Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 19.07.2009, 19:26:38
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu este gresit nicicum. Iisus,Isus,Hristos,Cristos,Christos etc.
  #502  
Vechi 19.07.2009, 19:31:18
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
"Și a sfârșit Dumnezeu în ziua a șasea lucrarea Sa, pe care a făcut-o; iar în ziua a șaptea S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut. Și a binecuvântat Dumnezeu ziua a șaptea și a sfințit-o, pentru că într-însa S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut și le-a pus în rânduială."
Eu cred ca nu specifica nici ca e sambata nici ca e duminica!
Textul original ebraic (Facerea 2,3) indica fara nici un dubiu ca este vorba de ziua a saptea, ziua a saptea fiind evident sambata. Deci Dumnezeu a sfintit, a binecuvantat si s-a odihnit in ziua sambetei. Lucrul acesta nu poate fi contestat de catre nimeni.

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
S-a ales sambata abia dupa ce Moise i-a scos pe evrei din Egipt in semn de recunostinta pentru scaparea din robie.
In amintirea scaparii din robie s-a instituit Pastele si nu Sabatul. Institutia Sabatului (sambata, ziua a saptea a saptamanii) exista inca de la facerea lumii, nu era nevoie sa fie "aleasa" cu ocazia exodului. Insasi porunca a IV-a a Decalogului (Iesirea 20,8-11) face trimitere la ziua a saptea ca amintitoare a Creatiunii si nu a Exodului:

"Adu-ți aminte de ziua odihnei, ca să o sfințești. Lucrează șase zile și-ți fă în acelea toate treburile tale, Iar ziua a șaptea este odihna Domnului Dumnezeului tău: să nu faci în acea zi nici un lucru: nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici sluga ta, nici slujnica ta, nici boul tău, nici asinul tău, nici orice dobitoc al tău, nici străinul care rămâne la tine,

în șase zile a făcut Domnul cerul și pământul, marea și toate cele ce sunt într-însele, iar în ziua a șaptea S-a odihnit. De aceea a binecuvântat Domnul ziua a șaptea și a sfințit-o."

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Insa nu a afirmat nimeni cum ca ar fi tinut duminica,sau mai mult,cum ca pana atunci ar fi avut vreo zi de odihna.
Asa ca acum e randul tau sa raspunzi. Asteptam.
Totusi nu s-a raspuns la intrebarea mea, vad ca e nevoie s-o reformulez. Daca Adam si urmasii lui nu au avut o zi de odihna (aceasta fiind evident sambata si nu duminica), Dumnezeu a sfintit si binecuvantat sambata doar asa de flori de mar? In plus, s-a mai si odihnit sambata. Va intreb: avea El oare nevoie de odihna? Dumnezeu oboseste?
  #503  
Vechi 19.07.2009, 19:44:32
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Crestinii SĂRBĂTORESC duminica pentru că în această zi a înviat Hristos
Motivatia aceasta pare laudabila, insa Hristos nu a poruncit niciodata sa se sarbatoreasca duminica, Sambata in schimb, a fost poruncita de Dumnezeu, si aceasta porunca nu a fost anulata.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
, (asezând creatia pe alte temelii decât cele de până atunci)
Creatia a avut loc la inceput si nu a fost "reasezata". Aceasta expresie nu este altceva decat un subrefugiu pentru a motiva reasezarea zilei de odihna/

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Iar in privinta [COLOR=red]cinstirii[/COLOR] vreunei zile apostolul Pavel o spune clar:

[COLOR=#ff0000]Rom.14.6 "Cel ce ține ziua, o ține pentru Domnul; și cel ce nu ține ziua, nu o ține pentru Domnul. Și cel ce mănâncă pentru Domnul mănâncă, căci mulțumește lui Dumnezeu; și cel ce nu mănâncă pentru Domnul nu mănâncă, și mulțumește lui Dumnezeu." [/COLOR]

