Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 17.08.2008, 01:37:27
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Tu pui la indoiala ce spune Scriptura pentru ca nu ai argumente sa o contrazici? A vorbit sau nu a vorbit Hristos cu Moise? DA, A VORBIT.

Nu am spus ca Moise nu a vorbit cu Hristos. Sustin doar, conform Bibliei, ca Moise nu putea vorbi cu Hristos daca nu ar fi fost inviat.

HRISTOS A VORBIT CU MOISE, CU SUFLETUL LUI NEMURITOR, CARE ARE VIATA VESNICA SI NU DOARME SAU E AMORTIT.
DACA TU imi aduci 20 de versete care descriu moartea (intaia) ca pe un somn in care nu este nici un fel de cunoastere, eu iti aduc 40 care spun contrariu.

  #42  
Vechi 18.08.2008, 11:20:07
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
HRISTOS A VORBIT CU MOISE, CU SUFLETUL LUI NEMURITOR, CARE ARE VIATA VESNICA SI NU DOARME SAU E AMORTIT.
DACA TU imi aduci 20 de versete care descriu moartea (intaia) ca pe un somn in care nu este nici un fel de cunoastere, eu iti aduc 40 care spun contrariu.
Dupa spusele dvs., cand a fost pe muntele schimbarii la fata, Domnul Iisus Hristos a stat de vorba cu doua persoane diferite ca stare existentiala. Ilie, care a fost rapit la cer, fara sa cunoasca moartea, era cu trup si suflet. Moise, care a cunoscut moartea, era doar un suflet nemuritor. Cam incalcita treaba. Ba, mai mult. Dvs. sustineti ca Domnul Iisus Hristos a facut ceva ce era un pacat de moarte: a vorbit cu un om care a murit (si nu fusese inviat- opinia dvs.). Era Domnul Iisus Hristos un spiritist? Cam asa arata, conform teoriei dvs.

Eu sunt de parere ca, atat Ilie cat si Moise erau intr-o stare identica. Consider ca Moise a fost inviat si ridicat la cer. Arhanghelul Mihail s-a luptat cu diavolul, pentru trupul lui Moise (Epistola lui Iuda, vers.9). De ce oare? Facea colectie de cadavre?

P.s. La urmatoarea postare va transmit cele 20 de versete pe care le-ati cerut. O sa-mi ia putin timp sa le selectez, pentru ca sunt foarte multe si nu vreau sa incarc discutia. Pregatitile si dvs. pe cele 40. Si daca o sa le aveti (ceea ce nu cred), pe care le vom lua in considerare si pe care le vom elimina?
  #43  
Vechi 18.08.2008, 13:29:35
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

In majoritatea actelor martirice gasesti marturii din secolele II-III despre credinta adevarata a crestinilor privind viata dincolo de moartea fizica. Uite linkul:

http://www.misiune-ortodoxa.ro/download.php?view.19
  #44  
Vechi 18.08.2008, 13:53:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec
Citat:
În prealabil postat de vsovi
poi talharul acela a ajuns cu Hristos in Rai chiar in ziua aceea, PUNCT

iar Hristos cand s-a inaltzat la 40 de zile s-a inaltzat la Tatal,
Sa inteleg ca Raiul este intr-o parte iar Tatal este in alta parte?

Talharul s-a dus singur in Rai, fara Domnul Iisus Hristos?
poi nu vezi ca nu vrei sa pricepi ci pe dos procedezi? dumneata vrei altceva ce nu am habar...

poi ia shi citeshte cum scrie shi crede ca asha s-a intamplat. Chiar in ziua acea a fost cu Mine in Rai... deci putea ca iertate ii fiind pacatele pentru ca in ultima clipa a vietzii sale in loc sa-l blesteme sau sa-l Huleasca pe Hristos ca toate gloatele stranse pe golgota, talharul a preferat sa se caiasca shi sa spere shi sa Creada in Hristos, cerand sa fie pomenit in Imparatzia lui Dumnezeu, iar Domnul i-a auzit rugaciunea pentru credintza sa, shi promisiunea a shi facut-o chiar in ziua aceea, dar nu neaparat s-a dus in Rai cu el caci ingerii slujindu-i cu credintza shi facand acelea ce li se poruncesc de catre Hristos, l-or fi dus pe talhar in Rai, nefiind nevoie de prezentza Domnului caci Domnul se coborase la iad sa-l scoata pe Adam shi pe Eva shi pe ceilaltzi dupa socoteala Sa... Dar fiind Fiul intr-u Tatal, ...

mai bine nu mai continui ca dumneata oricum nu sa pricepi vrei ci ai alte interese, nu-tzi pasa de Adevar, rastalmaceshti shi citeshti pe dos... asha cum v-au invatzat nu Domnul ci jidovii...

