Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.01.2010, 15:03:13
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Bisericile nu se construiesc din bani publici.
Ele se ctitoresc si sunt construite aproape integral din donatiile dealungul a ani de zile ale credinciosilor din zona. Pictura, renovarile si constructia sunt meritul credinciosilor.
Statul plateste salariile preotilor.



Bugetul este facut nedrept. Armata primeste pe timp de criza bani de avioane , dar se inchid fabrici si oamenii raman fara locuri de munca.
Calitatea invatamantului nu este dat de nr de scoli, ci de calitatea profesorilor.



Se pot face scoli si in sate mici cu 5 copii si mi se pare normal, dar nu se fac, nu pt ca nu au cladiri, ci pt ca nu au cadre didactice.
Nu bugetul e problema , ci lipsa oamenilor. Si daca cineva are ceva cu profesorii ca nu se duc acolo, fa si tu o facultate si du-te intr-un sat uitat de lume fara doctor, fara mijloc de trasport si politie.



Era o campanie acum ceva timp, la Cronica Carcotasilor in care cumparau autobuz pt elevi sa se poata duce la scoala, si sa nu mai mearga pe jos.
Si au dat prin sms bani si crestinii, dar acum nu poate sa anunte, am donat ca sa aveti domniile voastre constinta impaca ca au dat la biserica si nu au dat pt scoala.

Si ma intreb cel care a deschis discutia, a donat atunci la cronica carcotasilor printr-un mic sms, sau se aseamana cu crestini fara fapta pe care ii dispretuieste, care vorbesc mult si fac putin?
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.01.2010, 15:16:14
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Iar sanatetea , da primeste f putini bani in comparatie cu cat ar fi nevoie.


Unii preoti isi vand apartamentul sa isi construiasca Biserica. Doctorii fac asa, isi vand apartamentul ca sa imbunatateasca calitatea servicilor medicale? Sau dau din banii primiti pt spital?
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 21.01.2010, 11:44:07
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Unii preoti isi vand apartamentul sa isi construiasca Biserica.
E normal sa isi vanda apartamentul, pentru ca fara biserica terminata, nu le iese nici un ban. Vanzarea apartamentului nu e sacrificiu, ci investitie. Odata biserica terminata, se rezolva si problema unui nou apartament.

La fel cum sunt si spagile de zeci de mii de euro pe care trebuie sa le dai ca sa "prinzi" parohie in Bucuresti.

Chiar se mai indoieste cineva ca BOR este un S.R.L. de succes?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.01.2010, 11:46:29
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
E normal sa isi vanda apartamentul, pentru ca fara biserica terminata, nu le iese nici un ban. Vanzarea apartamentului nu e sacrificiu, ci investitie. Odata biserica terminata, se rezolva si problema unui nou apartament.

La fel cum sunt si spagile de zeci de mii de euro pe care trebuie sa le dai ca sa "prinzi" parohie in Bucuresti.

Chiar se mai indoieste cineva ca BOR este un S.R.L. de succes?
deci doctorii ar tb sa devina preoti ca ei nu vor bani si nu-si vand apartamentele, iar preotii sa devina doctori....mda.
tu cata spaga ai dat?
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.01.2010, 11:53:56
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
tu cata spaga ai dat?
Cui?

Citat:
deci doctorii ar tb sa devina preoti ca ei nu vor bani si nu-si vand apartamentele, iar preotii sa devina doctori....mda.
Analogia ta pica fix ca nuca in perete.

Un preot care e stapan pe biserica lui e singur in biserica, si colecteaza bani de la credinciosi. Inmormantari, botezuri, cununii, etc. Bani pe care ii pastreaza (ma rog, probabil ca trebuie sa cotizeze mai sus, dupa cerinte).

Un medic lucreaza intr-un spital, deci e angajat. Nu are control total asupra spitalului, ci e o rotita intr-o organigrama. Deci nu vad de ce medicul a contribui financiar cu ceva la spitalul unde lucreaza.

Nimeni nu zice ca doctorii nu vor bani. E normal sa vrea bani, mai ales dupa ce isi tocesc coatele prin scoli vreo 6 ani, dupa aia mai fac si rezidentiat ceva ani, si tot asa.

