Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 26.01.2009, 08:09:03
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
27. Si precum este randuit oamenilor o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata, (Evrei 9,27)
10. Pentru ca noi toti trebuie sa ne infatisam inaintea scaunului de judecata al lui Hristos, ca sa ia fiecare dupa cele ce a facut prin trup, ori bine, ori rau. (2 Cor 5,10)
Iata cum numeste aici trupul un instrument prin care lucreaza adevaratul sine, sufletul nemuritor fara de care trupul este mort (Iacob 2,26)
Talcuirile dvs. sunt atat de duhovnicesti incat pot ignora Sfanta Scriptura.
Unde ati gasit dvs. expresia "suflet nemuritor"? In Sfanta Scriptura nu exista. Dimpotriva:"Sufletul care pacatuieste, acela va muri." (Ezechiel 18:20)

In Sfanta Scriptura, Cuvantul "nemuritor" este asociat numai cu Dumnezeu (ex: Romani 1:23).

In plus, am impresia ca dvs. faceti confuzie intre suflet si duhul de viata.
  #522  
Vechi 26.01.2009, 16:02:05
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Asta e tot ce ai putut sa scoti impotriva a tot ceea ce am postat? Daca n-ai nimic concret si argumentat scripturistic de spus, nu te mai osteni ,,atotstiutorule,, ca sa te afli in treaba, lasa-ne, lasa-ne!




Te-ai gandit vreo data, atotstiutorule, la intelesul duhovnicesc al acestor versete? Cei morti duhovniceste nu stiu nimic despre Dumnezeu si viata vesnica dupa cuvantul Mantuitorului: ,,Lasa-i pe cei morti sa-si ingroape pe mortii lor, iar tu urmeaza Mie!,,

Tot asa si versetul "In locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune!" (Eclesiastul 9:10) se talcuieste in concordanta cu ce a spus Hristos: ,,Lucrati cat este lumina, caci vine noaptea si nimeni nu mai poate lucra!,, Adica ,, cu frica si cutremur lucrati la mantuirea voastra,, caci dupa moarte nu se mai poate lucra si nu mai folosesc nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciunea cea lumeasca!

Iar ultimul
"Cel ce moare, nu-si mai aduce aminte de Tine" (Psalm 6:5), etc. E normal ca cei ce mor duhovniceste incarcati cu iubirea de avere, de marire si de placerile lumii acesteia, nu-si mai aduc aminte de Dumnezeu, de moarte si de judecata dupa cum spune Sfantul Apostol Pavel:
27. Si precum este randuit oamenilor o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata, (Evrei 9,27)
10. Pentru ca noi toti trebuie sa ne infatisam inaintea scaunului de judecata al lui Hristos, ca sa ia fiecare dupa cele ce a facut prin trup, ori bine, ori rau. (2 Cor 5,10)
Iata cum numeste aici trupul un instrument prin care lucreaza adevaratul sine, sufletul nemuritor fara de care trupul este mort (Iacob 2,26)

"Glasul sangelui fratelui tau striga din pamant la mine"(Facerea 4:10) Cum poate sa strige sangele?
Dar atotstiutorule, de ce nu ti-ai adus aminte de faptul ca Dumnezeu i-A poruncit lui Noe sa nu manance sangele animalelor ,,caci in el se afla viata ei,, (Fac 9,4) iar Dumnezeu nu este mincinos, ci e atotstiutor si omniprezent.

Nu vi se pare ca teoria nemuriri sufletului si slujbele care se tin pentru morti fac casa buna cu spiritismul, care este o mare inselaciune a diavolului?Iata cuvantul Scripturii ce spune despre ,,rugaciunea dreptilor care mult poate inaintea lui Dumnezeu,,(Iacov 5,16) pentru cei adormiti :
6. Domnul omoara si invie; El coboara la locuinta mortilor si iarasi scoate. (1Regi 2,6)
4. Doamne atottiitorule, Dumnezeul lui Israel, auzi rugaciunea celor ce au murit ai lui Israel, si a fiilor celor care au pacatuit inaintea Ta, care n-au ascultat glasul Tau, Dumnezeul lor, si s-au lipit de noi relele.
5. Nu-ti aduce aminte de nedreptatile parintilor nostri, ci adu-ti aminte de mana Ta si de numele Tau in vremea aceasta. (Baruh 3,4-5)
[SIZE=4][COLOR=Red]
,,Drept aceea, sfant si cucernic gand a fost, ca a adus jertfa de curatie pentru cei morti, ca sa se slobozeasca de pacat.,,(2Macabei 12,46)[/COLOR][/SIZE]

