Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 07.05.2011, 17:24:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfantul Ioan Gura de Aur-

" Daca cineva contraface macar o mica parte a chipului regelui pe moneda regala , in felul acesta o falsifica ; la fel si CREDINTA CEA ADEVARATA , acela care va schimba chiar cat de putin in ea , o va vatama pe toata . Caci daca , pe deoparte dogma este rastalmacita, si INGER DE AR FI SA NU-_L CREDETI ! Nimic nu foloseste viata virtuasa , daca CREDINTA NU ESTE SANATOASA ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #42  
Vechi 07.05.2011, 17:35:07
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu am sa uit niciodata de prima mea spovedanie.
M-a intrebat preotul:" ai venit cu intentia de a pacatui mai putin ?"
A fost un moment de revelatie pentru mine.
  #43  
Vechi 07.05.2011, 17:42:43
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
" Daca cineva contraface macar o mica parte a chipului regelui pe moneda regala , in felul acesta o falsifica ; la fel si CREDINTA CEA ADEVARATA , acela care va schimba chiar cat de putin in ea , o va vatama pe toata . Caci daca , pe deoparte dogma este rastalmacita, si INGER DE AR FI SA NU-_L CREDETI ! Nimic nu foloseste viata virtuasa , daca CREDINTA NU ESTE SANATOASA ".
Corect. Si, hai sa vedem cine a rastalmacit credinta, tinand cont ca acelasi Sfant Ioan Hrisostomul a spus despre Petru:

"Intre apostoli, Petru era cel mai mare si cel mai insemnat, el era limba si capul colegiului apostolic, al cetei apostolilor; pentru aceasta l-a vazut Pavel mai intai pe el. In acelasi timp, Iisus Hristos, voia sa-l intareasca pe Petru, si sa-i arate ca pata lepadarii lui era deja stearsa: pentru aceasta ii incredinteaza lui grija conducerii fratilor sai..."

Din aceeasi omilie:

"Daca zice cineva: pentru ce dar sfantul Iacob a fost ridicat in scaunul din Ierusalim ? Eu voi raspunde ca daca n-a fost ridicat Petru pe acest scaun, aceasta a facut-o Iisus Hristos ca sa-l statorniceasca sa fie invatatorul lumii intregi"

Si iarasi:

"Caci chiar Petru nu indraznea atunci sa-L intrebe, si care-i facea semn altuia ca sa intrebe pentru el, care primeste atunci conducerea fratilor sai, si care nu numai nu-si incredinteaza interesele sale altuia, ci care chiar il intreaba pe Stapanul sau pentru altul."

Si iarasi:

"Cum Domnul i-a prezis lucruri mari lui Petru, cum i-a incredintat lui conducerea intregii lumi, i-a prezis lui martiriul pe care trebuia sa-l sufere, i-a dat lui mai mari dovezi de iubire decat celorlalti ucenici ai sai..."
  #44  
Vechi 07.05.2011, 17:49:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
După un mesaj cu atât de puternice accentuări, mi se pare că iubiți mai mult adevărul decât oamenii... (continuarea în următorul mesaj)
Cred ca iubeste mai mult Adevarul decat oamenii... e o nuanta.
Bine ar fi sa fie pe lumea asta numai cele trei tabere pe care le vede MariS, ca ar fi numai drepti si sfinti pe pamantul asta, adica numai persoane care ajung in rai!
Eu una nu pot sa spun ca X sigur nu ajunge in rai, ca mi-e teama sa nu fac pacate, dar mie personal mi-e tare greu sa cred ca o persoana care nu are partasie cu Hristos, cu sfintii si Biserica Lui o sa ajunga acolo... Dar sa aiba Dumnezeu mila de noi toti!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #45  
Vechi 07.05.2011, 17:50:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Corect. Si, hai sa vedem cine a rastalmacit credinta, tinand cont ca acelasi Sfant Ioan Hrisostomul a spus despre Petru:

"Intre apostoli, Petru era cel mai mare si cel mai insemnat, el era limba si capul colegiului apostolic, al cetei apostolilor; pentru aceasta l-a vazut Pavel mai intai pe el. In acelasi timp, Iisus Hristos, voia sa-l intareasca pe Petru, si sa-i arate ca pata lepadarii lui era deja stearsa: pentru aceasta ii incredinteaza lui grija conducerii fratilor sai..."