Asta ca sa nu mai mentionez ca doctorii ofera un serviciu palpabil si cuantificabil in lumea asta, nu intr-o ipotetica lume de dupa moarte.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.01.2010, 12:27:14
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Cui?



Analogia ta pica fix ca nuca in perete.

Un preot care e stapan pe biserica lui e singur in biserica, si colecteaza bani de la credinciosi. Inmormantari, botezuri, cununii, etc. Bani pe care ii pastreaza (ma rog, probabil ca trebuie sa cotizeze mai sus, dupa cerinte).

Un medic lucreaza intr-un spital, deci e angajat. Nu are control total asupra spitalului, ci e o rotita intr-o organigrama. Deci nu vad de ce medicul a contribui financiar cu ceva la spitalul unde lucreaza.

Nimeni nu zice ca doctorii nu vor bani. E normal sa vrea bani, mai ales dupa ce isi tocesc coatele prin scoli vreo 6 ani, dupa aia mai fac si rezidentiat ceva ani, si tot asa.

Asta ca sa nu mai mentionez ca doctorii ofera un serviciu palpabil si cuantificabil in lumea asta, nu intr-o ipotetica lume de dupa moarte.
inceram decat sa-ti sugerez ca nuca e la tine

n-am auzit ca un preot sa fie stapan pe biserica. poti sa vii cu niste acte de proprietate, ceva? si preotul este bugetar, daca e privim partea lumeasca. docotrul nu trebuie sa contribuie la spital, dar din spagi poate imbunatati conditiile bolnavilor, daca e acu sa facem pe lupul moralist.
stii ca si preotii isi tocesc coatele prin scoli, si tot asa? hai sa vedem si barna din ochiul nostru.
ai facut o statistica sa vezi cati oameni sunt omorati de medici? cum lasa sa moara fara sa aibe vreun regret, pe cei care nu au bani sa le dea?
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.

Last edited by anaana71; 21.01.2010 at 12:30:04.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 21.01.2010, 12:32:44
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Bisericile nu se construiesc din bani publici.
Ele se ctitoresc si sunt construite aproape integral din donatiile dealungul a ani de zile ale credinciosilor din zona. Pictura, renovarile si constructia sunt meritul credinciosilor.
Statul plateste salariile preotilor.
Inseamna ca nu ai auzit de suplimetarea bugetului de anul trecut alocat construirii/renovarii de biserici. E drept ca preotii cersesc (imi asum termenul) bani si de la enoriasi dar asta nu inseamna ca nu primesc de la buget.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 21.01.2010, 12:57:50
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
hai sa vedem si barna din ochiul nostru.
Nu sunt nici medic, nici preot, deci nu stiu la care "noi/nostru" te referi.

Citat:
stii ca si preotii isi tocesc coatele prin scoli, si tot asa?
Diferenta e ca responsabilitatea unui medic e mult mai mare decat a unui preot. Un medic ale carui cunostinte sunt superficiale poate face mult rau, si, hopefully, e raspunzator pentru asta, civil si penal.
Daca un popa e prost pregatit in teologie, cine il trage la raspundere? Enoriasii? Cei dintre care o parte nici nu au citit biblia si habar nu au de istoria crestinismului?

Deci treaba aia cu tocitul coatelor nu se transfera in lumea reala in acelasi fel, pentru ca responsabilitatile celor doua meserii sunt total diferite. La fel si consecintele, in caz de erori.

Citat:
ai facut o statistica sa vezi cati oameni sunt omorati de medici? cum lasa sa moara fara sa aibe vreun regret, pe cei care nu au bani sa le dea?
E normal ca oamenii mai si mor, si e normal si ca uneori medicii gresesc. Da, exista si rea vointa. Dar nu poti sa spui asta incercand sa ii faci pe popi sa arate bine in comparatie cu medicii. Asta din cauza ca medicii au de a face cu oameni bolnavi, si unii, din pacate mor. Responsabilitatea pe care o are un medic pe umerii lui nu se compara cu cea a unui popa.

Cat despre spaga, obiceiul va exista atata timp cat Statul plateste salarii disproportionat de mici. Ti se pare normal ca un medic rezident, dupa 6, 7 ani de scoala sa aiba salariu 1000 ron net?

