Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.10.2009, 05:34:18
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Question

Stie careva sa imi raspunda si mie?Va multumesc!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 14.10.2009, 18:26:05
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Încerc eu să-ți răspund la intrebare desi cred ca ar fi de scris destul de mult....preoteasa este intr-adevar jumatatea preotului, ea este puntea de legatura intre enoriase și paroh, sunt unele lucruri pe care doar o femeie le poate intelege si astfel ea le filtreaza, explica mai pe intelesul unui barbat (preotul), tot preoteasa trebuie sa indrume femeile din comitetul parohial , sa initieze actiuni caritative pentru orfani, batrani, persoane nevoiase, sa gestioneze anumite treburi gospodaresti legate de pregatirea agapelor pentru crestini la hram, curatenia in Sf Biserica, in curtea bisericii, impodobirea cu flori; tot ea ar trebui sa fie cea care sa aduca pe cei mai mici crestini în Casa Domnului, sa initieze programe de sarbatori,colindul in sat,împodobirea bradului...si tinerele adolescente care uneori nu indraznesc sa ceara ajutorul preotului în anumite situatii pot gasi un ajutor in preoteasa...asa cum preotul este numit ,,parinte" si preoteasa este numita ,,maica preoteasa" deci are indatoririle unei mame..care sunt nenumarate...nu stiu in ce masura am reusit sa lamuresc situatia dar eu personal asa vad lucrurile si pe cat pot eu ,incerc sa le indeplinesc cu ajutorul Lui Dumnezeu și al Maicii Sale.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 14.10.2009, 18:28:37
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Stie careva sa imi raspunda si mie?Va multumesc!
In primul rind sa fie credincioasa sa participe la Sf Liturghie,sa se ocupe de ale bisericii,sa se ocupe de educatia religioasa a copiilor din comunitate si sa nu fie geloasa....pe sotul ei, intr-un cuvant sa-l ajute pe preot.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.10.2009, 02:12:10
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit comisia de femei

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
cei care au dreptul si indatorirea sa participe la sedintele de consiliu parohial sunt consilierii, alesi de adunarea parohiala. singurii membrii din oficiu in consiliu sunt preotii -- nu preotesele, afara doar de cazul ca sunt pe lista celor alesi de adunare.
Aici pe linga biserici functioneaza si comisia de femei,presedinta femeilor din oficiu este membra in consiliul parohial,si se intampla sa fie si preoteasa presedinta femeilor cel putin asa spune in Constitutia parohiilor din America nu stiu cum e in Romania.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 16.10.2009, 10:31:25
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
In primul rind sa fie credincioasa sa participe la Sf Liturghie,sa se ocupe de ale bisericii,sa se ocupe de educatia religioasa a copiilor din comunitate si sa nu fie geloasa....pe sotul ei, intr-un cuvant sa-l ajute pe preot.
Multumesc pentru raspunsuri Hartford!
Insa,daca femeia respectiva are la randul ei o cariera distincta de care trebuie sa se ocupe?Atunci cum ramane?
Ar trebui sa aiba doua joburi si eventual sa aiba grija si de casa,copii etc?
Oricum,intr-un cuplu,familie,cred ca ambii parteneri,indiferent ca unul dintre acestia este preot trebuie sa imparta bunele si relele,treburile casnice etc.
Sunt curioasa,totusi,cine stabileste aceste atribute ale sotiei preotului?Ori daca ea nu le indeplineste,atunci cu ce il poate afecta asta pe preot in comunitatea in care el traieste?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 16.10.2009, 10:57:12
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb preotese

Preoteasa din parohia in care eram in tara era un model pentru enoriasi. Este cadru didactic, are doi copii si stie ca toti ochii credinciosilor sunt atintiti asupra ei. Dimineata o intalneam in drum spre scoala, dupa-amiaza o intalneam la piata, la supermarket, iar la slujbe era in Biserica. Dupa slujbe isi facea intotdeauna timp sa spuna un cuvant bun tuturor femeilor din parohie care o salutau sau treceau pur si simplu pe langa ea.

O alta preoteasa, din celalalt capat al tarii, cu patru copii (trei ai lor si inca un baietel infiat). Se ocupa doar de copii si de Biserica (unde facea si serviciile de muzeograf pentru ca Biserica face parte din patrimoniul national). Organiza cu femeile din parohie corul pentru slujbe, actiuni umanitare (la case de copii, aziluri de batrani etc.). In felul acesta l-a cunoscut pe baietelul pe care l-au infiat fiind in acelasi timp si exemplu pentru familiile cu posibilitati de a purcede si ei la o asemenea fapta de suflet. Se ocupa in acelasi timp de organizarea evenimentelor importante (botez, nunta, inmormantare) cand era solicitata.