Da credinta voastra e demonica caci e din tatal minciunii:
1. Dar Duhul graieste lamurit ca, in vremurile cele de apoi, unii se vor departa de la credinta, [COLOR=Red]luand aminte la duhurile cele inselatoare si la invataturile demonilor, [/COLOR]
2. Prin fatarnicia unor mincinosi, care sunt infierati in cugetul lor.
3. Acestia opresc de la casatorie si[COLOR=Red] de la unele bucate, pe care Dumnezeu le-a facut, spre gustare cu multumire, pentru cei credinciosi si pentru cei ce au cunoscut adevarul,
4. Pentru ca orice faptura a lui Dumnezeu este buna si nimic nu este de lepadat, daca se ia cu multumire;
5. Caci se sfinteste prin cuvantul lui Dumnezeu si prin rugaciune. [/COLOR]
[COLOR=Red]
(1Tim 4,1-5)[/COLOR]
  #523  
Vechi 26.01.2009, 17:00:26
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Am raspuns la un paragraf din postarea dvs., pe care l-ati repostat (nu inteleg de ce).

Alte paragrafe din postarea dvs. sunt pe langa subiect si nu demonstreaza ceea ce vreti dvs (adica nemurirea sufletului si existenta sa constienta si cu simtiri trupesti, in timpul mortii).

Ati folosit citate din scrieri apocrife (Baruh, Macabei) pe care nu le am la indemana. Dar le voi studia (cred ca o voi face chiar maine). Nu m-ar mira sa constat ca ati scos niste versete dintr-un paragraf in care se vorbeste despre INVIERE (expresie pe care mult ati mai ocolit-o).

Chiar, ce ar fi sa schimbam subiectul discutiei? Sa nu mai discutam despre "sufletul nemuritor" (expresie care nu exista in Sfanta Scriptura) si sa discutam despre INVIERE (adevar de care Sfanta Scriptura, in special Noul Testament, este plina).
  #524  
Vechi 26.01.2009, 20:14:20
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Pentru ce s-o mai balacim cand tu te-ai eschivat mereu la toate postarile mele la obiect ca si acum. Cand vezi ca nu ai ce sa spui, nu ai argumente, o scalzi. Eu ti-am dat niste interpretari de bun simt ale versetelor tale , iar tu in loc sa vii cu ceva argumente sau macar consideratii sau aprecieri, o scalzi tot timpul, schimbi vorba , dar nimic consistent. De cate ori eu am facut asa ceva, adica nu am raspuns punctual cum faci tu? Lasam la o parte versetele din cartile necanonice ale Bibliei pe care nu stiu cu ce autoritate le-ati scos, dar de celelalte de ce nu spui nimic? Asta nu mai e un dialog constructiv (daca a fost vreo data) cand de cate ori nu-ti convine ce argumente scripturistice iti aduc, tu cauti mereu tot felul de subrefugii sau ca acum , nici nu le iei in seama. Pe tine nu te intereseaza sa afli adevarul sau macar ce credem noi in mod sincer, ci doar sa combati si sa contrazici.
  #525  
Vechi 26.01.2009, 20:30:39
dimon dimon is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Asta e tot ce ai putut sa scoti impotriva a tot ceea ce am postat? Daca n-ai nimic concret si argumentat scripturistic de spus, nu te mai osteni ,,atotstiutorule,, ca sa te afli in treaba, lasa-ne, lasa-ne!




Te-ai gandit vreo data, atotstiutorule, la intelesul duhovnicesc al acestor versete? Cei morti duhovniceste nu stiu nimic despre Dumnezeu si viata vesnica dupa cuvantul Mantuitorului: ,,Lasa-i pe cei morti sa-si ingroape pe mortii lor, iar tu urmeaza Mie!,,

Tot asa si versetul "In locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune!" (Eclesiastul 9:10) se talcuieste in concordanta cu ce a spus Hristos: ,,Lucrati cat este lumina, caci vine noaptea si nimeni nu mai poate lucra!,, Adica ,, cu frica si cutremur lucrati la mantuirea voastra,, caci dupa moarte nu se mai poate lucra si nu mai folosesc nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciunea cea lumeasca!