Deci a fost in Rai cu talharul shi in iad dupa Adam shi Eva shi ceilaltzi cazutzi shi inchishi care au ispashit canonul durerilor pana ce au platit pentru fiecare banutz shi a treia zi a inviat din mortzi...

deci exista IAD, RAI shi viatza aceasta de pe pamant, shi la Tatal sunt multe Locashuri, iar la Tatal nimeni nu s-a suit afara de Cel ce de acolo s-a coborat... shi shade Deadrapta Tatalui...

dar dumneata pune intrebari viclene shi demonstreaza-mi mereu ca te mint shi fa-l shi pe Hristos ca vorbea pilde inshelatoare shi mincinoase, vise sau basme parca ai zis, shi apoi o sa vedetzi voi pe unde ajungetzi... treaba voastra shi imi pare rau ca iar m-am amestecat... mai bine va las odata in plata Domnului... ???
  #45  
Vechi 18.08.2008, 18:00:12
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
In majoritatea actelor martirice gasesti marturii din secolele II-III despre credinta adevarata a crestinilor privind viata dincolo de moartea fizica. Uite linkul:

http://www.misiune-ortodoxa.ro/download.php?view.19
Am deschis link-ul si am vazut ca am de citit vre-o 370 de pagini. Dvs. nu aveti o explicatie scurta, logica si conforma cu Sfanta Scriptura?
  #46  
Vechi 18.08.2008, 18:56:56
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Nu ti-am cerut s-o citesti pe toata. Citeste primele doua acte martirice, ale Sfantului Policarp si a Sfantilor Iustin, Hariton si cei impreuna cu ei.
La Sfantul Policarp gasesti referiri la viata cu Hristos de dupa moarte la cap. XIX, pag. 34, iar la Sfantul Iustin mai clar la cap. V, pag. 49.
Mai sunt doua paragrafe la Martiriul Sfantului Apollonius, 37 si 42 la pag. 97-98. Cu totul nu ai de citit nici o pagina de text.

In aceste texte este invatatura Apostolica transmisa prin viu grai despre viata si judecata de dupa moartea fizica.
  #47  
Vechi 29.08.2008, 18:17:07
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
DACA TU imi aduci 20 de versete care descriu moartea (intaia) ca pe un somn in care nu este nici un fel de cunoastere, eu iti aduc 40 care spun contrariu.
1. Cel ce moare nu-si mai aduce aminte de Tine; si cine Te va lauda in locuinta mortilor? (Psalmul 6:5)
2. "Ce vei castiga daca-mi versi sangele, si ma pogori in groapa? Poate sa Te laude tarana? Poate ea sa vesteasca credinciosia Ta"?(Psalmul 30:9)
3. Oare pentru morti faci Tu minuni? Sau se scoala mortii sa Te laude? Se vorbeste de bunatatea Ta, in mormant si de credinciosia Ta, in adanc? Sunt cunoscute minunile Tale in intunerec si dreptatea Ta in tara uitarii?(Psalmul 88:10-12)
4. Nu mortii lauda pe Domnul si nici vreunul din cei ce se pogoara in locul tacerii.(Psalmul 115:17)
5. Cei vii, macar stiu ca vor muri; dar cei morti nu stiu nimic.(Eclesiastul 9:5)
6. Tot ce gaseste mana ta sa faca, fa cu toata puterea ta! Caci, in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune. (Eclesiastl 9:10)
7. Totus Tu esti Tatal nostru! Caci AVRAM NU NE CUNOASTE, si Israel nu stie cine suntem. (Isaia 63: 16). (AVRAM NU NE CUNOASTE - a se revedea pilda bogatului nemilostiv din Luca 16).
8. Caci nu locuinta mortilor Te lauda, nu moartea Te mareste; si cei ce s-au pogorat in groapa nu mai nadajduiesc nimic. (Isaia 38:18)
9. Dar omul cand moare, ramane intins; omul cand isi da sufletul, unde mai este?(Iov 14:10).
10. Pana nu se intoarce tarana in pamant, CUM A FOST, si pana nu se intoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat. (Eclesiastul 12:7) - Moartea descrisa ca fiind procesul invers creatiei. Era cineva constient inainte de a fi creat?
11. Acum, cand a murit, pentru ce sa mai postesc? Pot sa-l intorc in viata? (2 Samuel 12:23)
12. Pentru ce nu-mi ierti pacatul si pentru ce nu-mi uiti faradelegea? Cand voi adormi in tarana si cand ma vei cauta, nu voi mai fi!(Iov 7:21).
13. David a adormit cu parintii lui, si a fost ingropat in cetatea lui David (1 Imparati 2:10)
14. Caci David nu s-a suit la ceruri (Faptele apostolilor 2:34)- spune apostolul Petru.
15. IAR TU, DU-TE, PANA VA VENI SFARSITUL; TU TE VEI ODIHNI, SI TE VEI SCULA IARASI ODATA IN PARTEA TA DE MOSTENIRE, LA SFARSITUL ZILELOR"(Daniel 12:13)
16. Apoi a ingenuncheat si a strigat cu glas tare: "Doamne, nu le tinea in seama pacatul acesta"! Si dupa aceste vorbe, a adormit. (faptele apostolior cap 7:60 - moartea diaconului Stefan).
17. Dupa aceea S-a aratat la peste cincisute de frati deodata, dintre care, cei mai multi sunt in viata, iar unii au adormit. (1 Corinteni 15:6)
18. Daca n-a inviat Hristos....si cei ce au adormit in Hristos sunt pierduti.(1 Corinteni 15:18).
19. Iata, va spun o taina: nu vom adormi toti, dar toti vom fi schimbati. (1 Corinteni 15:51)
20. IATA, IN ADEVAR, CE VA SPUNEM, PRIN CUVANTUL DOMNULUI: NOI, CEI VII CARE VOM RAMANEA PANA LA VENIREA DOMNULUI, NU VOM LUA-O INAINTEA CELOR ADORMITI. CACI INSUSI DOMNUL, CU UN STRIGAT, CU GLASUL UNUI ARHANGHEL SI CU TRAMBITA LUI DUMNEZEU, SE VA POGORA DIN CER, SI INTAI VOR INVIA CEI MORTI IN HRISTOS. APOI, NOI CEI VII, CARE VOM FI RAMAS, VOM FI RAPITI TOTI IMPREUNA CU EI, IN NORI, CA SA INTAMPINAM PE DOMNUL IN VAZDUH; SI ASTFEL VOM FI TOTDEAUNA CU DOMNUL. MANGAIATI-VA UNII PE ALTII CU ACESTE CUVINTE. (1 Tesaloniceni 4:15-18) - Frumoasa nadejde, atat pentru cei adormiti in Hristos cat si pentru cei ce-L slujesc in viata. Dar asta se va intampla numai la venirea Domnului. Pana atunci... ori odihna (pentru cei morti) ori slujire (pentru cei vii).