Nu cred ca stabileste cineva un cod de reguli pentru o preoteasa, ci bunul simt, daruirea si chemarea launtrica a fiecareia ii sunt ghid.

Last edited by LapetiteMoc; 16.10.2009 at 11:00:23.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 16.10.2009, 11:25:49
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Sunt f. surprins de parerile care se posteaza. Cu o gindire absolut lumeasca se incearca intelegerea unor lucruri duhovnicesti. Mai toti se fring de interesul si de grija preotului si a preotesei incercind sa-i judece dupa standarde lumesti . Ce are aface stinga cu dreapta, dar uleiul cu apa ? Nu este clar ca viata unui ortodox si cu atit mai mult a unui preot si preoteasa este jertfa; nu este viata curenta, nu este amestec de infuzie lumeasca in pretentii duhovnicesti.
De aceea sora care a deschis topicul ca si toti ceilalti si celelalte care direct sau indirect afirma ca mor de dorul lui Hristos , au asemenea idei ,asemenea neintelegeri sau neclaritati, asemenea comportament si atitudini, asemenea viata si vietuire...pt. ca ei nu vor in realitate sa ,,...sa se lepede de sine sa-si ia crucea si sa-i urmeze lui Hristos" Ei vor asa, un amalgam de duhovnicie cu lume, de libertate cu piosenie falsa, de ,,bun samaritean" si de caritate lumeasca. Acest strigat rasvratit si disimulat impotriva lui D.zeu reprezentat de opozitia voluntara,constienta,la trairea profund duhovniceasca este mascat de afectul iubitor chipurile si postat ca realitate obiectiva. Atita timp cit un crestin vrea pe Hristos si biserica sa dar nu voieste sa se rupa de slujirea satanica (in diferite grade si robii)reprezentata de ,,parfumurile" si ,,binefacerile" uzuale ale acestei lumi nu face nimic. Stim clar lucrul acesta din multele interventii a lui Hristos insusi, una fiind : ,,...faceti mai intii toate cele ale lui Dzeu si cautati dreptatea Lui si toate celelalte se vor adauga voua" si ,, ...fiti dara sfinti precum Tatal vostru din ceruri sfint este "
Revenind, numai cei care nu s-au lepadat de lumea aceasta ci din contra se alinta si se ingina cu ea, poate pune asemenea intrebari sau raspunsuri despre ce este si ce vrea sa fie o preoteasa. A fi preoteasa este cel putin la fel de greu ca si a fi preot,pt. ca inafara de putinul serviciu de 8-10 ore /zi ea are serviciul lui D.zeu alaturi de preotul sau linga care a consimtit benevol sa stea . Am vazut numeroase preotese moderne (bine insotite cu preoti moderni)care chipurile erau femei culte si emancipate (profesoare de religie sau alte discipline, medici, arhitecte, juristi)dar care nu aveau multa legatura cu biserica deoarece emanciparea lor le ducea pe la mare cica sa faca un pic de plaja nevinovate, aderau la organizatii oculte antistatale chipurile pt. a face bine si a activa in tot felul de ONG-uri mascate,care-si cumparau doctorate pe la Chisinau pt. ca era mai lesne ,care faceau politica in partide tradatoare de tara pt. ca considera politica pe masura lor s.a.m.d.Cind erau apostrofate ca zadarnicesc sau ca intineaza jertfa la care s-au obligat raspundeau : ,,ce am eu cu preotia lui ? eu nu sunt preot, eu am alt statut" !D.zeu nu voieste sa fim culti mustind de cultura(nu este rau daca este si asa,dar nu asta in primul rind) ci sa fim traitori adevarati in Hristos, nu voieste sa fim oameni completi: sa muncim, sa glumim, sa zimbim si sa nu fim posomoriti,sa ne fardam un pic, sa umblam un pic mai ,,sic" imbracati,sa ne parfumam ,,ales", sa mergem un pic pe la petreceri, sa ne emancipam un pic... nu , nu asta voieste ci sa traim cu adevarat in Hristos, sa nu avem partasie cu lumea aceasta al carei stapin este satan, sa ne rugam cu adevarat lui asa incit atunci cind cadem in rugaciune,pai sa cadem pina curge apa din grinda si nu citind Psaltirea din gura fiind bucurosi ca am ajuns si noi la asemenea ,,nivel", traire vrea Hristos si nu ratiune sau ,,incercari" si intentii bune. Ne spun sf. parinti ca iadul este plin de oameni care toata viata au fost macinati de intentii bune ...si doar atit !

