Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #491  
Vechi 14.01.2013, 22:59:34
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Va tine seama cel, care are duhovnic; ceilalti vor tine cont de muschii lor.
Asta am vrut să e fac să înțelegi, că cei care au demonstrat nu cred că au duhovnici, chiar au ținut cont de mușchii lor.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dar ce esti atat de furios?!? Linisteste-te, frate!
Ți se pare. Sunt foarte liniștit.
Reply With Quote
  #492  
Vechi 14.01.2013, 23:05:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Asta am vrut să e fac să înțelegi, că cei care au demonstrat nu cred că au duhovnici, chiar au ținut cont de mușchii lor.



Ți se pare. Sunt foarte liniștit.
Doar ni s-a spus ca nu a fost nici un preot la demonstratie, ca sa fie o demonstratie mai crestina, bazata pe tacere si rugaciune. Au facut si oamenii ce au putut. Sa nu ii judecam, Ovidiu!

In rest, daca esti linistit, e bine; totul e, ca si mesajele tale sa emane si sa inspire liniste. Nu e nimeni perfect aici, deci e loc de mai bine la toti.
Te rog sa ma ierti daca te-am suparat cu ceva.
Reply With Quote
  #493  
Vechi 14.01.2013, 23:08:49
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
nici parintele meu nu pomeneste de vreo demonstratie, dar indeamna la ferminate si rabdare. spune ca daca autoritatile vor vedea ca suntem multi care respingem actele biometrice se va da o derogare (deja au publicat ca se poate elibera la cerere cartea de identitate fara bio)...
Asta spuneam și eu: să urmăm sfatul duhovnicului și nu propia noastră lege și gândire și nicidecum sfaturile anonimilor de pe diferie siteuri (d-na judecător) sau organizatori anonimi ai diferitelor demonstrații.
Reply With Quote
  #494  
Vechi 14.01.2013, 23:20:06
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Doar ni s-a spus ca nu a fost nici un preot la demonstratie, ca sa fie o demonstratie mai crestina, bazata pe tacere si rugaciune. Au facut si oamenii ce au putut. Sa nu ii judecam, Ovidiu!
Mihaela nu am judecat pe nimeni! Doar am sesizat un fapt, de care poate să vă feriți și voi pe viitor.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Te rog sa ma ierti daca te-am suparat cu ceva.
Păcat că luați totul de bun - toate acțiunile astea care nu au nici o bază, nici o legătură cu învățătura noastră creștină ortodoxă, care nu vor face decât să strice adevărata luptă, lupta prin rugăciune, răbdare, ascultare, printr-o viață liturgică intensă, prin comuniunea noatră cu Dumnezeul-om Iisus Hristos. Când ne vom uni organic cu Persoana lui Hristos, când simțiea noastră va deveni simțire de Hristos, când conștiința noastră va deveni conștiință de Hristos, când viața noastră va deveni viață de Hristos, când sufletul nostru va deveni suflet de Hristos, când noi nu vom mai trăi în noi înșine, ci Hristos trăiește în noi, cine ne mai poate despărți de El?

Te rog să mă ierți și tu, și te mai rog să ai în vedere că nu sunt potrivnic, ci doar caut adevărul, dar am certitudinea că adevărul cu siguranță nu stă în asemenea practici, înființate, conduse și susținute de anonimi.

Last edited by ovidiu b.; 14.01.2013 at 23:36:38.
Reply With Quote
  #495  
Vechi 14.01.2013, 23:22:35
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
S-ar putea sa fie cartea scrisa de par.Pantelimon de la man.Ghighiu .Nu mai stiu sigur ,daca voi avea timp o sa rasfoiesc cartea sa vad daca e scris acolo.
Dar sigur parintele a spus asta
Vreau să văd negru pe alb și exact unde, în ce context.
Reply With Quote
  #496  
Vechi 14.01.2013, 23:50:07
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Mihaela nu am judecat pe nimeni! Doar am sesizat un fapt, de care poate să vă feriți și voi pe viitor.