Col 2.16-17 "Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură, sau cu privire la vreo sărbătoare, sau lună nouă, [COLOR=#ff0000]sau la sâmbete[/COLOR], care sunt umbră celor viitoare iar trupul (este) al lui Hristos."
Apostolul spune clar, e adevarat. Din pacate, pentru dvs. nu e deloc clar. Apostolul Pavel in ambele texte, nu se refera la sabatul zilei a saptea, ci la alte sarbatori. Care sarbatori, chiar au legatura cu institutiile ceremoniale ale poporului evreu. Oare intentionat face aceasta confuzie?
  #504  
Vechi 19.07.2009, 19:51:51
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Daca Adam si urmasii lui nu au avut o zi de odihna (aceasta fiind evident sambata si nu duminica), Dumnezeu a sfintit si binecuvantat sambata doar asa de flori de mar? In plus, s-a mai si odihnit sambata. Va intreb: avea El oare nevoie de odihna? Dumnezeu oboseste?
Pai tocmai aia e,ca e metaforic. Dumnezeu nu a facut lumea in 6 zile,ci asa sunt numite etapele de catre autor. Tu printr-o zi intelegi 24 de ore. O zi la Dumnezeu se spune ca are 1000 de ani,nu? Si arata-mi mie unde spune la Facerea ca ziua a saptea este sambata!
  #505  
Vechi 19.07.2009, 19:58:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Creatia a avut loc la inceput si nu a fost "reasezata". Aceasta expresie nu este altceva decat un subrefugiu pentru a motiva reasezarea zilei de odihna/
Momentul in care Creatia a fost reasezata, transfigurata si desavarsita este atunci cand Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu rosteste pe Cruce imediat inainte de a muri: "Savarsitu-s-a."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #506  
Vechi 19.07.2009, 20:01:40
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
de ce pune Hristos accentul pe poruncile relative la aproapele nostru cand este intrebat expres de un tanar credincios?

As dori un raspuns din partea oricui stie sa ne spuna si noua.
Posibil sa puna accentul pe aceste porunci, deoarece respectarea lor este mai mai observabila de catre aproapele. Daca-l iubesti pe aproapele in loc sa-l minti, sa-l furi, sa-l ucizi, etc., faci dovada practica ca respecti Legea lui Dumnezeu. Primele 4 porunci (care exprima iubirea fata de Dumnezeu) nu pot fi atat de usor vazute de catre oameni. Vreau sa atrag atentia asupra unui aspect: Porunca a IV-a, privitoare la pazirea sabatului, se afla la confluenta celor doua mari categorii. In ea gasim atat relatia fata de Dumnezeu, cat si cea fata de semenii. Nu degeaba se afla in miezul Legii Divine. Acesta e si motivul pentru care diavolul incearca s-o stearga din Decalog. Regretabil ca sunt oameni ce-i dau tot concursul la realizarea planului sau diabolic.


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nota: am observat ca de la un timp incoace chiar si (neo)protestantii care posteaza pe aici scriu Iisus Hristos, renuntand la numele Isus Cristos. Sau mi se pare mie?...
Personal am decis sa fac aceasta concesie pe acest forum. Pe forumurile neoprotestante folosesc celelalte forme: Isus, Christos, etc.
  #507  
Vechi 19.07.2009, 20:13:26
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Pai tocmai aia e,ca e metaforic. Dumnezeu nu a facut lumea in 6 zile,ci asa sunt numite etapele de catre autor. Tu printr-o zi intelegi 24 de ore. O zi la Dumnezeu se spune ca are 1000 de ani,nu?
Mi se pare absolut nepotrivit pentru un crestin sa infirme creatia lui Dumnezeu in 6 zile. Aceasta este modalitatea ce a deschis calea acceptarii evolutionismului in lumea crestina. Eu inteleg ca atunci cand Cuvantul lui Dumnezeu spune o zi, este vorba despre o zi, si nu un mileniu sau o era geologica. Cand Geneza spune "si a fost o seara, apoi o dimineata: aceasta a fost ziua...." nu pot intelege altceva