Iar ultimul
"Cel ce moare, nu-si mai aduce aminte de Tine" (Psalm 6:5), etc. E normal ca cei ce mor duhovniceste incarcati cu iubirea de avere, de marire si de placerile lumii acesteia, nu-si mai aduc aminte de Dumnezeu, de moarte si de judecata dupa cum spune Sfantul Apostol Pavel:
27. Si precum este randuit oamenilor o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata, (Evrei 9,27)
10. Pentru ca noi toti trebuie sa ne infatisam inaintea scaunului de judecata al lui Hristos, ca sa ia fiecare dupa cele ce a facut prin trup, ori bine, ori rau. (2 Cor 5,10)
Iata cum numeste aici trupul un instrument prin care lucreaza adevaratul sine, sufletul nemuritor fara de care trupul este mort (Iacob 2,26)

"Glasul sangelui fratelui tau striga din pamant la mine"(Facerea 4:10) Cum poate sa strige sangele?
Dar atotstiutorule, de ce nu ti-ai adus aminte de faptul ca Dumnezeu i-A poruncit lui Noe sa nu manance sangele animalelor ,,caci in el se afla viata ei,, (Fac 9,4) iar Dumnezeu nu este mincinos, ci e atotstiutor si omniprezent.

Nu vi se pare ca teoria nemuriri sufletului si slujbele care se tin pentru morti fac casa buna cu spiritismul, care este o mare inselaciune a diavolului?Iata cuvantul Scripturii ce spune despre ,,rugaciunea dreptilor care mult poate inaintea lui Dumnezeu,,(Iacov 5,16) pentru cei adormiti :
6. Domnul omoara si invie; El coboara la locuinta mortilor si iarasi scoate. (1Regi 2,6)
4. Doamne atottiitorule, Dumnezeul lui Israel, auzi rugaciunea celor ce au murit ai lui Israel, si a fiilor celor care au pacatuit inaintea Ta, care n-au ascultat glasul Tau, Dumnezeul lor, si s-au lipit de noi relele.
5. Nu-ti aduce aminte de nedreptatile parintilor nostri, ci adu-ti aminte de mana Ta si de numele Tau in vremea aceasta. (Baruh 3,4-5)
[SIZE=4][COLOR=Red]
,,Drept aceea, sfant si cucernic gand a fost, ca a adus jertfa de curatie pentru cei morti, ca sa se slobozeasca de pacat.,,(2Macabei 12,46)[/COLOR][/SIZE]

Da credinta voastra e demonica caci e din tatal minciunii:
1. Dar Duhul graieste lamurit ca, in vremurile cele de apoi, unii se vor departa de la credinta, [COLOR=Red]luand aminte la duhurile cele inselatoare si la invataturile demonilor, [/COLOR]
2. Prin fatarnicia unor mincinosi, care sunt infierati in cugetul lor.
3. Acestia opresc de la casatorie si[COLOR=Red] de la unele bucate, pe care Dumnezeu le-a facut, spre gustare cu multumire, pentru cei credinciosi si pentru cei ce au cunoscut adevarul,
4. Pentru ca orice faptura a lui Dumnezeu este buna si nimic nu este de lepadat, daca se ia cu multumire;
5. Caci se sfinteste prin cuvantul lui Dumnezeu si prin rugaciune. [/COLOR]
[COLOR=Red]
(1Tim 4,1-5)[/COLOR]
Este plina Sfinta scriptura de asemenea explicati si referiri la starea omului dupa moarte si tu mai incerci sa reprosezi ceva.
  #526  
Vechi 27.01.2009, 09:10:59
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Pentru ce s-o mai balacim cand tu te-ai eschivat mereu la toate postarile mele la obiect ca si acum. Cand vezi ca nu ai ce sa spui, nu ai argumente, o scalzi. Eu ti-am dat niste interpretari de bun simt ale versetelor tale , iar tu in loc sa vii cu ceva argumente sau macar consideratii sau aprecieri, o scalzi tot timpul, schimbi vorba , dar nimic consistent. De cate ori eu am facut asa ceva, adica nu am raspuns punctual cum faci tu? Lasam la o parte versetele din cartile necanonice ale Bibliei pe care nu stiu cu ce autoritate le-ati scos, dar de celelalte de ce nu spui nimic? Asta nu mai e un dialog constructiv (daca a fost vreo data) cand de cate ori nu-ti convine ce argumente scripturistice iti aduc, tu cauti mereu tot felul de subrefugii sau ca acum , nici nu le iei in seama. Pe tine nu te intereseaza sa afli adevarul sau macar ce credem noi in mod sincer, ci doar sa combati si sa contrazici.
M-ati inteles gresit. Nu m-am eschivat deloc. Acolo unde nu am raspuns, inseamna ca nu aveam nimic de comentat. Am fost "multumit" cu raspunsul dvs. si am lasat sa fie judecat si de ceilalti cititori.