Nu este o stare generala ceea ce am descris dar este din ce in ce intro masura mai mare.Iar ele traiesc confortabil in mediul prezent pt. ca nu mai are cine sa le atentioneze pt. ca noi insine traim si gindim departe de adevarata duhovnicie mintindu-ne ca de, tinem un echilibru intre zeitate si lume pt. ca nu suntem absurzi, prosti, needucati ,habotnici . Situatia se aseamana deosebit de bine cu cea la care Hristos a spus : ,,...orb pe orb conducind cad impreuna in prapastie "!
Fiti dara atenti la duhovnicii pe care vi alegeti sau care va ,,atrag" asa cum ati fost atenti la profesorii copiilor vostrii si la toti care se ocupau de instruirea voastra, la mincarea pe care o consumati, la medicamentele pe care le luati , la aerul pe care il respirati ,la legea circulatiei si la toate legile din societate s.a.m.d. Nu orice barbat imbracat in negru si ,,nevasta" lui ,cu barba si eventual plete este si ceea ce parintii ne-au spus ca se cheama ,,preotii lui D.zeu " ; asa cum exista medici prosti, profesori, juristi, artisti, muncitori, tarani ,etc, etc, tot asa exista si preoti si preotese straine de duhul lui D.zeu considerind preotia ,,meserie". Adica ei insisi se pun in rind cu meseriasii: cismarii, croitorii, timplarii, lacatusii, zidarii etc,etc,. Cred ca de surogate nu are nevoie lumea !

Last edited by zaharia_2009; 16.10.2009 at 13:02:46.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 16.10.2009, 13:21:55
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Preoteasa din parohia in care eram in tara era un model pentru enoriasi. Este cadru didactic, are doi copii si stie ca toti ochii credinciosilor sunt atintiti asupra ei. Dimineata o intalneam in drum spre scoala, dupa-amiaza o intalneam la piata, la supermarket, iar la slujbe era in Biserica. Dupa slujbe isi facea intotdeauna timp sa spuna un cuvant bun tuturor femeilor din parohie care o salutau sau treceau pur si simplu pe langa ea.

O alta preoteasa, din celalalt capat al tarii, cu patru copii (trei ai lor si inca un baietel infiat). Se ocupa doar de copii si de Biserica (unde facea si serviciile de muzeograf pentru ca Biserica face parte din patrimoniul national). Organiza cu femeile din parohie corul pentru slujbe, actiuni umanitare (la case de copii, aziluri de batrani etc.). In felul acesta l-a cunoscut pe baietelul pe care l-au infiat fiind in acelasi timp si exemplu pentru familiile cu posibilitati de a purcede si ei la o asemenea fapta de suflet. Se ocupa in acelasi timp de organizarea evenimentelor importante (botez, nunta, inmormantare) cand era solicitata.

Nu cred ca stabileste cineva un cod de reguli pentru o preoteasa, ci bunul simt, daruirea si chemarea launtrica a fiecareia ii sunt ghid.
Bravo sora, ai exemple meritorii si intaritoare, stimulante. O singura intrebare am vizind prima preoteasa si si in general pt. toate femeile care se sfirsesc de dorul lui Hristos : cum fac de au numai 2 copii ? Si aici pe forum f. putine sunt surorile care au 4 copii. Restul cred ca au facut aritmetica ,,interventionala" cu D.zeu si au negociat de la egal la egal (pt. ca aparent nu fac anumite porunci )numarul de membrii ai familiei .Iar sotii ,ca si capete de familie si raspunzatori de toate din ea(dupa cum arata sf.ap. Pavel in Cor.I)patroneaza si binecuvinteaza situatia. Nu discutam ,de comun acord, situatiile naturale binecuvintate(incetarea vietii intime si nerodirea naturala a sotiei)
Dar cu aceasta exceptie exemplele sunt deosebit de stimulante,de incurajatoare si nascatoare de dorinta de a face si noi,oile, precum face pastorul nostru !
Reply With Quote
  #49  
Vechi 16.10.2009, 15:01:58
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Va multumesc pentru opiniile voastre!Totusi,pot fi partial de acord cu cele afirmate mai sus.
Este,insa,important ca am aflat si acest gen de pareri.Va multumesc!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.10.2009, 15:58:40
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit smerenie si supunere

