Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 27.08.2010, 14:11:01
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Asta e o deviere iarasi.
In primul rand ca discutia noastra n-avea nicio legatura directa cu Facerea lumii
In al doilea rand eu nu stiam de aceasta "argumentare" presupusa pe care o fac creationistii. Fiecare cu argumentarea lui. Eu stiu insa multe argumente stiintifice si logice care vin impotriva TE.

Nu mai continui, e evident ca din moment ce nu admiti ca poate exista ceva supra-rational, poti sa-mi tai orice argument care se refera la Dumnezeu pe motiv ca nu cadreaza cu intelegerea ta asupra lumii.
In primul rand era doar un exemplu.
Iar in al doilea rand as vrea sa stiu care este argumentarea ta.
Si mai ales care sunt aceste "multe argumente stiintifice si logice care vin impotriva TE".
Admit ca ar putea sa existe ceva supra-rational.
Dar nu spra-natural.
Reply With Quote
  #512  
Vechi 27.08.2010, 14:11:08
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu vreau sa te contrazic, dar ideea ta este ca morala atee este de fapt tot morala crestina?
In cea mai mare parte da ! Doar ca ei nu stiu ! Europa este crestina pana in maduva oaselor ! Un ateu, nascut si crescut in Europa, este polarizat de crestinism..
Reply With Quote
  #513  
Vechi 27.08.2010, 14:19:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
In cea mai mare parte da ! Doar ca ei nu stiu ! Europa este crestina pana in maduva oaselor ! Un ateu, nascut si crescut in Europa, este polarizat de crestinism..
Nu neg asta.
Cultura te influenteaza.
Dar sa-i confisti ateului pana si moralitatea ...
Sa-i spui ca de fapt nu-i a lui ... nu e corect.
E parere unidirectionala.
Reply With Quote
  #514  
Vechi 27.08.2010, 14:21:06
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu-mi rastalmaci cuvintele ...
Rastalmacirea ta devine chiar rautacioasa.
Atunci inseamna ca am inteles eu altceva din povestea cu naivitatea, si atunci imi cer scuze
Reply With Quote
  #515  
Vechi 27.08.2010, 14:29:23
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
In primul rand era doar un exemplu.
Iar in al doilea rand as vrea sa stiu care este argumentarea ta.
Si mai ales care sunt aceste "multe argumente stiintifice si logice care vin impotriva TE".
Admit ca ar putea sa existe ceva supra-rational.
Dar nu spra-natural.
Argumentare in legatura cu ce? Spre diferenta de catolicism, ortodoxia este focalizata mai mult pe traire. Intotdeauna in ortodoxie argumentarea teologica nu doar ca a venit de la cei cu inalta traire - ca niste oameni iluminati de Dumnezeu -, dar a survenit si doar cu ocazia combaterii unor pareri gresite. Dar chiar si in cazul scrierilor Sfintilor Parinti, acestea (cu exceptia apologiilor) nu au scop imediat de a-i convinge pe necredinciosi, ci de a-i intari pe credinciosi astfel incat sa nu alunece in credinte gresite. Dar in ultima instanta doar Dumnezeu poate convinge omul, in adancul sufletului lui.

