Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #531  
Vechi 16.09.2011, 09:54:00
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
P.S. Am citit raspunsul dumneavoastra la intrebarea Deliei. Am marea nedumerire ca Dumnezeu care moare, sfinta Treime care devine Sfinta Doime nu poate fi explicata de voi, cei care sustineti ca aveti ORICE raspuns din Sfinta Scriptura. Ati ironizat de atitea ori Tainele Sfintei Biserici, iar acum aberatia asta, Dumnezeu mort, pentru voi este taina? Este visul antihristulu ceea ce sustineti. Scuze, dar nu voi mai purta nici un dialog nici cu dumneavoastra si nici cu vreun alt adventist, acum ca Delia m-a luminat pe deplin asupra doctrinei voastre.
Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ma opresc aici, nu doresc o polemica pe acest subiect, (v-am explicat doar mesajul anterior) cu d-voastra si mai ales cu fratele d-voastra in credinta (osutafaraunu) eu nu am ce sa mai discut pe viitor. Dumnezeu sa ne dea intelepciune la toti sa fim demni de chemarea Sa!
Sunt decizii înțelepte, mai ales că, după cum vedeți, adventiștii au obiceiul să șteargă tabla și să se facă că nu a fost scris nimic pe ea, și mai ales nimic de natură să le demaște ereziile cumplite în care își dormitează somnul cel de moarte.

Mai ales că acesta este un topic despre Sfânta Euharistie, deși temele sunt legate între ele în mod evident, rămânând totuși două subiecte diferite.
Reply With Quote
  #532  
Vechi 16.09.2011, 10:24:31
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Si in opinia mea e "Sfanta Doime" la adventisti, nu o spun in sens peiorativ. Prin faptul ca sustineti ca o persoana(ipostas) al Sfintei Treimi a fost inconstienta, inseamna ca ati alterat perfectiunea treimica. Un Dumnezeu lipsit de perfectiune,nu mai e Dumnezeu, nu mai e desavarsit. Inconstienta nu face parte din atributele divine, Dumnezeu stie intotdeauna "ce face". D-voastra ati rupt unitatea treimica, e ca si cum cele trei persoane ar gandi fiecare separat, deci am avea trei fiinte, nu o singura fiinta in trei ipostasuri. Din punctul meu de vedere, la d-voastra e o forma de politeism, o triada divina, nu o tri-unitate divina, caci doar asa se poate explica ceea ce sustineti.
Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ma opresc aici, nu doresc o polemica pe acest subiect, (v-am explicat doar mesajul anterior) cu d-voastra si mai ales cu fratele d-voastra in credinta (osutafaraunu) eu nu am ce sa mai discut pe viitor. Dumnezeu sa ne dea intelepciune la toti sa fim demni de chemarea Sa!
As mai adauga ceva, in cazul in care n-ati inteles ce doresc sa spun. O intrebare favorita a musulmanilor in dialogul cu crestinii este: "omenirea a ramas fara Dumnezeu timp de 3 zile?" O intrebare cat se poate de fireasca si eu mi-as fi pus-o daca n-as fi fost crestin. Daca Dumnezeu este o fiinta (o constiinta) in trei ipostasuri, n-are cum sa fie aceasta inconstienta, caci asta ar insemna ca omenirea sa fie lipsita de Dumnezeu, ar putea fi doar daca am avea trei fiinte, din care una inconstienta, iar doua nu, ceea ce ar insemna ca suntem politeisti, ca avem o triada divina. De altfel asta si cred musulmanii despre noi. Noi spunem ca trupul a ramas in mormant, insa in tot acest rastimp el a continuat sa fie unit ipostatic cu sufletul, legatura dintre trup si suflet s-a pastrat, chiar daca pentru un timp cele doua elemente componente ale Persoanei lui Hristos se aflau separate, deci Dumnezeu-Fiu era Viu,constient, nu inconstient. Doctrina adventa nu o pot intelege decat sub forma unui politeism, fie si temporar. Numai bine!

Last edited by ioanna; 16.09.2011 at 10:32:33.
Reply With Quote
  #533  
Vechi 16.09.2011, 10:47:03
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Si in opinia mea e "Sfanta Doime" la adventisti, nu o spun in sens peiorativ.
"Sfanta Doime" exista doar la dvs. si la "nutucutu". Nici un adventist nu a enuntat si nu a explicat acesta expresie blasfemitoare (ceea ce dvs. faceti, chipurile, bazandu-va pe afrimatiile noastre).

