Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.06.2009, 17:34:30
stelica67 stelica67 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2009
Mesaje: 18
Implicit

Am facut acest apel la oamenii cu credinta in Dumnezeu si cu suflet bun deoarece vreau sa pot fi aproape de copii cat mai mult, iar fara tratament nu se poate. Iar tratamentele sunt scumpe, foarte scumpe. Am nopti intregi de cand nu am dormit si plang intruna de durere. Am facut si Sf. Maslu, acasa, m-am spovedit si impartasit. Acum viata mea e in mainile lui Dumnezeu. El stie ce planuri are cu mine.....Dar fara medicamente nu pot trai. Oare cu ce am gresit asa de mult de mi-a dat 8 ani de chin? Intreaga mea viata s-a rupt de la acel accident de masina. Macar daca eram vinovat, spuneam ca asta meritam. Dar asa? Am ajuns sa fac un apel disperat catre cei care ma pot ajuta si-mi pot alina suferinta. Dumnezeu sa va aiba in paza Sa!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.06.2009, 00:39:54
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stelica, il poti ruga pe Dumnezeu sa te lumineze de ce a fost nevoie de atata suferinta.
Chiar daca noi nu aflam motivul suferintei, la care suntem supusi, asta nu inseamna ca Dumnezeu este nedrept. Tocmai de aceea trebuie sa-I multuim lui Dumnezeu pentru bune si rele; in fiecare zi. Ma gandesc, ca poate ai luat asupra ta pacatele inaintasilor din familia ta, in asa fel, incat ele sa nu mai planeze si asupra copiilor tai. Am zis poate, caci nu stiu, dar un motiv tot trebuie sa fie...
Inca imi mai rasuna in urechi glasul tau plin de suferinta. Il rog pe bunul Dumnezeu sa te ajute sa suporti acesta grea suferinta, si sa te intareasca spre vindecarea sufletului si a trupului. Multa sanatate.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.06.2009, 09:31:45
calinbadea calinbadea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2009
Mesaje: 5
Implicit Hai sa punem mana de la mana

Hai mai fratilor sa punem mana de la mana si sa-l ajutam un pic pe omul asta. Mai ales pentru cei care sunteti stabiliti in strainatate nu cred ca un 50 - 100 de dolari/euro ar fi mare lucru. Sfaturile si rugaciunile sunt bune si frumoase dar cand durerea te macina parca un calmant ar prinde bine. Si daca nu-l ai stai si suferi. Ganditi-va ca locuiesc 4 intr-o singura camera. Cam ce or simti copii cand il vad pe tatal lor cum se chinuie ? Celor stabiliti in Canada care vor sa ajute cu ceva bani vreau sa le spun ca taxa de transfer prin banca este de $ 29.00. Este mai ieftin sa trimiteti bani prin Moneygram. Costa numai $ 10.00 pentru $ 100.00 trimisi. Ia ganditi-va cam ce ajutor ar fi pentru el daca fiecare care citeste postingul asta ar face si o mica donatie. Haideti sa ne rugam pentru Stelica dar sa facem si un pic de efort financiar.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 27.06.2009, 22:40:35
stelica67 stelica67 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2009
Mesaje: 18
Implicit

Multumesc din tot sufletul Dlui. Badea pentru initiativa luata si, inca odata, pentru ajutorul oferit. Poate, daca se vor strange suficienti bani, voi incerca alte scheme de tratament, poate in strainatate. Dumnezeu e mare si poate ma va ajuta sa stau mai mult cu familia, cu copiii mei, care au nevoie de mine. Pana acum, cu cei 200$, imi pot lua doar medicamente. Sunt un om de buna credinta, care cer un ajutor disperat la dumneavoastra, deoarece am o situatie materiala precara si nu pot sa-mi fac nici macar aici, in tara, un tratament mai bun. Sper din tot sufletul sa gasesc intelegere si sa va ajute Dumnezeu! Pentru binele pe care il faceti, Dumnezeu va va rasplati.
Documentele justificative pentru boala mea sunt pe prima pagina.
Multumesc ina odata tuturor celor care ma pot ajuta.
Dumnezeu sa va dea sanatate.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 28.06.2009, 00:38:29
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb semne bune

Deja, cred, e mai bine decat pana acum cateva zile cand doamna Anca scria ca ati primit 30 de euro si 50 RON. 200 de dolari sunt deja ceva mai multi banuti si e semn ca oamenii sunt receptivi la necazul dumneavoastra. Nu incetati sa va rugati, insa! Rugaciunea mult spor duhovnicesc aduce. Nu pot face banii nici pe departe cat face rugaciunea curata catre Dumnezeu si sfintii sai tamaduitori!
Curaj!

