Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #531  
Vechi 18.03.2012, 15:53:09
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Intrebare: daca ai scapat, cum te exprimi tu de ortodoxie, presupun, ce mai cauti aici?
Nu ti-e bine acolo unde esti acum? N-ai liniste?
Vad ca esti unul din cei mai activi useri pe un forum ortodox, cum de stai atat de mult tu aici, intre ortodocsi, intre care presupun ca odinioara cand erai ortodox nu te-ai simtit bine din moment ce ai parasit ortodoxia.
Raspunde-ti tie.
Eu nu am nevoie de raspunsuri.
Dacă nu aveți nevoie de aceste răspunsuri, de ce ați mai pus întrebările? Doar așa ca să mă "puneți la punct"?

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Eu nu caut raspunsuri la alte religii, nu ma duc in casa altora sa-i lamuresc ca la ei nu e bine...si nu umblu de la o casa la alta...
Nu toți suntem la fel, dacă am fi la fel am fi niște roboți. Eu cred că trebuie să ne pese de frații noștrii. Răspunsul obraznic al lui Cain ("sunt eu păzitorul fratelui meu?") e tot mai des auzit în societatea noastră de consum egocentric.

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa, nu este denominatiune.. Este Biserica Domnului Iisus Hristos.
Întreb astăzi pentru a doua oară: în ce carte scrie asta? Nu cumva în "Regulamentul de Ordine Interioară" a B.O.?


Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Ba pardon, in ce ma priveste, am fost ....nimic. Dumnezeu sa ma ierte!
Nici macar atee. Nici eu nu stiu ce, crestin doar cu numele...
Sincer vă felicit! Înseamnă că ați făcut un pas înainte...
Reply With Quote
  #532  
Vechi 18.03.2012, 16:02:36
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dacă nu aveți nevoie de aceste răspunsuri, de ce ați mai pus întrebările? Doar așa ca să mă "puneți la punct"?
Ba eu nu vreau sa te pun la punct deloc.... daca vrei sa raspunzi public, raspunde..

Nu am nevoie de raspunsuri pentru nu doresc sa ajung in situatia ta, adica de a parasi aceasta credinta ca apoi sa vin sa le vorbesc ortodocsilor despre cat de nepotrivita este...., ori cum vrei sa demonstrezi tu ca este, pune alt cuvant daca vrei.
Si nici la altii nu doresc sa merg sa le spun ca a lor credinta e buna au ba. Nu sunt eu in masura sa fac astfel.

Felicitari nu merit... mai e drum lung pana la prima felicitare... daramite mai multe...

Last edited by Adriana Cluj; 18.03.2012 at 16:08:47.
Reply With Quote
  #533  
Vechi 18.03.2012, 16:13:34
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Întreb astăzi pentru a doua oară: în ce carte scrie asta? Nu cumva în "Regulamentul de Ordine Interioară" a B.O.?
Apoi du-te intreaba-l pe parintele la Biserica, sigur iti va da un raspuns, eu nu sunt atat de citita.
Iar pe parintele eu il cred cand imi zice ceva, ca nu de la el zice ci de la Domnul Iisus Hristos.
Mie imi ajunge cuvantul Domnului Iisus.
Reply With Quote
  #534  
Vechi 18.03.2012, 16:16:19
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Ba eu nu vreau sa te pun la punct deloc.... daca vrei sa raspunzi public, raspunde..
Păi ce-aș putea răspunde la o așa întrebare. Cred că faceți aceeași confuzie întâlnită la mai mulți... Aici este un forum de discuții, nu Biserica Ortodoxă. Biserica Ortodoxă într-adevăr nu o mai frecventez, asta nu mă împiedică să discut cu ortodocși (cum discut și cu cei de alte confesiuni).