Opinia dvs. este bazata pe o incalcitura de idei mincinoase si concluziile aferente acestor idei.

P.S. Raman la o concluzie, pe care am mai enuntat-o de cateva ori: credinta adventista poate fi atacata doar cu minciuni . Iar minciuna nu poate avea succes, asa ca nu ne facem griji.

P.S.2 Sa va vand un pont (ca tot vreti sa-i denigrati pe adventisti): au si adventistii destule bube adevarate. Luati-va de acelea. Nu este nevoie sa inventati.


Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ma opresc aici, nu doresc o polemica pe acest subiect,
Si totusi, nu v-ati oprit. Daca tot ati continuat, era binevenita o recunoastere a greselii facute fata de adventistii: aceea de a le pune in carca o expresie inventata de "nutucutu" si explicata de dvs.
Reply With Quote
  #534  
Vechi 16.09.2011, 10:50:23
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
P.S. Raman la o concluzie, pe care am mai enuntat-o de cateva ori: credinta adventista poate fi atacata doar cu minciuni . Iar minciuna nu poate avea succes, asa ca nu ne facem griji.
Toate profetiile lui E.G. White s-au implinit si cei care spun contrariul mint ?
Reply With Quote
  #535  
Vechi 16.09.2011, 11:00:30
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
O intrebare favorita a musulmanilor in dialogul cu crestinii este: "omenirea a ramas fara Dumnezeu timp de 3 zile?" O intrebare cat se poate de fireasca si eu mi-as fi pus-o daca n-as fi fost crestin.
Vedeți doamnă? Noi nu suntem musulmani, credem în Domnul Hristos și în ce a declarat El (că a fost mort . Apoc.1,18), iar cum a fost posibil acest lucru nu e treaba noastră, Biblia declarând că este o taină. Ciudat este că această întrebare pusă inițial de Delia și repetată insistent de ea și de dumneavoastră ceilalți ortodocși timp de mai bine de o lună, vă plasează în rândul celor pe care dumneavoastră-i numiți cu seninătate necreștini ori musulmani*... Vă rugăm să ne iertați, dar nu o considerăm o întrebare corectă și nu vă putem furniza un răspuns care să vă satisfacă. Fiind o Taină - o Taină mai mare decât toate cele 7 Taine ale Bisericii Ortodoxe la un loc căci e definită astfel de Dumnezeu nu de om- a face speculații pe marginea ei, înseamnă a pune "întrebări nebune" cum spune sf. apostol Pavel.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Doctrina adventa nu o pot intelege decat sub forma unui politeism, fie si temporar. Numai bine!
Vedeți iarăși doamnă? Pe baza unei simple supoziții a dumneavoastră ne considerați politeiști. Dar noi cum ar trebui să vă considerăm pentru o reală închinare la oameni și îngeri? Mai ales că Scriptura condamnă această practică...
Și totuși... Nu ne permitem să vă numim politeiști, eretici, precum și alte cuvinte mai urâte folosite în dreptul nostru.
___________
* Cu toate acestea nu vă considerăm nici musulmani, nici necreștini. Ironic, dar ați căzut în propriul dumneavoastră laț.
Reply With Quote
  #536  
Vechi 16.09.2011, 11:01:51
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Domnule grasu77, eu nu m-am dus NICIODATA pe forumul d-voastra sa-mi bat joc de adventisti, asa cum ati venit d-voastra si acel frate aici, sa ridiculizati credinta noastra si sa ne umpleti de insulte.Credinta adventa e plina de falsitati , adica de erori de interpretare a textului biblic, exemplul de mai sus fiind doar unul dintre ele, pe care nici nu-l puteti explica, doar afunda in eroare. Daca nu-l puteti explica, de unde atata siguranta cu inconstienta? din cauza unei interpretari personale a Bibliei. Inteleg ca d-voastra doriti sa propagati aceste "adevaruri deformate" pe un forum ortodox, aveti cale libera. Fiecare vede ceea ce faceti si sper ca e constient de ceea ce afirmati dmv. si fratele d-voastra intru credinta, sa stie ca TOATE afirmatiile sunt in spiritul adventist al interpretarii Sfintei Scripturi.