Daca aveti postari la care doriti numaidecat un raspuns al meu, specificati acest lucru (sau dati-mi cumva de inteles).
  #527  
Vechi 27.01.2009, 19:18:26
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
M-ati inteles gresit. Nu m-am eschivat deloc. Acolo unde nu am raspuns, inseamna ca nu aveam nimic de comentat. Am fost "multumit" cu raspunsul dvs. si am lasat sa fie judecat si de ceilalti cititori.

Daca aveti postari la care doriti numaidecat un raspuns al meu, specificati acest lucru (sau dati-mi cumva de inteles).
Tot nu ai dat un raspuns concret. Eu cu tine discut nu cu ceilalti cititori. Deci, asa cum eu mereu ti-am raspuns la postari cu argumente scripturistice, fa-o si tu cu aceste interpretari ale versetelor aduse de tine. Ce sa inteleg prin ,,am fost ,,multumit,, cu raspunsul dvs? ca esti de acord cu aceste interpretari ale mele sau nu? Vino cu argumente, nu fugi de raspundere!
Mai ti -le postez o data:

Cei morti duhovniceste nu stiu nimic despre Dumnezeu si viata vesnica dupa cuvantul Mantuitorului: ,,Lasa-i pe cei morti sa-si ingroape pe mortii lor, iar tu urmeaza Mie!,,

Tot asa si versetul "In locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune!" (Eclesiastul 9:10) se talcuieste in concordanta cu ce a spus Hristos: ,,Lucrati cat este lumina, caci vine noaptea si nimeni nu mai poate lucra!,, Adica ,, cu frica si cutremur lucrati la mantuirea voastra,, caci dupa moarte nu se mai poate lucra si nu mai folosesc nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciunea cea lumeasca, dar nu neaga in nici un fel viata sufletului dupa moarte.

Iar ultimul
"Cel ce moare, nu-si mai aduce aminte de Tine" (Psalm 6:5), etc. E normal ca cei ce mor duhovniceste incarcati cu iubirea de avere, de marire si de placerile lumii acesteia, nu-si mai aduc aminte de Dumnezeu, de moarte si de judecata dupa cum spune Sfantul Apostol Pavel:
27. Si precum este randuit oamenilor o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata, (Evrei 9,27)
10. Pentru ca noi toti trebuie sa ne infatisam inaintea scaunului de judecata al lui Hristos, ca sa ia fiecare dupa cele ce a facut prin trup, ori bine, ori rau. (2 Cor 5,10)
Iata cum numeste aici trupul un instrument prin care lucreaza adevaratul sine, sufletul nemuritor fara de care trupul este mort (Iacob 2,26)
28. Nu vă temeți de cei ce ucid trupul,[COLOR=Red] iar sufletul nu pot să-l ucidă[/COLOR]; temeți-vă mai curând de acela care poate și sufletul și trupul să le piardă în gheena.(Mat.10,28)
Iata aici cum Mantuitorul arata clar ca sufletul nu poate sa dispara, ci din doua ,una: ori se mantuieste si ajunge langa Hristos(Adevarat iti zic tie, azi vei fi cu Mine in Rai), ori este inselat de diavol si de slugile lui sa faca pacate si dupa judecata particulara ajunge in iad sau gheena, cu sufletul mai intai, iar dupa judecata generala si cu trupul.
  #528  
Vechi 01.02.2009, 12:01:55
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
[SIZE=4][COLOR=red],,Drept aceea, sfant si cucernic gand a fost, ca a adus jertfa de curatie pentru cei morti, ca sa se slobozeasca de pacat.,,(2Macabei 12,46)[/COLOR][/SIZE]
D-le Iustin, si cand citati din scrierile apocrife (cum sunt cartile Macabeilor), ocoliti cuvantul INVIERE. De vreme ce sunteti adeptul teoriei ca, la moartea omului sufletul nu moare, ci ramane viu, constient, cu simtaminte trupesti, cu sentimente, etc.si se duce unde ii este locul (in iad sau in rai), este normal sa va deranjeze INVIEREA. Nu este compatibila cu teoria dvs. spiritista.

In 2 Macabei cap. 12, cu doua versete mai sus fata de cel postat de dvs., se spune:
"Foarte bun si cuvios lucru pentru socotinta [SIZE=3]invierii [/SIZE]mortilor. Caci de n-ar fi avut nadejdea ca vor [SIZE=3]invia [/SIZE]cei ce inainte au cazut, desert si de ras lucru ar fi a se ruga pentru cei morti"(vers. 43 si 44).