Citat:
n-am auzit ca un preot sa fie stapan pe biserica. poti sa vii cu niste acte de proprietate, ceva?
Hai sa fim seriosi. Cand bunicul meu a murit, acum 4 ani, slujba de inmormantare a avut loc la biserica de care apartine. Preotul de acolo nu s-a obosit sa vina pana acasa, desi bunica mea l-a rugat, si e o femeie care e in fiecare duminica in biserica.
Pana la urma, a gasit un preot tanar, foarte de treaba, care a batut drumul din celalalt capat al orasului, in plina iarna, si l-a impartasit pe bunicul meu.
La slujba de inmormantare bunica mea a insistat ca la slujba sa participe si preotul care l-a impartasit. S-a lasat cu scandal. Dupa indelungi negocieri, preotul celalalt a acceptat, dar greu. Foarte teritorial omul. Asta ca sa nu iti spun si ca urmatorul preot al bisericii respective, dupa ce el moare sau iese la pensie, e fiul lui.

E un lucru foarte bine stiut ca parohiile se iau pe spaga, din simplul motiv ca odata ce ai una, ies bani. Cu cat e mai bogata parohia, cu atat mai mare spaga.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 21.01.2010, 13:22:12
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nu sunt nici medic, nici preot, deci nu stiu la care "noi/nostru" te referi.
Diferenta e ca responsabilitatea unui medic e mult mai mare decat a unui preot. Un medic ale carui cunostinte sunt superficiale poate face mult rau, si, hopefully, e raspunzator pentru asta, civil si penal.
Daca un popa e prost pregatit in teologie, cine il trage la raspundere? Enoriasii? Cei dintre care o parte nici nu au citit biblia si habar nu au de istoria crestinismului?
Deci treaba aia cu tocitul coatelor nu se transfera in lumea reala in acelasi fel, pentru ca responsabilitatile celor doua meserii sunt total diferite. La fel si consecintele, in caz de erori.
E normal ca oamenii mai si mor, si e normal si ca uneori medicii gresesc. Da, exista si rea vointa. Dar nu poti sa spui asta incercand sa ii faci pe popi sa arate bine in comparatie cu medicii. Asta din cauza ca medicii au de a face cu oameni bolnavi, si unii, din pacate mor. Responsabilitatea pe care o are un medic pe umerii lui nu se compara cu cea a unui popa.
Cat despre spaga, obiceiul va exista atata timp cat Statul plateste salarii disproportionat de mici. Ti se pare normal ca un medic rezident, dupa 6, 7 ani de scoala sa aiba salariu 1000 ron net?
Hai sa fim seriosi. Cand bunicul meu a murit, acum 4 ani, slujba de inmormantare a avut loc la biserica de care apartine. Preotul de acolo nu s-a obosit sa vina pana acasa, desi bunica mea l-a rugat, si e o femeie care e in fiecare duminica in biserica.
Pana la urma, a gasit un preot tanar, foarte de treaba, care a batut drumul din celalalt capat al orasului, in plina iarna, si l-a impartasit pe bunicul meu.
La slujba de inmormantare bunica mea a insistat ca la slujba sa participe si preotul care l-a impartasit. S-a lasat cu scandal. Dupa indelungi negocieri, preotul celalalt a acceptat, dar greu. Foarte teritorial omul. Asta ca sa nu iti spun si ca urmatorul preot al bisericii respective, dupa ce el moare sau iese la pensie, e fiul lui.
E un lucru foarte bine stiut ca parohiile se iau pe spaga, din simplul motiv ca odata ce ai una, ies bani. Cu cat e mai bogata parohia, cu atat mai mare spaga.
daca nu esti nici medic nici preot, atunci de ce tot arunci cu piatra si vezi doar nenorocirile preotilor, iar restul sunt crini imaculati. despre "barnba" asta vorbesc.
mooama ce m-am linistit, bine ca doctorul omora, dar mde.... raspunde penal si civil. poate intr-o alta lume, ca pana acum n-am vazut doctori la puscarie.
poti sa faci o plangere la Patriarhie, si poti sa tragi la raspundere ce preot vrei.
preotii isi tocesc coatele pe bancile scolii pentru cine? pentru extraterestrii, pt harry potter, sau alba ca zapada?
nu vorbim aici de cei care din pacate mor, care au 100 de ani. daca nu ai cazuri in familie, mai bine nu vorbi. cand vezi un baiat de 23 de ani ca moare din cauza ca medicii sunt incompeneti, si pe urma mai sunt si obraznici, si cand bunica ta este lasata sa moara, pentru ca si asa e batrana si mai bine sa moara acasa, ca sa scape ei de hartogaraie.... sa-ti mai spun? sa-ti spun cum mor copii la nastere, daca nu dai bani??? SA-TI MAI SPUN?????
daca vrei sa ai salariu mare, nu te mai faci medic sau profesor. aceste facultati de fac doar din vocatie nu ca sa ai un trai decent. nu ma apuc sa fac medicina si pe urma sa ma plang ca am salariu 1000net, pt ca stiu de cand dau la facultate.
vino sa-l vezi pe preotul de la parohia care sunt arondata, daca e slujba il gasesti la biserica, daca nu il gasesti in acasele oamenilor, ATENTIE! nu sa ia bani, ci sa dea, se duce cu mancare, cu apa, sta la capul celor bolnavi (aici vb de cancer, nu varsat de vant), face milostenii, mereu are o vorba buna de spus, mereu e vesel si gata sa-ti sara in ajutor. a convins multe familii nevoiase sa faca si nunta religioasa (gratis), si le-a dat bani spunand ca pune si el o piatra la temelia familiei. nu intotdeauna vine muntele la mahomed, trebuie si mahomed sa se duca la munte. daca crezi cu adevarat in Dumnezeu, vei gasi si preotul de care ai nevoie. dar nu, e mai simplu sa vedem un caz si sa-l generalizam.
uite ca eu nu stiu asta cu spaga, ca nu ma ocup de asa ceva si pana nu vad cu ochii mei, nu ma apuc sa fac pe lupul moralist.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 21.01.2010, 13:45:26
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Cui?