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Nu am nevoie de raspunsuri pentru nu doresc sa ajung in situatia ta, adica de a parasi aceasta credinta ca apoi sa vin sa le vorbesc ortodocsilor despre cat de nepotrivita este...., ori cum vrei sa demonstrezi tu ca este, pune alt cuvant daca vrei.
Si nici la altii nu doresc sa merg sa le spun ca a lor credinta e buna au ba. Nu sunt eu in masura sa fac astfel.
Vă e frică că veți găsi răspunsuri mai bune? Chiar dumneavoastră ați spus că erați nimic înainte din punct de vedere confesional. Nu vreți să auziți că ar putea exista ceva mai înalt decât locația în care vă aflați?Măcar din punct de vedere teoretic, că oricum nu vă cere nimeni să părăsiți locul în care v-ați cantonat.
Reply With Quote
  #535  
Vechi 18.03.2012, 16:20:31
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Apoi du-te intreaba-l pe parintele la Biserica, sigur iti va da un raspuns, eu nu sunt atat de citita.
Iar pe parintele eu il cred cand imi zice ceva, ca nu de la el zice ci de la Domnul Iisus Hristos.
Mie imi ajunge cuvantul Domnului Iisus.
Nu credeți că e cam rotunjior argumentul dumneavoastră? Apartenența dumneavoastră nu o priviți și cu inima și cu mintea? Sunteți dispusă să dați credit unui om când stă în balanță destinul dumneavoastră veșnic? Eu nu-l întreb (în sensul de a-i acorda credit nelimitat) nici măcar pe pastorul meu, decum pe un preot ortodox!
Reply With Quote
  #536  
Vechi 18.03.2012, 16:23:28
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
1. Păi ce-aș putea răspunde la o așa întrebare. Cred că faceți aceeași confuzie întâlnită la mai mulți... Aici este un forum de discuții, nu Biserica Ortodoxă. Biserica Ortodoxă într-adevăr nu o mai frecventez, asta nu mă împiedică să discut cu ortodocși (cum discut și cu cei de alte confesiuni).

2. Vă e frică că veți găsi răspunsuri mai bune? Chiar dumneavoastră ați spus că erați nimic înainte din punct de vedere confesional. Nu vreți să auziți că ar putea exista ceva mai înalt decât locația în care vă aflați?Măcar din punct de vedere teoretic, că oricum nu vă cere nimeni să părăsiți locul în care v-ați cantonat.
1.a. ai zis ca ti-am pus intrebarile doar ca sa te pun la punct... nu raspunde daca nu vrei, cine te obliga?
1.b. E forum, dar ortodox. Ce tot zgandariti pe aici? de ce nu mergi in Biserica daca esti atat de convins ca noua ta credinta e atat de buna in comparatie cu ortodoxia si sa le spui acolo la toti ortodocsii si la parintele ce spui aici pe forumul ortodox?
2. de ce sa-mi fie frica mai omule? nu pricepi ca mi-e bine acolo unde sunt? ce sa caut mai bun decat atat daca mi-e bine? am gasit cel mai bun!

Last edited by Adriana Cluj; 18.03.2012 at 16:29:17.
Reply With Quote
  #537  
Vechi 18.03.2012, 16:29:42
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
de ce sa-mi fie frica mai omule? nu pricepi ca mi-e bine acolo unde sunt? ce sa caut mai bun decat atat daca mi-e bine? am gasit cel mai bun!
Da, m-ați dezarmat cu argumentul dumneavoastră! Într-adevăr mulți își aleg religia doar pentru că le e bine acolo, fie că e mai ușoară calea, fie că sentimental găsesc o anume compatibilitate. Uitând că creștinismul nu este o haină, ci un mod de viață.
Reply With Quote
  #538  
Vechi 18.03.2012, 16:31:09
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
1.b. E forum, dar ortodox. Ce tot zgandariti pe aici? de ce nu mergi in Biserica daca esti atat de convins ca noua ta credinta e atat de buna in comparatie cu ortodoxia si sa le spui acolo la toti ortodocsii si la parintele ce spui aici pe forumul ortodox?
Pentru că Biserica Ortodoxă este biserică și nu forum de discuții
Reply With Quote
  #539  
Vechi 18.03.2012, 16:31:31
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
ce sa caut mai bun decat atat daca mi-e bine? am gasit cel mai bun!
nu vreau sa par anti-ortodox, dar nu asa spun toti credinciosii fiecarei religii?
Reply With Quote
  #540  
Vechi 18.03.2012, 16:59:12
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Uitând că creștinismul nu este o haină, ci un mod de viață.
...sau o cruce de purtat!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Detasare de religie disbel Generalitati 57 12.04.2013 14:13:16
Conservatorismul in Religie eodor nastasa Generalitati 92 15.04.2010 12:28:25
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13
Olimpiada de religie amica-x Generalitati 3 12.02.2007 23:11:46