Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 28.01.2013, 10:40:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai de asta mai ovidiu le este drag Sfântul Lvrentie de Cernigov, ca se preteaza mai usor la interpretarile lor sectare si schismatice.

Unde scrie cand se va intampla exact asta?
Nu scrie.

Dar pentru ei se intampla acum, acum ei au nevoie sa traga o linie de despartire intre credinciosi si conducerea Bisericii.

Cum altfel sa rupa lupul din turma daca nu lovind mai intai in cainii care o apara?

De asta e si mai retinuta in a blama deschis pe cei de la 'Rasboiu' ca s-au dezis de sectarismul cipofob, pentru ca incompleta lor vindecare le mai servereste uneori scopurilor lor schsmatice.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 28.01.2013 at 10:43:00.
  #522  
Vechi 28.01.2013, 11:01:26
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Pentru ca traim intr-o tara de oameni superstitiosi, vor fi destui care sa considere cip-ul un soi de talisman magic negativ sau sa faca diverse asocieri. Mie nu-mi este clar cum poti protesta atat de vehement impotriva nanotehnologiei tastand de la un computer sau impotriva cip-urilor cu radio frecventa, conectat fiind la internet prin wirelles.
Împotrivirea nu este a tuturor sub această formă și în spatele unor astfel de "argumente", este și o împotrivire care se face față de Sistemul care va să folosească elemente de tehnologie în scopuri împotriva libertății oamenilor și anti-creștine. Să o ții mereu cu "talismanele" și cu inocența utilizării tehnologie este de la un anumit punct încolo semn de rea-credință și de obtuzitate ne-creștină. Nu oricine are o poziție nefavorabilă implantării cipurilor (pentru că despre IMPLANTAREA CIPURILOR este vorba aici) o face din motive de teama de "talismane magice", ci este și o opoziție care se face, cum am spus, față de o mentalitate totalitară a unor sisteme necreștine și anticreștine și care urmăresc în cel din urmă înrobirea oamenilor în Sistemul lor lipsit de Dumnezeu.
  #523  
Vechi 28.01.2013, 11:05:25
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De asta e si mai retinuta in a blama deschis pe cei de la 'Rasboiu' ca s-au dezis de sectarismul cipofob, pentru ca incompleta lor vindecare le mai servereste uneori scopurilor lor schsmatice.
Scopul unora este uniformizare si supunere fata de o ideologie, scopul altora e lupta cu sistemul etc. Schisma nu e un scop, ci o consecinta, mai ales in cazul celor care urmaresc scopul dintai.

Last edited by ioanna; 28.01.2013 at 11:10:38.
  #524  
Vechi 28.01.2013, 11:07:57
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Laolalta cu Sinodul se pronunta si Duhul Sfant (Faptele Apostolilor cap.15), ...
Istoria Bisericii a consemnat și sinoade tălhărești, și sinoade care au greșit și prin urmare ținerea unui sinod local nu este o garanție absolută pentru o mărturie cu adevărat în Duhul Adevărului. Nu spun că ăsta ar fi cazul BOR, însă este bine de luat aminte.
  #525  
Vechi 28.01.2013, 11:16:03
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Pe de alta parte Biserica a respins dintotdeauna autoritatea pe baza criteriului sfinteniei vietii, deci nu exista infailibilitate a persoanei, infailibil e Hristos. E bine de luat aminte, mai ales cei care isi inlatura nesiguranta privind corectitudinea propriei interpretari a textului biblic prin idolatrizarea unei surse de garantii infailibile - o anumita persoana.
  #526  
Vechi 28.01.2013, 11:17:15
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cand spui "Biserica" te referi la "Biserica Ortodoxa". Deci unde vorbeste Biserica? Vorbeste in Sfanta Scriptura si in hotararile celor 7 Sinoade ecumenice, si in Pidalion, care tot prin Duhul Sfant s-a primit. Ceea ce contravine acestora trei, nu e de la Duhul.
Un răspuns pe lângă. Eu te întreb din nou: Știi ce spune BOR legat de actele cu cip?

