Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 08.12.2009, 20:47:03
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Cand trebuie interpretat textual,spuneti ca e metaforic.Cand e metafora,interpretati textual.
Poți verifica tu însuți că e limbaj metaforic, doar știi ce aia metafora. Și nu uita de contextul general (valabil pentru orice verset biblic).
  #522  
Vechi 08.12.2009, 20:49:12
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
ba e scris f.clar.Chiar Iisus le explica fariseilor cum poate fi El painea din Cer,desi este,fizic,pe pamant.
Bun. Și dacă cuvintele Lui trebuiau înțelese chiar așa literalist, careva din asistență a mușcat din El (Doamne iartă-mă!) pentru a nu rata Cerul? Aud? ...Nici chiar ucenicii? Hmm...
  #523  
Vechi 08.12.2009, 20:49:54
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Apostolul vb clar,sa mancam cu vrednicie Cina,poti manca cu vrednicie sau nevrednicie daca ar fi simbol?
Dacă te referi la sfaturile Ap. Pavel din 1 Cor. 11, într-adevăr el spune că putem lua Cina și în chip nevrednic, referindu-se la pregătirea spirituală în vederea acestui act sfânt și la solemnitatea momentului. Da, te poți purta vrednic sau nevrednic cu un simbol sfânt. Drapelul care e un simbol sfânt pentru o națiune, poate fi arborat demn, sau poți să speli podele cu el, deci te poți raporta și nedemn la un simbol.

Cât despre poveștile cu Sf. Andrei, ele rămân doar niște povești pioase și atât...
  #524  
Vechi 08.12.2009, 21:08:27
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valy72001 Vezi mesajul
Ok. Eu cu prof. Florin Laiu nu am nici o relatie. l-am vazut o singura data fata in fata. Ca nu intra d-lui pe aici...nu cred ca pot sa fac nimic. Insa are d-lui un blog special in care se pot adresa intrebari serioase si dupa cum ti-o placea, v-a raspunde dupa cunostintele d-lui.
merita incercat.
http://tornafratre.blogspot.com/2009...-nemurire.html

Mi-a placut modul cum ai exprimat invatatura ortodoxa mai sus. in cuvinte simple, lesne de inteles si la obiect. Voi pune textul tau si voi adauga diferentele dintre invataturile bisericilor noastre (cu permisiunea ta):

Prima etapa a rasplatirii (judecatii) se revarsa asupra sufletului , si se numeste judecata personala (cercetare).Omul va fi rasplatit (judecat) in functie de faptele sale bune s-au rele (dar si de credinta, neprihanire impartasita si pe baza meritelor lui Isus Hristos).Ca ii este dat omului o data sa moara si apoi vine judecata,dupa cum zice si Scriptura.Judecata personala nu e ultima judecata, si irevocabila (este irevocabila - am vazut mai sus in postari din versetele pe care mi le-ai postat), iar pana la judecata universala mai exista o speranta in mila lui Dumnezeu (nu mai este speranta - cine este drept sa fie drept si mai departe si cine este nedrept va ramane nedrept si mai departe).A doua judecata , care va avea loc la a doua venire a lui Hristos , judecata universala sau Judecata de Apoi va avea consecinta finala si irevocabila si se va rasfrange impreuna atat asupra sufletelor cat si a trupurilor (sufletul la noi este combinatia tarana + suflare de viata - energia de viata care insufleteste materia corporala, tarana).Si Pavel spune ca trupurile acestea stricacioase se vor schimba in trupuri nestricacioase.Si apoi vor merge dreptii la viata vesnica si cei rai la osanda vesnica (de acord) , unde se vor chinui in veci 9pacatul nu va mai exista in univers si cu el nici pacatosii, iar discutiile dintre unii si altii cu atat mai putin - vezi parabola cu sbogatul si saracu Lazar) , dupa cuvintele Scripturii.
Hristos spune nu va temeti de cei ce pot sa omoare trupul , temeti-va de cel ce poate sa omoare si trupul si sufletu in Iadl.Asadar Invierea cea de apoi este finala si vesnica.Atunci se vor implini cuvintele "unde este moarte boldul tau" si Invierea reprezinta biruinta finala a lui Hristos si implicit a celor in Hristos asupra Mortii , vrajmasul nostru.Eu va intreb pe voi alta intrebare : De ce mai e nevoie ca sa readuca in fiinta si pe cei rai daca se vor duce tot la osanda?Nu ar fi mai simplu sa ii lase in nefiinta(asta daca nu exista viata dupa moarte) ?
raspuns:
Pentru ca toti si buni si rai sunt morti, ei nu vor fi constienti niciodata altfel, de ce rasplata au primit. Osanda ca si Rasplata Vietii vesnice vor fi date cu adevarat la aceasta inviere.Ei nu sunt in prezent sub aceasta osanda, pentru ca si cei drepti sunt in locuinta mortilor - in mormant - deci nici unii nici altii nu au primit rasplata. O vor primi la inviere, cand Hristos va da tuturor dupa faptele lor.[/quote]

