Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 17.01.2013, 14:24:15
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si din ce ai sa traiesti? Cultivi mancare sau pensia occidentala?
Cine citeste carti despre "Farmacia Domnului" stie ce plante sunt comestibile si care nu. Padurea e plina de ciuperci, totul e sa le deosebesti; fructe de padure dar si legume din propria gradina. Am aluni, meri, peri, pruni, ciresi... ce crezi ca o sa-mi lipseasca? Daca ma harnicesc si imi iau si 2-3 gaini, am si proteinele necesare; dar nu ma vad crescand gaini. Apa de izvor este. Dumnezeu sa-mi dea sanatate si ani sa traiesc in felul acesta. Nu numai ca nu ma sperie, dar ma si bucura viata simpla in concordanta cu natura.
Daca tu crezi ca pensia occidentala este atat de mare, te inseli! Este doar un sfert dintr-un salariu mic.
Reply With Quote
  #522  
Vechi 17.01.2013, 15:01:44
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Daca ma harnicesc si imi iau si 2-3 gaini, am si proteinele necesare;
Nu ai nevoie de animale pentru a-ți asigura proteinele. Tocmai ai amintit de ciuperci, deși eu nu le recoamand. Din categoria ciupercilor singurul pe care îl recomand este hribul și parțial șampinoanele.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu numai ca nu ma sperie, dar ma si bucura viata simpla in concordanta cu natura.
Viața simplă ar rezolva multe ecuații, la fel și viața în natură. Și eu sunt pentru o asemenea viață. Să-ți ajute Dumnezeu să-ți îndeplinești visul.
Reply With Quote
  #523  
Vechi 17.01.2013, 15:52:20
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cu asemenea soluții puteai să-ți începi "misiunea" pe topic.
Solutia nu-mi apartine. Proorociile cuviosilor si cuvioaselor din Rusia m-au inspirat si ma pregatesc pentru vremurile care vin. Una dintre starete vorbeste de foamete si indeamna maicile sa aiba flori de tei in casa, cu care vor rezista. Maicile sunt oricum mai pregatite decat noi, mirenii, sa faca fata foametei. Multe sfaturi bune se dau in aceste proorocii, dar fiecare sa le culeaga pe cele, care crede ca ii vor folosi. Doar s-a mai intamplat si alta data; dovada "cele 7 vaci grase si cele 7 vaci slabe" din VT. In anii cu belsug sa punem mai mult deoparte, caci vin 7 ani cu recolte tot mai putin bogate si nu va fi ce sa punem la pastrare: ani prea secetosi si ani cu prea multe precipitatii, cum vedem si acum ca se intampla.
Cat despre "misiunea" mea, ea se rezuma la mantuirea propriei persoane.
Reply With Quote
  #524  
Vechi 17.01.2013, 15:56:05
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu ai nevoie de animale pentru a-ți asigura proteinele. Tocmai ai amintit de ciuperci, deși eu nu le recoamand. Din categoria ciupercilor singurul pe care îl recomand este hribul și parțial șampinoanele.



Viața simplă ar rezolva multe ecuații, la fel și viața în natură. Și eu sunt pentru o asemenea viață. Să-ți ajute Dumnezeu să-ți îndeplinești visul.
Acum, daca tot ai scris acest lucru despre ciperci, vino te riog si cu motivele penru care nu recomanzi ciupercile, cu exceptia celor enumerate.
Nici ca exista mancare mai gustoasa!

Iti multumesc pentru urare. Asa sa ne ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #525  
Vechi 17.01.2013, 16:26:16
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Acum, daca tot ai scris acest lucru despre ciperci, vino te riog si cu motivele penru care nu recomanzi ciupercile, cu exceptia celor enumerate.
Nici ca exista mancare mai gustoasa!
Am să-ți trimit pe privat. Să nu fim offtopic.
Reply With Quote
  #526  
Vechi 17.01.2013, 16:44:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Am să-ți trimit pe privat. Să nu fim offtopic.
Vreau si eu :)
Mai bine postezi aici sau deschizi un topic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #527  
Vechi 17.01.2013, 16:51:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cine citeste carti despre "Farmacia Domnului" stie ce plante sunt comestibile si care nu. Padurea e plina de ciuperci, totul e sa le deosebesti; fructe de padure dar si legume din propria gradina. Am aluni, meri, peri, pruni, ciresi... ce crezi ca o sa-mi lipseasca? Daca ma harnicesc si imi iau si 2-3 gaini, am si proteinele necesare; dar nu ma vad crescand gaini. Apa de izvor este. Dumnezeu sa-mi dea sanatate si ani sa traiesc in felul acesta. Nu numai ca nu ma sperie, dar ma si bucura viata simpla in concordanta cu natura.
Daca tu crezi ca pensia occidentala este atat de mare, te inseli! Este doar un sfert dintr-un salariu mic.
Serios? Cand ai fost ultima data prin padure sa culegi ciuperci?