Este crestineste sa ai speranta ca cei morti vor invia. Sunt mai putin de acord cu interventia noastra dupa moartea cuiva (avand in vedere ca este vorba de scrieri apocrife, este de inteles sa se strecoare si unele idei in neconcordanta cu Sfanta Scriptura). Sfanta Scriptura spune:
"Caci toti trebuie sa ne infatisam inaintea scaunului de judecata a lui Hristos, pentru ca fiecare sa-si primeasca rasplata dupa binele sau raul pe care-l va fi facut cand traia in trup."(2 Corinteni 5:10)
  #529  
Vechi 01.02.2009, 12:22:39
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Iata cum numeste aici trupul un instrument prin care lucreaza adevaratul sine, sufletul nemuritor fara de care trupul este mort (Iacob 2,26)
.
Sa vedem mai bine ce spune Sfanta Scriptura. Dvs. ati postat direct talamacirea "duhovniceasca".
"Dupa cum trupul fara duh este mort, tot asa si credinta fara fapte este moarta" (Iacob 2:26)
In cartea Ecleziastul este descris procesul mortii ca un proces invers creatiei:
"Pana nu se intoarce tarana in pamant, cum a fost, si pana nu se intoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat" (Ecleziastul 12:7)
Cum l-a creat Dumnezeu pe om?
"Domnul Dumnezeu l-a facut pe om din tarana pamantului, i-a suflat in nari suflare de viata, si omul s-a facut astfel un suflet viu."(Facerea 2:7)

TARANA+SUFLARE DE VIATA=SUFLET VIU (OMUL).
CALCULATOR+CURENT ELECTRIC=APARAT UTIL

TRUP FARA SUFLARE DE VIATA (SAU DUH DE VIATA) = TARANA SI SUFLARE DE VIATA CARE SE INTOARCE LA DOMNUL.

CALCULATOR FARA CURENT ELECTRIC= TABLARIE SI STICLARIE CARE OCUPA SPATIUL. DE ASEMENEA, CURENTUL NU-SI ARE UTILITATEA.

LA INVIERE, TRUPUL SCHIMBAT VA PRIMI DIN NOU DUHUL DE VIATA.
  #530  
Vechi 02.02.2009, 01:45:30
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Cum poti sa asemeni omul facut de Dumnezeu dupa chipul si asemanarea Sa cu un calculator? Ai luat-o pe aratura.
si omul s-a facut astfel un [COLOR=Red]suflet viu[/COLOR]."(Facerea 2:7) NU CALCULATOR

8. Apoi, slabind, Avraam a murit la batraneti adanci, satul de zile si [COLOR=Red]s-a adaugat la poporul sau. [/COLOR](Fac 25
La care popor s-a adaugat inteleptule?

8. Ca daca traim, pentru Domnul traim, si daca murim, pentru Domnul murim. Deci si daca traim, si daca murim, ai Domnului suntem.
9. Caci pentru aceasta a murit si a inviat Hristos, ca sa stapaneasca si peste morti si peste vii. (Rom14

22. Ci v-ati apropiat de muntele Sion si de cetatea Dumnezeului celui viu, de Ierusalimul cel ceresc si de zeci de mii de ingeri, in adunare sarbatoreasca,
23. Si de Biserica celor intai nascuti, care sunt scrisi in ceruri si de Dumnezeu, Judecatorul tuturor, si de duhurile dreptilor celor desavarsiti, (Evrei 12

Arata-mi in Biblie unde scrie ca trupurile vor primi un duh nou de viata, cand iata duhurile dreptilor celor desavarsiti exista nu ca energie ci sunt constiente caci nu ar mai fi desavarsiti.
3. Si cantau o cantare noua, inaintea tronului si inaintea celor patru fiinte si inaintea batranilor; si nimeni nu putea sa invete cantarea decat numai cei o suta patruzeci si patru de mii, care fusesera rascumparati de pe pamant.
4. Acestia sunt care nu s-au intinat cu femei, caci sunt feciorelnici. Acestia sunt care merg dupa Miel ori unde se va duce. Acestia au fost rascumparati dintre oameni, parga lui Dumnezeu si Mielului.
5. Iar in gura lor nu s-a aflat minciuna, fiindca sunt fara prihana.
(Apoc 14
Iata aici sufletele sunt constiente caci merg dupa Miel ori unde se va duce
20. Veseleste-te de ea, cerule si voi sfintilor, si voi apostolilor, si voi proorocilor, pentru ca Dumnezeu a pronuntat judecata voastra asupra ei.(Apoc 18
Cum pot sa se veseleasca sfintii, apostolii si proorocii daca nu ar avea suflete constiente?

Mai lasa teza ta si mai vezi si aceste versete.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17