Astept cele 40 de versete ale dvs.
  #48  
Vechi 04.09.2008, 22:16:34
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Iata raspunsul nostru,al Bisericii Ortodoxe:

19. Mortii Tai vor trai si trupurile lor vor invia! Desteptati-va, cantati de bucurie, voi cei ce salasluiti in pulbere! Caci roua Ta este roua de lumina si din sanul pamantului umbrele vor invia.(Isaia 26,19) Iata si despre care morti vorbeste acest text:
52. Mormintele s-au deschis si multe trupuri ale sfintilor adormiti s-au sculat.
53. Si iesind din morminte, dupa invierea Lui, au intrat in cetatea sfanta si s-au aratat multora.(Matei 27, 52-53) Aceasta profetie e valabila pentru intreg poporul lui Dumnezeu, nu numai pentru un grup restrans de oameni. Altfel Dumnezeu ar fi nedrept. Odata cu infrangerea mortii de catre Hristos, se schimba si starea celor morti, altfel totul ar fi ilogic.

4. Ca noi, cei ce suntem in cortul acesta, suspinam ingreuiati, de vreme ce dorim sa nu ne scoatem haina noastra, ci sa ne imbracam cu cealalta pe deasupra, ca ceea ce este muritor sa fie inghitit de viata.
5. Iar Cel ce ne-a facut spre aceasta este Dumnezeu, Care ne-a dat noua arvuna Duhului.
6. Indraznind deci totdeauna si stiind ca, petrecand in trup, suntem departe de Domnul,
7. Caci umblam prin credinta, nu prin vedere,
8. Avem incredere si voim mai bine sa plecam din trup si sa petrecem la Domnul.
9. De aceea ne si straduim ca, fie ca petrecem in trup, fie ca plecam din el, sa fim bineplacuti Lui. (II Corinteni 5, 4-9)
21. Caci pentru mine viata este Hristos si moartea un castig.
22. Daca insa a vietui in trup inseamna a da roada lucrului meu, nu stiu ce voi alege.
23. Sunt strans din doua parti: doresc sa ma despart de trup si sa fiu impreuna cu Hristos, si aceasta e cu mult mai bine;
24. Dar este mai de folos pentru voi sa zabovesc in trup. (Filipeni 1,21-24)

