aveau val si pe fata, pana sub ochi, ci fata li se putea vedea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 18:30:18
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 15:08:28
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
trebuie sa eavem tinuta aprte beatrice Tinuta in Biserica 66 13.11.2007 22:02:57