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Si arata-mi mie unde spune la Facerea ca ziua a saptea este sambata!
Expresia "ziua a saptea" in ebraica presupune ca e vorba de sabat (sambata), si apoi exista corelatii in Sfanta Scriptura ce ne conduc fara tagada spre sambata ca fiind ziua a saptea. Acest lucru este valabil si pentru perioada noutestamentara, in care ziua intaia (duminica)-ziua invierii lui Hristos a urmat dupa ziua saptea (sambata)- ziua de odihna conform poruncii lui Dumnezeu. Luca 23,56-Luca 24,1
  #508  
Vechi 19.07.2009, 20:24:42
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Momentul in care Creatia a fost reasezata, transfigurata si desavarsita este atunci cand Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu rosteste pe Cruce imediat inainte de a muri: "Savarsitu-s-a."
Se pare ca e necesar sa intram in aspecte teologice mai profunde si nu ma simt capabil sa conduc discutia pe acest drum... Expresia de care pomenesti, a fost rostita de Mantuitorul si cu alte ocazii, si anume in etapele principale ale mantuirii noastre. Mantuirea noastra nu poate fi legata doar de moartea pe cruce, sau de inviere. Reasezarea tuturor lucrurilor va fi realizata pe deplin doar cand El va face un cer nou si un pamant nou. Pana atunci (si avem motiv sa credem ca si dupa) Sabatul nu este o instituire/institutie perimata, reasezata sau eliminata din Planul de Mantuire al lui Dumnezeu.
  #509  
Vechi 19.07.2009, 20:30:35
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intelege ca cele 6 "zile" ale creatiei sunt metaforice! O zi inseamna pt noi oamenii 24 de ore pentru ca atat dureaza miscarea de rotatie a Pamantului. Daca te duci pe alta planeta o sa ai surpriza sa vezi ca o zi tine mai mult sau mai putin (in functie de diametrul acesteia,viteza de rotatie etc.). Pe ce temei poti afirma tu ca la Dumnezeu o zi = 23 h 56' 6''?? Tampenie mai mare ca asta nici ca am auzit! Si pana sa faca Pamantul nici nu avea cum sa dea notiunea de zi pamanteasca,logic!
  #510  
Vechi 19.07.2009, 20:37:27
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

As vrea si eu sa va spun unde am ajuns cu ce am citit, desi poate ca nu prea are legatura cu intrebarile puse mai sus. Pentru inceput, va rog sa intelegeti ca prin crestini eu ma refer la ortodocsi si catolici, iar prin adventisti restu' (si celelalte secte). Acest post e dedicat adventistilor, nu ortodocsilor, pe care ii sfatuiesc sa nu isi piarda timpul citindu-l.

