Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.03.2015, 23:18:52
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
pai tocmai, am spus ca nu sunt perfecta, am multe pacate, doar incercam sa ma schimb, sa inteleg mai in profunzime lumea credintei, da stati linistiti ca n-o sa mai postez de acum.
pai si credinta se intelege traind-o sau intrebandu-i pe altii cum ar fi s-o traiesti ?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 05.03.2015, 23:20:27
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-posteaza linistita nu te lua dupa niste oi necugetatoare
puiule ti-a expirat html-ul sau libul de jquery ?
hai cu posturile anterioare despre anti-ecuminsm .Sau tu iti schimbi nick-ul cand ai erori la functiile de hash
sau ti se blocheaza scriptul in pagina ?

Last edited by oaie_cugetatoare; 05.03.2015 at 23:26:02.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 06.03.2015, 01:14:06
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
Credeti ca un om de o frumusete fizica ravasitoare, care iti ia mintile poate fi si modest si cu capul pe umeri?
Tu practic intrebi daca are sens sa renunti la avantajele pe care frumusetea
fizica al unei femei le ofera in ziua de azi (amanti cu pozitii sociale cat mai
ridicate, bani la discretie pe care sa-i ai in cateva luni, spre deosebire
de alti care ar face acesti bani intr-o viata sau chiar deloc printr-o munca
cinstita, masini luxoase, vacante in insule exotice saptamanale, cazare
numai in hoteluri de 4-5 stele, bijuterii care mai de care, etc
) si
sa iei calea credintei care implica lupta cu aceste ispite , cumpatare si
salvarea sufletului .

Pai tu ce iti doresti: salvarea trupului (si a celor ale trupului) sau salvarea
sufletului (si a celor ale sufletului ) ?

Tu unde vrei sa mergi: La Mamona si placerile lumii sau la Dumnezeu ?
Pentru ca nu poti sluji ambilor.Va trebui sa te decizi.
Iar tu practic ii intrebi pe altii care este decizia pe care s-o iei.
Ei bine v-a trebui s-o gasesti singura.Credinta este o experienta personala
a fiecaruia.Trairea credintei este unica pt fiecare persoana.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 06.03.2015, 02:23:05
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Iertați-mi intruziunea.

Îndrăznesc totuși, cu 10 versete:

"Dumnezeu nu caută la fața omului" - Galateni 2, 6.

"Iar de căutați la fața omului, faceți păcat și legea vă osândește ca pe niște călcători de lege." - Iacov 2, 9.

Isus Sirah 36, 23-27:

23. Femeia primește orice bărbat, dar sunt fete mai bune decât altele.
24. Frumusețea femeii veselește fața și covârșește toată pofta omului.
25. De este pe limba ei milă și blândețe, atunci bărbatul ei este rar între oameni.
26. Cel care își câștigă o asemenea femeie are bună agonisită, ajutor după sine și stâlp de odihnă.
27. Unde nu este gard, se va jefui agoniseala; și unde nu este femeie, acolo este suspin și neorânduială.

"Nu este bine să te uiți la fața omului, căci pentru o bucată de pâine cineva poate să greșească." - Pildele lui Solomon 28, 21.

"După aceea Dumnezeu a zis omului: Iată, frica de Dumnezeu, aceasta este înțelepciunea, iar în depărtarea de cel rău stă priceperea". - Iov 28, 28.

"Mai bine este să mergi în casă de plâns, decât să te duci în casă de ospăț, căci acolo se vede sfârșitul omului și cine îl vede pune la inimă." - Eccesiasticul 7, 2.

"Nu te supune omului nebun și nu măguli fața celui puternic." - Isus Sirah 4, 29.

"Începutul trufiei omului este a părăsi pe Dumnezeu și a-și întoarce inima sa de la Cel care l-a făcut." - Isus Sirah 10, 12.