Din aceeasi omilie:

"Daca zice cineva: pentru ce dar sfantul Iacob a fost ridicat in scaunul din Ierusalim ? Eu voi raspunde ca daca n-a fost ridicat Petru pe acest scaun, aceasta a facut-o Iisus Hristos ca sa-l statorniceasca sa fie invatatorul lumii intregi"

Si iarasi:

"Caci chiar Petru nu indraznea atunci sa-L intrebe, si care-i facea semn altuia ca sa intrebe pentru el, care primeste atunci conducerea fratilor sai, si care nu numai nu-si incredinteaza interesele sale altuia, ci care chiar il intreaba pe Stapanul sau pentru altul."

Si iarasi:

"Cum Domnul i-a prezis lucruri mari lui Petru, cum i-a incredintat lui conducerea intregii lumi, i-a prezis lui martiriul pe care trebuia sa-l sufere, i-a dat lui mai mari dovezi de iubire decat celorlalti ucenici ai sai..."
S-a mai discutat aceasta "nedumerire " pe thredul vostru parca , dar aici nu acesta este scopul thread-ului , scopul lui e de a trage un semnal de alarma pentru apararea si statornicia in dreapta credinta ORTODOXA ! Deci , nu reluam subiecte peste subiecte ! Sa respectam cat de cat , topicurile dedicate bisericii catolice , inclusiv topicul de generalitati . Iertare si va multunesc pentru intelegere !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #46  
Vechi 07.05.2011, 19:21:37
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Confuzia e in mintea ta , prietene !
O fi, dar nu m-ati lumintat nici cu citatele de la inceput, nici cu raspunsul de mai sus.
  #47  
Vechi 07.05.2011, 19:38:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
O fi, dar nu m-ati lumintat nici cu citatele de la inceput, nici cu raspunsul de mai sus.
Imi permit sa intervin: asta e diferenta, ca ortodoxia se traieste, nu se contruieste din citate, ratiune si dialectica.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #48  
Vechi 07.05.2011, 19:41:56
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Domnule Cristiboss56

Sa inteleg ca acest copil nu e in Rai si nu e mantuit pentru ca nu a fost botezat ortodox. Nu?

http://img2.blogcu.com/images/e/l/a/...9790sasiw3.png
Attached Images
File Type: jpg abc.jpg (21,7 KB, 13 views)
  #49  
Vechi 07.05.2011, 19:44:54
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Iata cum dintr-o data draga Noesisaa ai devenit mai insemnata decat tot forumul la un loc. Si ai cazut brusc in pacatul mandriei.

Toti suntem pacatosi care au nevoie de un Mantuitor. Si eu, si tu, si toti ceilalti, pana la ultimul. Oricum nu eu am dat atata atentie acelui fir de discutie. Nu eu mi-am raspuns mie de 300 de ori. Nu eu l-am vizionat de peste 7000 de ori. In 3-4 zile.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #50  
Vechi 07.05.2011, 19:48:18
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Toti suntem pacatosi care au nevoie de un Mantuitor. Si eu, si tu, si toti ceilalti, pana la ultimul. Oricum nu eu am dat atata atentie acelui fir de discutie. Nu eu mi-am raspuns mie de 300 de ori. Nu eu l-am vizionat de peste 7000 de ori. In 3-4 zile.
Sa fim serosi! 7000 de vizionari nu inseamna 7000 de persoane diferite care au citit topicul.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
Puterea de a o lua de la capat Alexa12 Generalitati 4 17.12.2012 16:48:18
"Nu ramanem decat cu ceea ce daruim" silverstar Generalitati 10 15.02.2012 12:12:40
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11