1. Ziua Domnului. Crestinii spun ca e duminica, adventistii sustin ca e sambata. Am citit atat carti ortodoxe cat si carti adventiste, sa vad amandoua punctele de vedere. Si am observat urmatorul lucru: in Biblie, nu exista niciun verset care sa iti porunceasca, indemne, sfatuiasca etc. sa tii ziua sambetei sau ziua duminicii. Iar cand Domnul a facut asta, a mentionat clar ca e doar pentru evrei, atunci cand I-a scos din Egipt. Deci cand vine cineva la tine si iti spune, dar uite in Biblie scrie ca Domnul ne-a dat ziua sambetei (sau a duminicii, dupa caz) ca zi de odihna, poti sa ii spui in fata ca e un gogonat.
Acum sa vorbim mai serios: crestinismul are multe lucruri care s-au transmis prin Traditie; adventismul se bazeaza numai si numai pe ce spune Biblia. La crestini e clar: prin Traditie s-a transmis ziua duminicii ca de odihna si legatura cu Dumnezeu, nu neaparat ca ar fi ziua de odihna a creatiei; ci pentru ca este ziua de inviere a lui Hristos, izbanda Lui asupra mortii si mantuirea noastra, adevarata lucrare, creatie, a lui Dumnezeu. La adventisti e putin mai neclar: ei, literalmente, in loc sa se inchine la Iisus, se inchina la VT, considera VT deasupra lui Iisus, negand Traditia, negand 1800 de ani de crestinism.
Daca in VT scrie in ziua a saptea Domnul S-a odihnit de cele create, no aia e ziua. Crestinii argumenteaza ca nu se mentioneaza care zi e cea sfintita de Dumnezeu; se specifica numai numarul; dar apoi, adventistii spun: cand Domnul I-a scos pe evrei din Egipt le-a spus sa tina Sabatul, ziua a saptea pe care El a sfintit-o. Eu inclin sa cred ca evreii, daca au folosit acest sistem de numerotare a zilelor, ca sambata fiind ziua a 7-a mai tarziu cu vreo 400 de ani, si atunci cand s-a scris Geneza se intelegea prin ziua a 7-a ca fiind sambata. Deci eu cred ca sambata a fost ziua sfintita de Domnul. Logic, are sens. Dar nu uitati ca noi, crestinii, acceptam duminica prin Traditie, de la Sf. Parinti, de prin anii 100 d.H., si o acceptam ca zi de sarbatoare din cauza Invierii. Iar adventistii, intr-un fel, negand asta, neaga pe oamenii care au stat in jurul lui Iisus (cei care au spus despre duminica), si Il neaga chiar pe El. Adventistii se inchina la VT, in loc sa se inchine la Iisus.
O alta problema ce o ridica adventistii e ca Sf. Constantin, atunci cand a oficializat crestinismul, a dat zi de sarbatoare duminica, si ca de atunci o avem. Pai sa vedeti ce este. Advenstilor le plac sa fie logici. Deci daca toata lumea inainte de 313 sarbatoreau sambata, iar Constantin vine si da lege sa se sarbatoreasca duminica, nu credeti ca dupa atatea sacrificii si mancare la lei ce au fost, crestinii nu s-ar fi revoltat? Nu! Nu s-au revoltat si au acceptat asta, pentru ca ei sarbatorea duminica, si edictul acela nu a facut altceva decat sa confirme asta.
Prin urmare, poti sa te inchini VT, sa il pui pe acelasi taler cu NT (nu uitati ca in VT se regaseste si legea talionului, care e tot o lege,cat si alte porunci si ritualuri vechi), sau sa il consideri, dupa cum ii spune si numele, invechit, implinit, si sa te inchini lui Hristos, care propune alta lege, suprema, cea a iubirii. Nu uitati ca Iisus nu spune nicaieri ca ar trebui sa tinem sambata, si ce e mai important, ce afirma cu atata ardoare adventistii, e ca fara tinerea sambetei nu poti fi mantuit! Mare greseala! Legea iubirii e legea cea noua, ce depaseste cele 10 porunci, legea cea veche care s-a implinit, si a luat sfarsit. Credeti ca Iisus v-ar pedepsi daca L-ati iubi din tot sufletul si nu i-ati tine ziua? Daca mergi cu Dumnezeu 7 zile pe saptamana, si chiar in ziua de sarbatoare dai cu aspiratorul 10 minute, nu mai poti sa fii mantuit?
Si acum aduc in fata cea mai tare arma, pe care adventistii, in prostia lor, o folosesc sa dovedeasca zadarnic ziua sabatului ca zi de sarbatoare. Versetul acela, sabatul a fost facut pentru om, nu omul pentru sabat; asa ca Iisus este Domn si al sabatului. Repet: cat de prost pot sa fi sa aduci versetul asta ca sa dovedesti tinerea sabatului? Recitit-l! sabatul a fost facut pentru om, nu omul pentru sabat! Asta inseamna intrucatva, ca sabatul e ceva inferior omului! Iisus este Domnul sabatului. Asta inseamna ca El poate sa nu il tina, si de fapt, nici nu il tinea! Si a spus asta cand cineva L-a acuzat de nerespectarea sabatului!