"Milostenia omului prețuiește la Domnul ca un inel cu pecete și binefacerile omului el le păstrează (Domnul) ca lumina ochilor." - Isus Sirah 17, 17.

"Îmbrăcămintea omului, dezvelirea dinților, când râde, și călcătura lui vestesc ce este în el." - Isus Sirah 19, 27.

Iertare dacă am smintit.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 06.03.2015 at 02:28:19.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 06.03.2015, 07:54:27
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
pai tocmai, am spus ca nu sunt perfecta, am multe pacate, doar incercam sa ma schimb, sa inteleg mai in profunzime lumea credintei, da stati linistiti ca n-o sa mai postez de acum.
Iertare, dar lumea credintei nu o intelegi pe forum, pe internet in general. Da, sunt si articole folositoare, dar credinta o intelegi in Biserica, participand la Sf.Liturghie, avand duhovnic (adica doar un preot la care sa te spovedesti mereu si sa ii ceri sfaturi). De schimbat, nu te schimba niste postari pe internet, daca vrei sa fi mai buna, sa te lasi de pacate, o faci ptr. ca vrei tu asta. Daca nu mai vrei sa te schimbi in bine datorita unor postari, nu stiu daca se poate spune ca vroiai asta din toata inima sau de la bun inceput.
Si nu uita, toti crestinii ortodocsi sunt oameni. Au caderi, ridicari, pacate, patimi. Nimeni nu e perfect, face fiecare ce poate. Important este ca incearca.
*
Termenul de "ateu" apare pentru prima data in scrierile europene in Marea Britanie a Secolului XV. Atunci cuvintul era aplicat oamenilor care isi traiau viata in neorinduiala morala, in betie, adulter, in blasfemia si desacralizarea lucrurilor sfinte. Injurau si blestemau pe Dumnezeu, pe sfinti si pe preoti. Poate e potrivit sa ne examinam si sa ne intrebam daca nu cumva multi dintre noi nu ne comportam la fel ca si ateii britanici ai Secolului XV.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 06.03.2015, 08:22:08
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Iertare, dar lumea credintei nu o intelegi pe forum, pe internet in general. Da, sunt si articole folositoare, dar credinta o intelegi in Biserica, participand la Sf.Liturghie, avand duhovnic (adica doar un preot la care sa te spovedesti mereu si sa ii ceri sfaturi). De schimbat, nu te schimba niste postari pe internet, daca vrei sa fi mai buna, sa te lasi de pacate, o faci ptr. ca vrei tu asta. Daca nu mai vrei sa te schimbi in bine datorita unor postari, nu stiu daca se poate spune ca vroiai asta din toata inima sau de la bun inceput.
Si nu uita, toti crestinii ortodocsi sunt oameni. Au caderi, ridicari, pacate, patimi. Nimeni nu e perfect, face fiecare ce poate. Important este ca incearca.
*
Termenul de "ateu" apare pentru prima data in scrierile europene in Marea Britanie a Secolului XV. Atunci cuvintul era aplicat oamenilor care isi traiau viata in neorinduiala morala, in betie, adulter, in blasfemia si desacralizarea lucrurilor sfinte. Injurau si blestemau pe Dumnezeu, pe sfinti si pe preoti. Poate e potrivit sa ne examinam si sa ne intrebam daca nu cumva multi dintre noi nu ne comportam la fel ca si ateii britanici ai Secolului XV.
:))) eu una nu mai pot cu voi. N am spus ca nu mai vreau sa ma schimb in bine din cauza unor postari pe forum, am spus doar ca nu o sa mai postez aici. De unde pana unde ajungeti voi la concluziile astea nu stiu.. De asemenea, stiu ca lumea credintei nu o inteleg doar pe forum, o intrebare aici era doar un pas prea mic catre cunoastere sa zic asa. Si hai ca sa fiu si eu in ton cu voi si sa ma apuc sa va contrazic..n-ar fi totusi mai bine sa facem fapte bune si sa ne rugam in loc sa cugetam atat la ce fac altii si sa despicam firul in 4? Adica asta nici nu are asa mare importanta, eu am aflat ce ma interesa, si anume ca mandria vine din lipsa de credinta si proasta educatie si ca nu are legatura cu frumusetea fizica, nu vad ce rost mai au alte discutii pe langa subiect, dar daca va place e ok. O zi buna sa aveti! Am iesit.

