Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 15.09.2011, 17:29:00
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
De unde stiti ca fac doar un ritual fara substanta? Cunoasteti viata mea de credinta si stiti ca Sfanta Impartasanie nu produce nici o schimbare in viata mea de zi cu zi?
Substanta se referea la Trupul si Singele Domnului. Dumneavoastra mincati o simpla bucata de piine si nuTrupul Domnului; odata cu aceasta Hrana Domnul nostru vine si locuieste in noi. Iar in acest fel ne lasam condusi de Domnul in toate actiunile noastre de zi cu zi. Bucata de piine pe care o mincati dumneavoastra va hraneste trupul si nu sufletul. Schimbarea despre care vorbiti exista, bineinteles, ca Domnul ne ajuta pe toti si El apreciaza orice gest al oricarui om care vrea sa se apropie de EL. Insa, daca Domnul a spus "luati si mincati din aceasta toti. Acesta este Trupul Meu", nu degeaba ne-a lasat aceasta porunca.

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Criteriile dupa care ne va judeca Domnul Iisus Hristos sunt cele din Matei 25:31-46. Considerati ca fac parte din a doua categorie (cea simbolizata de capre)?
Bineinteles ca nu.
Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Stiti cum se vede daca un crestin s-a impartasit cu adevarat cu Hristos? Dupa dragostea si grija sa pentru semenul sau. Pentru ca asta inseamna sa traiasca Hristos in tine.
Cind Domnul a suflat peste noi suflarea de viata ne-a dat ceva din EL. Dragostea pentru semeni, mai mica sau mai mare, o cam au toti oamenii; acesta e darul Domnului pentru fiecare din noi. Atunci cind Cristos locuieste in cineva, acel cineva depaseste granitele posibilului si face imposibilul. Imposibilul in materie de iubire.

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Foarte important pentru mine: sfintii aceia care se roaga, sunt in viata? Sau, sunt duhuri de morti?
Bucurati-va: sint atit persoane in viata cit si suflete care se afla in Rai sau in Purgator si se roaga pentru dumnevoastra. Sa nu uit: printre ei se numara si pacatosi.
Reply With Quote
  #512  
Vechi 15.09.2011, 17:38:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Sa nu uit: printre ei se numara si pacatosi.
Partea asta, cu sfinții care sunt păcătoși, nu o înțeleg. Ați putea detalia ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #513  
Vechi 15.09.2011, 17:57:08
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Dumneavoastra mincati o simpla bucata de piine si nuTrupul Domnului;

Lasa ca o sa venim sa cerem de la dvs. paine si vin, transformate si cu efecte magice garantate.

Scuzati ironia, dar vreau sa arat ca Sfanta Impartasanie este un act de credinta individual si nu o magie bisericeasca.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
odata cu aceasta Hrana Domnul nostru vine si locuieste in noi. Iar in acest fel ne lasam condusi de Domnul in toate actiunile noastre de zi cu zi.
Pai, nu tot cu aceeasi hrana s-au impartasit si preotii pedofili (am dat un exemplu)? De ce nu si-a facut efectul magic si la ei?

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Bucurati-va: sint atit persoane in viata cit si suflete care se afla in Rai sau in Purgator si se roaga pentru dumnevoastra. Sa nu uit: printre ei se numara si pacatosi.
Ma bucur pentru persoanele in viata care se roaga pentru mine.

Cat despre morti .... nu au cum sa se roage, decat daca au fost inviati de Domnul.
Reply With Quote
  #514  
Vechi 15.09.2011, 18:06:19
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Partea asta, cu sfinții care sunt păcătoși, nu o înțeleg. Ați putea detalia ?
Nu ma refeream la faptul ca pacatosii sint sfinti. Mi-am amintit ca exista si destui pacatosi care se roaga acasa sau la biserica pentru schismatici, rataciti, pacatosi. Daca Grasu77 face parte din una din aceste categorii atunci sint multe persoane care se roaga pentru el. Asta era ideia prost exprimata.
Reply With Quote
  #515  
Vechi 15.09.2011, 18:10:41
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Așa cum am spus (și așa cum se vede n-ai înțeles), pâinea dospită nu are nimica, e bună pentru dietă; însă noi vorbim aici despre valoare ei simbolică. Și pentru că tot ți-am promis iată aici un citat dintr-o sursă pur ortodoxă:

"Pâinea dospită este chipul vieții încă necurățite prin sfântul botez și neeliberată cu totul de necurăția lumească. Iar turta nedospită (azima), al celei curățite în Hristos prin credință, adică al celor desăvârșiți, cărora le-a spus dumnezeescul Pavel: 'curățiti aluatul cel vechi, ca să fiți o frământătură nouă, precum sunteți, fără aluat!'" (Sf.Chiril al Alexandriei, trad. Dumitru Stăniloaie, București 1991, p.442)
Oare nu știți că puțin aluat dospește toată frământătura ? Curățiți aluatul cel vechi, ca să fiți frământătură nouă, precum și sunteți fără aluat ; căci Paștile nostru Hristos S-a jertfit pentru noi. De aceea să prăznuim nu cu aluatul cel vechi, nici cu aluatul răutății și al vicleșugului, ci cu azimele curăției și ale adevărului. (1 Corinteni 5:6-8)

După cum se poate vedea, dincolo de speculațiile acestei minți lipsite de Lumină a sectarului, pâinea și turta, ca simboluri, se referă la starea spirituală a omului. Nu are aceasta nici cea mai mică legătură cu materia euharistică. De altfel nici sfântul Chiril nu face absolut nici o legătură între fenomene. Trimiterea la sfântul Paul și cuvintele sale epistolare este evidentă. Iar de la sfântul Paul înțelegem și care este sensul acestor cuvinte. Paștile Domnului, adică Sfânta Euharistie trebuie luate cu curăție de inimă, în stare de curăție spirituală. Nu este vorba despre nici o trimitere la materia euharistică, ci la starea credinciosului care are de a se hrăni cu Paștile cele noi și sfinte, Paștile cele fără de prihană, Paștile Hristos Izbăvitorul.

Last edited by Savonarola; 15.09.2011 at 18:13:10.
Reply With Quote
  #516  
Vechi 15.09.2011, 18:16:13
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Lasa ca o sa venim sa cerem de la dvs. paine si vin, transformate si cu efecte magice garantate.
Scuzati ironia, dar vreau sa arat ca Sfanta Impartasanie este un act de credinta individual si nu o magie bisericeasca.
De la mine nu puteti cere nimic. Sinteti invitat insa in orice biserica catolica unde va puteti spovedi si impartasi. Efectele snu sint numai magice, sint datatoare de viata eterna.

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Pai, nu tot cu aceeasi hrana s-au impartasit si preotii pedofili (am dat un exemplu)? De ce nu si-a facut efectul magic si la ei?
Pentru ca nu au crezut in ceea ce fac. Ceea ce ne duce la mintuire este credinta si nu stiinta, dupa cum ne-a spus de atitea ori Domnul nostru Isus Cristos.

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Ma bucur pentru persoanele in viata care se roaga pentru mine.
Cat despre morti .... nu au cum sa se roage, decat daca au fost inviati de Domnul.
In aceasta viata va bucurati de rugaciunile celor care traiesc in acelasi spatiu cu dumneavoastra. Dupa ce veti trece la cele vesnice va veti bucura si de rugaciunile celor decedati.
Reply With Quote
  #517  
Vechi 15.09.2011, 18:19:01
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Dupa ce veti trece la cele vesnice va veti bucura si de rugaciunile celor decedati.
Asta le mai trebuie adventiștilor: să se mai roage morții pentru ei !! :))))))

Cât simț al umorului puteți avea !!
Reply With Quote
  #518  
Vechi 15.09.2011, 18:19:15
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Daca nu tanjesc ca Hristos sa traiasca in mine, totul este o "maimutareala fara fond" (se cheama ca am halit o bucatica de paine nedospita si am sorbit un paharut de must nefermentat). Sfanta Impartasanie ma umple de dorinta de a-L lasa pe Hristos sa traiasca in mine si sa-mi schimbe viata dupa voia Lui cea sfanta. Totul tine de credinta mea si de dorinta de a-L urma pe Mantuitorul, ascultand de invataturile Sale.


Serios? Admit az7 ca Hristos traieste El Insusi in omul credincios? Cum asa? El Insusi in persoana sau principiile si invataturile Lui?

In discutiile despre starea credinciosului dupa moarte, v-am tot intrebat ce se intampla cu Hristos din credinciosul care trece dincolo? Daca partea spirituala a unui asemenea om devine brusc inconstienta de prezenta lui Hristos din el, inseamna ca Hristos S-a retras, nu? Asta sustineti si despre Maica Domnului si despre sf. Pavel si toti sfintii. Ca sunt inconstienti, nu?

