Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 07.02.2013, 21:55:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Asta e adevarat. Asa spun catolicii. Iata ce spune Daniel:

Catolicii spun ca Sfanta Fecioara s-a nascut din parintii Ioachim si Ana nu ca s-a nascut de la Sfantul Duh. Acest neadevar este propagat in multe medii ortodoxe, asa ca multi ortodocsi habar n-au ce inseamna Neprihanita Zamislire dar combat ceea ce isi imagineaza ei ca inseamna.
Dar ati sarit tocmai peste partea in care va explicam de ce afirmatia aceea si ceea ce spun ortodocsii despre aceasta dogma sunt adevarate: "desi toti oamenii au urmarile acestui pacat. Singurul care S-a nascut fara acest pacat este Iisus, pentru ca S-a nascut din Duhului Sfant. Singura concluzie e ca si Fecioara S-ar fi nascut din Duhul Sfant, asa cum spune si paragraful referitor la Neprihanita Zamislire."
Catolici spun ca Sfanta Fecioara s-a nascut fara pacatul stramosesc, dar toti cei ce se nasc din barbat si femeie se nasc cu acest pacat. In afara de Domnul care S-a nascut din Duhul Sfant, rezulta ca dogma catolcia ar duce la concluzia ca Sfanta Fecioara Sa nascut din Duhul Sfant.
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Este un neadevar faptul ca sustineti ca ne impartasim FARA NICI UN FEL DE IMPARTASANIE. Sa spunem ca nu e exprimarea cea mai potrivita. Minciuna sta in definirea acestei practici ca fiind erezie
Nu este o minciuna, doar ca nu ati inteles fraza (presupun ca ati vrut sa spuneti spovedanie, nu impartasanie). Sa spunem ca duminica urmatoare va duceti la biserica si va impartasiti. O sa plecati de acasa si o sa va impartasiti fara niciun fel de spovedanie (in cazul in care nu e data cand va si spovediti). Deci exprimarea e corecta.
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
O data sunt luata la rost de DragosP ca de ce ne spovedim in timpul Sfintei Liturghii, ca nu exista timp sa se faca rugaciunea de dinainte de Sfanta Impartasaneie, canonul, etc, etc, etc... iar acum veniti dumneavoastra veniti si spuneti ca ortodocsii se spovedesc si imediat dupa se impartasesc (ca sa nu aiba timp sa faca pacate).... Vedeti ca o sa va traga de urechi userul DragosP: cand va faceti canonul si rugaciunea de dinainte de Sfanta Impartasanie?
Nu stiu ce a spus Dragos, rugaciunile de dinainte de Sfanta Impartasanie se fac inainte de spovedanie de obicei. Ceea ce am spus eu e corect, de aceea se face Spovedania inainte de Sfanta Impartasanie, pentru curatia vasului.
Reply With Quote
  #522  
Vechi 07.02.2013, 22:02:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
@Dragos si d-na iana:
Uite, departe de a fi un dialog cu/intre babe surde, va raspund la obiect: Biserica e armata Domnului. Sper ca sunteti de acord ca e un adevar profund. De la seditiunea Luciferica si caderea lui Homo sapiens, Cosmosul e cimp de batalie, in toate modurile posibile. Biserica e pur si simplu armata celor care se unesc cu Cristos, devenind soldati ai cauzei Sale, umar la umar cu ingerii si sfintii. Credeam ca este evident. Cum stati cu cateheza?
In ortodoxie este Biserica Luptatoare (cei de pe pamant) si cea Biruitoare (cei ajunsi in Rai). Luptatoare se numeste pentru ca se lupta fiecare sa se mantuiasca si sa ajunga in Rai. Probabil in catolicism e o intelegere mai lumeasca, legata de imperiul pamantesc de care vorbeam, apoi de cruciade, etc.
Reply With Quote
  #523  
Vechi 07.02.2013, 22:02:46
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
@Dragos si d-na iana:
Uite, departe de a fi un dialog cu/intre babe surde, va raspund la obiect: Biserica e armata Domnului. Sper ca sunteti de acord ca e un adevar profund. De la seditiunea Luciferica si caderea lui Homo sapiens, Cosmosul e cimp de batalie, in toate modurile posibile. Biserica e pur si simplu armata celor care se unesc cu Cristos, devenind soldati ai cauzei Sale, umar la umar cu ingerii si sfintii. Credeam ca este evident. Cum stati cu cateheza?
Scopul meu e mantuirea. Lupta mea e cu mine, cu firea mea cazuta. Eu nu cred ca Dumnezeu m-a creat pentru ca avea nevoie de soldati in lupta cu dracii. As suferi de prea multa mandrie daca as crede asta.
Si totusi cu copiii cum e? Au sau n-au nevoie de Hristos?

Cu care cateheza? cea a Romei? stau tare prost!