Last edited by Alexandra1andreea; 06.03.2015 at 08:28:01.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 06.03.2015, 08:36:39
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Tu practic intrebi daca are sens sa renunti la avantajele pe care frumusetea
fizica al unei femei le ofera in ziua de azi (amanti cu pozitii sociale cat mai
ridicate, bani la discretie pe care sa-i ai in cateva luni, spre deosebire
de alti care ar face acesti bani intr-o viata sau chiar deloc printr-o munca
cinstita, masini luxoase, vacante in insule exotice saptamanale, cazare
numai in hoteluri de 4-5 stele, bijuterii care mai de care, etc
) si
sa iei calea credintei care implica lupta cu aceste ispite , cumpatare si
salvarea sufletului .

Pai tu ce iti doresti: salvarea trupului (si a celor ale trupului) sau salvarea
sufletului (si a celor ale sufletului ) ?

Tu unde vrei sa mergi: La Mamona si placerile lumii sau la Dumnezeu ?
Pentru ca nu poti sluji ambilor.Va trebui sa te decizi.
Iar tu practic ii intrebi pe altii care este decizia pe care s-o iei.
Ei bine v-a trebui s-o gasesti singura.Credinta este o experienta personala
a fiecaruia.Trairea credintei este unica pt fiecare persoana.
Nu am intrebat daca un om trebuie sa renunte la aceste avantaje, am intrebat ce am intrebat, ceilalti au inteles ce am vrut sa spun si mi-au raspuns. O zi buna!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 06.03.2015, 08:44:57
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Nu am intrebat daca un om trebuie sa renunte la aceste avantaje, am intrebat ce am intrebat, ceilalti au inteles ce am vrut sa spun si mi-au raspuns. O zi buna!
Probabil, nu contest.
Dar eu personal, cred, ca asta este motivul real care te macina.E doar parerea mea.

Dar sa-ti mai zic o chestie: in functie de cum pui intrebarea, asa raspunsuri vei avea.Pui intrebarea cu jumate de
subiect, jumate de raspuns vei avea.

Last edited by oaie_cugetatoare; 06.03.2015 at 08:48:08.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 06.03.2015, 09:06:05
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Adica asta nici nu are asa mare importanta, eu am aflat ce ma interesa, si anume ca mandria vine din lipsa de credinta si proasta educatie si ca nu are legatura cu frumusetea fizica,
Nu. Lipsa de credinta este o consecinta a mandriei si nu o cauza.
Proasta educatie(la ce fel de educatie te referi ?) poate o fi o consecinta,
a mandriei, dar nu este o cauza.
Frumusetea fizica poate fi doar in anumite conditii factor determinant pentru
manifestarea mandriei.Adica sunt cazuri in care frumusetea fizica poate
determina aparatia mandriei dar sunt cazuri in care aceasta nu determina aparitia mandriei

Vezi, ai pus jumate de intrebare, ai primit jumate de raspuns, ba chiar
mai mult, jumatea de raspuns primita nici ca se potriveste cu subiectul
"ascuns" al intrebarii tale.

Citat:
nu vad ce rost mai au alte discutii pe langa subiect, dar daca va place e ok. O zi buna sa aveti! Am iesit.
Pai noi nu comentam persoana, noi comentam subiectul.
Pa-pa.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 06.03.2015, 09:52:43
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Bine atunci, imi cer scuze, poate ma enervez eu prea repede.
Reply With Quote
Răspunde