Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #541  
Vechi 04.09.2010, 18:36:22
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Vă mulțumesc pentru amabilitatea de a-mi traduce ce a vrut să spună Don Juan.
Dacă este așa precum spuneți dvs., după moartea apostolilor de ce au mai continuat creștinii să răspândească Evanghelia și să boteze? Dar vă rog, nu vă mai obosiți să-mi repetați povestea cu investirea preoților. Scriptura nu spune nimic despre asta. Ea vorbește doar despre rânduirea prezbiterilor în noile biserici locale înființate.
Așa-zisa rânduire este de fapt hirotonie, însă un adventist ca dumneata nu prea are cum să știe despre ce este vorba decât din cărți, pe când Biserica știe de 2000 de ani și direct de la sfinții apostoli ai lui Hristos. Dar având în vedere că adventiștii au apărut doar în secolul 19 după Hristos și sunt întemeiați de oameni, în vreme ce Biserica Ortodoxă este întemeiată de Însuși Hristos, pentru astfel de ignoranță și necunoaștere vă acordăm "circumstanțe atenuante".
Reply With Quote
  #542  
Vechi 04.09.2010, 21:35:25
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Așa-zisa rânduire este de fapt hirotonie, însă un adventist ca dumneata nu prea are cum să știe despre ce este vorba decât din cărți pe când Biserica știe de 2000 de ani și direct de la sfinții apostoli ai lui Hristos.
"Un ortodox ca dumneata nu prea are de unde să știe despre ce este vorba decât tot din cărți căci nu vei fi având 2.000 de ani s-o fi auzit direct de la sfinții apostoli"-aș zice eu, dar mă abțin și nu zic...
Atât vreau să spun că așa zisa hirotonie, are exact sensul acesta primar în limba română, drept care Cornilescu așa și traduce:

"Au rînduit presbiteri în fiecare Biserică, și după ce s'au rugat și au postit, i-au încredințat în mîna Domnului, în care crezuseră." (Fapte 14,23) După sute de texte din versiunea sinodală, merge și un Cornilescu...

[χειροτονέω] = a alege, a rândui, a ordina, a hirotoni.

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Dar având în vedere că adventiștii au apărut doar în secolul 19 după Hristos și sunt întemeiați de oameni, în vreme ce Biserica Ortodoxă este întemeiată de Însuși Hristos, pentru astfel de ignoranță și necunoaștere vă acordăm "circumstanțe atenuante".
Mulțumim frumos pentru circumstanțele acordate unor nevrednici ca noi. Domnul să vă răsplătească bunăvoința!
Reply With Quote
  #543  
Vechi 04.09.2010, 21:58:37
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Scriptura nu spune nimic despre asta. Ea vorbește doar despre rânduirea prezbiterilor în noile biserici locale înființate.
Diferenta dintre preoti si prezbiteri fiind...?
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."

Last edited by Don_Juan; 04.09.2010 at 22:59:33.
Reply With Quote
  #544  
Vechi 05.09.2010, 07:20:56
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Diferenta dintre preoti si prezbiteri fiind...?
Preoții și-au încheiat misiunea odată cu Jertfa Domnului Hristos, prezbiterii au apărut odată cu instituirea Bisericii Creștine.
Reply With Quote
  #545  
Vechi 05.09.2010, 09:07:22
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Preoții și-au încheiat misiunea odată cu Jertfa Domnului Hristos, prezbiterii au apărut odată cu instituirea Bisericii Creștine.
Domnule, prea multe devieri de la adevaratul inteles , atunci cand s-a tradus Biblia din greaca veche. Ce discuti dumneata acum e ca si cum m-as contrazice cu un francez spunandu-i:
se zice Dumnezeu, nu se zice Dieu, cu un englez, God si etc.

πρεσβιτερος = preot in greaca veche si senior in neogreaca
Reply With Quote
  #546  
Vechi 05.09.2010, 09:10:08
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Vă mulțumesc pentru amabilitatea de a-mi traduce ce a vrut să spună Don Juan.
Dacă este așa precum spuneți dvs., după moartea apostolilor de ce au mai continuat creștinii să răspândească Evanghelia și să boteze? Dar vă rog, nu vă mai obosiți să-mi repetați povestea cu investirea preoților. Scriptura nu spune nimic despre asta. Ea vorbește doar despre rânduirea prezbiterilor în noile biserici locale înființate.
daca traducatorul a lasat cuvantul grecesc prezbiter netradus asta nu inseamna ca prezbiter nu inseamna preot.
Reply With Quote
  #547  
Vechi 05.09.2010, 09:24:11
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

si iehovistii spun ca numele lui Dumnezeu este iehova. Sa nu mai Zicem Dumnezeu ci sa zicem Iahve ca asa spun ei?

http://www.ortodoxia.md/despre-marto...e-lui-dumnezeu
Reply With Quote
  #548  
Vechi 05.09.2010, 13:37:19
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Domnule, prea multe devieri de la adevaratul inteles , atunci cand s-a tradus Biblia din greaca veche. Ce discuti dumneata acum e ca si cum m-as contrazice cu un francez spunandu-i:
se zice Dumnezeu, nu se zice Dieu, cu un englez, God si etc.

πρεσβιτερος = preot in greaca veche si senior in neogreaca
Mi-ai luat vorba din gura :)
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #549  
Vechi 05.09.2010, 15:23:53
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Domnule, prea multe devieri de la adevaratul inteles , atunci cand s-a tradus Biblia din greaca veche. Ce discuti dumneata acum e ca si cum m-as contrazice cu un francez spunandu-i:
se zice Dumnezeu, nu se zice Dieu, cu un englez, God si etc.

πρεσβιτερος = preot in greaca veche si senior in neogreaca
Sunteți complet dezinformată. În greaca veche, respectiv dialectul koine în care a fost scris NT, πρεσβύτερος înseamnă bătrân (de aici derivă și boala de ochi ce survine odată cu bătrânețea: prezbitism), iar preot era ίερεύς. Nici o legătură între cele două slujbe.
E adevărat că în decursul secolelor s-a produs o mutație semantică, astăzi slujba de preot fiind asociată cu cea de prezbiter în bisericile istorice. Însă în Biserica Primară, apostolii au rânduit/ordinat/hirotonit prezbiteri, și nu preoți.
Reply With Quote
  #550  
Vechi 05.09.2010, 15:31:31
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
E adevărat că în decursul secolelor s-a produs o mutație semantică, astăzi slujba de preot fiind asociată cu cea de prezbiter în bisericile istorice. Însă în Biserica Primară, apostolii au rânduit/ordinat/hirotonit prezbiteri, și nu preoți.
Pana acum nu am facut altceva decat sa ne jucam cu sinonimele.
Pana la urma ce diferente privind datoriile lor catre biserica si enoriasi sunt intre prezbiteri si preoti?
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."

Last edited by Don_Juan; 05.09.2010 at 15:36:41.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34