Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.05.2013, 09:26:34
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

<<Protocol de colaborare intre Patriarhia Romana si Ministerul Agriculturii: preotii vor informa comunitatile rurale despre fondurile europene disponibile pentru dezvoltarea agriculturii
de Catiusa Ivanov HotNews.ro
Luni, 13 mai 2013, 20:17 Actualitate | Esențial


Ministrul Agriculturii Daniel Constantin si Preafericitul Parinte Daniel, patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, au semnat un protocol de colaborare in urma caruia preotii vor informa locuitorii din zonele rurale despre fondurile europene disponibile pentru dezvoltarea agriculturii si a satului romanesc prin Programul National de Dezvoltare Rurala, potrivit unui comunicat emis de Patriarhie. De asemenea, oamenii Bisericii vor promova valorile traditionale ale comunitatilor rurale si vor organiza seminarii si intalniri. Protocolul a fost incheiat pe o perioada de un an cu posibilitatea prelungirii printr-un act aditional.


Obiectivele Protocolului de colaborare dintre Patriarhia Romana si Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale sunt urmatoarele:

- informarea locuitorilor din zonele rurale despre fondurile europene pentru dezvoltarea agriculturii si a satului romanesc prin Programul National de Dezvoltare Rurala, prin sustinerea campaniei PNDR vine in satul tau, precum si a altor programe;

- promovarea valorilor traditionale ale comunitatilor rurale in vederea conservarii si dezvoltarii patrimoniului spiritual, cultural, educational, social si natural al satului romanesc;

- organizarea de intruniri, seminarii, simpozioane etc. destinate locuitorilor din zonele rurale si implicarea acestora in proiecte culturale si educationale cu scopul pastrarii constiintei si identitatii romanesti;

- stimularea tinerilor din mediul rural privind antreprenoriatul si constientizarea importantei asocierii si comasarii terenurilor;

- organizarea in parteneriat a unor activitati cu scopul valorificarii resurselor locale etc.

"Pamantul este un dar al lui Dumnezeu, iar omul are responsabilitatea sfanta de a-l proteja si cultiva. Din acest motiv, colaborarea dintre Biserica si Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Durabile este necesara, cu atat mai mult cu cat satul romanesc este in prezent imbatranit si saracit, avand nevoie de o implicare activa a tinerilor in proiectele de dezvoltare rurala. Parohiile ortodoxe s-au implicat dintotdeauna in dezvoltarea satului romanesc printr-o activitate spirituala, educationala, culturala si sociala desfasurata in comunitatile romanesti din mediul rural, aducand o contributie importanta la promovarea si consolidarea valorilor comunitare autentice", se mai arata in comunicatul emis de Patriarhie.

Potrivit reprezentantilor Ministerului Agriculturii, preotii vor da aceste informatii iin afara slujbelor religioase.

"Preotii reprezinta vectorul principal in mediul rural si au o credibilitate foarte mare", au declarat reprezentantii Ministerului Agriculturii.

Preotii le vor vorbi enoriasilor despre avantajele asocierii, despre fermele familiale si despre masuri precum instalarea tinerilor fermieri la sate.

"Este vorba de sustinerea proiectelor Ministerului Agriculturii, in special cele pe fonduri europene. Oamenii de la tara sunt circumspecti atunci cand este vorba sa primeasca ceva gratis, asa cum se intampla in cazul fondurilor europene. In zona rurala preotul este printre intelectualii satului si enoriasii ii cer sfatul cu privire la diverse probleme", a declarat purtatorul de cuvant al Patriarhiei Romane, parintele Constantin Stoica.

El a afirmat ca preotii nu vor fi platiti suplimentar pentru aceasta activitate.

Potrivit parintelui Stoica, in Romania sunt aproximativ 14.000 de preoti ortodocsi, dintre care mai mult de jumatate activeaza in mediul rural.

"La fiecare slujba preotii au incluse rugaciuni pentru recolte manoase. Sunt rugaciuni de ploaie, cand este seceta, sau de contenire a ploii, cand ploua prea mult", a mai spus el. >>


Citeste mai multe despre ministerul agriculturii valeriu steriu • patriarhia romana


http://www.hotnews.ro/stiri-esential...riculturii.htm
Reply With Quote
  #42  
Vechi 14.05.2013, 12:38:19
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Adica ce trebuie sa faca preotii concret? Eu n-am inteles.
De unde sa stie preotii despre fonduri euopene si alte cele? Asta trebuie s-o stie cei de la ministere si care lucreaza cu EU.
Ah da, cei de la tara isi lucreaza si ei pamant, gradina, ce au. Isi cresc animalele.

