Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #531  
Vechi 11.06.2010, 01:21:18
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cine, preotul meu, pedofil ? Faceți o afirmație care arată adevărata față abjectă a sufletului dv.
Stiu ca v-ati simtit ranit domnule Mihnea. Ok, imi cer iertare.
Cine incepe cu jignirile ar trebui insa sa fie mai precaut in a se lansa in acuzatii de tip "fata abjecta a sufletului":
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
de ce pastorii dv se "căsătoresc" homosexual ?
Cata vreme jigniti pastorii mei intr-o asemenea maniera, asteptati-va sa fiti jignit.


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ca să vă răspund, totuși, cu promisiunea că este ultima dată când răspund
Ar fi excelent sa va tineti promisiunea daca aveti de gand sa comentati cum ati facut-o aici.
  #532  
Vechi 11.06.2010, 06:37:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Cata vreme jigniti pastorii mei intr-o asemenea maniera, asteptati-va sa fiti jignit.
Scuzele sunt acceptate, dar vă rog să observați că eu nu v-am jignit gratuit. Deocamdată, eu am făcut dovada că pastorii protestanți practică și căsătorii homosexuale și consideră acest lucru foarte normal, pe câtă vreme dv nu ați făcut dovada că preotul meu este pederast sau că Biserica mea ar considera pedofilia normală ori ar oficia căsătorii pedofile. E diferența dintre a proba un lucru, folosind pagina oficială a instituției și o pură calomnie.
Nu înțeleg ce anume contestați ? Contestați faptele, care arată că unii protestanți sunt de acord cu familii homosexuale și că pastorii dau binecuvântare sacramentală unor asemenea familii ? Contestați că acelea sunt documente ale Bisericii Luterane ? Contestați că luteranii ar fi protestanți ? Dacă dv nu îi socotiți pe iehoviști creștini, poate că nu îi socotiți nici pe luterani ca fiind protestanți.

Dar acești luterani din Suedia sunt departe de a fi singura biserică apostată din lumea protestantă. Sunt convins că ați auzit că anglicanii au trecut și ei la căsătorii homosexuale și că au preotese lesbiene. Acuma, strict din punct de vedere tehnic, ar trebui să ne bucure asta, din cauză că sute de mii de anglicani au revenit numai în ultimul an, din acest motiv, la Biserica mamă. Peste 100 de parohii numai în SUA s-au declarat anglo-catolice. Dar de fapt, nu ne bucură. Devieri atât de mari ale credinței nu nu bucură niciodată.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #533  
Vechi 11.06.2010, 07:20:10
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Domnule Dragomir, cinstit si corect ar fi sa remarcam cateva lucruri:

Biserica lutherana suedeza nu este totuna cu biserica penticostala, la fel cum sedevacantistii nu sunt tot una cu BC, si puciosii nu sunt totuna cu BOR.

Sa nu cadem in capcana de a folosi termenii-umbrela dincolo de semnificatia lor.

Din cate stiu, pozitia penticostalilor fata de homosexualitate este destul de clara.

Pe de alta parte, afirmatia penticstaluluimantuibil, chiar daca a folosit o exprimare nefericita, are si ea un sambure de adevar. Chiar daca numai unu la suta din tot scandalul de presa cu privire la pedofilia clericilor catolici este adevarat, tot trebuie sa ne ingrijoram.

Si nu vorbim doar despre faptul ca unii preoti sunt pacatosi, ci despre faptul ca oameni din ierarhia BC au actionat in scopul de a proteja, ascunde sau tine asemenea indivizi departe de actiunea legii seculare. Sigur, nu este pozitia oficiala a Bisericii, dar sunt actiunile unor prelati ai Bisericii.

Ca sa fiu mai clar, si sa intelegeti de ce sunt amarat si indurerat. Parohia mea apartine ordinului salvatorian. Parintele care m-a catehizat, primit in mod oficial in BC, spovedit si impartasit pentru prima oara, este frate salvatorian.

Nici despre el, nici despre ceilalti parinti ai parohiei sau ai manastirii salvatoriene din Timisoara sau despre operele lor de caritate nu am de spus decat cuvinte bune.

Dar ce sa spun despre faptul ca la casa generalatului ordinului, din Roma, un salvatorian american care este acuzat oficial, in statul sau de origine, de molestarea unor minori, traieste bine mersi de mai multi ani si refuza sa se intoarca in SUA, in vreme ce autoritatile americane nu-l pot extrada pentru ca nu exista tratat de extradare cu Vaticanul ?