Cum e posibil ,,sa doresc sa ma despart de trup si sa fiu impreuna cu Hristos, si aceasta e cu mult mai bine.,, si sa fiu intr-o stare de adormire dupa cum ziceti voi Poti sa fii adormit si sa petreci cu Domnul intr-o stare de inconstienta? Textul e clar:,,voim mai bine sa plecam din trup si sa petrecem la Domnul.,,

Daca Sfantul Pavel si Biserica primara ar fi inteles textul si moartea dupa cum gresit interpretati voi, mesajul acestor texte ar fi ca Pavel s-a saturat de slujirea sa si ar fi mai bine pentru el sa petreaca intr-o stare de inconstienta decat sa se ocupe de cei pe care Hristos i-A trimis sa-i pastoreasca. A obosit Pavel sau s-a plictisit de ei de vrea sa doarma somnul mortii si impreuna cu Hristos?

22. Ci v-ati apropiat de muntele Sion si de cetatea Dumnezeului celui viu, de Ierusalimul cel ceresc si de zeci de mii de ingeri, in adunare sarbatoreasca,
23. Si de Biserica celor intai nascuti, care sunt scrisi in ceruri si de Dumnezeu, Judecatorul tuturor,si de duhurile dreptilor celor desavarsiti,
24. Si de Iisus, Mijlocitorul noului testament, si de sangele stropirii care graieste mai bine decat al lui Abel. (Evrei 12, 22-24)
Este inconstienta o trasatura a dreptilor celor desavarsiti? Cum sa fii desavarsit adormit?

19. Era un om bogat care se imbraca in porfira si in vison, veselindu-se in toate zilele in chip stralucit.
20. Iar un sarac, anume Lazar, zacea inaintea portii lui, plin de bube,
21. Poftind sa se sature din cele ce cadeau de la masa bogatului; dar si cainii venind, lingeau bubele lui.
22. Si a murit saracul si a fost dus de catre ingeri in sanul lui Avraam. A murit si bogatul si a fost inmormantat.
23. Si in iad, ridicandu-si ochii, fiind in chinuri, el a vazut de departe pe Avraam si pe Lazar in sanul lui.
24. Si el, strigand, a zis: Parinte Avraame, fie-ti mila de mine si trimite pe Lazar sa-si ude varful degetului in apa si sa-mi racoreasca limba, caci ma chinuiesc in aceasta vapaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ti aminte ca ai primit cele bune ale tale in viata ta, si Lazar, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mangaie, iar tu te chinuiesti.
26. Si peste toate acestea, intre noi si voi s-a intarit prapastie mare, ca cei care voiesc sa treaca de aici la voi sa nu poata, nici cei de acolo sa treaca la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, parinte, sa-l trimiti in casa tatalui meu,
28. Caci am cinci frati, sa le spuna lor acestea, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin.
29. Si i-a zis Avraam: Au pe Moise si pe prooroci; sa asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, parinte Avraam, ci, daca cineva dintre morti se va duce la ei, se vor pocai.
31. Si i-a zis Avraam: Daca nu asculta de Moise si de prooroci, nu vor crede nici daca ar invia cineva dintre morti. (Luca 16)

Mantuitorul da numele lui Lazar pentru ca acesta pilda (istorisire) este luata din realitate spre deosebire de celelalte pilde in care nu da nici un nume. Rostul pildei e si acela de a arata ascultarea de ierarhia bisericeasca instituita de Dumnezeu, de Moise si prooroci in VT si de Apostoli si urmasii lor hirotoniti prin punerea mainilor: episcopii si preotii in NT. Noi facem ascultare de acesta ierarhie caci ,,Ascultarea este mai buna decat jertfa si supunerea mai buna decat grasimea berbecilor.
23. Caci nesupunerea este un pacat la fel cu vrajitoria si impotrivirea este la fel cu inchinarea la idoli.,,(I Regi 15,22-23) De cine a facut ascultare Miller, Hellen White si incepatorii sectei voastre?

Voi continua.

  #49  
Vechi 04.09.2008, 22:37:30
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Matei 16-28
Adevarat graiesc voua: Sunt unii din cei ce stau aici care nu vor gusta moartea pana ce nu vor vedea pe Fiul Omului venind in Imparatia Sa.
  #50  
Vechi 05.09.2008, 09:09:00
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Daca sufletul, in urma mortii nu ar fi nemuritor, ce diferenta ar mai fi intre un pacatos si un drept, in tot rastimpul asta dintre moarte si judecata universala?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17