Doamne al puterilor, milostiv fii cu noi, pacatosii!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 28.06.2009, 09:34:51
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fara discutie ca rugaciunea este de un real folos, dar ma intreb in ce masura e posibil acest lucru la dureri mari. E bine si daca altcineva citeste din Psalmi sau alte rugaciuni si acatiste.
De mare folos este si citirea Sfantei Scripturi.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 28.06.2009, 21:45:18
calinbadea calinbadea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2009
Mesaje: 5
Implicit "Toate cate nu sunt absolut necesare, sunt de prisos"

Nu zic ca rugaciunea nu ajuta; ajuta foarte mult. Dar este destul de greu sa explici asta unor copii cu burtile goale care nu au alta varianta decat de a asista la suferinta tatalui lor.
Pentru cei care au posibilitatea si inca stau in cumpana daca sa ajute material sau nu: va rog sa cititi articolul "Bogatia si saracia" aparut pe siteul www.crestinortodox.ro pe data de 27 iunie 2009, adica ieri. Iata aici un citat:

"De altfel, o pozitie analoaga este si cea a Sfantului Vasile cel Mare, care nu se adreseaza monahilor, ci crestinilor mireni. La intrebarea "pe cine nedreptatesc stapanind asupra celor ce le am?" raspunde: Care sunt aceste lucruri pe care le ai? De unde le-ai luat si le tii in viata ta? Bogatul este asemenea celui ce intra in teatru si impiedica intrarea celorlalti, considerand exclusiv a lui ceea ce se da tuturor. Credinciosul nu trebuie sa se dedea strangerii de avere, ci sa saraceasca, precum indeamna Domnul. Faptul de a detine avere constituie o fapta nedreapta si de condamnat.

Astfel, de pilda, observand ca bogatul nu se deosebeste in esenta de lacom sau, mai mult, de hot, zice relevant: "Cine este lacomul? Cel ce nu se multumeste cu cele ce il indestuleaza. Si cine este cel ce insala? Cel ce ia ale celorlalti. Tu, dar, nu esti lacom? Tu, dar, nu esti inselator, cel ce ai primit cele spre iconomie, pe acestea facandu-le ale tale insuti? Sau, daca cel ce dezbraca pe cel imbracat se numeste borfas, cel ce nu imbraca pe cel gol, putand face aceasta, carei alte denumiri este vrednic? A flamandului este painea pe care o tii tu; a celui gol haina pe care o pazesti in lazile tale; a descultului incaltarea care putrezeste la tine; a celui in nevoie argintul pe care il ai ingropat, incat: pe atatia nedreptatesti, cator ai putea sa le dai"."