Superiorii ordinului l-au "sfatuit" sa se intoarca in SUA, pentru a-si rezolva situatia cu justitia de acolo, dar el a refuzat, si in consecinta traieste bine mersi si slujeste drept secretar al generalatului ordinului ? Oare nu se impunea o sanctiune - nu fata de presupusa infractiune, raportat la care beneficiaza de prezumtia de nevinovatie, ci fata de refuzul sau de a asculta de mai marii propriului ordin ?

Si daca mie, in calitate de laic catolic, asemenea situatii imi lasa un gust amar, de ce sa ne miram ca un protestant are rezerve in a se intoarce la credinta Bisericii ?
  #534  
Vechi 11.06.2010, 07:43:12
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Un lucru cred ca avem in comun - DRAGOSTEA PENTRU HRISTOS
nimic mai fals!
  #535  
Vechi 11.06.2010, 07:48:09
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Nu stiu daca Evangheliile sunt la fel
Daca vorbiti de alta evanghelie si alt crez, nu inteleg ce cautati pe un forum ortodox . Ce aveti voi de discutat?
  #536  
Vechi 11.06.2010, 08:23:54
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ivo_faith Vezi mesajul
Si din cate stiu sfantul Nicolae i-a cam ars cateva perechi de palme ereticului Arie la un sinod ecumenic. Pe de alta parte si Iisus a intrat cu biciul in templu intre cei care confundau rostul casei Domnului. Deci atunci cand vezi atatea atacuri ale ereticilor la adresa Ortodoxiei, si asta de ani buni incoace, nu prea iti mai vine sa mai stai sa ii iei cu duhul blandetii si al iubirii, pentru ca astia nu se lasa.
Am vazut ca e la moda ca orice om incapabil de infranare sa prezinte ca argument palmele Sfantului Nicolae. Daca Sfantul Nicolae si-a iesit din fire si nu a putut sa atace cu autoritatea Duhului Sfant, preferand bataia ca orice om de pe strada, iata ce mostenire a lasat celor ce il iau ca exemplu. Desigur ca a fost o solutie de moment, dar nu cea mai fericita. Apostolii nu s-au batut, ci s-au lasat batuti. Singura lor arma a fost Cuvantul lui Dumnezeu rostit cu autoritate: "In Numele lui Iisus , iesi afara din omul acesta!". Iar Hristos nu a lovit oamenii, citeste cu atentie.

In ce priveste atacurile la adresa ortodoxiei, cred ca nu ma insel daca spun ca tu ai fost primul care ai intrat pe forum cu sabia ridicata sa faci curatenie dand in sectari. Daca ceea ce ai tu se numeste ortodoxie, poti s-o pastrezi linistit, nu prezinta interes pentru mine si nu vreau sa ti-o iau. :)
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #537  
Vechi 11.06.2010, 09:36:54
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Scuzele sunt acceptate, dar vă rog să observați că eu nu v-am jignit gratuit. Deocamdată, eu am făcut dovada că pastorii protestanți practică și căsătorii homosexuale și consideră acest lucru foarte normal, pe câtă vreme dv nu ați făcut dovada că preotul meu este pederast sau că Biserica mea ar considera pedofilia normală ori ar oficia căsătorii pedofile. E diferența dintre a proba un lucru, folosind pagina oficială a instituției și o pură calomnie.
Nu înțeleg ce anume contestați ? Contestați faptele, care arată că unii protestanți sunt de acord cu familii homosexuale și că pastorii dau binecuvântare sacramentală unor asemenea familii ? Contestați că acelea sunt documente ale Bisericii Luterane ? Contestați că luteranii ar fi protestanți ?
1. Contest faptul ca sunt pastorii mei domnule Mihnea.

Daca ati fi spus „unii pastori protestanti sunt homosexuali” ati fi avut dreptate.
Daca ati fi folosit articolul hotarat „pastorii protestanti” deja ar fi fost o exprimare gogonata.
Daca ati fi afirmat „pastorii penticostali sunt homosexuali” era doar o minciuna sfruntata.

Dar pentru dumneata nu a fost suficient atat. Postarea dumneavoastra in raspar ati inchieiat-o apoteotic: „PASTORII DUMNEAVOASTRA”, adica pastorii mei „SE CASATORESC HOMOSEXUAL”.

Va rog nu va mai ascundeti ca un copil dupa deget. Cred ca sunteti om in toata firea.

Cand v-am raspuns una sa va usture ati sarit cat casa. Si acum imi spuneti ca imi acceptati scuzele dar uitati sa va cereti iertare pentru marsavia pe care ati comis-o.
2. V-am rugat sa va tineti promisiunea de a nu imi mai scrie daca intentionati sa abordati acelasi stil ca in postarea aceasta.