Degeaba v-am tot intrebat ce motive are Hristos sa se retraga din cei credinciosi, iar acestia sa devina despartiti de El, ca n-ati dat nici un raspuns. In conditiile in care doar pentru pacatele necaite si neiertate se da moartea ca plata.

Mi-ai zis intr-un alt context ca Hristos nu e un "implant" care ramane in omul mort, desi Hristos a spus chiar opusul: "cel ce Ma mananca pe Mine, ramane intru Mine si Eu intru el" Ioan 6, 56. ( disclaimer pt. 100-1: cel ce mananca cu vrednicie. Nu e cazul sa amintiti cazul Iuda).
Si uite asa se intelege si sensul celuilalt cuvant al lui Hristos din Ioan 11, 25-26: "Cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi. Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac".



Daca admiteti ca spusele lui Hristos sunt clare si nu se pot desfiinta: "cel ce mananca Trupul Meu ramane intru Mine si Eu intru el",
az7 trebuie, ori sa renunte la erezia inconstientei in timpul mortii ori sa explice cum anume un cadavru fara urma de constiinta de sine poate ramane in Hristos? Si cum anume ramane Cel Viu intr-un om mort? Si mai ales de ce?
Una din doua: ori credinciosul trecut dincolo ramane constient in duh, in Hristos si Hristos in duhul lui, ori trebuie sa explicati cum poate ramane un cadavru in Hristos si Hristos intr-un cadavru?


Ce va scapa voua adventistilor e ca un mort care Il are in sine pe Datatorul de Viata, pur si simplu, nu se numeste "mort", ci "viu" :"cel ce crede in Mine, chiar de va muri, va trai". De aceea se si poate ruga lui Hristos pt. noi. Asta ca sa-ti raspund la intrebarea pe care i-ai pus-o lui Nutucutu.

Last edited by delia31; 15.09.2011 at 18:27:48.
Reply With Quote
  #519  
Vechi 15.09.2011, 19:48:23
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Delia, ai sesizat foarte bine. De fapt este evident că ei nu cred în aceste lucruri pentru că nu sunt uniți cu Hristos !! Nu au împărtășire de Hristos. Nu au Viață. Nu sunt uniți cu Viața. Nu au Lumină, sunt întunecați. Neavând o unire cu Hristos spirituală adevărată, autentică, ei efectiv nu înțeleg Taina Bisericii. Observă cât materialism și falsă spiritualitate au aceste putori adventiste.
Reply With Quote
  #520  
Vechi 15.09.2011, 20:24:54
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Degeaba v-am tot intrebat ce motive are Hristos sa se retraga din cei credinciosi, iar acestia sa devina despartiti de El, ca n-ati dat nici un raspuns. In conditiile in care doar pentru pacatele necaite si neiertate se da moartea ca plata.
In primul rind multumesc pentru completari, mult mai bine documentate si exprimate. Pe de alta parte, am tot asteptat si eu raspunsurile la intrebarile ridicate. Pentru ca in afara de faptul ca adventistii sustin ca Isus nu mai ramine impreuna cu cel care moare, ei sustin ca Isus, dupa ce a fost rastignit pe cruce, a fost mort. El, Viata insasi, era in fapt mort.

Atunci intreb si eu: cum poate Dumnezeu sa moara? Cel necreat, necuprins, care a creat cerul si pamintul? Practic adventistii il reduc pa Domnul nostru Isus Cristos la conditia de om obisnuit (nu e nici macar primul care a inviat din morti. I-am intrebat si eu cum a fost posibil ca ucenicii sa-i vada pe Moise si Ilie la Schimbarea la Fata, in conditiile in care nu exista viata dupa moartea fizica, iar ei mi-au spus ca acestia au inviat din morti inaintea Domnului nostru). In fapt ajung la concluzia ca acestia nu vad si nu sustin Dumnezeirea Domnului nostru;iar sfintul apostol Ioan spunea in una din epistole ca antihristul e acela care marturiseste ca Dumnezeu nu s-a intrupat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Cele 12 rugaciuni ale Sf. Impartasanii carmina Impartasania (Taina Euharistiei) 18 19.12.2010 13:50:01
Taina sfintei impartasaniei DAMIAN Impartasania (Taina Euharistiei) 4 18.12.2010 16:32:23
Despre Taina Spovedaniei adimirea Generalitati 10 10.11.2009 15:09:52
taina sfintei spovedanii rotarufelicia Pocainta 6 02.01.2007 13:41:14