2. Intemeietorii. In mod evident, desi necesita putina gandire, si nu ezitam sa raspundem din prima, e logic ca orice religie a avut un intemeietor. Ortodocsii cred ca Iisus e intemeietorul religiei lor. Acum dau o problema logica. Timp de 1800 de ani, am fost nedespartiti, am fost crestini. In timpul asta, de aproape 2 milenii, un numar infinit de teologi, sfinti, filozofi crestini, invatati etc au dezbatut, au scris, au explicat. Iar dupa 1800 de ani, vine un taran, literalmente un fermier american care spune ca toti astia s-au inselat, si ca el are dreptate. Apoi vine si Ellen G. White, care face unele afirmatii cum ca jupiter (sau saturn, nu mai tin minte) are vreo 4 sateliti (in realitate sunt mai multi, dar numai atatia erau cunoscuti la vremea respectiva), si mai si preconizeaza apocalipsa de vreo 4-5 ori, evident, gresind. Intrebarea mea este: este cumva vreo probabilitate ca respectivii de mai sus sa se fi inselat in ceea ce au declarat cu privire la religie, daca s-au inselat de atatea ori inainte? Logic, sansele de a fi falsi profeti sunt mari, mai ales daca luam in calcul si plagiatura cartilor lui E.G. White. Am vorbit cu adventist pe tema asta; stiti ce mi-a raspuns? Mi-a spus: da, dar alea cu sfarsitul lumii sunt doar spusele unui om, noi credem doar in Biblie. Da, sunt spusele unui om, dar sunt spusele intemeietorului religiei voastre! Care mai spune ca timp de 2 milenii biserica a fost moarta, si ca el detine adevarul!

3. Intrebarile:
1. De ce Iisus n-a pomenit de porunca întâia când a fost întrebat de acel tânăr?
2. De ce Iisus n-a pomenit de porunca a II-a când a fost întrebat de acel tânăr?
3. De ce Iisus n-a pomenit de porunca a III-a când a fost întrebat de acel tânăr?
4. De ce Iisus n-a pomenit de porunca a X-a când a fost întrebat de acel tânăr?

1-3. Iisus nu a pomenit de primele 3 porunci din cauza ca tanarul acela era crestin, iar odata ce s-a prezentat in fata lui Iisus, L-a numit bun, si L0a intrebat, asta includea respectarea lor. Tanarul acela credea in Iisus deja.
4. Se gaseste. Citeste mai bine Marcu: să nu înșeli pe nimeni. Inselarea cuiva, cred ca e logic, e facuta pentru a parveni ceva bunuri.

Citat:
Totusi nu s-a raspuns la intrebarea mea, vad ca e nevoie s-o reformulez. Daca Adam si urmasii lui nu au avut o zi de odihna (aceasta fiind evident sambata si nu duminica), Dumnezeu a sfintit si binecuvantat sambata doar asa de flori de mar? In plus, s-a mai si odihnit sambata. Va intreb: avea El oare nevoie de odihna? Dumnezeu oboseste?
Da, Dumnezeu oboseste. :) Nu uita ca e atotputernic. Legea sabatului nu a fost lasata de la Adam. A fost lasata putin mai inainte de iesirea din Egipt, insa nu era tinuta de evrei. In Biblie, pe care voi o studiati cu asa patos, scrie clar asta. Citeste Biblia! De aceea e formulat asa atunci "aminteste-ti...". Logic: avea Adam nevoie de odihna in timp ce in rai nu era munca? Avea nevoie de odihna Adam dupa aceea, cand Domnul i-a spus ceva despre "sudoarea fruntii", si nu a spus nimic despre odihna?

Am mai multe argumente logice, chiar mai importante si mai clare decate cele dee mai de sus, dar le-am uitat, de obicei eu nu ma consum cu de-astia. Uite, ce e, ce propun eu. Propun ca acest topic sa fie inchis. E un forum pentru crestinii ortodocsi. Adventistii sa discute pe forumurile lor. Daca invatati mai mari decat noi (si crestini si adventisti) nu au putut ajunge la un consens, in mod sigur nu o sa ajungem noi, pe acest forum. Sf. Petru ne avertizeaza de galceava, de discutiile cele pieritoare. Daca se continua discutia, sper sa contina doar ironii si remarci umoristice la adresa absurditatii sectelor. Macar acelea destind spiritul. La revedere!

edit: ziua creatiei are 24 de ore pamantesti. asta o arata si Sf. Parinti.

Last edited by moshu; 19.07.2009 at 20:44:55.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Convertirea unui adventist la ortodoxie kesarion_breb Secte si culte 12 02.08.2010 16:33:30