Dar nu inteleg deloc acest protocol. Trebuie sa faca preotii scolarizari in domeniul agriculturii si management si finante, sau cum?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #43  
Vechi 14.05.2013, 12:52:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Preoții trebuie să plimbe vorba, adică un fel de lobby.
În fiecare eparhie sunt consilieri cu pregătire și teologică și agricolă (zoo sau bio) care-i vor îndruma pe preoți în cele ce trebuie făcute dpdv logistic.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #45  
Vechi 22.05.2013, 10:22:29
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Pe scurt din lume

Ce zice respectivul individ- ca ""familia nu trebuie sa mai existe""- denota ca are probleme psihice destul de serioase (o vizita mai lunga pe la Socola nu i-ar strica)!
Orice om cu mintea intreaga, indiferent ce religie ar avea, considera ca familia este "celula de baza a societatii"" si o familie se poate intemeia numai pe baza casatoriei liber consimtite, intre doua persoane adulte, de sexe diferite!

Cu homosexualii si lesbienele am mai zis: este clar ca acestia sufera de o boala psihica, care ar trebui tratata in institutiile medicale si psihologice de specialitate!
Ce face omul in casa lui si in spatiul privat, din punct de vedere a statului, este treaba omului! Degeaba se plang homosexualii ca ar fi discriminati- nici inainte de 1990 nu-i interesa pe baietii de la militie sau securitate ce faceai in casa ta!
Insa in spatiul public trebuie aparate bunele moravuri si morala publica! Ori propaganda homosexuala este clar ca reprezinta un atentat contra bunelor moravuri si ca atare trebuie pedepsita penal (foarte rau ca s-a scos acel articol din codul penal).
Cei care sufera de deviatii sexuale - homosexualii si lesbienele- sa se duca sa vorbeasca cu un duhovnic ori sa discute cu un psiholog, insa sa nu incerce a impune starea lor anormala ca pe ceva normal!!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 22.05.2013, 13:40:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Se pare ca nu toti homosexualii sunt alienati, mai sunt unii care inteleg care e adevarata miza a familiei.

I’m gay, and I oppose gay marriage

http://www.lifesitenews.com/news/im-...e-gay-marriage

"Same-sex marriage will undefine marriage and unravel it, and in so doing, it will undefine children. It will ultimately lead to undefining humanity. This is neither “progressive” nor “conservative” legislation. It is “regressive” legislation."

Si da, miza de fapt nu sunt "drepturile" homosexualilor ci disolutia valorilor sociale si religioase care sunt liantul coeziunii sociale.

Vechiul "divide et impera".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.05.2013 at 13:45:46.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 23.05.2013, 06:39:28
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

]REVOLUTIA SEXUALA NE DISTRUGE COPIII

Saptamina trecuta am primit la redactie un material video lung de o ora care descrie daunele pe care organizatia Tineri pentru Tineri le face tinerei generatii din Romania. Organizatia aceasta, finantata din fonduri ONU si UE, promoveaza promiscuitatea si iresponsabilitatea sexuala. Acest material trebuie vizionat de fiecare parinte, dascal, preot, pastor si lider de tineret din Romania. Va rugam sa-l vizionati si sa-l dati mai departe la toate contactele dtre: http://www.youtube.com/watch?v=lO1DBO4_H2Q

ALIANTA FAMILIILOR DIN ROMANIA


www.alianta-familiilor.ro
office@alianta-familiilor.ro
Reply With Quote
  #48  
Vechi 23.05.2013, 23:17:17
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Camera video așezată în cristelniță la Taina Botezului
Reply With Quote
  #49  
Vechi 23.05.2013, 23:34:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Libertinajul îngăduit mirenilor în biserici s-ar putea să ne coste. Până la urmă nu sunt de vină numai cei preocupați de filmat și fotografiat la botezuri și cununii, ci și cei care permit. Aceste două mari taine nu sunt spectacol cum cred unii. Cei preocupați de foto/video în biserici ar trebui să știe și se să se conformeze, la fel cum într-un aeroport sau într-un avion nu pot face ce vreau eu. Nu Biserica trebuie să se dea după lume, ci lumea după Biserică.

Last edited by ovidiu b.; 23.05.2013 at 23:41:32.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 24.05.2013, 14:46:33
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
]REVOLUTIA SEXUALA NE DISTRUGE COPIII

Saptamina trecuta am primit la redactie un material video lung de o ora care descrie daunele pe care organizatia Tineri pentru Tineri le face tinerei generatii din Romania. Organizatia aceasta, finantata din fonduri ONU si UE, promoveaza promiscuitatea si iresponsabilitatea sexuala. Acest material trebuie vizionat de fiecare parinte, dascal, preot, pastor si lider de tineret din Romania. Va rugam sa-l vizionati si sa-l dati mai departe la toate contactele dtre: http://www.youtube.com/watch?v=lO1DBO4_H2Q

ALIANTA FAMILIILOR DIN ROMANIA


www.alianta-familiilor.ro
office@alianta-familiilor.ro
L-am vazut si noi(eu si sotul aseara). Uneori ma intreb: merita oare riscul sa-mi integrez copii intr-un sistem institutionalizat de invatamant?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 24.05.2013 at 15:19:12.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
stiri dorinel78 Stiri, actualitati, anunturi 318 11.06.2014 16:16:17
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Ierihon: Cel mai vechi oras din lume viorel67 Intrebari utilizatori 0 02.11.2010 22:11:00
Scurt pasaj dntr o carte noua scristim Intamplari adevarate 8 24.03.2007 00:06:13