Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.10.2009, 02:09:17
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adimirea Vezi mesajul
O completare trista as zice, legat de faptul ca normalitatea este sa cumperi programele, dar unii oamenii zic fix opusul, chiar o majoritate. Am citit sau auzit undeva asta, spusa de un parinte sau sfant:

"Va veni o vreme cand lumea va innebuni si cine nu va vrea sa innebuneasca va fi
considerat el nebun"
tot respectul, Adimirea!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.10.2009, 10:44:47
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sergiu, ti-am citit pe nerasuflate mesajul si mi se pare extrem de edificator. In fond tot pe-aici voiam si eu sa ajung. Nu inteleg de ce se considera furt un lucru de care beneficiezi la modul gratuit. Ar fi culmea sa li se ceara ateilor sa plateasca impozit pe ploaie, intrucat ei nu cred si deci nu se roaga! Oricat ar fi de lezate anumite orgolii, vantul bate pentru toata lumea, iar ca sa faci impotriva lui mi se pare nebunesc. Ideea de pacat vine in momentul in care cauti placeri neplacute lui Dumnezeu sau profituri nemuncite. Da, si eu downloadez filme, predici sau interviuri despre ceea ce ma intereseaza ca sa aflu adevarul Lui Dumnezeu, caut pentru copii nu neaparat de pe wikipedia, ci de oriunde gasesc ceva cu care sa-i pot ajuta in educatie sau la scoala, dar asta fiindca Dumnezeu a lasat sa se intample aceasta evolutie, care nu trebuie tratata doar la modul negativ. Noi si numai noi suntem singurii care alegem ce cautam: Binele sau Raul. Abia aici e pacatul si nu in a "pirata" de pe net predica unui sfant parinte si a-l oferi gratuit celui care nu are posibilitatile tale, dar doreste sa stie mai mult!!!
Parerea mea!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.10.2009, 17:50:01
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

eu vad lucrurile cam asa:
cata vreme folosesc programele, muzica, filmele luate de pe net, numai pentru mine, cred ca nu e mare lucru. pentru ca n-as putea sincer sa cumpar toate softurile si toata muzica sau filmele in format original. e clar ca as fi in urma cu absolut tot si privat de informatii.
pacat devine, ma gandesc, atunci cand as incerca sa fac eu comert cu acele programe sau cu muzica luata de acolo. daca as face profit de pe munca altora si mi-as insusi niste bani pe care nu-i merit.
e un punct de vedere... luati-l ca atare...
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #44  
Vechi 20.10.2009, 20:08:14
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Consider ca pacatul acestui secol este indiferenta religioasa, nu ateismul care isi are o atitudine bine definita, ci indiferenta care uneori este sinonima cu neutratiltatea- cea mai mare capcana pentru ca nu te lasa sa te implici intr-un mod hotarat intr-un sens sau altul, cei indiferenti sunt precum cameleonul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatele straine Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 20 10.01.2013 12:04:33
Ma urmaresc pacatele! skicolour Pocainta 38 20.01.2011 09:24:56
Pacatele de la volan luchian Generalitati 26 01.10.2009 22:41:19
PACATELE ancah Pocainta 24 24.09.2008 14:04:20
Pacatele nespovedite cod_gabriel Impartasania (Taina Euharistiei) 11 03.10.2007 21:48:33