Last edited by iana; 07.02.2013 at 22:18:16.
Reply With Quote
  #524  
Vechi 07.02.2013, 23:21:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu, dupa toata aceasta discutie, am ramas nelamurit: de ce sustin ortodocsii ca ar fi esential ca momentul Confirmarii sa fie imediat dupa Botez ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #525  
Vechi 08.02.2013, 00:05:05
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu, dupa toata aceasta discutie, am ramas nelamurit: de ce sustin ortodocsii ca ar fi esential ca momentul Confirmarii sa fie imediat dupa Botez ?
Intrucat are legatura cu Sfanta Euharistie.
" Mirungerea este participarea personală a celui botezat la Pogorârea Duhului Sfânt. [...] în Biserica Ortodoxă mirungerea este aplicată în mod normal copiilor imediat după botez și imediat (sau la scurt timp) înainte de primirea primei Sfinte Împărtășanii de către o persoană."
http://ro.orthodoxwiki.org/Mirungere
http://ro.wikipedia.org/wiki/Mir_%28tain%C4%83%29

"Treptat practica ungerii cu Sfantul Mir s-a generalizat in Rasarit, fiind savarsita nu numai de episcopi, ci si de preot indata dupa botez, asa cum se savarseste pana astazi, iar in Apus, adica in Biserica Romano-Catolica, practica punerii mainilor (confirmatiunea), savarsita de episcop nu indata dupa botez, ci dupa un timp, intre varsta de 7-14 ani, inainte in tot cazul de prima impartasire cu Sfanta Euharistie. In cazuri extreme, Taina confirmarii poate fi savarsita si de preot."
http://www.crestinortodox.ro/botez/t...rii-69129.html

Doamne ajuta
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 08.02.2013 at 00:13:49.
Reply With Quote
  #526  
Vechi 08.02.2013, 00:18:12
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu, dupa toata aceasta discutie, am ramas nelamurit: de ce sustin ortodocsii ca ar fi esential ca momentul Confirmarii sa fie imediat dupa Botez ?
Doamne ajută.
Ți-am răspuns de ce, frate eretic.
Bucurii.
Reply With Quote
  #527  
Vechi 08.02.2013, 00:34:34
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută... frate eretic.
Bucurii.


I Ioan Cap. 4
"8. Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire.[...]
16. Și noi am cunoscut și am crezut iubirea, pe care Dumnezeu o are către noi. Dumnezeu este iubire și cel ce rămâne în iubire rămâne în Dumnezeu și Dumnezeu rămâne întru el. "

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #528  
Vechi 08.02.2013, 00:45:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Intrucat are legatura cu Sfanta Euharistie.
Cine ? Mirungerea ? Tainele toate desigur ca au o legatura. Presupunand ca Sf Euharistie nu se poate administra fara Mirungere, intrebarea se transfera la forma: pentru ce este esential ca Sf Euharistie sa fie administrata indata dupa Botez ?

Citat:
" Mirungerea este participarea personală a celui botezat la Pogorârea Duhului Sfânt. [...] în Biserica Ortodoxă mirungerea este aplicată în mod normal copiilor imediat după botez și imediat (sau la scurt timp) înainte de primirea primei Sfinte Împărtășanii de către o persoană."
Acest citat arata ordinea in care se fac cele trei Taine in Biserica Ortodoxa. Dar nu spun nimic despre care ar fi motivul esential pentru care trebuie facute laolalta.

Citat:
"Treptat practica ungerii cu Sfantul Mir s-a generalizat in Rasarit, fiind savarsita nu numai de episcopi, ci si de preot indata dupa botez, asa cum se savarseste pana astazi, iar in Apus, adica in Biserica Romano-Catolica, practica punerii mainilor (confirmatiunea), savarsita de episcop nu indata dupa botez, ci dupa un timp, intre varsta de 7-14 ani, inainte in tot cazul de prima impartasire cu Sfanta Euharistie. In cazuri extreme, Taina confirmarii poate fi savarsita si de preot."
Ca in Rasarit s-a ajuns ca sa se faca Mirungerea imediat dupa Botez, asta stim. Ce nu inteleg, iar citatul nu ma lamureste: nu ca acest lucru se practica, ci din ce motiv se considera esential sa se practice astfel.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #529  
Vechi 08.02.2013, 07:21:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nimic în afară de ce considerați voi, dragilor, nu e esențial. Nu te mai forța.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #530  
Vechi 08.02.2013, 07:44:16
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
In ce privinta m-am inselat? Va spun ce am inteles eu: Adultii se pot impartasi zilnic (foarte bine fac) dar copiii pana la 7 ani deloc. Nu cred ca inteleg bine de ce? Ei, copiii nu au nevoie de Hristos?! Sau e ca si cu mirungerea unde, zicea domnul Mihnea Dragomir (despre mirungere) "ce sa faca biserica cu un copil de o luna", adica biserica n-are nevoie de ei ca "nu pot fi buni soldati"? Am mai intrebat: la voi tainele se fac pentru biserica sau pentru oameni?
Aici se vorbeste despre ereziile Bisericii Catolice, nu despre practicile Bisericii si daca acestea duc sau nu la sfintire, sau care din practici or fi mai bune. Practica Bisericii Catolice a fost practicata si sustinuta de multi din Sfintii Parinti, deci nu este erezie. NU stiu de unde ati dedus ca Tainele se fac pentru Biserica. As putea spune ca se fac chiar pentru crestini. In afara de botez, cand copilul e mic, in rest toate sacramentele se fac si administreaza cu pregatirea prealabila a crestinului. Crestinul stie (sau ar trebui sa stie) ce se intampla acolo, nu sunt acte formale, in care se indeplinesc niste ritualuri, fara participarea constienta a credinciosului.

Last edited by nutucutu; 08.02.2013 at 08:16:45.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ereziile yoghiste ale Maicii Siluana mihailt Biserica Ortodoxa Romana 54 05.03.2014 21:17:15
Francmasoneria CONDAMNATĂ de Biserica Romano-Catolică Decebal Biserica Romano-Catolica 1 18.08.2012 14:36:50
Casatoria intre o ortodoxa si un romano-catolic oana_dinisoni Biserica Romano-Catolica 34 21.04.2011 00:18:17
Imperiul Romano-Bulgar sovidiu Generalitati 3 13.12.2006 15:14:03