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Cum ar trebuii sa fie preotesele?
Cit de mult asculta un preot de sotia lui? La fel ca noi mirenii? Mai mult? Mai putin? De loc?
Cine conduce biserica de ziduri: preoteasa, consiliu, preotul?
Este preoteasa un exemplu, ar trebuii sa fie unul?
--un exemplu de urmat sa nu se amestece in conducerea biserici dupa cum spune si Sf. Ap. Timoteila -I- Tim. Cap. 2 Incepind cu versetul -9-15 inclusiv si nu este necesar sa zicem mai mult dar pentru ca tot vorbim si judecam sa judecam cu judecata ce am vrea sa fim ssi noi judecati de DUMNEZEU si nu vreau sa dau apa la moara nimanui ca nu sInt eu vrednic sa ma judec pe mine nu pe alti .
---Eu traiesc in spañia si aici am avut parte de o experenta ce nu doresc sa o aibe nimeni , aici meam ingropat mama si aici sInt de multa vreme am cunoscut pe DUMNEZEU din frageda pruncie nascut Intro familei ortodoxa din mosi stramosi bunicul din partea Mamei era cantor (cIntaret ) al biserici si un Ostas un luptator pentru Ostea Domnului in vremurile cInd aceasta SfInta Oaste era la Inceputurile ei ,copil fiind miaduc aminte cum vorbeau intre ei bunici crezind ca noi nu stim dar miaduc aminte cu dor si mise pare ca aud si acum vorbele lor in urechi atunci ei find putini la numar se adunau odata in cas la unul alta data la altul si par ca aud glasul sfitelor cIntau acolo parca te ridica de la pamInt dulceata cu care se cIntau eram cuprins de un dor sa vad ce fac cei si ce vorbesc acolo unde se adunau nu ma lasau sa intru la Inceput ca se temeau sa nu spun la militie ca venea prin sat si ne gasea pe ulita si asa cu vorbe lingusitoare Intrebau copii zicIndule nu stiti unde se aduna ostasi duminica si arare ori primeau raspuns si acela nu de folos.
Mam departat putin de subiectul nostru si va rog sa ma iertati , La Inmormintarea mamei am adus pe un sfInt si sfintit parinte peParintele POSTOI IOAN ce mai tIrziu a Ifintat o parohie la MOTRIL IN SPAÑIA ca de SPAÑIA vorbesc acest sfInt parinte a facut toata rinduiala ortodoxa a InmormIntari dupa rInduiala sfintei biserici ;lam rugat sa mai ramIie la noi dupa InmormINtare si a ramas un timp a facut liturghie si vecernie in condtiile de aici pentru ca sInt vitrege fata de ce aveti In tara iubiti mei frati si surori nu aveam pe atunci locas de rugaciune si de Inchinare .
Dupa plecarea parintelui parea ca toate Duminicile sint pustii si ne rugam putin cIti eram ca DOMUL dumnezeu sa faca o minune sa trimita un preot pentru ca parintele avea numirea la MOTRIL IN ALMERIA era departe de noi la 400de Km nu aveam posbilitati de a ajunge Sfintele liturghii ,DOMNUL a auzit cererea noastra a celor cu dor de a avea o sfinta biserica si inainte de sfintele sarbatori ale anului2003spre 2004 ma unat intro seara un alt parinte din spañia de la GRANADA si ma Intreab vreti sa va vina un Preot acolo la voi sa fie de sarbatori la voi fara sa mai astept sa ma consult si cu alti frati am raspund da ; dar zice parintele trebuie sa va ocupati de dumnealui sa il ajutati cu ce puteti cred ca va dati seama ca find aici intre straini sIntem in stare sa ne dam toate pentru sfinta biserica si dragostea lui DUMNEZEU, a venit parintele si a vazut cum este sa traiesti intre strainii lam ajutat cu ce am putut si am cerut si de la alti frati mai Instaritii ca mine si vai vechi pe aici toate a fost bine pIna la un timp cInd lacomia a inceput sa lucre dup ce avenit doamna preoteasa din tara si a inceput sa conduca si pe parinte si pe ceio din biserica dar oamenii sau saturat de mofturile ei si sau departat de sfinta biserica din multi de alta data oameni cu credinta si frica lui DUMNEZEU sau departat si astazi imi reproseaza mie ca eu lam adus aici eu nu lam adus ce DUMNEZEU la trimis la noi dar el sarmanul crede ca venit aici sa tunda oile ce iau fost date la turma dar nu este multumit cu aceasta ce el la conducerea doamnei vrea sa ia de la oi si pielea si sa injunghie oile cele grase sa se infrupe din carnea lor nu vreau sa credeti ca clevetesc dar stiu ce spune BIBLIA cei ce slujec la altar trebuie sa abie parte de la altar si sint deacord dar nu sunt deacord ca sa nu se faca rInduiala in biserica asa cum nea fost lasata de SfInta biserica ...iartama doamne pe mine pacatosul si iarta si pe tot i parinti si frati nostri de pe acest pamInt SLAVA TATALUI SI FIULUI SI SFINTLUI DUH ACUM SI IN VECIU VECIULUI AMIN AMIN AMIN SLAVA TIE DAOAMNE SLAVA TIE ++++++++++++ AMIN
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie preoteasa? urzicuta Generalitati 25 02.09.2014 14:11:44
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Capul Sfantului Andrei - din nou in Romania laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 29.10.2011 00:30:18
preoteasa in devenire mariusica_nou Generalitati 5 20.05.2008 08:28:25