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #48  
Vechi 13.07.2009, 13:27:12
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Deseori am citit aici despre durerea lui Stelica si nu am stiut cum sa reactionez, mai ales, avand in vedere ca sunt din Galati. Mi-as dori sa-l pot ajuta, dar nu stiu cum, fiindca nu suntem nici noi intr-o perioada buna, din punct de vedere financiar, avand in familie doar un salariu, dar stiu ca pentru iubire nu trebuie sa existe scuze niciodata.
Ce am putea face concret pentru acest om ? Cu toate ca, in faza terminala in care se afla, mai degraba spitalele l-ar secatui de bani si de toate bunurile materiale fara sperante, astfel ramanand si urmasii fara posibilitati de intretinere. Este dureros sa judecam astfel, dar trebuie cumva sa fim si rationali, fiindca, de multe ori,in conditiile in care se vinde totul se prelungeste si chinul. Bine-nteles ca trebuie rezolvata problema durerilor, acestea constituind , pana la urma cea mai urgenta prioritate, iar speranta moare ultima pentru om...
Nu stiu, este cumplit .
Spunea cineva pe-aici de o suma infima de 10 lei stransa din partea fiecaruia, este intr-adevar infima, dar daca oamenii sunt mai multi aceasta se aduna si completeaza ceva de ajutor.
M-am gandit si la posibilitatea de a-l deplasa pe acest om pana la Cluj, citind pe-aici ca ar dori sa mearga dar nu are posibilitati financiare. Eu am masina, dar sotul nu prea are timp, si atunci...? Iar Clujul este tare departe de Galati. Nu stiu ce sa fac si nici nu doresc sa fiu indiferenta, dar cu banii stau chiar prost, daca ar fi sa ofer doar eu o contributie, insa daca eu si altii am da cate 50 de lei sau chiar un milion(rol),un efort suplimentar(nu cred ca ar fi imposibil), dar "de la inima la inima", eu cred ca s-ar strange macar banii pentru deplasarea la Cluj, ca o prioritate imediata. Ce ziceti ?
Este foarte dureros, nici nu doresc sa-mi inchipui, dar probabil familia s-a obisnuit cu durerea si greutatile, luptand de-atata amar de timp si cu repercursiunile accidentului de munca al sotului.
Trebuie sa facem ceva concret si acum, fiindca durerea nu face concesii, mai ales aceasta...
M-am mai gandit si la posibilitatea de-a face ceva pentru familia suferindului, fiind astfel si aceasta secatuita de resurse prin ingrijirea tatalui. Sa facem ceva pentru sotie, pentru copii...eventual donatii haine (noi), obiecte sau alimente folositoare.
Cat despre apropierea de Dumnezeu si cele Sfinte, trebuie sa fie iminenta...
Poate incercati sa le faceti o vizita sa ne spuneti apoi care sunt urgentele (alimente, haine etc...).
Ei, sarmanii, nu mai indraznesc sa spuna nimic, de multa vreme...
Reply With Quote
  #49  
Vechi 26.07.2009, 19:32:59
stelica67 stelica67 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2009
Mesaje: 18
Implicit

Sunt Mariana, sotia lui Stelica. Nu am mai intrat de mult pe forum deoarece am avut unele probleme cu internetul. In plus, am fost acuzati, intr-un e-mail, ca am incercat prin dl. Badea sa atragem atentia asupra problemelor noastre. Despre noi si situatia noastra am scris pe forum si de acolo cunostea dl. Badea cum locuim, nu ca l-am cunoaste personal. Pentru ca nu-l cunoastem.
Vreau sa va spun ca starea de sanatate a sotului meu s-a inrautatit foarte mult. Nu se mai poate deplasa singur, nici macar cu carjele. A facut un tomograf cerebral si are metastaze cerebrale. A facut o scintigrafie osoasa la Bucuresti si are coloana plina de metastaze osoase, are staza renala bilaterala (poate face oricand un blocaj renal). Am fost joi la Tg. Mures, la Clinica de Oncologie, dar din pacate nu se mai poate face decat radioterapie si, daca organismul va rezista, citostatice de linia a-II-a. Intre timp am primit raspuns de la 2 clinici din strainatate (Germania si Turcia). Un tratament pt. 4-6 saptamani costa 22.000-25.000 euro. De operatie nu poate fi vorba. Pentru noi sunt sume enorme, asa ca vom ramane sa facem tratament la Galati si cum o vrea Dumnezeu....
Durerile sunt foarte mari, ia deja derivati de morfina. Am trimis copiii de acasa, la bunici, ca sa nu asiste la atata suferinta. Le este si ne este greu, dar nu avem ce face.
Va doresc multa sanatate tuturor si sa va ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 27.07.2009, 03:38:59
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Pe sora mea,a vindecat-o SFANTUL NECTARIE TAUMATURGUL IZBAVITOR DE CANCER.
Si doctorii au spus ca s-a produs un miracol!
Am citit acatistul,si i-am dus si ulei din Aegina.
Macar dac-ati putea sa faceti rost de ulei de la moastele Sf Nectarie de la Manastirea Radu Voda din Bucuresti.
Sa va intareasca Dumnezeu,si sa va ajute dumneavoastra si tuturor celor bolnavi ,sa le dea sanatate!
Attached Images
File Type: jpg 4409.jpg (34,8 KB, 1 views)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce m-am saturat de viata si totusi o traiesc? Mflory Generalitati 65 22.01.2015 23:14:41
"Vreau sa traiesc" dorinastoica14 Umanitare 224 25.01.2013 22:25:09
Vreau sa traiesc pentru copilul meu tugleaa Umanitare 0 10.05.2007 13:33:08
Vreau sa traiesc pentru copilul meu tugleaa Umanitare 0 10.05.2007 13:31:49
Cum traiesc crestinii in lume Tudor Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 21.11.2006 14:13:17