1. Cu cartile n-ai sa reusesti sa le deosebesti, mai ales cand poti gresi doar o singura data.

2. Sunt sezoniere - n-ai sa gasesti tot anul, de conservat mai greu.

NU prea poti trai doar cu fructe, sau ma rog, poate nu sunt eu documenat, daca ai renuntat deja la carne, oua, branza si traiesti doar cu ciuperci, alune, mere, prune, etc. felicitari.

Daca nu, iti recomand sa incerci macar o luna sa traiesti cu cele enumerate mai sus.

Gainile trebuie hranite - deci trebuie sa cultivi porumb/sau si grau ia cu ouale sau/si carnea de la 3 gaini iti garantat ca nu traiesti nici macar o luna de zile.

Vad ca nu ai culturile agricole pe lista - gresit, mai ales ca nici macar pomii fructiferi nu dau roade pur si simplu.

Cat e un "salariu" mic acolo? 2000 Euro?
Aici un profesor are pensie de cca. 250 euro dupa cca. 40 ani de invatamant si toate gradele luate.

Cu munaca la tara si banii astia se poate trai binisor, doar cu munca la tara..nu prea, mai ales la 60+ cand incep sa te lase toate celea.

Si nu teoretizez, spun din ce cunosc personal.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.01.2013 at 17:00:41.
Reply With Quote
  #528  
Vechi 17.01.2013, 16:53:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Solutia nu-mi apartine. Proorociile cuviosilor si cuvioaselor din Rusia m-au inspirat si ma pregatesc pentru vremurile care vin. Una dintre starete vorbeste de foamete si indeamna maicile sa aiba flori de tei in casa, cu care vor rezista...
... o luna de zile?

Citat:
Maicile sunt oricum mai pregatite decat noi, mirenii, sa faca fata foametei.
Nu fii asa sigura. Si in manstire tot aceleasi posturi sunt. Sunt f. putine zile de post negru (optionale).
De regula, nu face nimeni foama acolo cu saptamanile ce sa mai zic ani..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #529  
Vechi 17.01.2013, 20:24:20
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios? Cand ai fost ultima data prin padure sa culegi ciuperci?

1. Cu cartile n-ai sa reusesti sa le deosebesti, mai ales cand poti gresi doar o singura data.

2. Sunt sezoniere - n-ai sa gasesti tot anul, de conservat mai greu.

NU prea poti trai doar cu fructe, sau ma rog, poate nu sunt eu documenat, daca ai renuntat deja la carne, oua, branza si traiesti doar cu ciuperci, alune, mere, prune, etc. felicitari.

Daca nu, iti recomand sa incerci macar o luna sa traiesti cu cele enumerate mai sus.

Gainile trebuie hranite - deci trebuie sa cultivi porumb/sau si grau ia cu ouale sau/si carnea de la 3 gaini iti garantat ca nu traiesti nici macar o luna de zile.

Vad ca nu ai culturile agricole pe lista - gresit, mai ales ca nici macar pomii fructiferi nu dau roade pur si simplu.

Cat e un "salariu" mic acolo? 2000 Euro?
Aici un profesor are pensie de cca. 250 euro dupa cca. 40 ani de invatamant si toate gradele luate.

Cu munaca la tara si banii astia se poate trai binisor, doar cu munca la tara..nu prea, mai ales la 60+ cand incep sa te lase toate celea.

Si nu teoretizez, spun din ce cunosc personal.
Lucrurile nu stau chiar asa cum iti imaginezi tu, AlinB.
Nu voi locui singura, ci voi avea vecini, care sunt de-ai locului si care se pricep la ciuperci. Dar am fost si pana acum in fiecare toamna la cules de ciuperci; nu culeg decat ceea ce cunosc.
Am mancat ani de zile, doar legume crude si lactate si m-am simtit exceptional.
Munca in gradina este o placere si iti da putere, oricat ai fi de sedentar in rest.
In ceea ce priveste banii, va trebui sa ma limitez si sa ma bucur de aer curat si ciripit de pasarele...
Un salariu mic poate cobori sub 2000€; iar pensia populara, adica aceeasi pentru tot poporul, este de cca700€. Nu umbla nici pe aici cainii cu covrigii in coada.
Reply With Quote
  #530  
Vechi 17.01.2013, 20:26:15
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
... o luna de zile?



Nu fii asa sigura. Si in manstire tot aceleasi posturi sunt. Sunt f. putine zile de post negru (optionale).
De regula, nu face nimeni foama acolo cu saptamanile ce sa mai zic ani..
Iti dai seama ce lipsuri vor fi, de le recomanda sa aiba flori de tei?
Totul e sa luam in serios avertizarile. Cine vrea, bine; cine nu, nu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53