Repet ceea ce v-am rugat.
Cele bune...
  #538  
Vechi 11.06.2010, 09:39:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Domnule Dragomir, cinstit si corect ar fi sa remarcam cateva lucruri:

Biserica lutherana suedeza nu este totuna cu biserica penticostala, la fel cum sedevacantistii nu sunt tot una cu BC, si puciosii nu sunt totuna cu BOR.
Discuția nu este despre ce am avea în comun cu penticostalii, ci despre ce am avea în comun cu protestanții în general. Iată cum definește "penticostalulmântuibil" domeniul discuției, așa cum reiese din postarea 529:
Aici era vorba de ortodocsi catolici si (neo) protestanti

Deci, în timp ce toată lumea e de acord că sedevacantiștii nu sunt catolici și că pucioșii nu sunt ortodocși, vă întreb: sunt sau nu sunt luteranii din Suedia (neo)protestanți ?

Citat:
Pe de alta parte, afirmatia penticstaluluimantuibil, chiar daca a folosit o exprimare nefericita, are si ea un sambure de adevar. Chiar daca numai unu la suta din tot scandalul de presa cu privire la pedofilia clericilor catolici este adevarat, tot trebuie sa ne ingrijoram.
Păcătoși au fost și vor mai fi în Biserică. Clerici, laici și monahi. Aici este vorba despre credință. Or, în timp ce Biserica Catolică (ca și cea Ortodoxă) crede că nu sunt posibile căsătoriile homosexuale, iată că o parte dintre Bisericile (Neo)Protestante crede că sunt posibile și mai le și oficiază. Vedeți sau nu vedeți o diferență ?

Citat:
Ca sa fiu mai clar, si sa intelegeti de ce sunt amarat si indurerat. (...)
[/quote]

Aceasta este o problemă de comunicare și disciplină eclezială. Cum adică, "a fost sfătuit" de superiorii lui ? Trebuie să i se dea ordin, nu sfaturi. I-au dat ? Dacă nu, preotul e OK, fiindcă de sfaturi poți să ții cont sau să nu ții cont. Dacă i-au dat și nu le-a urmat, trebuie sancționat cu sancțiuni progresive până la interdict. Dacă, sub interdict, mai îndrăznește să oficieze Sfintele Taine, trebuie scos din Trupul Mistic al lui Cristos prin excomunicare.

Biserica Catolică este armata lui Cristos, și în armată nu merge cu sfaturi, merge cu ordin, în mod special în cazul persoanelor consacrate, care au în plus față de laici un jurământ de ascultare. Aveți dreptul, ba chiar și datoria, să informați Congregația pentru Cler asupra aspectelor semnalate, având grijă să adăugați și probe (sau cel puțin extrase din presă), pentru ca denunțul dv să fie luat în serios de cei care au datoria de a veghea la disciplina clerului.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #539  
Vechi 11.06.2010, 09:45:23
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

De fapt e o chestiune destul de simpla, domnule Mihnea. Dvs numiti protestant cam tot ce nu e ortodox/catolic...iar aceasta multime este foarte mare...peste 1000 de grupari, care mai de care mai "crestina"...Cand am spus ce avem in comun, ne-am referit la "noi" -neoprotestantii [penticostali, adventisti, baptisti, crestini dupa evanghelie...din cate vad discutia s-a concentrat pe aceste grupari. ]Lutheranii nu sunt nici macar neo-protestanti. Noi nu ne identificam cu doctrina cultului X sau a obscurei secte Y , ci vorbim numai din punctul nostru de vedere.

Iar daca dvs spuneti ca pastorii nostri sunt homosexuali , sincer, ma cutremur. Aceasta nu se intampla nici macar accidental, cum se intampla la dvs...Atat timp cat stiu ca standardele de moralitate din biserica mea sunt foarte inalte, ca unui pastor i se ia pastoria numai daca traieste in neintelegere cu vecinii, iar curvia fara poacinta aduce excluderea, cum puteti dvs sa spuneti ca pastorii nostri ar fi homosexuali?

Domnule Erethorn, respectele mele! Se vade ca in cazul dvs convertirea la crestinism a fost una reala si sincera. Obiectivitatea si smerenia sunt calitati ce dovedesc trairea cu Hristos.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #540  
Vechi 11.06.2010, 09:53:26
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Lutheranii nu sunt nici macar neo-protestanti.

... iar curvia fara poacinta aduce excluderea, cum puteti dvs sa spuneti ca pastorii nostri ar fi homosexuali?
Si ce sunt acesti lutherani?

Si curvia cu pocainta ce aduce?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42