Analogia ta pica fix ca nuca in perete.

Un preot care e stapan pe biserica lui e singur in biserica, si colecteaza bani de la credinciosi. Inmormantari, botezuri, cununii, etc. Bani pe care ii pastreaza (ma rog, probabil ca trebuie sa cotizeze mai sus, dupa cerinte).

Un medic lucreaza intr-un spital, deci e angajat. Nu are control total asupra spitalului, ci e o rotita intr-o organigrama. Deci nu vad de ce medicul a contribui financiar cu ceva la spitalul unde lucreaza.

Nimeni nu zice ca doctorii nu vor bani. E normal sa vrea bani, mai ales dupa ce isi tocesc coatele prin scoli vreo 6 ani, dupa aia mai fac si rezidentiat ceva ani, si tot asa.

Asta ca sa nu mai mentionez ca doctorii ofera un serviciu palpabil si cuantificabil in lumea asta, nu intr-o ipotetica lume de dupa moarte.

Se vede ca habar nu ai despre organizatia parohiei ci iti iei informatiile din ziare
Nu, preotul nu este stapan pe parohia lui biserica nu e proprietatea lui
apoi, orice biserica are un consiliu parohial , preotul nu dispune dupa bunul plac de banii biserici, consiliul parohial impart banii bisericii in functie de necesitati, pt preot, pt cantareti pt paraclisier pt lumina, caldura, pt achizitionarea de lumanari, tamaie si pt activitatile parohiei, toti banii stransi intr-o duminica sunt numarati si predati cu proces verbal, nu-i baga nimeni in buzunar pe ascuns, cei ce fac parte din consiliile parohiale cunosc aceste detalii
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoanele din scoli alexina Stiri, actualitati, anunturi 95 03.03.2014 12:36:26
Scoli ortodoxe iana Despre Biserica Ortodoxa in general 5 27.10.2013 23:04:36
De ce Biserica nu infiinteaza scoli ortodoxe pentru clasele I-VIII ? Otilia12 Despre Biserica Ortodoxa in general 82 09.06.2013 12:20:08
Religia in scoli Maria_1 Generalitati 13 09.03.2012 15:08:56
Icoanele din scoli eu4talk Stiri, actualitati, anunturi 15 26.06.2007 21:00:04