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Posibil ca tu sa crezi ca eu nu stiu ce e libertatea de exprimare; eu traiesc in libertate de 24 ani, asa ca stiu si ce e libertatea de exprimare.
Ai demonstrat contrariul.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Unii, dupa cum vad pe aici, si dupa cum am scris mai sus, chiar se folosesc in rautatile lor de aceasta.
Păcat că vezi doar răutatea celuilalt condamnând-o, dar răutatea din tine nu o vezi. Te invit pe pagina anterioară a acestui topic să-ți citești mesajele.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu am de dat nimanui socoteala de ceea ce gandesc si cred. Mai ales nu celor rau intentionati.
Atunci ferește-te de mai interacționa cu ei, lasă-i cu părerile lor. Când susții o idee asumă-ți riscul că nu toți vor fi de acord cu tine și nu te plânge de răutatea lor. Nimeni nu te obligă să intri în polemici, la fel cum nimeni nu te îngrădește să îți expui o părere. Deci iată cât de liberă ești.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Daca nu mai e nimic de adaugat la acest topic, gasiti altul mai interesant; nu umpleti paginile cu off-topicuri.
Poate dacă nu te-ai mai plânge atâta ar fi și mai puține off-topicuri.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Oricum nu veti convinge pe cel, care a studiat problema si si-a format o parere.
"Impresionant" studiu, la fel și argumentele aduse.

Last edited by ovidiu b.; 28.01.2013 at 11:20:27.
  #527  
Vechi 28.01.2013, 11:18:06
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
Pe de alta parte Biserica a respins dintotdeauna autoritatea pe baza criteriului sfinteniei vietii, deci nu exista infailibilitate a persoanei, infailibil e Hristos. E bine de luat aminte, mai ales cei care isi inlatura nesiguranta privind corectitudinea propriei interpretari a textului biblic prin idolatrizarea unei surse de garantii infailibile - o anumita persoana.
Care Sinod Sfânt a spus asta?
  #528  
Vechi 28.01.2013, 11:31:02
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Care Sinod Sfânt a spus asta?
Nu am gasit niciun sfant parinte care sa afirme ca o persoana este infailibila, care sa sustina infailibilitatea eshaustiva a afirmatiilor unui sfant, dar poate ne areti tu asta. Impecabilitatea nu e sinonima cu infailibilitatea. Biserica este infailibila prin harul Duhului Sfant garant al adevarului prin Sinoade.
  #529  
Vechi 28.01.2013, 11:31:11
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Decebal,

Ioana s-a referit la faptul ca un om, chiar si sfant daca ar fi, poate sa greseasca.
Si intr-adevar, daca ne uitam in istoria bisericii, vedem ca au fost chiar si unii dintre sfintii parinti care au gresit in anumite invataturi de credinta, fiindca erau si ei oameni si erau supusi greselii.
Asa e, numai Hristos e infailibil in calitate de Cap al Bisericii.
Invatatura Bisericii e fara pata fiindca Hristos este Capul Bisericii.
Oamenii insa, chiar si sfintii, individual, pot gresi uneori.
  #530  
Vechi 28.01.2013, 11:41:35
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
... atat timp cat nu reprezinta o lepadare de credinta.
Nu orice lepădare de Hristos și de Dumnezeu este una directă; există și lepădare indirectă prin compromisurile care pot fi făcute împotriva vieții duhovnicești pe care Hristos a venit să ne-o aducă.

"Trupul se luptă împotriva Duhului iar Duhul se luptă împotriva trupului";

"Și ce ar folosi unui om să câștige lumea toată, dacă și-ar pierde sufletul?";

"Nebunule, în noaptea asta ți se va cere sufletul tău, și cele pe care le-ai pregătit ale cui vor fi?"

"Atunci va zice și celor de-a stânga: Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui. Căci flămând am fost și nu Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și nu Mi-ați dat să beau; Străin am fost și nu M-ați primit; gol, și nu M-ați îmbrăcat; bolnav și în temniță, și nu M-ați cercetat. Atunci vor răspunde și ei, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniță și nu Ți-am slujit? El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu ați făcut unuia dintre acești prea mici, nici Mie nu Mi-ați făcut."

"Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri. Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut? Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea." (Matei 7, 21-23)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cipurile RFID supuse atentiei publice Iustin44 Generalitati 162 15.12.2013 21:55:02
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Inca un thread despre cipurile RFID implantate Delirul Generalitati 19 13.10.2010 17:37:53
Noile permise au cip RFID ? axios Generalitati 9 12.09.2010 02:13:34