Imi permit si eu sa te intreb: de ce nu admiti posibilitatea existentei a ceva (eu zic Cineva) supra-natural, care adica nu se supune cauzalitatii acestui univers?
Reply With Quote
  #516  
Vechi 27.08.2010, 14:42:48
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Atunci inseamna ca am inteles eu altceva din povestea cu naivitatea, si atunci imi cer scuze
Eu nu afirm ca detin adevarul absolut.
Mai ales cand convingerile mele se bazeaza si pe cele afirmate de altii.
Eu nu resping din start nici o teorie, nici o idee.
Asta nu inseamna ca trebuie sa cred tot ce aud.
Sunt oameni care cred ca extraterestrii sunt printre noi ... si au dovezile lor, mii de marturii, oameni respactabili care jura ca i-au vazut fata catre fata, etc, etc.
Sunt mii si mii de astfel de marturii.
Trebuie sa-i cred?
Reply With Quote
  #517  
Vechi 27.08.2010, 14:45:16
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Eu nu afirm ca detin adevarul absolut.
Mai ales cand convingerile mele se bazeaza si pe cele afirmate de altii.
Eu nu resping din start nici o teorie, nici o idee.
Asta nu inseamna ca trebuie sa cred tot ce aud.
Sunt oameni care cred ca extraterestrii sunt printre noi ... si au dovezile lor, mii de marturii, oameni respactabili care jura ca i-au vazut fata catre fata, etc, etc.
Sunt mii si mii de astfel de marturii.
Trebuie sa-i cred?
Nu, am zis eu asta?
Reply With Quote
  #518  
Vechi 27.08.2010, 14:46:01
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Argumentare in legatura cu ce? Spre diferenta de catolicism, ortodoxia este focalizata mai mult pe traire. Intotdeauna in ortodoxie argumentarea teologica nu doar ca a venit de la cei cu inalta traire - ca niste oameni iluminati de Dumnezeu -, dar a survenit si doar cu ocazia combaterii unor pareri gresite. Dar chiar si in cazul scrierilor Sfintilor Parinti, acestea (cu exceptia apologiilor) nu au scop imediat de a-i convinge pe necredinciosi, ci de a-i intari pe credinciosi astfel incat sa nu alunece in credinte gresite. Dar in ultima instanta doar Dumnezeu poate convinge omul, in adancul sufletului lui.

Imi permit si eu sa te intreb: de ce nu admiti posibilitatea existentei a ceva (eu zic Cineva) supra-natural, care adica nu se supune cauzalitatii acestui univers?
Vorbeam noi de diferebta dintre catolici si ortodocsi?

Iti raspund cu o intrebare: de ce as admite?
Reply With Quote
  #519  
Vechi 27.08.2010, 14:49:29
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Nu, am zis eu asta?
Esti amuzant rau, sa sti ... :)
Reformulez:
De ce pe ei nu trebuie sa-i cred, dar pe crestini da?
Reply With Quote
  #520  
Vechi 27.08.2010, 14:55:29
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Vorbeam noi de diferebta dintre catolici si ortodocsi?

Iti raspund cu o intrebare: de ce as admite?
Asta este intrebarea fundamentala, si cred ca tot dialogul de pe forumul asta se invarte in jurul ei.

Pentru crestini credinta in Dumnezeu devine atat de interioara ca si respiratia. Nu cred ca vreun crestin poate sa iti dea un argument rational pentru care crede. Credem in Dumnezeu la fel cum copiii isi iubesc mama. Nimeni nu intreaba un copil de ce isi iubeste mama. Ba din contra, se mira cand nu o iubeste.

De aceea, revenind, consider ca problema credintei este gresit dusa inspre taramul argumentelor. Nu aici este raspunsul. Hristos nu a venit sa ne aduca argumente si filosofii, ci viata. De aceea atata timp cat cineva nu este in legatura cu viata crestina, nici cu intelepciunea si rationalitatea ei nu este in legatura.

Si revenind la legatura cu morala: diferenta intre morala crestina si asa-numita morala atee este ca in vreme ce pentru crestini perceptele morale vin din interior, morala atee este exterioara, de aceea bine a numit-o Marius etica. Nu ca ateii n-ar avea simtaminte, ci motivatia moralei este alta.

Si este corect ce zice Marius - Ortodoxia nu vorbeste despre morala, ci despre viata. Morala este viata crestina privita din exterior. Iar noi nu cautam exteriorul, ci miezul, samburele care este Hristos inauntrul nostru.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
morala



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lipsa de Dumnezeu in viata morala Decebal Morala Crestina 9 06.08.2013 12:02:33
Constiinta morala si legea lui Dumnezeu. georgeval Generalitati 20 15.02.2012 00:37:34
Morala Crestina - importanta ei iRoDiOn Morala Crestina 8 28.09.2011 00:45:33
Bioetica, familia si morala crestina corneliamate Intrebari utilizatori 10 31.05.2011 07:21:11
Morala ortodoxa - o morala a existentei, nu a legilor NagyAttilaPuli Intrebari utilizatori 8 04.07.2010 18:44:22