Nu mersi, am crezut ca e si ala un coate goale ca tine.Ca prea multe nu stie nici el
  #525  
Vechi 08.12.2009, 21:09:26
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Bun. Și dacă cuvintele Lui trebuiau înțelese chiar așa literalist, careva din asistență a mușcat din El (Doamne iartă-mă!) pentru a nu rata Cerul? Aud? ...Nici chiar ucenicii? Hmm...
da,a muscat,dar asta nu intelegi,a muscat din paine,care e chiar Trupul Lui.Caci daca painea ar fi fost vazuta de toti ca Trup,nu ar fi mancat,de aceea se transforma,invizibil.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #526  
Vechi 08.12.2009, 21:15:19
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Pe mine nu ma prea pasioneaza discutiile despre transsubstantiere, dar daca painea aceea este trupul Domnului inseamna ca trupul Domnului era facut din paine. Caci daca pui la microscop o bucata de anafora nu cred ca gasesti tesut muscular. Oricine poate vedea ca e paine.
  #527  
Vechi 08.12.2009, 21:29:26
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Pe mine nu ma prea pasioneaza discutiile despre transsubstantiere, dar daca painea aceea este trupul Domnului inseamna ca trupul Domnului era facut din paine. Caci daca pui la microscop o bucata de anafora nu cred ca gasesti tesut muscular. Oricine poate vedea ca e paine.
am dat linkul in care se vb de minunea din Lanciano,dovedita de oamenii de stiinta,care au vazut ca are in componenta miocard si endocard si e in perfecta stare Sangele.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #528  
Vechi 08.12.2009, 21:30:47
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Pe mine nu ma prea pasioneaza discutiile despre transsubstantiere, dar daca painea aceea este trupul Domnului inseamna ca trupul Domnului era facut din paine. Caci daca pui la microscop o bucata de anafora nu cred ca gasesti tesut muscular. Oricine poate vedea ca e paine.
Cei credinciosi nu pot gandi ca ateii,ca trebuie demonstrat.Asa si de mana ati fi zis ca a adus-o ploaia,dupa cum ganditi,daca ati fi trait atunci.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #529  
Vechi 08.12.2009, 21:31:47
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #530  
Vechi 08.12.2009, 21:38:37
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
am dat linkul in care se vb de minunea din Lanciano,dovedita de oamenii de stiinta,care au vazut ca are in componenta miocard si endocard si e in perfecta stare Sangele.
Bine, aia a fost la Lanciano [si ramne de vazut ce s-a intamplat acolo] , nu in fiecare biserica.

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Cei credinciosi nu pot gandi ca ateii,ca trebuie demonstrat.Asa si de mana ati fi zis ca a adus-o ploaia,dupa cum ganditi,daca ati fi trait atunci.
Cand Hristos a facut o minune a facut-o vizibila. Nu a zis "imagineaza-ti ca esti vindecat" sau "imagineaza-ti ca ti-a inviat copilul". Mana era vizibila si palpabila. Dar Domnul nu a dat mana pretinzand ca este carne.

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut.
in context era vorba de invierea Domnului, deci de mesajul mantuirii.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Ce ziceti de calugarul care a trecut la penticostali? Raul Ortodox Secte si culte 120 28.05.2011 01:21:11
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50