Last edited by ioanna; 16.09.2011 at 11:08:59.
Reply With Quote
  #537  
Vechi 16.09.2011, 11:04:26
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Toate profetiile lui E.G. White s-au implinit si cei care spun contrariul mint ?
Cunosc prea putin profetiile lui E.G. White. Stiu si faptul ca E.G.W. a facut si greseli (nu era infailibila). Lucrarile lui E.G. White au menirea de a-ti indrepta atentia asupra Cuvantului lui Dumnezeu si ati intari credinta in Dumnezeu.

Credinta mea se bazeaza pe profetiile din Sfanta Scriptura, care s-au implinit si se vor implini cu exactitate. In mod deosebit, ma incred in fagaduintele Mantuitorului: ca se va intoarce, va fi o inviere a mortilor si vom mosteni viata vesnica.
Reply With Quote
  #538  
Vechi 16.09.2011, 11:09:38
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Credinta adventa e plina de falsitati , adica de erori de interpretare textului biblic,
Posibil sa aveti dreptate. Demonstrati acest lucru, fara sa inventati ceva ce adventistii nu au spus.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
exemplul de mai sus fiind doar unul dintre ele, pe care nici nu-l puteti explica,
Faptul ca nu putem explica o taina, nu inseamna falsitate.

P.S. Pe asta cu "sigurata despre inconstienta" (banuind ca va referiti la Domnul Iisus Hristos) de unde ati scos-o? Eu nu am avut curajul sa afirm asa ceva. Am vorbit doar despre inconstienta omului care este mort. Mai departe nu am mers. Pentru mine este o taina cum a murit Hristos si toate cele legate de moartea Sa (in ce stare a fost, ce s-a intamplat cu Dumnezeirea, etc.)

Last edited by grasu77; 16.09.2011 at 11:17:31.
Reply With Quote
  #539  
Vechi 16.09.2011, 11:37:32
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
P.S. Pe asta cu "sigurata despre inconstienta" (banuind ca va referiti la Domnul Iisus Hristos) de unde ati scos-o? Eu nu am avut curajul sa afirm asa ceva. Am vorbit doar despre inconstienta omului care este mort. Mai departe nu am mers. Pentru mine este o taina cum a murit Hristos si toate cele legate de moartea Sa (in ce stare a fost, ce s-a intamplat cu Dumnezeirea, etc.)
Afirmati cu mare siguranta ca omul e inconstient cand moare , insa si Hristos s-a facut om prin intrupare si a murit. Deduceti dmv. restul. Insemnatatea acestei Taine a fost priceputa de oameni care au facut apel la Duhul Sfant pentru iluminare si ne-au vrednicit si pe noi prin aceste descoperiri revelate.

Last edited by ioanna; 16.09.2011 at 11:40:00.
Reply With Quote
  #540  
Vechi 16.09.2011, 11:43:14
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Afirmati cu mare siguranta ca omul e inconstient cand moare si deasemenea afirmati ca Hristos s-a facut om prin intrupare si a murit. Deduceti dmv. restul.
Mai adaug si expresia "Domnul meu si Dumnezeul Meu". Si cu asta, punct. Nu deduc nimic.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Insemnatatea acestei Taine a fost priceputa de oameni care au facut apel la Duhul Sfant pentru iluminare si ne-au vrednicit si pe noi prin aceste descoperiri revelate.
Asta e. Eu nu am avut iluminare de la Duhul Sfant, pentru a intelege taina umilintei lui Hristos (coborarea din slava cereasca, in mizeria pamanteasca, pentru a suferi de o moarte de cruce) pentru salvarea noastra. Doar cred, ma minunez, dar nu pricep.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Cele 12 rugaciuni ale Sf. Impartasanii carmina Impartasania (Taina Euharistiei) 18 19.12.2010 13:50:01
Taina sfintei impartasaniei DAMIAN Impartasania (Taina Euharistiei) 4 18.12.2010 16:32:23
Despre Taina Spovedaniei adimirea Generalitati 10 10.11.2009 15:09:52
taina sfintei spovedanii rotarufelicia Pocainta 6 02.01.2007 13:41:14