Păcat că luați totul de bun - toate acțiunile astea care nu au nici o bază, nici o legătură cu învățătura noastră creștină ortodoxă, care nu vor face decât să strice adevărata luptă, lupta prin rugăciune, răbdare, ascultare, printr-o viață liturgică intensă, prin comuniunea noatră cu Dumnezeul-om Iisus Hristos. Când ne vom uni organic cu Persoana lui Hristos, când simțiea noastră va deveni simțire de Hristos, când conștiința noastră va deveni conștiință de Hristos, când viața noastră va deveni viață de Hristos, când sufletul nostru va deveni suflet de Hristos, când noi nu vom mai trăi în noi înșine, ci Hristos trăiește în noi, cine ne mai poate despărți de El?

Te rog să mă ierți și tu, și te mai rog să ai în vedere că nu sunt potrivnic, ci doar caut adevărul, dar am certitudinea că adevărul cu siguranță nu stă în asemenea practici, înființate, conduse și susținute de anonimi.
Ma bucur ca am facut PACE, caci dialogul acesta nu-si prea avea rostul. Nu ma vei vedea pe mine pe strada demonstrand...
Reply With Quote
  #497  
Vechi 15.01.2013, 00:08:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Doar ni s-a spus ca nu a fost nici un preot la demonstratie, ca sa fie o demonstratie mai crestina, bazata pe tacere si rugaciune. Au facut si oamenii ce au putut. Sa nu ii judecam, Ovidiu!
In traducere libera: sa nu-i judeci tu pe ai nostri ca noi avem grija sa-i judecam pe cei care nu sunt ai nostri.

Chiar daca spunem prostii fara sens, important e sa le spunem.

Stim vorba: dupa roade ii veti cunoaste.
O miscare care a produs fenomene atat de penibile ca demonstratiile in cauza si discursuri sectare ca ale doamnei judecator si nu doar, ca sa nu mai vorbim de calitatile morale si intelectuale ale sustinatorilor ei, spune multe despre ea insasi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.01.2013 at 00:32:41.
Reply With Quote
  #498  
Vechi 15.01.2013, 00:11:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Sunt unii care isi fac probleme in privinta existentei lor, daca nu-si vor putea ridica banii de la banca, in lipsa cip-ului.
Iata ca se poate:
http://www.evz.ro/detalii/stiri/trai...m_campaign=b13

Am vazut un film despre un batran di Suedia, care traia in padure intr-o cocioaba mai darapanata descat acesta, dar era bland de i se asezau pasarele pe mana, iar veveritele nu se temeau de loc de el. Smerenia!
Serios?

Si tu ce ai de gand?

Ai sa vii in Romania sa te retragi printr-o padure pe aici sau le preferi totusi pe cele de acolo?

Ce mai astepti?

N-ai auzit ca daca nu faci lepadare inca de pe acum, este cadere si ai primesti cipul pentru comoditatile lumesti?

Asa au decretat sefii tai.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.01.2013 at 00:25:30.
Reply With Quote
  #499  
Vechi 15.01.2013, 00:12:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Stii ca primele televizoare aratau altfel, erau cu lampi. Chiar daca azi avem televizoare cu plasma, mult mai sofisticate, tot televizoare sunt. Probabil ca si cipul va deveni tot mai sofisticat pana la venirea Antihristului, dar tot cipuri vor fi. Din cate am inteles, pecetea Antihristului va fi vizibila. Cipurile actuale se introduc subcutanat; dar cine stie cum va evolua stiinta pana atunci.
Pecete nepecete, doar cip sa fie ca altfel am fi dezamagiti cumplit!
Munca de o viata pe formuri si bloguri, ruinata!
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #500  
Vechi 15.01.2013, 00:15:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Si eu pot sa folosesc niste cuvinte jignitoare,asa cum am demonstrat mai sus.

Unii duhovnici sunt mai deschisi acceptarii comenzii politice despre cipuri, altii prefera sa asculte doar de Duhul Sfant. Nu trebuie sa ne miram.
Pai deja ai folosit, cei care nu sunt cu voi, secta cipofoaba, sunt "deschisi acceptarii comenzii politice" spre deosebire chipurile de sectarii care "prefera sa asculte doar de Duhul Sfant".

Atata ipocrizie si nesimtire intr-un singur mesaj, mai rar.

Dar nu pentru prima data.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.01.2013 at 00:23:32.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53